Elektrika.cz, reportážní portál instalační elektrotechniky, vyhlášky, schémata zapojení .

Záblesk průchozí ...

WAGO, značka nesoucí symbol rychlého a spolehlivého spojení, přichází s ...

Technické normy ...

Přikazují, doporučují, nebo zakazují? O normativních předpisech a ...
 
Oddíly
reklama
Bleskovky
Osobní nástroje

S Janem Lojkáskem nejen o 30. výročí IN-EL


Document Actions
S Janem Lojkáskem nejen o 30. výročí IN-EL
Doba, kdy od změny režimu můžeme dělat závěry a vzpomínat. Jednou ze společností s kulatým výročím je vydavatelství elektrotechnické literatury IN-EL. Někdy od roku 1998 se známe se zakladatelem této firmy, Janem Lojkáskem. Vystavoval na schodišti olomoucké Sidie na kdysi pořádaných elektrotechnických výstavách ELEKTRA. A po čtvrt století jsme se setkali v Beskydech, kde jsme tu časovou úsečku pokusů trošku rozebírali. Ptal jsem se třeba, co by měl elektrotechnik jako osoba znalá všechno znát, co bylo před tím než přišla vyhláška padesát, jak tehdy probíhalo školení a přezkoušení nebo třeba proč se dodnes elektrikářské řemeslo povyšuje nad všechna ostatní ...
Miroslav Minařík, ze dne: 7.04.2023
reklama


V roce, kdy největší české vydavatelství elektrotechnické literatury IN-EL oslavilo 30 roků, jsme se setkali s jeho zakladatelem Janem Lojkáskem na jeho dovolené v Beskydech. Z mnoha otázek a odpovědí můžete stručný souhrn sledovat zde!--- přepis mluveného slova reportáže ---S Janem Lojkáskem jsme v Beskydech a hovoříme o historii společnosti IN-EL.
 • Jan Lojkásek, zakladatel společnosti IN-EL ...
  ... letos je 30 let od založení firmy IN-EL. Já jsem sice začal podnikat v roce 1990, u firmy STROM, kde byla řada divizí. Každá z nich měla úplně jinou činnost a my jako elektrikáři nebo já jako zástupce elektro jsem zřídil novou firmu IN-EL (INformace ELektro).

 • Co by měl elektrotechnik jako osoba znalá všechno znát?
  Jan Lojkásek, zakladatel společnosti IN-EL
  Měl by mít základní elektrotechnické vzdělání, schopnost logického myšlení, znalost fyzikálních principů a tři základní elektrotechnické zákony, to znamená Ohmův zákon a dva Kirchhoffovy zákony a pak si všechno odvodí, protože je tam schopnost logického uvažování a představivost. A pak když se dostanu k jakémukoliv zařízení, tak s využitím těchto atributů jsem schopen posoudit, popřemýšlet a udělat. Ale to je to.. Přemýšlení bolí.

 • Od kdy nestačí normu pouze znát, ale musí se jí rozumět?
  Jan Lojkásek, zakladatel společnosti IN-EL
  Velmi názorně jsme to viděli, když začal platit zákon 22 a normy přestaly být závazné. Normy byly a jsou vodítko. A tam už se předpokládá větší schopnost přemýšlení, protože už se nemohu jen odkázat na normu, na článek normy, ale už musím také vědět, nejenom že norma říká jak, ale také bych měl dokázat říct proč! Proč to tak má být ...

