Elektrika.cz, reportážní portál instalační elektrotechniky, vyhlášky, schémata zapojení .

Servisní služby ...

Jaké materiály se používají pro připojování jističů nebo uvnitř ...

OBO: Vkládací ...

Vkládací lišty jsou samozřejmostí. V případě instalačních ...
 
Oddíly
reklama
Bleskovky
Co chcete dnes sledovat?
Co má Elektrika připravovat prioritně?
Základy elektrotechniky
Recenze knih
O elektrotechnicích v praxi
Krátké zprávy
Videoreportáže
Živá vysílání
Historické souvislosti
Záznamy živých vysílání
Podcasty, audioverze
Článek o novinkách
Diskusní témata
Rozhovory
Osobní setkávání
Výsledky budou zveřejněny později

[ Výsledky | Hlasování ]
Hlasů : 26
Osobní nástroje
POZOR! JEŠTĚ NEPROŠLO JAZYKOVOU KOREKTUROU!

Zapojení po kapkách - (3.část)


Document Actions
Článek
V případě rozběhu asynchronního motoru o velkém výkonu (cca nad 11kW) nebo při těžkém rozběhu se používá přepnutí z hvězdy do trojúhelníku. Při tomto přepnutí se využívá principu, že při zapojení cívek motoru do hvězdy je na jednotlivých cívkách fázové napětí a při zapojení do trojúhelníku napětí sdružené. Poměr jednotlivých napětí je Us = 1,73Uf, při konstantí impedanci (odporu) cívek je ve stejném poměru i výkon motoru.
Jirka Š. Svejkovský, ze dne: 7.12.2001
reklama

V případě rozběhu asynchronního motoru o velkém výkonu (cca nad 11kW) nebo při těžkém rozběhu se používá přepnutí z hvězdy do trojúhelníku. Při tomto přepnutí se využívá principu, že při zapojení cívek motoru do hvězdy je na jednotlivých cívkách fázové napětí a při zapojení do trojúhelníku napětí sdružené. Poměr jednotlivých napětí je Us = 1,73Uf, při konstantí impedanci (odporu) cívek je ve stejném poměru i výkon motoru.

Při tomto rozběhu je nutno splnit několik podmínek. Především musí být motor pro tento rozběh určen. Všechny potřebné údaje nalezneme na štítku motoru. Například údaj Y/D 400V/690V znamená, že takovýto motor lze přepnout, napětí je v každém případě vyšší než napětí v síti. Motor s údajem Y/D 230V/400V nelze přepnout, při zapojení Y by na svorkách bylo vyšší napětí než je povolené a lze je použít pouze pro soustavu 3x230V (např. za frekvenčním měničem).

Dalším důležitým rozdílem je jiné nastavení ochrany proti přetížení. Pokud je ochrana vřazena pouze do obvodu trojúhelníku, je nutno ochranu nastavit na hodnotu In/1,73! Tedy na hodnotu jmenovitého proudu motoru (při zapojení do trojúhelníku) dělenou odmocninou ze tří. Chybné nastavení ochrany je nejčastější závadou při tomto zapojení.

Silové obvody

Stykač KM1 se nazývá hlavní. Na tomto stykači bývá instalován časový blok pro řízení rozběhu. Stykač KM2 je určen pro zapojení do trojúhelníku, stykač KM1 do hvězdy. Tepelná ochrana FR je zapojena tak, aby při rozběhu do trojúhelníku nereagovala na možné krátkodobém přetížení pohonu. Mezi stykači KM2 a KM3 může být nainstalován blok mechanického blokování stykačů pro zamezení současného sepnutí (a zkratu)

Co se týče dimenzování stykačů, lze počítat u stykačů KM1 a KM2 s proudem o velikosti In/1,73 a stykač KM3 ještě o stupeň níže vzhledem k jeho činnosti po krátkou dobu startu.

