Elektrika.cz, reportážní portál instalační elektrotechniky, vyhlášky, schémata zapojení .

K čemu ohnutá ...

Částečně toto provedení krabice souvisí s vývojem elektroniky. Opakovaně ...

Ochrana potrubních ...

Potrubí jsou „žílami“ dnešních průmyslových společností. Na ...
 
Oddíly
reklama
Bleskovky
Bazar
Poptávka, koupím ...
Nabídka, prodám ....
Nabídka, prodám ....
Nabídka, prodám ....
Nabídka, prodám ....
Nabídka, prodám ....
Osobní nástroje
FUTURE okénko - V nejbližších dnech se zde dočtete ...
  • Portfolio krabic FireBox společnosti OBO BETTERMANN zajišťuje spojení instalovaného vedení v souladu s předmětnými technickými doporučeními. Program FireBox splňuje podmínky pro zachování elektrické funkce dle DIN 4102 část 12. Uvnitř krabice jsou ...

Josef Nyklíček ze Žamberka končí současně s vyhláškou padesát!


Document Actions
Josef Nyklíček ze Žamberka končí současně s vyhláškou padesát!
Prožít celý svůj produktivní věk jako elektrikář, dát do toho vše, ale také vědět, kdy dost. Josef Nyklíček si zvolil svou tečku synchronně s koncem legendární vyhlášky padesát! Přichází nové předpisy, noví odborníci, nové technologie, nová nebezpečí. Informací přibývá geometrickou řadou a s příchodem věku moudrosti člověka ztrácíme schopnost a chuť všemu rozumět jako za mlada. Vše jednou končí, třeba proto, aby mohlo něco dalšího začít. V případě Josefa Nyklíčka přichází na řadu nové úkoly!
Miroslav Minařík, Redakce portálu Elektrika, ze dne: 1.09.2022
reklama


Ona legendární vyhláška padesát, která počínaje letošním červencem pozbyla platnost po 43 letech působnosti, dala vzniku více změnám než které bychom zprvu zamýšleli. Za dobu, co provozujeme portál Elektrika.cz jsme se osobně setkali s takovým množstvím elektrotechnických odborníků, které prakticky nelze spočítat. A všechny spojovala právě "padesátka".


Pro větší náhled kliknout!


Každý kraj České republiky má svou osobnost a k té se blízké okolí upíná pro radu, konzultaci a spolupráci. V Žamberku je místní legendou Josef Nyklíček. Patří do generace mých rodičů a letos na podzim oslaví své osmdesáté narozeniny. Snadno dovodíme, že jde o pamětníka našeho oboru. Vyhlášku padesát zažil v jejím zrodu a současně s účinností zákona 250/2021Sb. a nařízením vlády 194/2022Sb. vyhlásil svůj profesní konec!

Reportážní kameru jsme namířili na ty, kteří Josefa dobře znají a doufali jsme, že o něm prozradí něco více než uvádí on sám.


Jeho erudici potvrzují všichni, koho jsme se ptali. Přestože elektrotechnici blízkého okolí mají různá vzdělání, různých institucí, vždy padla zmínka na aktivity Josefa Nyklíčka. Jeho jméno znají i v blízkém OEZ Letohrad a trošku vzdálenějším EATON v Ústí nad Orlicí. Josef Nyklíček byl místní podnikatelskou stálicí a při své činnosti se navíc věnoval i vzdělávání svého okolí. Typické chování "srdcaře" svého oboru. Tak jak to bývá, to, co se sám naučil, vydřel, dohledal a následně předával dalším.


Pro větší náhled kliknout!Pokud se zamyslíme nad jeho životním výkonem, kolik mu asi dala škola a kolik jeho vlastní píle a samostudium? Jak se dá popsat instalační elektrotechnika v životě Josefa Nyklíčka? Zřejmě ne každému se podaří prožít svůj život v souladu s jeho posláním. I když oddat se svému oboru naplno, prakticky znamená omezit mnoho jiných činností. A na ty se těšit až po skončení profese, tedy v dnes nepříliš reálném důchodu. Důležité je však říci dost!

