Elektrika.cz, reportážní portál instalační elektrotechniky, vyhlášky, schémata zapojení .

Servisní služby ...

Jaké materiály se používají pro připojování jističů nebo uvnitř ...

OBO: Vkládací ...

Vkládací lišty jsou samozřejmostí. V případě instalačních ...
 
Oddíly
reklama
Bleskovky
Co chcete dnes sledovat?
Co má Elektrika připravovat prioritně?
Základy elektrotechniky
Recenze knih
O elektrotechnicích v praxi
Krátké zprávy
Videoreportáže
Živá vysílání
Historické souvislosti
Záznamy živých vysílání
Podcasty, audioverze
Článek o novinkách
Diskusní témata
Rozhovory
Osobní setkávání
Výsledky budou zveřejněny později

[ Výsledky | Hlasování ]
Hlasů : 26
Osobní nástroje
POZOR! JEŠTĚ NEPROŠLO JAZYKOVOU KOREKTUROU!

V50 §10 Projektant bez §6 je pak závislý na jiných, říká Michal Kříž


Document Actions
V50 §10 Projektant bez §6 je pak závislý na jiných, říká Michal Kříž
Na projektanta je možné pohlížet z vícero úhlů. Z hlediska sbírání bodů je populární členství v komoře autorizovaných inženýrů a techniků. Z pohledu elektrotechniků je více relevantní vyhláška padesát. Jaký osobní pohled má na projektanty náš přední normotvůrce Michal Kříž? Pro získání §10 není vyžadována žádná praxe s §6. Není to proti smyslu poslání vyhlášky, pokud projektant navrhuje něco, čeho se nesmí dotknout? Mělo by se v novém nařízení vlády něco na požadavcích získání §10 změnit? Pokud se stal projektant volnou živností, tedy bez požadavku na vzdělání v elekrotechnice, proč se má na projektanta pohlížet jako na osobu znalou podle vyhlášky padesát? A nakonec, kdo dnes kontroluje nebo vyžaduje §10?
Redakce portálu Elektrika, ze dne: 29.01.2020
reklama


Představy o projektování elektrických zařízení se liší dle účelu. Atypická novostavba, průmyslové celky se budou určitě lišit od projektování drobných dílčích celků. V očekávání zbylých profesí v elektrotechnice je úzké propojení návrháře s tím, co je k dispozici a tím, co je ve skutečnosti v praxi. Ale navrhovat něco, co znám pouze z doslechu? Technik se vyznačuje tím, že si předpoklady ověřuje ještě před použitím. Proto pouhé odvolávky na certifikáty, či katalogové listy nebývají pro odpovědného projektanta za jediný zdroj pro jistý a seriózní návrh.Textový přepis mluveného slova rozhovoru ...

Jaký osobní pohled má na projektanty náš přední normotvůrce Michal Kříž?
Michal Kříž, IN-EL, Praha
Záleží na pečlivosti a znalostech i na spětí i s praxí jak chodí mezi lidi.

Měl by se podívat, jak jeho projekt se proměňuje do skutečného díla, do elektrické instalace. Bez prohlédnutí výsledku to nemá cenu. Já jsem sám neprojektoval, ale jsem v kontaktu s projektanty, tak vím, že oni by se měli podívat na místo, kde to bude a pak postupně s montážní organizací a postupně projekt třeba i upravovat.

Pro získání §10 není vyžadovaná žádná praxe s §6. Není to proti smyslu poslání této vyhlášky, pokud projektant navrhuje něco, čeho se nesmí dotknout?
Michal Kříž, IN-EL, Praha
Pak dělá činnost v součinnosti ještě s projektantem, který zařízení zná a v začátcích vede začínajícího projektanta, může mít paragraf 10, aniž by měl paragraf 6.

Mělo by se v novém nařízení vlády něco na požadavcích získání §10 změnit?
Michal Kříž, IN-EL, Praha
Já vím, že se uvažovalo o tom, paragraf 10 odstranit, ale souhlasím s tím, že proti tomu bylo odpor. Projektant musí mít stejné základy jako montér a ostatní pracovníci počínaje paragrafem 5 a 6, musí mít vzdělání, které je pro to podmínkou.

V čem mohou být projektantem a revizním technikem vědomostní diference? Obě profese jsou na rovnocenné TOP hladině znalostí
Michal Kříž, IN-EL, Praha
Revizní technik nebude tak podrobně znát pravidla schémat a to, co musí znát projektant. Ale je pravda, že by měl znát důsledky své činnosti.

