Elektrika.cz, reportážní portál instalační elektrotechniky, vyhlášky, schémata zapojení .

SOUTĚŽ: Kolik ...

Přestože se principy jištění a zatížení vodičů prezentují od ...

Svazkový držák ...

Uložit kabelové vedení na zeď je možné různými způsoby. Pokud ...
 
Oddíly
reklama
Bleskovky
Důvěryhodnost média
Které čtyři možnosti v přenosu informací označíte za důvěryhodnější?
Hlasu ze záznamu
Hlasu přímého přenosu
Videozáznamům
Živým videopřenosům
Zprávám z doslechu
Osobnímu kontaktu
Textu odborných tiskovin a webu
Fotografie časopisu a novin

[ Výsledky | Hlasování ]
Hlasů : 365
Bazar
Poptávka, koupím ...
Nabídka, prodám ....
Nabídka, prodám ....
Nabídka, prodám ....
Nabídka, prodám ....
Poptávka, koupím ...
Poptávka, koupím ...
Nabídka, prodám ....
Osobní nástroje

TECO: 67 Foxtrotů tvoří páteř telemetrického a řídicího systému vodáren měst Nicosie a Larnaky


Document Actions
TECO: 67 Foxtrotů tvoří páteř telemetrického a řídicího systému vodáren měst Nicosie a Larnaky
V posledním únorovém týdnu 2011 byla zákazníkovi předána do plného provozu soustava 67 monitorovacích a ovládacích stanic pro vodárenskou správu kyperského hlavního města. Teco a.s. dodala 67 řídicích systémů FOXTROT ...
Jaromír Klaban, ze dne: 25.03.2011

 

V posledním únorovém týdnu 2011 byla zákazníkovi předána do plného provozu soustava 67 monitorovacích a ovládacích stanic pro vodárenskou správu kyperského hlavního města Nicosie (Water board of Nicosia) a Larnaky - třetího největšího města ostrova (Larnaca Water Board).

Zákazník vypsal tendr v roce 2009 s cílem vybudovat moderní monitorovací síť pro maximální operativnost.

Teco a.s. dodala jako účastník WaterSCADA konsorcia, které zakázku získalo ve výběrovém řízení, 67 řídicích systémů FOXTROT.

Dispečerská úroveň
Každé město má svůj samostatný centrální server komunikující bezdrátově se všemi stanicemi příslušejícími do jeho správy. Pro spojení je využita GSM síť a technologie GPRS.

Základ uživatelské aplikace na centrálním serveru tvoří SCADA Reliance4, včetně několika licencí tenkého klienta. Ten umožňuje registrovaným uživatelům na síti nahlížení na informační obrazovky přes standardní WEB browser.

Přestože je možné vidět každou stanici, stav jejího zařízení a všechny aktuální veličiny v tradičních vizualizačních oknech, podstata této aplikace spočívá v generování 105 analytických reportů generovaných dynamickými dotazy na SQL databázi, kam jsou průběžně ukládána data ze všech stanic. Důležitější jsou tu přehledové tabulky a grafy.

Vodárenská správa tak neprovozuje klasický dispečink s dispečerem, ale soustřeďuje se na krátkodobé a dlouhodobé trendy přítoků a odtoků z rezervoárů a ze stanic na vodovodním řádu. O důležitých nebo mimořádných událostech se pracovníci dozví z e-mailů nebo ze SMS. Ty rozesílá jak dispečerská úroveň RELIANCE, tak i samotné FOXTROTY v terénu.


Přehledová tabulka stanic na vodovodním řádu Nicosie


Přehledová tabulka stanic v městě Larnaca s mapkou. Modře zvýrazněné stanice jsou trvale napájeny ze solárních panelů.

Alarmy
Systém spravuje velké množství alarmů. Ty jsou pro přehlednost sdruženy do několika skupin. Každé skupině je možno uživatelsky nastavit pravidla kdo a jak se o nich dozví a jak s nimi dále bude zacházet.

Rozesílání SMS a e-mail. Možno volit co, kdy a komu. Alarmy se skupinují a celé skupině lze najednou říci, co se s nimi bude dělat.

Reporty
V aplikaci jsou připraveny skripty pro automatické generování 105 reportů formou dynamických SQL dotazů. Jsou to denní, měsíční a roční reporty, bilanční reporty za účetní období, souhrny alarmů. Analýzou součtů přítoků a odtoků a trendů nočních průtoků lze vyhodnotit úniky ve vodovodním řádu.


Reporty jsou "jen" dlouhé řady čísel extrahovaných z SQL databáze, pro vodárenskou správu jsou však nejdůležitějším podkladem pro rozhodování a rychlé servisní zásahy.

