Elektrika.cz, reportážní portál instalační elektrotechniky, vyhlášky, schémata zapojení .

 
Oddíly
reklama
Bleskovky
Osobní nástroje
FUTURE okénko - V nejbližších dnech se zde dočtete ...
  • S novými teleskopickými jímači je instalace jednodušší, rychlejší a dostupnější. Jímače, navržené pro snadný transport a snadnou montáž, přinášejí změnu postupů pro montéry všude. S teleskopickými jimači může jedna osoba bez problémů převézt a ...
  • Jak naplno využít schopností programovatelných relé easyE4? Podívejte se jaké možnosti vám dávají nové přístroje. Od různých způsobů vizualizace procesů až po komunikaci s okolním světem. Ovládněte programování relé easyE4 a staňte se expertem v ...

PCM - co prosím ?


Document Actions
Článek
PCM je pojem z oblasti telekomunikací, přenosu televizních signálů, bezpečnostních signalizačních systémů a dalších, který je citován v souvislosti s přenosem digitálně kódovaného signálu. Co se za ním skrývá ?
Radek Kaisler, ze dne: 11.07.2002
reklama

Digitálně, tedy číslicově nebo-li binárně (tj. dva základní stavy elektrického signálu, log. 1 a 0) se dnes přenáší ledasco. Média a literatura nás zaplavuje pojmy "digitální televize", "digitální rozhlas", "digitální přenos", "ústředny PCM" atd.

 

Většina snímačů, která převádí mechanické a fyzikální proměnné na průběh elektrického signálu (hlas, obraz, teplota, atd., tj. mikrofon, kamera, teplotní čidla atd.) však na svůj výstup dodává v čase proměnný analogový elektrický signál. 

 

 

Tento analogový signál je třeba převést na digitální, aby jej bylo možné dále zpracovávat a "čarovat" s ním na zařízeních pro zpracování dat. 

Je nesporné, že zpracovávat, přenášet a ukládat na média pro další použití digitální signál je výhodnější než signál analogový.

 

 

Co vše se musí s analogovým signálem stát, aby byl převeden na digitální ?

 

 

Nejrozšířenějším principem je pulzní kódová modulace (PCM).

 

Podstatou PCM jsou tři základní operace: Vzorkování, kvantování a binární kódování.

Princip si vysvětlíme s použitím obrázku v příloze (otevřít obrázek).

 

 

Vzorkování

 

Analogový průběh signálu v čase se nejdříve ovzorkuje ve vzorkovacím obvodu. Vzorkovací frekvence musí být minimálně dvojnásobkem nejvyšší frekvence obsažené v analogovém signálu.

Touto vzorkovací frekvencí se z přivedeného analogového signálu vyberou úzké impulsy s amplitudou, kterou má spojitý analogový signál v jednotlivých okamžicích vzorkování.

Ze spojitého signálu se stává signál diskrétní, impulsový s analogově proměnnou amplitudou (ozn. PAM).

 

Kvantování

 

V dalším obvodu se velikost amplitudově modulovaných impulsů (PAM) kvantuje, to je původní amplitudě v daném vzorku se přiřadí velikost náležející k nejbližší kvantovací úrovni. Kvantovací úrovně jsou dány "stupnicí" amplitudy , výšky impulsů se tedy nepřenášejí do dalšího zpracování přesně, ale vždy jen s celou úrovní dílků na této pomyslné stupnici amplitudy. Dílky na této pomyslné stupnici mohou být odstupňovány např po 1mV, po 0.5mV atd. (Na našem obrázku je tato "stupnice" rozdělena po 1mV)

Rozhraní tvoří rozhodovací úroveň v polovině mezi sousedními kvantovacími úrovněmi.

Tímto se do signálu zavádí přídavný šum, zvaný kvantizační. Při vhodné volbě kvantovacích úrovní však neovlivní výsledný efekt při dalším zpracování digitalizovaného signálu.

 

Binární kódování

 

Kvantovaný signál se dále binárně kóduje, tj. k jednotlivým celým kvantizačním úrovním se přiřadí binární číslo.

Dle našeho obrázku se kvantovací úroveň 1 ohodnotí binárním číslem 0100. Hodnotě 10mV přísluší binární číslo 1010.

Jak dále vyplývá z našeho obrázku, 10 kvantizačních úrovní (10mV, rozděleno po 1mV) se kóduje pomocí čtyř bitů.

V praxi však toto nepostačuje, pro příklad 256 úrovní (např. kódování videosignálu) jsou zapotřebí skupiny o 8 bitech (2na8 = 256). Tyto skupiny se nazývají byty (bajty) nebo také slova. Skupina slov tvoří rámec.

Při sériovém přenosu binárního kódu (postupný přenos v čase jednotlivých bitů seskupených do slov a zakomponovaných do rámců) je třeba zajistit nejen správný bitový takt pomocí hodinových impulsů, ale i informaci o rámci.

