Elektrika.cz, reportážní portál instalační elektrotechniky, vyhlášky, schémata zapojení .

 
Oddíly
reklama
Bleskovky
Osobní nástroje
FUTURE okénko - V nejbližších dnech se zde dočtete ...
  • Koho kdy samotného napadlo jaké preventivní opatření by elektromontéři a elektroúdržbáři měli provádět, aby předešli úrazům při používání ručního nářadí? Asi nikdy a nikoho, tedy vyjma bezpečáka. Ten naopak přesně ví, jaké příčiny nejčastěji vedou k ...
  • S novými teleskopickými jímači je instalace jednodušší, rychlejší a dostupnější. Jímače, navržené pro snadný transport a snadnou montáž, přinášejí změnu postupů pro montéry všude. S teleskopickými jimači může jedna osoba bez problémů převézt a ...

To virus zabil vaše PC!


Document Actions
virusak.gif
Přichází vám hodně zavirovaných e-mailů? Určitě nejste sami! Víte kolik jich chodí k nám?
Miroslav Minařík, ze dne: 18.10.2002
reklama

Tento článek je pouze reakcí na došlé dotazy, tedy nikoliv text vysvětlující antivirovou problematiku.
Dobře mne pobavil, ale i taky vnesl několik pochybností Patrick Jirgl (PPR Elektro), po té, co mi po ICQ sdělil, že mu od nás chodí zavirované zprávy. Vždy se jednou za čas vyskytne období, kdy se šíří viry abnormálně. Člověk používající Internet a elektronickou poštu bez aktuální báze antivirového programu je u mne jednoduše hazardér.

Bohužel existuje stále mnoho lidí, kteří se domnívají, že snad se jich nedotýká např. virus, který se teď rozšířil v Austrálii. Když si vezmu, že rychlost cesty e-mailu z jednoho konce zeměkoule se dá udávat v sekundách, tak je jasné, že vaše schránka vlastně přijímá od kohokoliv cokoliv a kdykoliv z celého světa. Ten kdo se domnívá, že utají před světem svou e-mailovou adresu je také snílek. Existuje mnoho způsobů jak se vaše adresa dostane do toho nepravého adresáře. O tom by mohl jistě dlouho hovořit, kterýkoliv odborník na tuto problematiku. Jedno je jisté. Pokud svou e-mailovou adresu prozradíte druhé osobě a ta ji použije, již tehdy jste vlastně ohroženi příjmem viru.

Jaké jsou nejčastější cesty infikace?
Z našeho pohledu, sítí (ať místní nebo Internet) a hned po té vyměnitelná datová média (disketa, cd, zip....). V případě sítě ohrožuje nejvíce elektronická pošta, a pak také prohlížeč www stránek. V případě elektronických dat nevěřte ani vlastnímu bratrovi, ne že by snad lhal, ale i on se může mýlit! Prověřte si obsah sami antivirem vlastním!

Promiňte mi ten příměr, ale velmi ráda antivirový program přirovnávám ke kondomu. Ovšem v případě pozitivního nálezu na vašem disku přijdete pouze o cenná data. V případě nepoužití kondomu můžete přijít o život.
Tedy prakticky pokud se otevřete celému světu (dáte možnost uložit do vaší schránky cokoliv) je celkem logické, že rozumný člověk poštu přetřídí, a rozhodne se co otevře, a co hned vyhodí. Jen začátečník kouká na vše, vše otvírá.... Často ovšem stačí číst text předmětu e-mailové zprávy, podívat se na odesílatele a příjemce a už je často jasné, že se jedná o reklamní spam nebo šíření viru.

Na našich hlavních editorských počítačích jsme používali dokonce dva antiviry současně. Letos jsme sáhli po opravdu účinném antivirovém opatření. Přešli jsme na poštovní server, který permanentně kontroluje příchozí i odchozí poštu na výskyt podezřelých kódů.

Zde vám ukáži namátkovou statistiku poštovního serveru, kudy cestují informace od nás a k nám. Při pohledu na čísla snad již každý pochopí, že je třeba se chránit.

Odesílatel viru, kterého naleznete v políčku odesílatel zpravidla není ten, kdo tento e-mail odeslal. Fikaný virus se šíří rozesíláním nesmyslných i oficiálních e-mailů na adresy, které nalezne na vašich discích. Např. na všechny řetězce obsahující zavináč (@). Jenže tyto řetězce dosazuje do políčka adresáta, ale i odesílatele.

Takže můžete dostat zavirovanou poštu od sama sebe, od přátel, obchodního partnera, ale ve skutečnosti oni nejsou těmi pravými odesílateli. A pokud je kontaktujete, oni prověří od virů vše, včetně své ledničky a na nic nepřijdou. Mezitím se množí virus na úplně jiném PC, a třeba v jiné zemi.

Mnozí z nás dostávají upozornění na výskyt nových virů s přátelskou radou, která vás "prý" ochrání před vetřelcem. Pokud již sama taková zpráva není destruktivní (nositelem viru), tak to bývá HOAX, tedy jakási poplašná zpráva, která vystraší široké masy lidí a často před ničím. Vůbec se nezatěžujeme studováním upozornění na nové viry. Jsme si vědomí, že prakticky každou chvíli vznikají nové, nebezpečnější viry a jejich mutace. Tedy taková důležitá zpráva, která oznamuje, co máte provést se soubory svého systému (a tu pitomost určitě oznámit ještě všem svým přátelům a partnerům) opravdu končí v koši.