Jak už to bývá, svět nikdy neví vše. Zvýšený počet obrazů v domě Josefa Nyklíčka potvrzuje, že se věnuje malování, tak jak to tvrdí sousedé. A tím to nekončí! Josef má rozpracovanou historickou kroniku jedné elektrárny v Čechách, ale to bude už jiný příběh!

Jak se děkuje těm, kteří odchází? Za nás Josefe, dobrá práce!A co my ostatní? Abychom rychle vnikli do nového nařízení vlády 194/2022 Sb. je nutné se od předchozí vyhlášky 50/1978 Sb. oprostit. Nový, nahrazující předpis je v mnohém podobný, však celkový koncept odlišný. Josef padesátku "utrhl" a vzal do ruky štětec a paletu barev ...
 
 

 

Diskutující k tomuto článku

   (počet diskutujících: 1)
TEXT Z OBLASTÍ SOUVISEJÍCÍ KONTAKTFIREMNÍ TIPY
Konečně se po dvou letech začínáme volně setkávat. Doposud jsme vše řešili absenčně, prostřednictvím různých elektronických nástrojů. Podobně jako u veletrhů, tak i u seminářů jsme všichni v očekávání, zda nedojde na prognózy digitálních fanoušku a vše se nepřesune na Facebook nebo Instagram. Odborné semináře OEZ máme na mušce objektivu již mnoho let a bylo tomu i letos. Co představil tradiční český výrobce rozvaděčových přístrojů po skončení koronavirové izolace? Jak semináře probíhaly? První část přinášíme v tomto článku ...
Události za poslední dva roky s našimi zvyky a tradicemi řádně zamávaly. Společenská katarze stále probíhá a elektrotechnikům se také nevyhýbá. Ovšem Elektrická spojka se letos konala v podobě, jak ji známe, i když opět jinde a s odlišným obsahem. Co vše se odehrálo? Podobně jako u předešlých ročníků jsme prolnuli zábavu s prvky naší profese a v závěru sobotního programu se odehrálo "reálné přezkoušení" podle vyhlášky padesát tak, jak jsme si vzpomněli.
Častou negativní zkušenost mají (nejen) elektrotechnici z přístupu stavebních úřadů. Nejedná se tentokrát o problém "tvrdohlavosti" úřadu, ale naopak o přílišnou benevolentnost, hraničící až s ignorací zákonných vyhlášek a nařízení. Zajímali jsme se tedy o zkušenosti se stavebními úřady a pohled odborníků na danou problematiku ...
Proudové chrániče prakticky (archivní premiéra). Sledujte, nebo si jen poslechněte premiéru archivního záznamu přednášky Jana Krejčího z posledních Odborných seminářů OEZ 2019, kdy jsme se měli možnost setkávat osobně. Co v této dobře připravené přednášce zaznělo? Jaké typy proudových chráničů používáme? Jak souvisí nasazení proudových chráničů s ČSN, které vstoupily v platnost v roce 2018. Popis a důvody nasazení více chráničů v rodinném domě a dozvíme se také o ...
DALŠÍ FIREMNÍ ODKAZY
Pojďme se krátce podívat tam, kde se dnes vychovávají budoucí elektrotechnici. Jaké mají dispozice k úspěšnému studiu elektrotechnického oboru? V jakém prostředí se pohybuje dnešní elektrikářský žák, učeň a student?
Terminolog
Týdenní přehled
Přihlašte si pravidelné zasílání týdenního přehledu
Vyhledávání
Hledaný text zadávejte prosím s diakritikouPanacek
reklama
Tiráž

Neomezený náklad pro česky a slovensky hovořící elektrotechnickou inteligenci.

ISSN 1212-9933