Elektrika.cz, reportážní portál instalační elektrotechniky, vyhlášky, schémata zapojení .

UČEBNICE EVP#4: ...

Čtvrtý díl učebního textu je určen pro pracovníky pověřené prováděním ...

OBO: Vkládací ...

Vkládací lišty jsou samozřejmostí. V případě instalačních ...
 
Oddíly
reklama
Bleskovky
Důvěryhodnost média
Které čtyři možnosti v přenosu informací označíte za důvěryhodnější?
Hlasu ze záznamu
Hlasu přímého přenosu
Videozáznamům
Živým videopřenosům
Zprávám z doslechu
Osobnímu kontaktu
Textu odborných tiskovin a webu
Fotografie časopisu a novin

[ Výsledky | Hlasování ]
Hlasů : 413
Bazar
Nabídka, prodám ....
Poptávka, koupím ...
Poptávka, koupím ...
Nabídka, prodám ....
Nabídka, prodám ....
Nabídka, prodám ....
Osobní nástroje

ESČ: První pomoc při úrazu elektrickou energií


Document Actions
ESČ: První pomoc při úrazu elektrickou energií
Neopomenutelnou podmínkou pro uznání odborné způsobilosti v elektrotechnice je pro každého pracovníka dokonalá znalost zásad poskytování první pomoci při úrazu elektrickou energií. Tato pravidla obsahují návod k preventivním opatřením před úrazy, návod k postupu záchranných prací a další související postupy při řešení úrazu elektrickou energií.
Igor Nováček, ze dne: 27.11.2012
reklama


Už jste si položili otázku, zda umíte opravdu podat první pomoc při úrazu elektrickým proudem? Určitě jste o tom slyšeli na nějakém školení, ale praxe v tom nikdo moc mít určitě nebude.ESČ vydal ve spolupráci s IN-EL Praha tento dokument, na jehož první straně se dozvídáme, proč jej potřebujeme. Pokud se stane z jakékoliv příčiny úraz elektrickým proudem, tedy i vlastním zaviněním postiženého, okolí musí znát princip první pomoci. Většinou se všichni spoléhají, že je všechno zabezpečeno a nemusí znát více, než si myslí. Taková je realita.

Co v tomto dokumentu nalezneme?
 • Obecně platná povinnost poskytnutí pomoci
 • Povinnosti zaměstnavatelů
 • Povinnosti zaměstnanců
 • Povinnosti samostatně podnikajících fyzických osob, které nikoho nezaměstnávají
 • Postup záchranných prací
 • Vyproštění postiženého
 • Vyhodnocení příčin úrazu pro správný postup vyprošťování
 • Úraz elektrickým výbojem
 • Úraz elektrickým proudem (střídavým i stejnosměrným)
 • Vypnutí přívodu elektrického proudu
 • Odtažení postiženého z dosahu elektrického proudu
 • Odsunutí zdroje úrazu z dosahu postiženého
 • Přerušení přívodu elektrického proudu
 • Přivolání zdravotnické pomoci
 • Kdy je potřeba přivolat Záchrannou službu
 • Obecné zásady při poskytování první pomoci bez ohledu na příčinu úrazu
 • Vyšetření příčin úrazu
 • Zprovoznění zařízení
 • Přílohy: Nepřímá srdeční masáž, KPR malých dětí, Kontrola účinnosti, Uvolnění dýchacích cest a udržení jejich průchodnosti, Umělé dýchání, Umělé dýchání z plic do plic bez pomůcek, Umělé dýchání s pomůckami, Umělé dýchání pomocí přístrojů, Náhradní (alternativní) metody umělého dýchání, Známky obnoveného spontánního dýchání.Proč nás to vlastně zajímá?
Jak jsem uvedl na začátku, hned první stránka nás upozorňuje na základní povinnosti podání první pomoci. Vše samozřejmě souvisí s pravidelným školením BOZP, kde se první pomoc zmiňuje také.

Chcete vybavit svá pracoviště tímto dokumentem?
Existují dvě možnosti. Papírová, tištěná a elektronická verze.
 • Za tištěnou zaplatíte s daní 50Kč a můžete si ji expresně objednat přímo pod tímto článkem.
 • Za elektronickou v pdf formátu zaplatíte 36Kč a lze ji po zaregistrování objednat v e-shopu in-el.cz
Tedy z mého pohledu je pro nás výhodnější koupit elektronickou verzi a vytisknout na každé pracoviště jedni kopii. Ovšem nadřízený objednal raději tištěné verze, protože úspora při kopírování je opravdu jen zdánlivá!

