Elektrika.cz, reportážní portál instalační elektrotechniky, vyhlášky, schémata zapojení .

 
Oddíly
reklama
Bleskovky
Osobní nástroje
FUTURE okénko - V nejbližších dnech se zde dočtete ...
  • Pokud narazíte na názvy svítidel HALSPOT I LED, HALSPOT II LED, TUNNEL LED nebo třeba FARMER I LED PRO, pak jde o produkty svatobořické dílny! Svatobořice nejsou zrovna průmyslovou oblastí. Ba naopak, tamní oblast proslavuje Svatobořické čevené ...
  • Domnívat se, že v dnešní době, při stále zvyšujícím se počtu technologií, by mohla původní elektroinstalace setrvat v podobě, kterou navrhl někdo v minulosti je utopie! Stačí změna uživatele prostoru a vznikají zcela jiné potřeby. Ano, drobnosti ...

BF#23.3: Pokud nám digitalizace přináší nové příležitosti, přináší nám úměrně k tomu i dostatečný prostor kritického pohledu?


Document Actions
BF#23.3: Pokud nám digitalizace přináší nové příležitosti, přináší nám úměrně k tomu i dostatečný prostor kritického pohledu?
Pro kterou variantu se rozhodnout? Když máme příliš mnoho možností, bývá těžké se rozhodnout. To vede k tomu, že nakonec nevybereme žádnou z možností, nebo se můžeme stát náchylnými k "shiny object syndrome", kdy neustále skáčeme z jedné novinky na druhou. Pak nám chybí čas na reflexi. Jak připomíná citát od Aischylosa, důležité je rozlišování mezi tím, co můžeme a co nemůžeme změnit. V dnešním rychlém digitálním světě nám ale často chybí čas na hloubkovou reflexi více jak kdy jindy. Nebo znáte zaručený recept pro dnešní rozhodování?
Miroslav Minařík, ze dne: 3.10.2023
reklama

Většina z nás má omezený čas a zdroje k hodnocení každé novinky, která se nám objeví na obzoru. Sám se již jako bývalý "early adaper" necítím, protože nemám tolik prostoru pro přemýšlení nad tolika novými nástroji, či systémy do hloubky. Spoléháme se na povrchní analýzy nebo recenze, které zpravidla neodhalují skryté nedostatky nebo omezení.

Pro představu krátký příběh ...
V kanceláři působí ticho, jen stále problikávající monitory počítačů svědčí o tom, že technologie nikdy nespí. V rohu místnosti, za pracovním stolem, sedí Martina, projektantka elektrických zařízení, se zamyšleným pohledem upřeným na svůj laptop. Na obrazovce je otevřeno mnoho záložek - novinky o nejnovějších technologiích, aplikace pro návrh několika systémů, recenze a porovnání různých softwarových nástrojů.

Před Martinou leží rozepsaný sešit plný poznámek. Silné a slabé stránky každé aplikace, potenciální problémy, které by mohly vzniknout při jejich integraci do konvenčních projektů a další nesčetné úvahy. Její mysl je jako vichřice myšlenek, snažící se pochytit každý detail, aby udělala ten nejlepší možný výběr a konečně se mohla věnovat svému příteli.

Problém je, že možností je příliš mnoho a čas na analýzu všech nedostačující. Každý den se objevují nové aktualizace, nové nástroje a nové technologie. A Martina? Martina trpí syndromem FOMO (strachem z propálení příležitosti). Obává se, že pokud si nevybere to "nejlepší", mohla by zmeškat něco revolučního, co by mohlo její projekt posunout na vyšší úroveň.

Někdy si připadá, jako by byla na nikdy nekončící párty, kde v každém rohu probíhá něco fascinujícího, ale nemůže být všude naráz. Proto se snaží napít z každého poháru, ale nakonec končí přesycená a vyčerpaná, aniž by skutečně ochutnala to, co chtěla.

V její mysli zní věta: "Co když udělám špatnou volbu? Co když existuje něco lepšího?" V dnešní rychle se měnící technologické době je to obava mnoha odborníků, ale Martina to cítí mnohem intenzivněji. Přála by si mít více času, klidu a jistoty v tom, že se rozhoduje správně. Ale především by potřebovala odpočinek od neustáleho bombardování novými informacemi a možnostmi, které jí nedovolují klidně spát. A o soukromém životě nemluvě.

