Elektrika.cz, reportážní portál instalační elektrotechniky, vyhlášky, schémata zapojení .

 
Oddíly
reklama
Bleskovky
Osobní nástroje

Témata pokrývající všechny uvedené oblastí

Přístroje

O motorech #9: Na co si dát pozor při návrhu napojení motoru?

  • 26.06.2015
O motorech #9: Na co si dát pozor při návrhu napojení motoru?
Mluvíme-li o připojení elektromotoru, je třeba rozlišovat mezi připojením mechanickým a elektrickým. Elektrické napojení je věcí konstruktéra, který musí spočítat, jaký typ vodiče se pro elektromotor hodí. Vše přitom závisí na tom, pro jakou aplikaci bude motor určen. Roli hraje především četnost spínání motoru. U často spínaného motoru může u nedostatečně dimenzovaného vodiče dojít k poškozování izolace. Důležitá je ale také délka přívodního kabelu a s ní spojený faktor úbytku napětí na délce vodiče.

PHXC: Nový systém průmyslových relé Rifline complete

  • 23.06.2015
PHXC: Nový systém průmyslových relé Rifline complete
V dnešní době je na trhu k dispozici bezpočet reléových rozhraní. Jaký užitek tedy může uživatelům přinést další nový reléový systém? S dokončením systému Rifline complete společnost Phoenix Contact vyvinula řešení, které otevírá další potenciál pro optimalizaci. Nový systém průmyslových relé Rifline complete nabízí snadnou obsluhu, intuitivní a rychlé sestavení, zapojení a označení i snadnou údržbu.

Měření unikajícího a dotykového proudu u PC sestav

  • 19.06.2015
Měření unikajícího a dotykového proudu u PC sestav
Základní postup měření se používá u PC sestav, které lze během revize odpojit od napájení. Měří se každý spotřebič sestavy zvlášť po odpojení datových vedení. Při základním postupu měření PC sestavy je nutné jednotlivé části vzájemně rozpojit a po revizi zase propojit. To je jednak zdlouhavé, ale hrozí i nebezpečí omylu při opětovném propojování sestavy. Proto lze navrhnout i takzvaný alternativní postup měření. O jaký postup jde?

O motorech #8: Kdy a jak volit třídy nadproudových relé?

  • 12.06.2015
O motorech #8: Kdy a jak volit třídy nadproudových relé?
Stupeň ochrany elektromotoru určuje konstruktér. Podle čeho se při výběru řídí? Vždy záleží na konkrétní aplikaci zařízení. Musí vycházet z technických údajů daného elektromotoru a daného zařízení. Nemůže přitom brát v potaz pouze výkon, ale počítat musí i s řadou dalších faktorů, jako je napětí sítě či četnost spínání. Více se dozvíte v osmém díle seriálu o elektromotorech s Lubomírem Kastnerem.

Provedení revize PC sestavy za provozu náhradním postupem

  • 5.06.2015
Provedení revize PC sestavy za provozu náhradním postupem
Počítačové sestavy jsou typickým zástupcem zařízení, která často bývají v nepřetržitém provozu a v době revize je nelze vypnout. Proto se právě jich týká takzvaný náhradní postup měření. Provede-li se měření náhradním postupem, je nutno revizi opakovat základním postupem v nejbližším možném termínu, kdy bude možno spotřebič odpojit od sítě. Jak náhradní postup měření probíhá?

O motorech #7: Jak si vybrat správný motorový spouštěč?

  • 29.05.2015
O motorech #7: Jak si vybrat správný motorový spouštěč?
Před třiceti lety to bylo jednoduché. Žádné spouštěče motorů nebyly. Když byl motor větší, použil se pákový přepínač. V dnešní době už se v motorech používají spouštěče. Rozdělit je můžeme na spouštěče pro lehký rozběh a na spouštěče pro těžký rozběh, tedy pro rozběh motoru se zátěží, který se vyskytuje například v kompresorech nebo čerpadlech. Podle čeho se ještě vybírá vhodný spouštěč? To nám vysvětlil odborník Lubomír Kastner.

O motorech #6: Proč provádět diagnostiku poruchy motoru na místě?

