Elektrika.cz, reportážní portál instalační elektrotechniky, vyhlášky, schémata zapojení .

Úvaha: Zásuvky ...

Elektrická zásuvka může vypadat jednoduše, ale skrývá v sobě mnoho ...

Technické normy ...

Přikazují, doporučují, nebo zakazují? O normativních předpisech a ...
 
Oddíly
reklama
Bleskovky
Osobní nástroje
FUTURE okénko - V nejbližších dnech se zde dočtete ...
  • Malé, krátké ohlednutí za tím, jak jsme nedávno uvažovali jištění. Jaký byl hlavní účel jistících přístrojů ve vztahu k elektrickým zařízením? Jaký princip byl užíván v tavných pojistkách pro přerušení proudového okruhu? Jaké byly hlavní výhody a ...

PŘÍBĚH: Starý byt a jeho tajemství PEN


Document Actions
PŘÍBĚH: Starý byt a jeho tajemství PEN
Představte si běžný byt v nevýrazném městě, který skrývá nejen potíže s elektroinstalací, ale také nečekaný duchovní příběh. Když pan Kartánek objeví za jističi starý dopis, odstartuje sérii událostí, jež přesahují hranice fyzikálního světa běžného neznalého nájemce. Co se skrývalo v minulosti toho bytu? A jak se komunita elektrotechniků stává klíčem k řešení nejen technických, ale i duchovních otázek? Připojte se k nám na cestě plné záhad, elektřiny a touhy po nalezení klidu elektrikářova přání.
Vilém Gracias, ze dne: 20.08.2023
reklama


Málokterý byt má to štěstí, že se o něm mluví. A málokterý bytový majitel má to štěstí, že jeho byt skrývá tajemství. Takovým šťastlivcem byl pan Kartánek.

V malém, na první pohled nevýrazném městě stála obyčejná budova s obyčejnými byty. Jedním z nich byl byt pana Kartánka. Tento byt ovšem skrýval záhadu, která měla svůj původ ve staré elektroinstalaci, co již léta samozřejmě nezažila pravidelnou revizi. Kdo by si pomyslel, že s příchodem moderních spotřebičů se stará síť nízkého napětí rozhodne vyjádřit svůj nesouhlas v podobě nepravidelném vybavování jističů? No a právě, Kartánek, s nepatrným sebevědomím amatérského elektrikáře, si to myslel.

Pak přišla noc, která vše změnila. Když se Kartánek rozhodl vyměnit staré jističe za nové, objevil něco, co by v obyčejné PL rozvodnici nikdo neočekával: dopis od zesnulého elektrikáře, který tu naposledy pracoval. Papír byl zastrčený pod DIN lištou. Slova "Pomoz mi najít klid věčný. Potřebuju, aby vše bylo v pořádku," z něj vyzařovala s intenzitou zkratového proudu.

Obyčejný byt v obyčejném městě najednou začal přitahovat různé zvědavce. Veřejná diskuse rozdělila komunitu na tři tábory: technický, mystický a duchovní. Někteří tvrdili, že je potřeba provést celkovou revizi, jiní zase nekompromisně kompletní rekonstrukci a místní obyvatelé navrhovali konzultaci s duchem zemřelého elektrikáře prostřednictvím média. Kdo by si myslel, že revize bytu může přerůst v duchovní seanci?

Nicméně, nejvíce zaujal přístup elektroinstalatéra Majka S, který měl vztah k zemřelému elektrikáři. Místo hledání problému v současné elektroinstalaci, zaměřil se na minulost. Byt, který držel klíč k elektrikářovu klidu, skrýval nedokončenou rekonstrukci. Dokončením toho, co již jeho přítel nestihl, se Majk S nestal jen zachráncem staré elektroinstalace, ale také hrdinou, který pomohl zesnulému najít klid. Udělal pečlivou kontrolu přívodních PEN vodičů, našel příčinu a vše uvedl do bezpečného stavu.


Pro více informací kliknout!

A co je na tomto příběhu nejkrásnější? To, že inspirace přišla z nečekaného zdroje. Z obyčejného bytu, z obyčejného města. Komunita elektrotechniků se spojila, aby pomohla všem, co žijí v obydlích s neznámými rozvody a netuší jaké nebezpečí tkví v přerušeném PEN vodiči. Starý byt pana Kartánka se tak stal mostem mezi minulostí a přítomností, mezi živými a mrtvými. A připomněl nám, že i v nejobyčejnějších místech mohou vznikat neobyčejné příběhy. 

Pravidelný sobotní přehled novinek a bonusů
z celého portálu Elektrika získáte přihlášením

 

 

Diskutující k tomuto článku

   (počet diskutujících: 6)


FIREMNÍ TIPY
V současné době platí povinnost nechat certifikovat každý rozvaděč, ať už se jedná o malou rozvodnici s jedním modulem nebo velký průmyslový rozvaděč. Neustálým bodem diskuzí mezi odbornou veřejností je pak spor o této povinnosti u malých domovních rozvaděčů, které se prakticky skládají z již certifikovaných komponentů. Přeptali jsme se tedy přímo konkrétních řemeslníků, jaký je jejich názor ...
KOPOS Kolín dodává unikátní výrobek na trhu - praktické elektroinstalační lišty ELEGANT, které na trhu nabízí jako jediný výrobce. Vaše kabely vedené na stěnách s nimi budou v přehledném, bezpečném a především elegantním kabátě ...
Terminolog
Týdenní přehled
Přihlašte si pravidelné zasílání týdenního přehledu
Vyhledávání
Hledaný text zadávejte prosím s diakritikouPanacek
reklama
Tiráž

Neomezený náklad pro česky a slovensky hovořící elektrotechnickou inteligenci.

ISSN 1212-9933