 

 

Převod analogového signálu na digitální signál PCM (tj. vzorkování, kvantování a binární kódování) zajišťují analogově digitální převodníky A/D v podobě integrovaných obvodů.

 

 

Výhodou signálu PCM je relativně velká odolnost proti rušivým napětím, tedy zkreslování a nabalování šumu na signál při přenosu.

 

Hlavní nevýhodou PCM je relativně velká šířka potřebného pásma. Toto nemusí hrát roli v případě přenosů signálu PCM na kratší vzdálenosti (např. u systémů uzavřeného televizního okruhu, kde je videosignál přenášen pomocí PCM modulace).

U přenosů na větší vzdálenosti (digitální televizní vysílání, ISDN atd.) musí být PCM signál dále upravován, např. časově multiplexován (telekomunikace) nebo komprimován (digitální televizní vysílání).

 

 

O způsobech multiplexování a komprimování PCM signálu je připravován další příspěvek, z největší pravděpodobností celý seriál.

 

Literatura: AR-B 4/96, Telekomunikační technika 1. díl, technické dokumentace slaboproudých technologií

 
 

 

TEXT Z OBLASTÍ


FIREMNÍ TIPY
V přednášce na konferenci SOLID Team se Miroslav Záloha ze SUIP zmínil také o nutnosti a významu technické dokumentace při revizích. Přestože jsou běžné argumenty o ztrátě nebo zastarání dokumentace, zdůraznil, že legislativa, vládní nařízení a provozní bezpečnostní předpisy, jasně stanovují povinnost udržování a aktualizace technické dokumentace. Připomněl význam dokumentace pro správné provedení revize. Hlavním bodem bylo, že revizní technik musí nejen ... Více sledujte zde!
Digitalizace nás kromě jiných služeb zasypává také daty. Máme tolik dat, že se v nich často nemůžeme vyznat. O tom, co nám dnes poskytuje digitalizovaná knihovna, hovořím s Petrem Žabičkou z Moravské zemské knihovny. Žijeme v době, kdy nové publikace nevznikají, nejsou žádní autoři odborných článků. Jsme zasypávání krátkými reklamními úryvky a zdroje ke studiu nám zůstávají skryty pod tlustou vrstvou marketingových cílů. Co s tím?
Jaké problémy mohou nastat při tvorbě projektových dokumentací hromosvodu pro rodinné domy? Je časté, že nízká kvalita dokumentace komplikuje práci realizovních firem? Co obvykle chybí v těchto nedostatečných projektech? Jak důležitá je analýza rizik v projektování hromosvodů? Co všechno by měla obsahovat kvalitní technická zpráva? Je pravda, že někteří lidé nevědí, jak by měla správná dokumentace vypadat, a jsou spokojení jen s několika listy papíru? Jaký rozdíl je mezi zkušenými projektanty a těmi, kteří "podvádějí" v projektování? Co všechno zahrnuje dobře vypracovaný projekt hromosvodu a uzemnění?
Docela často můžeme řešit případ ozvučení škol. To se děje buďto celkově - plošně po celé škole anebo jen v podobě lokálního ozvučovacího systému pro tělocvičny či specializované učebny. Proto se podívejme, jak se dá takové ozvučení v dnešních podmínkách řešit.
DALŠÍ FIREMNÍ ODKAZY
V dalším díle seriálu, který seznamuje čtenáře se současnými moderními možnostmi v oblasti plošného ozvučování, navštívíme exteriér, konkrétně sportovní areál, tedy kombinaci hřiště - tribuna, ale také např. lyžařskou sjezdovku nebo tenisové kurty. V tomto článku se podíváme na to, jak je to s dimenzováním takového systému a jeho komfortem.
Podívejme se nyní na ozvučení prodejen, které můžeme řešit dvojím způsobem, podle toho, zda ozvučení má být hlasité, nebo spíše jen jako zvuková kulisa. Toto má vliv na výběr nejenom buzení, ale i samotných reproduktorů a jejich umístění ...
Rodinný dům patří k velmi nápaditým ozvučovacím záležitostem. My se nyní budeme věnovat ozvučení venkovnímu, pokojovému, koupelnovému a ozvučení technických prostor. Do jisté míry lze tento návod také použít pro ozvučení bytu.
Plošné ozvučování skýtá celou řadu míst, která zvuk potřebují. V tomto díle se podíváme na spíše jednodušší případ, a to na ozvučení přepážek „obsluha - zákazník“. Jde např. o přepážky bank, pošt, čerpacích stanic, rychlých občerstvení a správních úřadů. Ozvučení lze navrhnout dvěma způsoby ...
Terminolog
Týdenní přehled
Přihlašte si pravidelné zasílání týdenního přehledu
Vyhledávání
Hledaný text zadávejte prosím s diakritikou



Panacek
reklama
Tiráž

Neomezený náklad pro česky a slovensky hovořící elektrotechnickou inteligenci.

ISSN 1212-9933