  • 15.05.2015
O motorech #6: Proč provádět diagnostiku poruchy motoru na místě?
Poruchu motoru mohou způsobit věci, které s elektromotorem na první pohled vůbec nesouvisí. To je hlavní důvod, proč provádět diagnostiku problému přímo na místě u zákazníka a ne v servisu. Vibrace, které motor poškodí, mohou být způsobené jiným zařízením nebo třeba narušeným prouděním kapaliny v porubí. Další příklady diagnostiky neobvyklých příčin poruch motorů se dozvíte v šestém díle seriálu o motorech.

Jak se provádí revize měřicích přístrojů

  • 24.04.2015
Jak se provádí revize měřicích přístrojů
Revize měřicích přístrojů pro měření na elektrických spotřebičích spočívá v prohlídce, měření dotykového proudu tekoucího z vodivých, dotyku přístupných částí krytu a zkoušce chodu. Platí přitom, že je nutno především dodržovat veškerá bezpečnostní upozornění výrobce uvedená v návodu k použití, ale nesmí se zapomínat ani na obecná ustanovení českých norem. Která norma se zabývá těmito revizemi a co k nim říká?

OEZ: Nová Minia, nové možnosti

  • 21.04.2015
OEZ: Nová Minia, nové možnosti
Modulární přístroje Minia od společnosti OEZ doznávají v roce 2015 zásadních změn, které lze označit jako generační, respektive inovativní skok v připojování. Změny se týkají zejména klíčových skupin přístrojů v portfoliu Minia – jističů a proudových chráničů včetně jejich příslušenství a také vypínačů. Nových je zhruba 450 produktů - tedy více než polovina z celé produktové řady Minia.

O motorech #5: Jak diagnostikujeme přetížení motoru dané nevhodnou zátěží?

  • 17.04.2015
O motorech #5: Jak diagnostikujeme přetížení motoru dané nevhodnou zátěží?
Jak poznáme přetížení motoru způsobené nevhodnou zátěží od přetížení způsobeného chybou motoru? To byla další otázka na Lubomíra Kastnera ze seriálu o motorech. Při diagnostice přetížení je třeba rozlišovat, zda se jedná o nové zařízení, či zařízení, které je již delší dobu v provozu. U nového zařízení může být chyba na straně konstruktéra, který na dané zařízení předepsal slabý elektromotor. Jaké jsou nejčastější důvody přetížení u starších zařízení?

Co je to kalibrace měřicího přístroje?

  • 10.04.2015
Co je to kalibrace měřicího přístroje?
Kalibrace je soubor činností, kterým se ověří, s jakou odchylkou od skutečné hodnoty přístroj měří příslušnou veličinu. Jde o prokázání, že pracovní měřidlo je včleněno do určitého, obecně uznávaného metrologického systému. S čím se hodnoty naměřené měřícím přístrojem srovnávají?

O motorech #4: Co lze na motorech měřit obyčejným multimetrem?

  • 3.04.2015
O motorech #4: Co lze na motorech měřit obyčejným multimetrem?
Co můžeme měřit obyčejným multimetrem na vinutích, pokud motor nemá výkon? Tuto otázku jsme položili Lubomíru Kastnerovi, zkušebnímu a reklamačnímu technikovi elektromotorů. Multimetrem změříme proud, napětí či odpor. Řadu problémů ale toto jednoduché měření neodhalí. V čtvrtém díle seriálu o elektromotorech se dozvíme, proč raději používat výkonnější měřidla.

Kdo je oprávněn provádět kalibrace pracovních měřidel?

  • 2.04.2015
Kdo je oprávněn provádět kalibrace pracovních měřidel?
Kalibrace pracovních měřidel je podle zákona o metrologii oprávněn provádět každý subjekt, který disponuje k tomu nezbytným vybavením. Tím jsou zejména etalony, které jsou vhodné pro zajištění metrologické návaznosti pracovních měřidel při dodržení principů metrologické návaznosti. Na čem jsou zavislé ostatní aspekty kalibrace?

Kdo a jak stanoví způsob navázání měřicího přístroje?

  • 27.03.2015
Kdo a jak stanoví způsob navázání měřicího přístroje?
Uživatelé pracovních měřidel si návaznost používaných pracovních měřidel mohou zajistit sami pomocí etalonů kalibrovaných Českým metrologickým institutem. Dále s pomocí jiných uživatelů měřidel, kteří mají příslušné hlavní etalony navázané na etalony ČMI, nebo na etalony zahraničních subjektů se srovnatelnou metrologickou úrovní. Co je třeba zvážit při volbě z těchto možností?