A tak jsme se ptali i tentokrát různých profesí ...

Projektant elektrických zařízení
...vypadá to, že digitalizace nám dává spoustu nových hraček a nástrojů, což je super ... ale je těžké udržet krok se vším novým, co přichází ... jak to ale pořádně hodnotit a rozhodovat, co je skutečně užitečné ... jako návrhář musím neustále zvažovat, co je skutečně potřeba a co je jen zajímavý doplněk ...

Revizní technik elektrických zařízení
... hlavní je, aby všechno fungovalo bezpečně ... novinky sice vypadají skvěle, ale když je toho tolik, musím být opatrný a pečlivě prověřovat, zda všechno sedí a je v pořádku ... někdy je lepší se držet osvědčených metod ...

Elektromontér
... pro mě je to jako s novým mobilním telefonem. Když vyjde nová verze, má spoustu nových funkcí. Některé jsou úžasné, jiné třeba nepotřebuji. Ale hlavně musím vědět, jak to správně nainstalovat, aby to fungovalo jak má ...

Údržbář elektrických systémů
... je fajn, že je toho tolik nového, ale zároveň je to trochu zmatek ... jsem zvyklý na opravy konvenčních systémů, a když se všechno tak rychle mění, je těžší vědět, jak něco spravit ... potřebujeme stále více školení a informací o tom, jak se vypořádat s těmi novými technologiemi ...Na další názory se ptáme jiných odborníků, kteří pracují v technické sféře, kde jsou přesné a rychlé informace důležité!


 

Pravidelný sobotní přehled novinek a bonusů
z celého portálu Elektrika získáte přihlášením

 

 

Diskutující k tomuto článku

   (počet diskutujících: 1)
TEXT Z OBLASTÍ SOUVISEJÍCÍ KONTAKT


FIREMNÍ TIPY
V přednášce na konferenci SOLID Team se Miroslav Záloha ze SUIP zmínil také o nutnosti a významu technické dokumentace při revizích. Přestože jsou běžné argumenty o ztrátě nebo zastarání dokumentace, zdůraznil, že legislativa, vládní nařízení a provozní bezpečnostní předpisy, jasně stanovují povinnost udržování a aktualizace technické dokumentace. Připomněl význam dokumentace pro správné provedení revize. Hlavním bodem bylo, že revizní technik musí nejen ... Více sledujte zde!
Digitalizace nás kromě jiných služeb zasypává také daty. Máme tolik dat, že se v nich často nemůžeme vyznat. O tom, co nám dnes poskytuje digitalizovaná knihovna, hovořím s Petrem Žabičkou z Moravské zemské knihovny. Žijeme v době, kdy nové publikace nevznikají, nejsou žádní autoři odborných článků. Jsme zasypávání krátkými reklamními úryvky a zdroje ke studiu nám zůstávají skryty pod tlustou vrstvou marketingových cílů. Co s tím?
Jaké problémy mohou nastat při tvorbě projektových dokumentací hromosvodu pro rodinné domy? Je časté, že nízká kvalita dokumentace komplikuje práci realizovních firem? Co obvykle chybí v těchto nedostatečných projektech? Jak důležitá je analýza rizik v projektování hromosvodů? Co všechno by měla obsahovat kvalitní technická zpráva? Je pravda, že někteří lidé nevědí, jak by měla správná dokumentace vypadat, a jsou spokojení jen s několika listy papíru? Jaký rozdíl je mezi zkušenými projektanty a těmi, kteří "podvádějí" v projektování? Co všechno zahrnuje dobře vypracovaný projekt hromosvodu a uzemnění?
Terminolog
Týdenní přehled
Přihlašte si pravidelné zasílání týdenního přehledu
Vyhledávání
Hledaný text zadávejte prosím s diakritikouPanacek
reklama
Tiráž

Neomezený náklad pro česky a slovensky hovořící elektrotechnickou inteligenci.

ISSN 1212-9933