Elektrika.cz, reportážní portál instalační elektrotechniky, vyhlášky, schémata zapojení .

UČEBNICE EVP#1: ...

Sedíme nad prvním dílem učebnice olomouckého SOLID Team s Petrem Létalem. Tato ...

To nejlepší z ...

K neustálým dotazům z čeho se učit ke zkouškám už máme ...
 
Oddíly
reklama
Bleskovky
Důvěryhodnost média
Které čtyři možnosti v přenosu informací označíte za důvěryhodnější?
Hlasu ze záznamu
Hlasu přímého přenosu
Videozáznamům
Živým videopřenosům
Zprávám z doslechu
Osobnímu kontaktu
Textu odborných tiskovin a webu
Fotografie časopisu a novin

[ Výsledky | Hlasování ]
Hlasů : 330
Bazar
Nabídka, prodám ....
Nabídka, prodám ....
Nabídka, prodám ....
Poptávka, koupím ...
Poptávka, koupím ...
Nabídka, prodám ....
Nabídka, prodám ....
Osobní nástroje
FUTURE okénko - V nejbližších dnech se zde dočtete ...
  • U velkých výkonových rozvaděčů se většinou neobejdeme bez ověřování zkratové odolnosti či ověřování oteplení pomocí zkoušení. Tyto zkoušky jsou obvykle schopny provádět pouze specializované zkušebny a jsou velmi nákladné. Společnost Eaton má ve své ...

xC FAQ#3 Jak propojíme xComfort s EZS nebo klimatizacemi?


Document Actions
xC FAQ#3 Jak propojíme xComfort s EZS nebo klimatizacemi?
Spojování a propojování systémů je více důležité než by někdo na počátku čekal. Pokud se nad svou systémovou instalací nezamýšlíme již v rámci návrhu projektu, ale implementujeme ji různě dle aktuální potřeby, můžeme narazit na nekompatibilitu některých zařízení. Zabezpečovací signalizace je sama o sobě autonomní a u certifikovaných uzavřený systém. Podobná situace může být i u klimatizací. Pokud již jednou ovládáme spotřebiče domu pomocí aplikace xComfort, přepínat se na další je přinejmenším nekomfortní, ba dokonce chaotické. Jak takové systémy dostat do ovládání XComfort?
Miroslav Minařík, Redakce portálu Elektrika, ze dne: 18.10.2020


Po dvou desetiletích, co se systémové instalace nabízí, se dnes jejich budoucí uživatelé celkem oprávněně ptají na možnosti projení s jinými zařízeními. Někteří se ptají včas, jiní pozdě ... proto zásadní otázka na projení ...Přepis mluveného slova reportáže ...


Miroslav Minařík
První otázka ... Má tento systém nějaké univerzální rozhraní pro jiné systémy? Třeba Jablotron?

Jaromír Pávek, xComfort EATON
Jablotron propojíme. Můžeme se propojit s různými systémy zabezpečovací techniky, nemusí to být zrovna Jablotron, ale i Satel, Paradox a další. Nejvíce se propojujeme přes komunikační protokol s těmito výrobci, přece jen jedná se o bezpečnost a tyto zabezpečovací systémy i z hlediska bezpečnosti nelze ovládat nezabezpečeným protokolem. V tomto případě vždycky s výhodou se využívá kontaktní propojení. Když se zamyslíme nad tím, co vše se propojuje, tak třeba mým bezdrátovým tlačítkem, které je nalepeno na zeď při východu z domu, když ho zmáčknu, aktivuji spínací aktor, který se připojí na externí vstup zabezpečovačky a tam je naprogramováno, že má dojít k zabezpečení domu.

To moje bezdrátové tlačítko vydalo příkaz na chytrou jednotku a ta udělala kontrolu například vypnutých zásuvek, že zhasla světla, případně dojde k vytažení rolet. Jde to i přímo mimo jednotku. To znamená přímo aktor, který je instalován v zásuvce pod rychlovarnou konvicí, přímo bezdrátové tlačítko vypne, takže bezpečnost vypnutí je vždycky maximální.
Nekomunikujeme přes protokol, ale přes kontaktní výstup. Případně zase když zabezpečovačka aktivuje alarm, tak na kontaktní výstup pro zabezpečovačky zase připojí binární vstup RF a ten už zajistí příslušné aktivity.

Miroslav Minařík
Druhá otázka ... Mám klimatizaci s wifi ovládáním, připojím jí také? Pokud je k dispozici na klimatizaci Modbus, je to využitelné?

Jaromír Pávek, xComfort EATON
Klima funguje na levnější, dražší řešení … vždycky říkám zákazníkům, podívejte se do schéma, kontaktujte výrobce, dívejte se do montážních návodů. Pokud klimoška má kontaktní vstup, vždycky je vyhráno. Je to nejlevnější integrace jakéhokoliv systému. Pokud to tam je, vždy využiju jako první možnost kontakt.