WAGO IN#4: Tiskárna WAGO Smart Printer

  • 23.03.2015
WAGO IN#4: Tiskárna WAGO Smart Printer
Potřebujete popisovat rozvaděče, kabely, svorky nebo tisknout štítky a etikety? WAGO Elektro nabízí řešení v podobě tiskárny WAGO Smart Printer. Tiskárna funguje na principu termotransferového tisku. Barvící médium je tedy na popisovaný materiál nanášeno tepelným přenosem. Tiskárna využívá plastové, případně papírové štítky. K tisku stačí pouze jeden barvící kotouček. Ocení je výrobci rozvaděčů a díky kompaktnosti i montéři na stavbě.
FIREMNÍ TIPY
Umíte odpovědět? Vysvětlete, proč musíme elektrické stroje chladit a co by se stalo, kdybychom je nechladili. Popište rozdíly mezi chlazením vzduchem a chlazením kapalinou. Vysvětlete, jak teplo putuje elektrickým strojem a jak nám tepelný okruh pomáhá toto teplo správně odvést. Co přesně znamená ventilace v kontextu elektrických strojů? Jaký je rozdíl mezi ...
V přednášce na konferenci SOLID Team se Miroslav Záloha ze SUIP zmínil také o nutnosti a významu technické dokumentace při revizích. Přestože jsou běžné argumenty o ztrátě nebo zastarání dokumentace, zdůraznil, že legislativa, vládní nařízení a provozní bezpečnostní předpisy, jasně stanovují povinnost udržování a aktualizace technické dokumentace. Připomněl význam dokumentace pro správné provedení revize. Hlavním bodem bylo, že revizní technik musí nejen ... Více sledujte zde!
Digitalizace nás kromě jiných služeb zasypává také daty. Máme tolik dat, že se v nich často nemůžeme vyznat. O tom, co nám dnes poskytuje digitalizovaná knihovna, hovořím s Petrem Žabičkou z Moravské zemské knihovny. Žijeme v době, kdy nové publikace nevznikají, nejsou žádní autoři odborných článků. Jsme zasypávání krátkými reklamními úryvky a zdroje ke studiu nám zůstávají skryty pod tlustou vrstvou marketingových cílů. Co s tím?
Jaké problémy mohou nastat při tvorbě projektových dokumentací hromosvodu pro rodinné domy? Je časté, že nízká kvalita dokumentace komplikuje práci realizovních firem? Co obvykle chybí v těchto nedostatečných projektech? Jak důležitá je analýza rizik v projektování hromosvodů? Co všechno by měla obsahovat kvalitní technická zpráva? Je pravda, že někteří lidé nevědí, jak by měla správná dokumentace vypadat, a jsou spokojení jen s několika listy papíru? Jaký rozdíl je mezi zkušenými projektanty a těmi, kteří "podvádějí" v projektování? Co všechno zahrnuje dobře vypracovaný projekt hromosvodu a uzemnění?
DALŠÍ FIREMNÍ ODKAZY
Pokud dnes uslyším Dubaj, představím si horko, písek a arabský svět. Jak může vypadat taková elektroinstalace v islámském podání? Chodí se někdo přezkušovat z vyhlášky 50? Co bezpečnost, hygiena a výdělky? A mnoho dalších otázek jsme měli před cestou do Arabských emirátů. Náš cíl byl staveniště mrakodrapu! Kdo staví šejkům mrakodrapy v Dubaji?
Videospot názorně ukazuje použití můstkových systémů pro propojení řadových svorek. K použití není potřeba speciálních nástrojů, přes to je připravena praktická pomůcka. Řešení, které umožňuje přehledné spojení sousedících i vzdálenějších svorek včetně rozdílných průřezů ...
Terminolog
Týdenní přehled
Přihlašte si pravidelné zasílání týdenního přehledu
Vyhledávání
Hledaný text zadávejte prosím s diakritikou



Panacek
reklama
Tiráž

Neomezený náklad pro česky a slovensky hovořící elektrotechnickou inteligenci.

ISSN 1212-9933