Které z verzí dáte přednost?

Pokud chcete tento dokument v tištěné podobě objednat,
můžete využít níže uvedeného
expresního formuláře!
 
 

 

Diskutující k tomuto článku

  ... a další (počet diskutujících: 13)
TEXT Z OBLASTÍ SOUVISEJÍCÍ KONTAKT
IN-EL, spol. s r. o.
Zaslání vizitky
Zobrazit záznam v adresáři


FIREMNÍ TIPY
OEZ Letohrad není jen výrobce přístrojů, ale ke svým výrobkům poskytuje také služby. Tou zásadní je servis. Na podrobnosti z první ruky jsme se obrátili na vedoucího servisních služeb, Miroslava Uhra. Co nás zajímalo? Jaké přístroje lze v dnešní době servisovat? Má servis OEZ nějaké výhody, proti konkurenčním dodavatelům? Vozí s sebou technici při výjezdu i celý náhradní jistič? Jak technici můžou vědět k jakému případu jedou? Jak moc budou moderní technologie pomáhat servisu jističů do budoucna? Celou reportáž sledujte v tomto článku!
Druhý díl učebnice olomouckého SOLID Teamu míří na ochranu před bleskem, přepětím a na slaboproudou problematiku. Vzhledem k počtu stran dílu je zřejmé, že se autoři zaměřili především na oblasti, které jsou předmětem zkoušek. A tak publikace poskytuje přehled nejen těm, které čeká zkušební komise, ale i všem, kteří si chtějí ověřit platnost svých domněnek o tématice, která jim není tolik blízká. V článku kromě popisu dílu se ptáme Petra Létala, proč jsou obsahem dvě tak rozsáhlé oblasti ...
Největší tok odborných informací EATON se v roce 2020 odehrál na internetu. Produktoví specialisté si v krátkých blocích připravili nejen novinky v sortimentu značky, ale praktické informace pro návrh, projektování a také následnou revizní činnost. Čeho se obsah týkal? Proudové chrániče, rozvaděče, software Pavouk, UPS a zálohování, frekvenční startery, měniče, selektrivita jističů, nebo bezdrátová instalace xComfort ... Krátký přehled vzdělávacích a produktových webcastů EATON v roce 2020 naleznete v krátkém článku ...
Přestože je servis OEZ prakticky nonstop službou, která reaguje na vnější podněty, existují určité pravidelné činnosti. Tým servisních mechaniků je plánovaně vytěžován tak, aby se daly zvládnou veškeré požadavky na divizi kladené. Samozřejmě servisní zásahy se plánovat nedají, ale počítat se s nimi musí. Pokud by servisní vozidlo muselo zasahovat s "majákem" v nočních hodinách, jaké jsou šance na odstranění závad? Jaké poruchy servis řeší nejčastěji? Jak vypadá typický pracovní den? K jakým přístrojům je nejvíce výjezdů? Sledujte v tomto reportážním dílu ...
DALŠÍ FIREMNÍ ODKAZY
Po dvanácti letech jsme si s Janem Lojkáskem sedli u kávy a zavzpomínali na dobu, kdy jsme byli oba označováni za snílky. Server iiSEL a portál Elektrika.cz se v mnohém liší. Každý má zcela jiné zaměření. Pokud chcete vědět více podrobností, poslechněte si autora sami v tomto videospotu!
Zajímavé záznamové zařízení představila na brněnském strojírenském veletrhu 2010 společnost TR instruments. Pokud exportujete své zboží a zajímá vás, jak bylo po čas transportu se zbožím zacházeno, máte možnost využít speciálního záznamníku.
Skákání po jedné noze mnohým připadá směšné, ovšem asi bychom rádi skákali jako klokani, pokud by nám to mělo zachránit život. Pokud se strojem dotknete vedení vn, kabina začne hořet, začnete panikařit ...
Terminolog
Týdenní přehled
Přihlašte si pravidelné zasílání týdenního přehledu
Vyhledávání
Hledaný text zadávejte prosím s diakritikouPanacek
reklama
Tiráž

Neomezený náklad pro česky a slovensky hovořící elektrotechnickou inteligenci.

ISSN 1212-9933