Ovládací obvody

Nejjednodušší je řízení pomocí zpožděných pomocných kontaktů na stykači KM1. Blok pracuje na pneumatickém principu (např. jako starší typ schodišťového spínače). Některé typy mají zaručenou prodlevu mezi přepnutím jako ochrana proti zkratu. Tutéž ochranu poskytuje zapojení rozpínacích kontaktů stykačů KM2 a KM3 a blok mechanického blokování mezi těmito stykači. Doba rozběhu je závislá na zatížení pohonu a pohybuje se řádově od jednotek do několika desítek sekund.

Další možné zapojení rozběhu Y/D je pomocí časového relé nebo například pomocí přepínače. Zapojení lze odvodit z výše uvedeného.

 
 

 

TEXT Z OBLASTÍ


FIREMNÍ TIPY
... v ochraně před přepětím a blesky. Projektant, jiným slovem lze říci i designer, je otcem svého nápadu od počátku až k jeho dospělosti. Je za něj odpovědný a své kroky při sestavování jednotlivých částí a konečného celku umí sám obhájit. Takové pracovníky nazýváme odborníky. Dovedou odůvodnit každý svůj učiněný krok, byť se nám zdá neobvyklý. Do takového znalostního stavu nás nedovede škola nebo léta praxe, ale vlastní píle při nekonečném studiu dostupných souvislostí. Jedním z takových materiálů je technická pomůcka. Popisuje OBO Construct ...
Ochrana před bleskem a přepětím je pro elektrotechnika jeden z vědních segmentů, který je většinou s jeho profesí více či méně spojený. Zda mít pouze povrchní znalost nebo se ponořit do hlubšího studia, je na každém zvlášť. Tato problematika vyžaduje apriori pochopit hodně teorie, abychom později, po aplikaci našich návrhů, neobdrželi zprávu o škodních událostech námi zaviněných. Co tedy víme o systémech jímacích zařízení a svodů? Uzemňovacích systémech? Systémech vyrovnání potenciálů, nebo o systémech ochrany před přepětím? O tom se zmiňuje příručka ...
Systémová (chytrá) elektroinstalace se prakticky bez konvenčních ovladačů, jako jsou vypínače na zdi, neobejdou. Teoretik namítne, že si někdo vystačí s ovládáním aplikací na mobilním telefonu, realista ví, že je to holý nesmysl. Pokud proměňujeme svou konvenční elektroinstalaci v kouzelnou, bezdrátovou, tak představou mnoha uživatelů je zachování původních ovládacích míst a to včetně instalovaných přístrojů. A tak zásadní otázkou bylo: Mohu použít již existujících vypínačů, které jsou ve zdi, nebo je musím vyměnit za jiné? Co bude levnější? Použít staré a dát tam nějaký modul, nebo nový přímo s připojením na xComfort?
Největší tok odborných informací EATON se v roce 2020 odehrál na internetu. Produktoví specialisté si v krátkých blocích připravili nejen novinky v sortimentu značky, ale praktické informace pro návrh, projektování a také následnou revizní činnost. Čeho se obsah týkal? Proudové chrániče, rozvaděče, software Pavouk, UPS a zálohování, frekvenční startery, měniče, selektrivita jističů, nebo bezdrátová instalace xComfort ... Krátký přehled vzdělávacích a produktových webcastů EATON v roce 2020 naleznete v krátkém článku ...
DALŠÍ FIREMNÍ ODKAZY
Společnost Schrack je známá nejenom svým sortimentem, ale také jako pořadatel nejrůznějších promo akcí pro své zákazníky. Záběr je opravdu široký, a tak zatímco klidnější povahy s dětmi se mohou zúčastnit dětských dnů, ti adrenalinově závislí mají na výběr od jízdy na raftu, přes horská kola, lanové centrum, fotbalové turnaje až třeba po vodní lyžování. A na podzim je čas na Schrackiádu …
Terminolog
Týdenní přehled
Přihlašte si pravidelné zasílání týdenního přehledu
Vyhledávání
Hledaný text zadávejte prosím s diakritikouPanacek
reklama
Tiráž

Neomezený náklad pro česky a slovensky hovořící elektrotechnickou inteligenci.

ISSN 1212-9933