Elektrika.cz, reportážní portál instalační elektrotechniky, vyhlášky, schémata zapojení .

Populární 60. ...

Oblíbená konference elektrotechniků, která se v posledních letech konala v ...

OBO: Vkládací ...

Vkládací lišty jsou samozřejmostí. V případě instalačních ...
 
Oddíly
reklama
Bleskovky
Důvěryhodnost média
Které čtyři možnosti v přenosu informací označíte za důvěryhodnější?
Hlasu ze záznamu
Hlasu přímého přenosu
Videozáznamům
Živým videopřenosům
Zprávám z doslechu
Osobnímu kontaktu
Textu odborných tiskovin a webu
Fotografie časopisu a novin

[ Výsledky | Hlasování ]
Hlasů : 981
Bazar
Osobní nástroje

ENIKA: Bezdrátový ovládací systém v dřevostavbách


Document Actions
ENIKA: Bezdrátový ovládací systém v dřevostavbách
S rostoucím počtem dřevostaveb se také rozrůstá počet instalací Bezdrátového Ovládacího Systému BOSys v takto řešených domech. Systém bezdrátového ovládání je totiž ideální právě do dřevostaveb, kde bezezbytku naplňuje výraz "svoboda ovládání" ...
Martin Formánek, ze dne: 15.04.2011
reklama

 

S rostoucím počtem dřevostaveb se také rozrůstá počet instalací Bezdrátového Ovládacího Systému BOSys v takto řešených domech. Systém bezdrátového ovládání je totiž ideální právě do dřevostaveb, kde bezezbytku naplňuje výraz "svoboda ovládání". Nikomu se totiž ještě nepodařilo rozmístit elektroinstalační prvky ve fázi projektu tak, aby po realizaci nenastala nutnost alespoň u některých z nich umístění změnit.

V případě aplikace systému BOSys je třeba důkladně rozmyslet pouze počet a rozmístění jednotlivých svítidel. "Vypínače" lze instalovat až po dokončení stavby a rozmístění nábytku, kdy má majitel domu již opravdu konkrétní představu o uspořádání interiéru. Vypínače (tedy bezdrátové vysílače) se prostě jen nalepí na vhodné místo na stěně nebo i na nábytku – zkrátka kamkoliv. Vysílače jsou k dispozici v nejpoužívanějších designech firmy ABB Elektro Praga – Tango, Time, Element a v průběhu letošního roku i novém designu Neo. Velice častý dotaz je i na životnost baterií ve vysílačích. V našem případě je to min. 10 let!

Na přijímací straně se nejčastěji používají přijímače pro instalaci do rozvaděče na DIN lištu Rx8 DIN s možností rozšíření o vlečné moduly Rn1 DIN. Kabeláž má v tomto případě charakter hvězdicové topologie, tzn. že každý spínaný okruh je "natažen" do rozvaděče samostatně. V případě, že je použit plechový rozvaděč a tudíž by mohl nastat problém s dosahem, je možné k přijímači připojit i externí prvky Rx Ext nebo Rx GP. Nicméně v dřevostavbách není šíření VF signálu nejmenším problémem.

Pokud se zpočátku neuvažovalo o bezdrátovém řešení instalace, je zde možnost, jak jednoduše doplnit ovládací místa v klasické instalaci. Stačí použít vestavné provedení přijímačů Rx1 I, Rx Light nebo Rx2 N. Přijímače se umístí buď přímo do spotřebiče, podhledu nebo instalační krabice. Pro vysílače opět neplatí žádné omezení.
Ve výše zmíněných řádcích je patrná výhoda při samotné instalaci. Navíc jsou přijímače systému BOSys programovatelné v různých funkcích, ze kterých je možno využít např. funkci centrálního vypnutí. V praxi to znamená, že při odchodu stisknete pouze jedno tlačítko vysílače a všechny vámi zvolené okruhy se vypnou.

S výročím 20 let firmy ENIKA bychom rádi připomněli, že naše firma přišla na trh jako první na světě s tzv. bezdrátovým vypínačem a od té doby patříme k výrobcům udávající trendy spojené s touto technologií instalace.