Pokud se stal projektant volnou živností, tedy bez požadavku na vzdělání v elekrotechnice, proč se tedy má na projektanta stále pohlížet jako na osobu znalou podle vyhlášky padesát?
Michal Kříž, IN-EL, Praha
Tak jsem slyšel názory, že to tam musí být, že to patří ke vzdělání a je to podklad k autorizovanému inženýrovi a technikovi.

A nakonec, kdo dnes kontroluje nebo vyžaduje §10?
Michal Kříž, IN-EL, Praha
Produkční organizace, zaměstnavatelé.


Další části videoseriálu #V50 naleznete zde!

Více podrobností o §10 vyhlášky 50/1978 Sb. (text, výklad, stažení, další odborníky) naleznete zde!
POKUD MÁTE KONSTRUKTIVNÍ PŘIPOMÍNKU
K TÉMATU §10,
PŘIDEJTE JI DO NÍŽE UVEDENÉ DISKUSE!


 
 

 

Diskutující k tomuto článku

  ... a další (počet diskutujících: 17)
TEXT Z OBLASTÍFIREMNÍ TIPY
Zkušený technik dnes ví, že datová sběrnice není pouze doménou systémových elektroinstalací nebo řízení osvětlení. Po sběrnici posíláme také hlas a obraz. Na dobu koaxiálních rozvodů v domovním komunikování lze pomalu zapomenout. Domovní telefony ABB-Welcome Midi nabízejí řešení především pro rodinné domy i rozsáhlejší instalace, například v bytových domech nebo rekonstrukce v panelové výstavbě. O dostupných designech, technických možnostech vypovídají veletrhy, výstavy, prezentace a bezpočet publikovaných článků. O praktické stránce věci se člověk dozví po zvýšeném úsilí. Nahlédněme krátce do technického manuálu, který pomáhá při pochopení a návrhu tohoto systému ...
Největší tok odborných informací EATON se v roce 2020 odehrál na internetu. Produktoví specialisté si v krátkých blocích připravili nejen novinky v sortimentu značky, ale praktické informace pro návrh, projektování a také následnou revizní činnost. Čeho se obsah týkal? Proudové chrániče, rozvaděče, software Pavouk, UPS a zálohování, frekvenční startery, měniče, selektrivita jističů, nebo bezdrátová instalace xComfort ... Krátký přehled vzdělávacích a produktových webcastů EATON v roce 2020 naleznete v krátkém článku ...
Aleš Šilhavý popisuje software, který pomáhá navrhovat svorkovnice WAGO v rozvaděčích. Jde o konfiguraci svorek pro upevnění na DIN lištu a svorek do plošných spojů. Vybereme typ lišty, její délku, přidáme na lištu koncovou svěrku, následuje konkrétní sestava řadových svorek výběrem z databáze. Ty vybíráme dle typu, velikosti, průřezu, nebo barvy. Uděláme zkušební návrh, zkusíme zkompilovat projekt. Systém odhalí chybějící prvky. Díky aplikací máme představu o veškerém dostupném příslušenství. Pokud bude kompilace bezchybná, můžeme přikročit k popisu svorek. Tak se krok po kroku naučíte rychlému sestavení ...
Po dvanácti letech jsme si s Janem Lojkáskem sedli u kávy a zavzpomínali na dobu, kdy jsme byli oba označováni za snílky. Server iiSEL a portál Elektrika.cz se v mnohém liší. Každý má zcela jiné zaměření. Pokud chcete vědět více podrobností, poslechněte si autora sami v tomto videospotu!
DALŠÍ FIREMNÍ ODKAZY
Častou negativní zkušenost mají (nejen) elektrotechnici z přístupu stavebních úřadů. Nejedná se tentokrát o problém "tvrdohlavosti" úřadu, ale naopak o přílišnou benevolentnost, hraničící až s ignorací zákonných vyhlášek a nařízení. Zajímali jsme se tedy o zkušenosti se stavebními úřady a pohled odborníků na danou problematiku ...
Zajímavé záznamové zařízení představila na brněnském strojírenském veletrhu 2010 společnost TR instruments. Pokud exportujete své zboží a zajímá vás, jak bylo po čas transportu se zbožím zacházeno, máte možnost využít speciálního záznamníku.
Pojďme se krátce podívat tam, kde se dnes vychovávají budoucí elektrotechnici. Jaké mají dispozice k úspěšnému studiu elektrotechnického oboru? V jakém prostředí se pohybuje dnešní elektrikářský žák, učeň a student?
Terminolog
Týdenní přehled
Přihlašte si pravidelné zasílání týdenního přehledu
Vyhledávání
Hledaný text zadávejte prosím s diakritikouPanacek
reklama
Tiráž

Neomezený náklad pro česky a slovensky hovořící elektrotechnickou inteligenci.

ISSN 1212-9933