Elektrika.cz, reportážní portál instalační elektrotechniky, vyhlášky, schémata zapojení .

 
Oddíly
reklama
Bleskovky
Osobní nástroje
FUTURE okénko - V nejbližších dnech se zde dočtete ...
  • Poselství laickým provozovatelům elektroinstalací! Elektrické zásuvky mohou vypadat bezproblémově, ale jejich oprava má svá pravidla. V českém právním systému platí zákon č. 250/2021 Sb., který vymezuje pravidla pro práci s technickými zařízeními ...
  • Koho kdy samotného napadlo jaké preventivní opatření by elektromontéři a elektroúdržbáři měli provádět, aby předešli úrazům při používání ručního nářadí? Asi nikdy a nikoho, tedy vyjma bezpečáka. Ten naopak přesně ví, jaké příčiny nejčastěji vedou k ...

Měření spojitosti ochranných vodičů a vodičů pospojování


Document Actions
Článek
Jak se provádí měření spojitosti ochranných vodičů? Kdy se výsledek zkoušky požaduje za vyhovující a jakou velikost by měl mít proud, který se při zkoušce používá? Jak velký má být průřez vodičů ochranného pospojování určených pro připojení k hlavní uzemňovací svorce? A jakou vodivost má mít vodič ochranného pospojování spojující navzájem dvě neživé části? To se dozvíte v tomto článku.
Autorský článek, ze dne: 15.12.2014
reklama



Tato zkouška se vyžaduje, aby se ověřily podmínky ochrany automatickým odpojením od  zdroje, a její výsledek se považuje za vyhovující, pokud přístroj použitý ke zkoušce ukáže odpovídající údaj. Proud, který je ke zkoušce použitý, by měl být dostatečně malý, aby nezpůsobil nebezpečí požáru nebo výbuchu. Odpovídající hodnota přechodového odporu je do 0,1Ω.

ČSN 33 2000-5-54 ed.3 Elektrické instalace nízkého napětí – Část 5-54: Výběr a stavba elektrických zařízení – Uzemnění a ochranné vodiče. Tato norma je základní normou, která řeší problematiku ochranných vodičů a vodičů pospojování. Je určena pro zřizování uzemnění a pro ochranné vodiče, včetně vodičů ochranného pospojování tak, aby elektrická instalace byla bezpečná.

Definice dle ČSN 33 2000-5-54 ed.3.
Ochranný vodič (protective conductor) - vodič pro zajištění bezpečnosti, např. ochranu před úrazem elektrickým proudem. Mezi příklady ochranného vodiče patří vodič ochranného pospojování, vodič ochranného uzemnění a uzemňovací přívod, je-li použitý pro ochranu před úrazem elektrickým proudem.

Vodič ochranného pospojování (protective bonding conductor) - ochranný vodič zajišťující ochranné pospojování.

Jedná se o ochranné pospojování - tj. vyrovnání potenciálu za účelem bezpečnosti. K tomuto účelu slouží tzv. ekvipotenciální svorkovnice (ekvipotencialita -  tj. stav, ve kterém mají vodivé části v podstatě stejný elektrický potenciál. Tyto termíny jsou podrobně definovány v ČSN IEC 60050 – 195, Mezinárodní elektrotechnický slovník.

Průřez každého ochranného vodiče musí splňovat podmínky pro automatické odpojení od zdroje požadované v článku 411.3.2 IEC 60364-4-41:2005 a musí být schopný vydržet mechanické a tepelné namáhání způsobované předpokládaným poruchovým proudem v průběhu doby, po kterou probíhá odpojování ochranným přístrojem.

Pokud jsou pro ochranu před úrazem elektrickým proudem použity nadproudové ochranné přístroje, musí být ochranný vodič součástí stejného vedení jako jeho živé vodiče nebo musí být v jejich bezprostřední blízkosti.

Vodiče ochranného pospojování pro připojení k hlavní uzemňovací svorce
Průřez vodičů ochranného pospojování určených pro připojení k hlavní uzemňovací svorce nesmí být menší, než je polovina průřezu vodiče ochranného uzemnění (vodič označený PE), jehož průřez je v instalaci největší, a nesmí být menší než
  • 6mm2 mědi nebo
  • 16mm2 hliníku nebo
  • 50mm2 oceli
Průřez vodičů ochranného pospojování určených pro připojení k hlavní uzemňovací svorce nemusí být větší než 25mm2 Cu nebo ekvivalentní průřez pro jiné materiály.