Jaká je základní hygiena u nás v redakci?
  • dobře nainstalovaný antivirový systém s aktuální bází
  • opatrné zacházení s elektronickou poštou

Co je to opatrné zacházení s elektronickou poštou?
Tak určitě mít bezpečného poštovního klienta, pokud nepoužíváte schránku na www. Pak určitě neotvírat všechno. Podívejte se na to, kdo, komu, co posílá. Pokud to není určeno přímo vám, netýká se to vaší činnosti, tak to se (alespoň u nás) rovnou maže. Nemyslete si, že byste snad o něco přišli, pokud by vám někdo něco chtěl něco opravdu důležitého, určitě by dal vědět ještě jinak. Nemáte partnera v cizině? Stále chodí cizojazyčné e-maily? Na 99% se jedná o spam. Zvláště, když zpráva začíná "Drahý...", "Chcete zbohatnout, vydělat, vyhrát...". Tak takový plevel se likviduje ihned, stejně jako reklamní letáky ve schránce u bytu.

Bohužel elektronická komunikace nám přináší mnohé. Ovšem s touto elegancí bohužel jde ruku v ruce také velká řada nevýhod a nebezpečí, což je virus jednou z hlavních nepříjemností.

Rady, které tedy opravdu neuznávám:

  • Jak se chránit proti přepětí? Vytahovat vidlice spotřebičů ze zásuvek nn a anténních zásuvek.
  • Jak se chránit před viry? Nejlépe nepoužívat Internet, ba dokonce ani PC.

Pak se zřejmě takový člověk měl narodit do jiné doby :-((

Poznámky:
Ing.Petr Doležal...
Vždy, když dostanu varováni nejen před počítačovým ale i mobilovým virem, nahlédnu na www.hoax.cz. Vřele doporučuji.

 
 

 

Diskutující k tomuto článku

  ... a další (počet diskutujících: 3)
TEXT Z OBLASTÍ



FIREMNÍ TIPY
V přednášce na konferenci SOLID Team se Miroslav Záloha ze SUIP zmínil také o nutnosti a významu technické dokumentace při revizích. Přestože jsou běžné argumenty o ztrátě nebo zastarání dokumentace, zdůraznil, že legislativa, vládní nařízení a provozní bezpečnostní předpisy, jasně stanovují povinnost udržování a aktualizace technické dokumentace. Připomněl význam dokumentace pro správné provedení revize. Hlavním bodem bylo, že revizní technik musí nejen ... Více sledujte zde!
Digitalizace nás kromě jiných služeb zasypává také daty. Máme tolik dat, že se v nich často nemůžeme vyznat. O tom, co nám dnes poskytuje digitalizovaná knihovna, hovořím s Petrem Žabičkou z Moravské zemské knihovny. Žijeme v době, kdy nové publikace nevznikají, nejsou žádní autoři odborných článků. Jsme zasypávání krátkými reklamními úryvky a zdroje ke studiu nám zůstávají skryty pod tlustou vrstvou marketingových cílů. Co s tím?
... české zastoupení firmy DEHN + SÖHNE každé dva roky vždy k příležitosti veletrhu Amper vydává zkrácený český katalog svých výrobků. Opravdovou lahůdkou je druhá kapitola tentokrát žlutá, tedy Yelow/Line ...
Kam se v budovách vyvíjí uplatnění vysokorychlostních dat optickými vlákny? Příchod elektroinstalačních podomítkových trubek Fraenkische se zabudovaným optickým vláknem se datoval dřív než známost standardů datových přenosů Industry 4.0. Trubky s označením FFKuS DATALIGHT se v českých e-shopech objevují, ale na běžných stavbách určitě ne. Jde o speciálku, říkají dataři, v běžném obydlí stačí spotřebiteli Wi-Fi. Jiná situace může ...
DALŠÍ FIREMNÍ ODKAZY
Jak vést datová vedení bezpečně v průmyslových prostorách? Pokud potřebujete umístit do prostoru krabici, vzniká několik problémů. Zatížení, krytí IP, dostatečný prostor pro případné práce s vedením. V tomto videospotu se seznámíte s řešením KM Rack z AMPERu 2010. Nezapomeňte, že všude nelze použít běžné podpodlažní krabice určené do administrativních prostředí!
Orientace v ochranách proti přepětí není v dnešní době nové ČS EN 62 305 zrovna snadná. Česká značka OEZ vydává aplikační příručku se základními informacemi pro projektování ochran proti přepětí. Z oblasti elektromagnetické kompatibility toho bylo již napsáno hodně. Ovšem od každého výrobce se očekává ...
Terminolog
Týdenní přehled
Přihlašte si pravidelné zasílání týdenního přehledu
Vyhledávání
Hledaný text zadávejte prosím s diakritikou



Panacek
reklama
Tiráž

Neomezený náklad pro česky a slovensky hovořící elektrotechnickou inteligenci.

ISSN 1212-9933