Elektrika.cz, reportážní portál instalační elektrotechniky, vyhlášky, schémata zapojení .

DEHN: Praktický ...

České zastoupení značky znovu připravilo praktickou výuku práce s izolovaným ...

Technické normy ...

Přikazují, doporučují, nebo zakazují? O normativních předpisech a ...
 
Oddíly
reklama
Bleskovky
Bazar
Nabídka, prodám ....
Nabídka, prodám ....
Nabídka, prodám ....
Nabídka, prodám ....
Nabídka, prodám ....
Nabídka, prodám ....
Nabídka, prodám ....
Nabídka, prodám ....
Nabídka, prodám ....
Osobní nástroje
FUTURE okénko - V nejbližších dnech se zde dočtete ...
  • Jak vypada edisonova labolatoř? Jak si ji představit? Ano, můžeme si odskočit do muzeas v New Jersey, z New York City co by člověk kamenem dohodil. Ale teď sedíme na české hroudě. Pokud připisujeme Edisonovi žárovku, co pak bylo součástí jeho ...

eDEHN#36: Riziko starších instalací


Document Actions
eDEHN#36: Riziko starších instalací
Většina starších instalací v ochraně před bleskem byla navržena a instalována podle zrušené normy ČSN 34 1390 ze dne 29. 1. 1969, v odstavci II. Základní ustanovení citace „Ochrana před bleskem podle této normy vyhovuje současným znalostem o atmosférické elektřině a o účincích atmosférických výbojů a současnému stavu techniky“. To znamená, že ochrana před bleskem vyhovuje znalostem před 50 lety. V této normě nejsou až tak kritické ochranné prostory jímací soustavy, ale parametr dostatečné vzdálenosti s. Ta nám určuje, zda-li dojde k přeskoku mezi svodem a první kovovou konstrukcí budovy/ metalickými rozvody elektroinstalace. Oproti roku 1969 se změnil koeficient materiálu úplně opačně pro pevné materiály (cihla, beton, dřevo, atd.) na dvojnásobnou vzdálenost vůči vzduchu.
Redakce portálu Elektrika, ze dne: 26.11.2020


eDEHN 36: Riziko starších instalací
Problematiku objasnil Jiří Kutáč

V tomto ohledu je nutno mít na paměti ustanovení § 2950 Škoda způsobená informací nebo radou občanského zákoníku č. 89/2012:
„Kdo se hlásí jako příslušník určitého stavu nebo povolání k odbornému výkonu nebo jinak vystupuje jako odborník, nahradí škodu, způsobí-li ji neúplnou nebo nesprávnou informací nebo škodlivou radou danou za odměnu v záležitosti svého vědění nebo dovednosti.
Jinak se hradí jen škoda, kterou někdo informací nebo radou způsobil vědomě“.
Na základě výše uvedených informací je potřeba u starších objektů přednostně použít vzorec z normy ČSN EN 62305-3 ed.2, čl. 6.3, který v sobě zohledňuje nejnovější poznatky vědy a techniky. Všichni lektoři, kteří školí vyhlášku 50/78 Sb. by měli na toto upozornit své posluchače.

Byly položeny tyto dotazy:
  • Proč se staré hromosvody podle staré ČSN 341390 (často i nefunkční) stále podle této ČSn revidují a dokonce se označují za bezpečné? To jde o nějaké ekonomické lobby? Nerozumím tomu.
  • Pokud se změnily izolační koeficienty materiálů, pak by to snad znamenalo, že celá republika musí změnit hromosvod! Kolik % podle Vás je tak nefunkčních?
  • Mohu žalovat odborníka, který u nás instaloval hromosvod a nemáme žádnou dokumentaci? Pouze jeho tvrzení, že je vše podle normy? I když asi fakt není?
  • Existuje nějaká povinnost revizních techniků upozornit na nutnos výměny hromosvodu? 20 let byla revize v pořádku a letos trvdí, že je uzemnění rezavé. To nevěděl loni?
  • Kterou instituci doporučíte pro nahlášení revizního podvodu na hromosvodu? ČOI tomu nerozumí, OIP to nezajímá, TIČR s tím nic nemá a cechy jsou k ničemu. Tak policie?
  • Proč bylo obvyklé nedodržovat ČSN 34 1390? Znáte nějaký důvod, proč RT vydávali v podstatě falešné revize?
  • Může plechová střecha jako náhodný jímač opravdu představovat bezpečnou instalaci v souladu s ČSN 341390?

Dotazy k tématu pokládejte:
  • telefonicky během živého vysílání na 773 123 100
Školení jsou zdarma a nebudou účtované žádné poplatky za telefonické připojení zvuku.

Během živého vysílání nevolejte přednášejícímu na mobilní číslo a dotazy pokládejte pouze výše uvedenými způsoby. Nemá možnost sledovat tolik různých informačních kanálů najednou.

Když se něco učit, tak stručně a k věci!
Chcete dostat echo o živém vstupu včas? 


OBJEDNEJTE SI NA TYTO UDÁLOSTI
studijní podklady
níže uvedenou objednávkou!
 
 

 

Diskutující k tomuto článku

   (počet diskutujících: 1)


Terminolog
Týdenní přehled
Přihlašte si pravidelné zasílání týdenního přehledu
Vyhledávání
Hledaný text zadávejte prosím s diakritikouPanacek
reklama
Tiráž

Neomezený náklad pro česky a slovensky hovořící elektrotechnickou inteligenci.

ISSN 1212-9933