 • Co bylo před tím, než přišla vyhláška padesát? Jak tehdy probíhalo školení a přezkoušení?
  Jan Lojkásek, zakladatel společnosti IN-EL
  Odbornou způsobilost ověřoval zaměstnavatel podle nějakých svých pravidel, nebyla pravidla jednotná. Nicméně i tehdy zaměstnavatel nebo někdo, kdo se zabýval elektrotechnikou, věděl, že elektrické zařízení skýtá potenciální nebezpečí úrazu a proto dbal na, aby jeho zaměstnanci měli základní znalosti a vědomosti o tom, jak to udělat, aby zařízení bylo bezpečné. Aby neohrožovalo nejenom uživatele, ale aby to neohrožovalo ani člověka, který to vytváří, montuje a pak, aby ti lidé dokázali poskytnout první pomoc při úrazu elektřinou. U hromosvodů to bylo to samé. Navíc tam byla ochrana před bleskem a ochrana před statickou elektřinou, což vlastně zůstalo ve 194. Čili je vidět, že sortiment zařízení, který spadal pod vyhrazená elektrická zařízení zůstal stejný s tím, že teď z toho byly vyřazeny spotřebiče a prodlužovací přívody. Už to nejsou vyhrazená technická zařízení.

 • Co prozradit o knize Radka Roušara o nové 250?
  Jan Lojkásek, zakladatel společnosti IN-EL
  Kniha by měla být o odborné způsobilosti po 1.  7. 2022. Udělal jsem takovou osnovu, jsou tam základní pojmy, rozdělení odborné způsobilosti, co která odborná způsobilost může dělat na el. zařízení a tak dále. Navíc na můj požadavek se doplní odborná způsobilost u nevyhrazených technických elektrických zařízení, tz. co s tím, protože třeba s 331600 ed. 2 hovoří o revizích elektrických spotřebičů a elektrické spotřebiče podle 190 nejsou vyhrazenými elektrickými zařízeními a jaká tam odborná způsobilost platí, když platil obecný úzus, že pokud se vyskytne obecně slovo revize, tak revize může dělat revizní technik. Protože to sám nevím, nedokážu na to odpovědět, tak snad Radek na to odpoví ve své příručce.

 • Proč je Jan Lojkásek stále spojován se zemědělstvím?
  Jan Lojkásek, zakladatel společnosti IN-EL
  Je to naprosto logické, protože od roku 1977 jsem pracoval na tehdejším generálním ředitelství strojních a traktorových stanic a oprav zemědělských strojů a to byly firmy, které se zabývaly činností v zemědělství a já jsem měl na starosti celý úsek elektro, všechna střediska elektro, ve všech STSkách metodicky, a protože jsem se v tom prostředí pohyboval, dělal jsem přednášky, zaváděl jsem různé systémy oprav, publikoval jsem, čili jsem se setkával s celou spoustou lidí, a proto si mě pamatují. Také jsem tehdy pracoval ve vědecko-technické společnosti v sekci provoz, údržba a revize elektrických zařízení v zemědělství a každoročně jsme pořádali aktivy v Českých Budějovicích a v Olomouci, kde chodilo docela hodně lidí, řádově stovky lidí, kde se diskutovalo a kde jsem také přednášel a proto si mě lidé pamatují a v zemědělství jsem si vybudoval takovou to kariéru. 

 • Kdy začal Jan Lojkásek psát články a publikovat?
  Jan Lojkásek, zakladatel společnosti IN-EL
  První článek jsem napsal ve svých 25 letech pro časopis Elektro a ten článek jsem smolil, byl to článek asi na půl stránky A4, asi 4 noci. A pak už to šlo mnohem líp a líp a v Elektru jsem publikoval řádově stovky článků. Další odborné články jsem publikoval v časopise Mechanizace zemědělství a také si vzpomínám, že když začal Jindřich Babarík vydávat časopis Elektrotechnika v Praxi, tak protože jsme se znali, mě oslovil a do prvního čísla jsem mu napsal poměrně obsáhlý článek o typových zkouškách elektrických rozvaděčů v tehdejším pojetí. To znamená někdy v roce 1991 nebo někdy po devadesátem roce.

