Elektrika.cz, reportážní portál instalační elektrotechniky, vyhlášky, schémata zapojení .

Úvaha: Zásuvky ...

Elektrická zásuvka může vypadat jednoduše, ale skrývá v sobě mnoho ...

Technické normy ...

Přikazují, doporučují, nebo zakazují? O normativních předpisech a ...
 
Oddíly
reklama
Bleskovky
Osobní nástroje
FUTURE okénko - V nejbližších dnech se zde dočtete ...
  • Malé, krátké ohlednutí za tím, jak jsme nedávno uvažovali jištění. Jaký byl hlavní účel jistících přístrojů ve vztahu k elektrickým zařízením? Jaký princip byl užíván v tavných pojistkách pro přerušení proudového okruhu? Jaké byly hlavní výhody a ...

BF #23.14: Které oblasti bys řídit pomocí AI určitě zakázal?


Document Actions
BF #23.14: Které oblasti bys řídit pomocí AI určitě zakázal?
Chceme žít v kybernetickém světě řízeném strojovým učením a jaké by to mohlo mít důsledky pro naše osobní údaje, státní úřady a etická rozhodování? Zvažujeme rizika a výhody takového světa a hledáme rovnováhu mezi technologií a lidskostí. Na konci se ptáme, zda bychom měli zpomalit a přehodnotit, kam směřujeme. Diskuse je doplněna názory odborníků z oblasti elektrotechniky, kteří přinášejí svůj pohled na výzvy a možnosti spojené s použitím AI v citlivých oblastech.
Miroslav Minařík, ze dne: 14.10.2023
reklama


Když se ponoříme do hlubokých myšlenek dnes již filmové klasiky jako je "1984", "Matrix" či "Demolition Man", můžeme se cítit jako v zrcadlovém bludišti budoucnosti. V těchto filmech se skrývá vize světa, který je možná jen krůček od našeho. Ale je to skutečně svět, do kterého chceme vstoupit?

Představa kybernetického blahobytu, kde si můžeme užívat virtuálních požitků a kde strojové učení řídí téměř vše, může znít lákavě. Ale co když nás tato vize přivede k otázce: "Co je skutečně důležité v životě?" Je skutečně bezpečné svěřit řízení jaderných elektráren strojovému učení? Možná by to bylo bezpečnější než systémová chyba, jak jsme viděli v Černobylu. Ale co když se stane chyba v algoritmu?

A co naše státní úřady? Máme skutečně vyměnit politické rozhodování za kybernetickou spravedlnost? Možná by to bylo efektivnější, ale co když nám stroje vezmou naši svobodu volby? A co naše osobní data? Budou skutečně bezpečná v rukou velkých korporací, nebo budou znárodněna a stát se součástí většího systému?

A pak je tu otázka etiky. Strojové učení může být schopno rozhodovat o životě a smrti, ale máme mu to dovolit? Je to skutečně kontroverzní a mělo by být zakázáno? Nebo bychom měli věřit, že stroje mohou rozhodovat lépe než my?

Možná bychom měli zpomalit a zamyslet se nad tím, kam směřujeme. Kybernetický ráj může být lákavý, ale je důležité si uvědomit, co bychom mohli ztratit. Možná bychom měli hledat rovnováhu mezi technologií a lidskostí, mezi efektivitou a svobodou. Protože v konečném důsledku je to naše budoucnost, a je na nás, abychom ji tvarovali tak, jak si přejeme.
A co naši kolegové?

Projektant elektrotechnických obvodů, ovládání a řízení: Projektant by mohl zdůraznit, že rozhodnutí o použití AI v určitých oblastech je složité a závisí na mnoha faktorech, včetně etických, právních a bezpečnostních aspektů. Zdravotnictví, státní správa a armáda jsou oblasti, které mají vysoké nároky na ochranu osobních údajů a důvěrnost, a zde by se AI měla používat s opatrností. Projektant by mohl zdůraznit, že při používání AI v těchto oblastech je důležité zajistit transparentnost, odpovědnost a zabezpečení dat.

Revizní technik elektrických zařízení: Revizní technik by mohl poukázat na to, že použití AI v citlivých oblastech, jako je zdravotnictví, státní správa a armáda, by mělo být pečlivě prověřeno a regulováno. V těchto odvětvích může AI přinést výhody, ale je třeba zajistit, aby byla v souladu s vysokými standardy bezpečnosti a ochrany dat.

Elektromontér / Elektroinstalatér: Elektromontéři a elektroinstalatéři by mohli vnímat použití AI v zdravotnictví, státní správě a armádě jako velmi specifickou oblast, která by měla být řízena a regulována odborníky s hlubokým pochopením potřeb těchto odvětví. Mohli by poukázat na to, že i v těchto oblastech existují potenciální výhody AI, jako je zlepšení diagnostiky v zdravotnictví nebo optimalizace logistiky v armádě, ale je třeba brát v úvahu citlivost dat a bezpečnostní rizika.

Údržbář elektrických systémů: Údržbář by mohl poznamenat, že ve výše uvedených oblastech by měla být použita AI opatrně, zejména pokud jde o kritické operace a rozhodování. Vývoj a implementace AI by měly být prováděny s ohledem na důležitost zajištění bezpečnosti a náležitého dohledu nad systémy. AI by měla být nástrojem pro zlepšení výkonu a efektivity, nikoli hrozbou pro bezpečnost a důvěrnost v těchto odvětvích.


Na další názory se ptáme jiných odborníků, kteří pracují v technické sféře, kde jsou přesné a rychlé informace důležité!

 
 

 

Diskutující k tomuto článku

  ... a další (počet diskutujících: 7)
TEXT Z OBLASTÍ SOUVISEJÍCÍ KONTAKT


FIREMNÍ TIPY
Kam se v budovách vyvíjí uplatnění vysokorychlostních dat optickými vlákny? Příchod elektroinstalačních podomítkových trubek Fraenkische se zabudovaným optickým vláknem se datoval dřív než známost standardů datových přenosů Industry 4.0. Trubky s označením FFKuS DATALIGHT se v českých e-shopech objevují, ale na běžných stavbách určitě ne. Jde o speciálku, říkají dataři, v běžném obydlí stačí spotřebiteli Wi-Fi. Jiná situace může ...
Častou negativní zkušenost mají (nejen) elektrotechnici z přístupu stavebních úřadů. Nejedná se tentokrát o problém "tvrdohlavosti" úřadu, ale naopak o přílišnou benevolentnost, hraničící až s ignorací zákonných vyhlášek a nařízení. Zajímali jsme se tedy o zkušenosti se stavebními úřady a pohled odborníků na danou problematiku ...
Je ve všeobecné známosti, že objekty by měly být chráněny hromosvody. Jak ale určit kvalitu systému ochrany před bleskem? Detailnější informace poskytuje ČSN EN 62305-2. Pomůckou pak je free software Milana Kauckého ...
Terminolog
Týdenní přehled
Přihlašte si pravidelné zasílání týdenního přehledu
Vyhledávání
Hledaný text zadávejte prosím s diakritikouPanacek
reklama
Tiráž

Neomezený náklad pro česky a slovensky hovořící elektrotechnickou inteligenci.

ISSN 1212-9933