Ochranné vodiče pro doplňující pospojování
Vodič ochranného pospojování spojující navzájem dvě neživé části nesmí mít vodivost menší, než je vodivost tenčího z ochranných vodičů připojených k neživým částem. (Pro délky přívodů do 100m nemusí být zpravidla průřez vodičů doplňujícího ochranného pospojování větší než 25mm2 Cu.

Zachování elektrické spojitosti ochranných vodičů
Ochranné vodiče musí být vhodným způsobem chráněny před mechanickým poškozením, chemickým nebo elektrochemickým rozrušováním, před elektrodynamickými a termodynamickými silami. Veškeré elektrické spoje musí mít dostatečnou tepelnou kapacitu a mechanickou pevnost, aby vydržely jakékoliv proudové zatížení po jakoukoliv dobu, které se ve vodiči nebo v kabelu nebo v kabelovém krytu největšího průřezu může objevit.

Ochranný vodič nesmí být vybaven žádným spínacím přístrojem, ale může mít spoje, které je možno pro potřebu zkoušení pomocí nástroje rozpojit.

Tabulka: Minimální průřezy ochranných vodičů
(pokud nejsou vypočítány podle 543.1.2)

 
Průřez žádného ochranného vodiče, který není součástí kabelu nebo který není ve společném obložení s vodiči vedení (fázovými vodiči) nesmí být menší než
  • 2,5mm2 Cu nebo 16mm2 Al, pokud je chráněn před mechanickým poškozením
  • 4mm2 Cu nebo 16mm2 Al, pokud není chráněn před mechanickým poškozením
Ochranný vodič, který netvoří součást kabelu, se považuje za mechanicky chráněný, jestliže je instalovaný v trubkách, elektroinstalačních kanálech nebo pokud je chráněný podobným způsobem.


Autor: Milan Dolenský, revizní technik EZ v rozsahu E1/B

Toto je ukázka sborníku L.P.Elektro č. 72 (zde)
 Pro členy BENEFIT clubu LPE je k dispozici celé znění sborníku (zde)!
 
 

 

Diskutující k tomuto článku

  ... a další (počet diskutujících: 6)
TEXT Z OBLASTÍ



FIREMNÍ TIPY
V přednášce na konferenci SOLID Team se Miroslav Záloha ze SUIP zmínil také o nutnosti a významu technické dokumentace při revizích. Přestože jsou běžné argumenty o ztrátě nebo zastarání dokumentace, zdůraznil, že legislativa, vládní nařízení a provozní bezpečnostní předpisy, jasně stanovují povinnost udržování a aktualizace technické dokumentace. Připomněl význam dokumentace pro správné provedení revize. Hlavním bodem bylo, že revizní technik musí nejen ... Více sledujte zde!
Digitalizace nás kromě jiných služeb zasypává také daty. Máme tolik dat, že se v nich často nemůžeme vyznat. O tom, co nám dnes poskytuje digitalizovaná knihovna, hovořím s Petrem Žabičkou z Moravské zemské knihovny. Žijeme v době, kdy nové publikace nevznikají, nejsou žádní autoři odborných článků. Jsme zasypávání krátkými reklamními úryvky a zdroje ke studiu nám zůstávají skryty pod tlustou vrstvou marketingových cílů. Co s tím?
Rakouská pobočka OBO BETTERMANN začíná stavět další objekt! S heslem "Růst potřebuje prostor" startuje výstavba nového kancelářského, logistického a školicího centra v Gramatneusiedlu. Tam vzniká budoucí zázemí OBO Austria. Do konce roku bude nová budova OBO přístřeším pro zhruba třicet pracovníků značky. Do budoucna značka OBO zpevní svou dosavadní síť. A jaké je ohlédnutí za českou pobočkou? V květnu 2019 společnost OBO BETTERMANN oslavila na pražském ...
Videospot názorně ukazuje použití můstkových systémů pro propojení řadových svorek. K použití není potřeba speciálních nástrojů, přes to je připravena praktická pomůcka. Řešení, které umožňuje přehledné spojení sousedících i vzdálenějších svorek včetně rozdílných průřezů ...
DALŠÍ FIREMNÍ ODKAZY
Spojovací prvky elektroinstalací jsou nedílnou částí každého projektu. OBO Bettermann má ve své nabídce položky, které jsou velmi oblíbené pro svou snadnou použitelnost, dostupnost v lokálních velkoobchodech a také díky dobré propagaci ...
Terminolog
Týdenní přehled
Přihlašte si pravidelné zasílání týdenního přehledu
Vyhledávání
Hledaný text zadávejte prosím s diakritikou



Panacek
Autor článku
reklama
Tiráž

Neomezený náklad pro česky a slovensky hovořící elektrotechnickou inteligenci.

ISSN 1212-9933