 
 

 

Diskutující k tomuto článku

   (počet diskutujících: 1)
TEXT Z OBLASTÍ


FIREMNÍ TIPY
Praktické montážní drobnosti ... katalog plný malých prvků, které montáž zařízení minimálně ulehčují. Jde o zboží, kterým obchodník závratný obrat zřejmě nedosáhne, na druhou stranu je katalog VBS oblíbeným čtivem mnoha elektrikářů na montážích. Možná to nevíte, ale právě tento typ sortimentu kdysi proslavil značku OBO BETTERMANN. První myšlenkou totiž bylo usnadnění realizace rozvodů tak, aby bylo možné ušetřeným časem dosáhnout klientovi lepšího servisu. V této části se dozvíte, které montážní pilíře obsahuje katalog označený jako VBS ...
Rittal se svými produkty vyjel blíže svým odběratelům. Poslední rok osobnímu setkávání a veletržním událostem sféře B2B skutečně nepřál. Elektronická komunikace, prezentace a vzdělávání byla sice alternativou, která se nabízela, ovšem skutečný osobní kontakt, potřebný pro obchodní vztah zcela nenahradí. Rittal po loňských a letošních sériích specializovaných webcastů se v září vydal na tradiční autobusové TOUR po vybraných českých městech. Co bylo k vidění, komentuje Hana Reviĺáková a Milan Vild v mini reportáži ...
Čím po TCP/IP spínat obvod nízkého napětí? Nejlépe kliknutím myší. Existují mnohé potřeby a situace. Některá zařízení je vhodné spínat ručně, jiná bez ohledu na důvod spínáme vzdáleně. V případě ovládání spotřebičů budovy máme dostatečnou nabídku systémových instalací (KNX, Foxtrot, xComfort ...), ale pokud nechceme ovládané zařízení začlenit mezi světelné scény, bojler nebo žaluzie? NETIO PowerBOX 3PE lze konfigurovat pomocí webového prohlížeče (ovládání výstupů, nastavení Open API komunikace,...). PowerBOX 3PE je IoT zásuvka v provedení elektrického prodlužovacího kabelu ovládaného po LAN. Do LAN sítě se připojuje pomocí RJ45 Ethernet kabelu. A co dál?
Pouze vyrábět produkty nestačí. Pokud vybíráme zboží, které se skládá z více prvků a záleží na nás které zvolíme, pak jsou určité znalosti a dovednosti nezbytné k dokončení požadované sestavy. V takových případech přichází vhod softwarový pomocník, kterého připravil HAGER každému, kdo si chce výběr zjednodušit a zpřesnit. V tomto popisu se dozvíte, jak se s aplikací pracuje, jaké jsou na počátku potřebné vstupy a co vše na konci za správná označení za odměnu získáme.
DALŠÍ FIREMNÍ ODKAZY
V současné době platí povinnost nechat certifikovat každý rozvaděč, ať už se jedná o malou rozvodnici s jedním modulem nebo velký průmyslový rozvaděč. Neustálým bodem diskuzí mezi odbornou veřejností je pak spor o této povinnosti u malých domovních rozvaděčů, které se prakticky skládají z již certifikovaných komponentů. Přeptali jsme se tedy přímo konkrétních řemeslníků, jaký je jejich názor ...
Repríza KNX výroční konference k 30. výročí KNX ve světě. Událostí prováděl Josef Kunc s Vítem Pivoňkou. Z programu této události očekávejte významné novinky pro všechny partnery KNX, jejich hodnocení a doporučování potencionálním zákazníkům, poznatky z vynikajícího projektu KNX systémové instalace, chyby v projektech a při jejich realizaci a předcházení jim, představení všech ...
Hlavním důvodem vývoje nového typu krabice byl zájem zákazníků o zásuvku pro instalaci na omítku, ale bez krycího víčka. To v některých prostorách není z hlediska požadavků na ochranu před vniknutím cizích předmětů a vody nutné ...
Jak vést datová vedení bezpečně v průmyslových prostorách? Pokud potřebujete umístit do prostoru krabici, vzniká několik problémů. Zatížení, krytí IP, dostatečný prostor pro případné práce s vedením. V tomto videospotu se seznámíte s řešením KM Rack z AMPERu 2010. Nezapomeňte, že všude nelze použít běžné podpodlažní krabice určené do administrativních prostředí!
Terminolog
Týdenní přehled
Přihlašte si pravidelné zasílání týdenního přehledu
Vyhledávání
Hledaný text zadávejte prosím s diakritikouPanacek
reklama
Tiráž

Neomezený náklad pro česky a slovensky hovořící elektrotechnickou inteligenci.

ISSN 1212-9933