Pokud už tam je Modbus, zákazník zaplatil tuto integraci Modbusu, tak lze využít některý externí modul třetí strany. Eaton vám rád podá kontakt na firmu, která s tímto pomůže a přes komunikační protokol Modbus lze samozřejmě zasáhnout do klimatizace, spustit a případně řídit na příslušnou teplotu, kterou do systému poskytuje bezdrátový termostat, který je nalepen na stěně. Pak se nevyužívá termostat dálkového ovladače příslušné klimatizace, ale externí bezdrátový prvek, který řídí nejen klimatizaci, ale zároveň i vytápění, podlahovku … jsou to radiátory atd.


Miroslav Minařík
Vzhledem k tomu, že máme klimatizací hodně druhů, tak by možná bylo dobré s někým projednat konkrétní typ rozhraní. Třetí dotaz: Propojím KNX druhého domu s xComfortem?

Jaromír Pávek, xComfort EATON
Toto propojení není typické. Pokud by to byla jedna aplikace tzn., část domu je na KNX, část na xComfortu, ještě jsme se s tím nesetkali. Myslím si, že náš bezdrát se nepoužívá pro rozšíření KNX aplikací, vždycky se pak používá KNX prvek. Nejsme na to úplně připravení a co já vím, tak neexistuje komunikační modul KNX, který by měl bezdrátovou komunikaci Xcomfort. Ale určitě má KNX Modbus. Je potřeba najít střed, kde bychom se mohli potkat a to může být třeba modbusové rozhraní.


Miroslav Minařík
Myslím si, že po světě běhá hodně systémových integrátorů, kteří dokáží propojit nepropojitelné. Je otázkou za jakou cenu, jestli je to výhodné, nebo je lepší jiná varianta použít jiný systém.
Více vašich otázek a následných odpovědí sledujte zde!
Archív videozáznamů EATON naleznete zde!
Dokumentaci EATON lze prohledávat zde v redakční knihovně.


UŽ JSTE PROPOJOVALI xCOMFORT
s klimatizací? A jak?

Sdělte svou zkušenost v níže uvedené diskusi!
 
 

 

Diskutující k tomuto článku

   (počet diskutujících: 1)
TEXT Z OBLASTÍ SOUVISEJÍCÍ KONTAKT
xComfort EATON
Zaslání vizitky
Zobrazit záznam v adresáři


FIREMNÍ TIPY
Každý systém má své výhody a nevýhody. XComfort, jako bezdrátová, systémová, decentralizovaná elektroinstalace má mnoho kladů, pro které se lze snadno rozhodnout. Pokud vyvažuje absence metalické sběrnice výměnu akumulátorů, pak se jeví tato volba téměř ideální. Ale co například elektromagnetický smog? Můžeme si vzpomenout na pokusy aktivovat obranu před "jedovatou" frekvencí 50Hz, která se nebezpečně šíří z vodičů každé elektroinstalace. Jsou tu zhruba dvě desítky let. A nyní tu máme bezpočetné Wi-Fi, bluethoot, GSM, 5G a také xComfort. Jak dalece je tento systém svým vysíláním datových telegramů ohrožující?
Ovládání spotřebičů v budově se zdá jednoduché a snadné. Ovládání prostřednictvím displeje na stěně nebo mobilní aplikace je ještě snadnější, ovšem může to mít i negatvní následky. Třeba pokud se v nastavování teplot probírá osoba neznalá nebo dokonce nepovolaná. V praxi to mohou být děti nebo naopak prarodiče. Stále se objevují obavy z bezpečnosti ...
... ptá se nejeden uživatel systémové instalace, kterou její výrobce přestal podporovat. A to již z jakéhokoliv důvodu. Zánik společnosti, zrušení projektu nebo třeba i neschopnost reakcí v požadovaných časech. Je tedy xComfort řešením? Jaká je vazba na již natažená vedení původní systémové instalace?
Co byste řekli na to, kdybyste při přípravě elektroinstalace už nemuseli k vypínačům vést žádné kabely. Velmi často se stává, že si stavebník ve fázi realizace elektroinstalace rozmyslí umístění vypínačů a elektrikář pak musí předělávat hotové rozvody. Jděte na to chytře. Použít lze naprogramované sady GO Wireless s bezdrátovou komunikací ze sortimentu EATON xComfort pro nejběžnější aplikace, jako je ovládání ...
Terminolog
Týdenní přehled
Přihlašte si pravidelné zasílání týdenního přehledu
Vyhledávání
Hledaný text zadávejte prosím s diakritikouPanacek
reklama
Tiráž

Neomezený náklad pro česky a slovensky hovořící elektrotechnickou inteligenci.

ISSN 1212-9933