 • Proč se dodnes elektrikářské řemeslo povyšuje nad všechna ostatní řemesla?
  Jan Lojkásek, zakladatel společnosti IN-EL
  Montér, elektrikář, to byla šlechta mezi řemeslama. A montér musel umět 10 řemesel, protože tehdy neexistovali např. kabelové žlaby, které si koupíme, museli si je vyrobit! Museli jsme si je nařezat, svařit, natřít, opatřit povrchovou ochranou a pak teprve namontovat. To samé konstrukce pro zásuvky a vypínače, odpínače atd. To všechno jsme si museli vyrobit sami. To neexistovalo jako dnes. Třeba když bylo potřeba vykopat uzemnění, žádný stroj, museli jsme vzít krompáč, lopatu a museli jsme si vykopat drážku. Dělalo se úplně všechno.. veřejné osvětlení? Musel se vykopat základ, zabetonovat rouru, pak do toho usadit stožáry nebo sloupy veřejného osvětlení, dát je do roviny, pěkně vyrovnat všechny, aby žádný nevyčníval žádným směrem a pak se žebříkem, později s plošinou se sloupy natíraly. Ale stejně jsme to museli všechno dělat my, elektrikáři.. U některých oborů bylo samotné elektrikařiny jen 10%, všechno ostatní byla jen mechanická práce, zedník, malíř, natěrač, ...

 • Proč vlastně Jan Lojkásek začal vydávat knihy?
  Jan Lojkásek, zakladatel společnosti IN-EL
  Ze začatku v 90. roce, když jsme začali podnikat, tak jsme měli široký sortiment činností, které jsme dělali, mimo jiné jsme začali dovážet proudové chrániče, také jsme prodávali zářivková svítidla, která byla nedostatková, dělali jsme poradenskou činnost, zprostředkovatelskou činnost a pak jsem si řekl, že se musím začít soustředit jen na jednu činnost, vybrat si jen jednu z té škály a tu začít dělat pořádně. A proto jsme se dali na tuto oblast, prodávání informací. Začali jsme dělat odborné semináře, k seminářům jsme postupně vydávali příručky a pak jsme se soustředili na vydavatelskou činnost a vydávali jsme příručky a s příchodem internetu jsme začali budovat Internetový informační systém pro elektrotechniky. To bylo tuším v roce 1997. Takže jedna činnost pořádně, to by měl dělat podle mého názoru každý.

 • Co je dlouholetou zálibou Jana Lojkáska?
  Jan Lojkásek, zakladatel společnosti IN-EL
  Rád chodím po horách a rád chodím na taková místa, kam nechodí moc lidí. A to když jdu, připadám si kolikrát jako blbec, protože si přemýšlím nahlas a to nejde dělat tam, kde jsou lidi. To jde dělat tam, kde jsme sám a pak sám se sebou diskutuju a napadají mě věci, které by mě jinak nenapadly. To je to samé, jako když pracuju doma pro firmu ještě pořád a sedím za počítačem a pak si udělám kávu a jdu na terasu, podívám se na trávník a napadne mě něco. Hned odskočím, abych si to zapsal, protože myšlenka je prchavá a během 30 vteřin uteče a pak už nevím o co jde. Proto já mám třeba v ložnici u postele zápisník.

To bylo rychlé nahlédnutí pod pokličku jednoho ektrotechnického srdcaře, dnes již na odpočinku.


Info o knihách IN-EL, o kterých víme, naleznete zde!


A pro pamětníky jeden záznam živého vysílání před 11 roky, 13. prosince 2012!


Více videozáznamů IN-EL zde ... 

Pravidelný sobotní přehled novinek a bonusů
z celého portálu Elektrika získáte přihlášením

 

 

Diskutující k tomuto článku

   (počet diskutujících: 1)
TEXT Z OBLASTÍ SOUVISEJÍCÍ KONTAKT
IN-EL, spol. s r. o.
Zaslání vizitky
Zobrazit záznam v adresáři