Telemetrická stanice
Stanici tvoří základní modul FOXTROT s několika rozšiřovacími moduly. Měří základní vodárenské veličiny průtok a tlak vody před a za regulačním ventilem. Samotná stanice je umístěna v rozvaděči nad zemí v blízkosti šachet, kde jsou pod zemí tato zařízení umístěna. V Nicosii je takových stanic 35, v Larnace 32. Některé jsou autonomní, nezávislé na elektrické síti a jsou vybaveny vlastním solárním napájecím systémem.


Typické okno vizualizace vodárenské stanice ve městě Larnaka

Společně s GPRS/EDGE routerem ER75i tvoří lokální LAN síť, která je jako "tunel" po síti Internet spojena s centrálním serverem ve Virtuální Privátní Síti (VPN). Každá stanice má ve FOXTROTU své komfortní vlastní servisní WEB stránky, které umožňují technickým pracovníkům přístup ke všem parametrům a servisním zprávám přes standardní WEB browser. Není tedy třeba mít nainstalován software MOSAIC.


Ukázka provedení stanic s napájením z 230V

Reservoáry
Monitorováno je 10 reservoárů v Nicosii, a jeden v Larnace s průměry potrubí 70 – 80cm – na výtoku.


Přehledová tabulka rezervoárů města Nicosie

Přenosová síť, komunikační systém.
Vzhledem k rozsáhlému monitorovanému území byla pro komunikaci využita technologie GPRS v síti kyperského mobilního operátora. GPRS technologie umožňuje trvalé připojení všech stanic.

Přestože jsou všechny stanice propojeny přes internet do virtuální privátní sítě, která je vytvořena tunelem mezi firemní LAN v centrále a LAN na každé stanici, je nutno na každém kroku minimalizovat datový tok. Cena za spojení je totiž dána množstvím přenášených dat.


Dominantou nad Nicosií a symbolem Water Board Nicosai je Strovolus Reservoir. I tam je FOXTROT a monitoruje veškeré veličiny.

Pro minimalizaci datového toku byl do FOXTROTU i do Reliance implementován protokol IEC 870-5-104, kterým se přenáší pouze změny větší než přednastavená hodnota. FOXTROT data předzpracovává a navíc má v sobě zásobník, který postupně plní i v případě, že dojde k výpadku komunikace z jakékoliv příčiny. Po obnovení komunikace se automaticky doplní databáze o chybějící data. Jsou tak zachyceny všechny změny při minimálním počtu přenášených dat.

Virtuální privátní síť dále umožňuje nahlédnout do každé stanice na její servisní WEB stránky. Pak ovšem objem přenesených dat významně roste.


Anténa GPRS, přes kterou je k internetu připojena každá stanice


Rozložení stanic ve města Larnaca

Napájení
Dvě třetiny stanic jsou napájeny ze sítě 230V. Jedna třetina stanic je autonomních a jsou napájeny ze solárních panelů.

Měření veličin

  • 1) Počet pulsů za 20s
  • 2) Analogový průtokoměr
  • 3) Tlak analogovým tlakoměrem

Servis
Každá stanice má vlastní servisní Web stránky umožňující nastavení parametrů i bez spuštěného MOSAICU. Stačí se připojit notebookem a spustit WEB prohlížeč. Lze provádět i kalibraci analogových vstupů.

V případě potřeby je možné nahrát novou verzi aplikačního SW a lze stanice udržovat z centra. Díky programu Loader lze provést upgrade z Master PC a není nutno objíždět všechny stanice.

Pokud máte zájem o více informací, můžete si o ně zažádat níže přiloženým formulářem!

 
 

 

Diskutující k tomuto článku

   (počet diskutujících: 1)
TEXT Z OBLASTÍ SOUVISEJÍCÍ KONTAKT

Teco a.s .
Zaslání vizitky
Zobrazit záznam v adresáři


FIREMNÍ TIPY
Smart rozvaděč veřejného osvětlení založený na otevřených technologiích a na systému Tecomat Foxtrot2. Promyšlená rekonstrukce veřejného osvětlení v obcích a městech nemusí začínat prostou výměnou výbojkových svítidel za LED svítidla jenom proto, že dotace jsou podmíněny především imperativem úspor. A s přívlastkem úsporný je spojena dnes LED technologie především. Čím osadit související rozvaděče, abychom dosáhli žádaných úspor? Neměli bychom zapomenout ani na důležitý moment, což je dálkový přístup k rozvaděči. Více čtěte v článku ...
Terminolog
Týdenní přehled
Přihlašte si pravidelné zasílání týdenního přehledu
Vyhledávání
Hledaný text zadávejte prosím s diakritikouPanacek
Autor článku
reklama
Tiráž

Neomezený náklad pro česky a slovensky hovořící elektrotechnickou inteligenci.

ISSN 1212-9933