FIREMNÍ TIPY
Katalogu by možná více slušelo Vypínače a zásuvky OBZOR v historickém a moderním hávu, ale to je pouze subjektivní názor. Zlínský výrobce tradičně "tiše po pěšině" představuje svůj katalog produktů. Nejednou jsem uváděl, že má co nabídnout, pouze ho nevidíme na těch správných místech. Dnes, kdy pěněženky spotřebitelů překypují nadbytky je dobrý čas nabídnout zajímavý design vypínačů s bezpečnostními prvky, jako dětskou a přepěťovou ochranu a třeba i zaměřením na hotelový segment. OBZOR očividně klade důraz na technickou dokonalost. Pro ty, kdo chtějí kombinaci pokročilé technologie a designu, může být řešení právě toto.
Příchod HVI vodiče se stal revolučním pro svou vysokonapěťovou izolaci, schopnosti snížit přechodový odpor, odolnosti vůči vnějším vlivům a zajištění spolehlivé ochrany blízkých osob při výboji. Od února letošního roku je v nabídce společnosti DEHN nový typ HVI vodiče s přídomkem light plus. Slouží jako náhrada stávajícího HVI light avšak s vylepšenými parametry. Tím se řadí mezi HVI light a HVI long. Jedná se o novou řadu na trhu vysokonapěťových izolovaných vodičů HVI spojující to nejlepší z nich, navíc za přijatelnou cenu.
DEHN nabízí řešení i pro stísněné prostory. Malý kompaktní svodič přepětí typ 2 + typ 3, označovaný také zkráceně DCOR pomůže v případech, kdy je pro instalaci malý prostor. Chrání elektrické a elektronické spotřebiče, citlivé na přepětí v síti. Umísťuje set do podružných rozvaděčů zejména pro technologie jako jsou tepelná čerpadla, fotovoltaické systémy. Oč jde přesně? To popisoval Josef Valíček na jednom ze seminářů ...
Pohyblivá napájecí jednotka HoverCube VH od OBO. V dílenských prostorách tam, kde se na pracovní ploše objevují různá zařízení, různých rozměrů, se pevně instalovanými zásuvkami prakticky, jejich počtem a blízkostí nikdy nezavděčíme. Jinak je tomu u pohyblivých přívodních boxů. Ty se přiblíží na potřebnou vzdálenost a stejně tak rychle uklidí do bezpečné vzdálenosti. A parametry? Krytí IP20, rozměry ...
DALŠÍ FIREMNÍ ODKAZY
Řešíte, jakou ochranu před bleskem zvolit? Co vám říká pojem oddálený hromosvod? Jak konstruovat tuto ochranu v různých podmínkách radí společnost Dehn. Nechybí výtažky z norem, tabulky a konkrétní postupy. Více zde ...
Definice průmyslových svítidel. Průmyslové svítidlo je speciálně navržené a vyrobené pro použití v průmyslových prostředích, kde může být vystaveno náročnějším podmínkám, jako jsou vyšší nebo nižší teploty, vlhkost, prach, chemikálie, mechanické nárazy a vibrace. Je konstruováno tak, aby odolávalo těmto extrémním podmínkám, a často splňuje specifické bezpečnostní a výkonové normy relevantní pro daný ...
Po dvanácti letech jsme si s Janem Lojkáskem sedli u kávy a zavzpomínali na dobu, kdy jsme byli oba označováni za snílky. Server iiSEL a portál Elektrika.cz se v mnohém liší. Každý má zcela jiné zaměření. Pokud chcete vědět více podrobností, poslechněte si autora sami v tomto videospotu!
Pokud vaše pracovní náplň spadá do oblasti energetiky, nebo se jen zajímáte o přístroje či služby pro vn/vvn, mohl by vás zaujmout sortiment české společnosti IVEP, obzvláště pak nové kompaktní odpojovače určené právě pro vysoké a velmi vysoké napětí ...
Terminolog
Týdenní přehled
Přihlašte si pravidelné zasílání týdenního přehledu
Vyhledávání
Hledaný text zadávejte prosím s diakritikouPanacek
reklama
Tiráž

Neomezený náklad pro česky a slovensky hovořící elektrotechnickou inteligenci.

ISSN 1212-9933