Elektrika.cz, reportážní portál instalační elektrotechniky, vyhlášky, schémata zapojení .

HAKEL příchází ...

Hradecký výrobce přepěťových ochran přepracoval svou internetovou prezentaci ...

Ochrana potrubních ...

Potrubí jsou „žílami“ dnešních průmyslových společností. Na ...
 
Oddíly
reklama
Bleskovky
Důvěryhodnost média
Které čtyři možnosti v přenosu informací označíte za důvěryhodnější?
-
Hlasu ze záznamu
Hlasu přímého přenosu
Videozáznamům
Živým videopřenosům
Zprávám z doslechu
Osobnímu kontaktu
Textu odborných tiskovin a webu
Fotografie časopisu a novin
Výsledky budou zveřejněny později

[ Výsledky | Hlasování ]
Hlasů : 1001
Bazar
Nabídka, prodám ....
Nabídka, prodám ....
Nabídka, prodám ....
Nabídka, prodám ....
Nabídka, prodám ....
Nabídka, prodám ....
Osobní nástroje
FUTURE okénko - V nejbližších dnech se zde dočtete ...
  • Všichni to dobře známe. Přicházíme do nového prostoru a dřív či později hodnotíme provedenou elektroinstalaci. Práce, nepráce, dovolená, svatební obřad, pohřeb ... naše oči stejně alespoň na chviličku zkontroluji, zda je "svět správně". Odhaduji, že ...
  • xEnergy Light je univerzální a lze ho využít k výrobě hlavních rozvaděčů. Jde o typově zkoušený rozvaděčový systém, který nabízí jednoduché a spolehlivé řešení pro výrobu výkonových rozvaděčů do 1600A. Při jeho návrhu je vhodné používat program ...
POZOR! JEŠTĚ NEPROŠLO JAZYKOVOU KOREKTUROU!

PCP#6: Komu se chce na montáž do Iráku a jak to dopadá?


Document Actions
PCP#6: Komu se chce na montáž do Iráku a jak to dopadá?
Odjet na zahraniční montže nemůže každý! Vzdát se domácího pohodlí, bydlet ve skromných podmínkách, bez rodiny a blízkých přátel, za zcela jiného životního režimu. Zpočátku může jít o jistý druh dobrodružství, pak se to buď promění ve standard nebo to člověk vzdá. Vlastností, co musí takový zahraniční montér mít, je daleko více, než bychom pomysleli. Velice častou chybou je se domnívat, že pro svou rodinu vyděláváte peníze. To je jeden z největších omylů všech otců rodin. Ve skutečnosti o peníze žádná rodina nestojí. Proto také zahraniční montéři nejsou, ubývají, ba již téměř neexistují. A zbylá hrstka si musí v zahraničí poradit. O tom více Tomáš zde ...
Redakce portálu Elektrika, ze dne: 4.06.2022
reklama


... přepis mluveného slova reportáže ...


Je hodně takových lidí, co jezdí u vás ve firmě do zahraničí?
Určitě by bylo potřeba aby nás bylo víc, protože lidi co mají zájem, v uvozovkách jezdit do zhraničí, těch je relativně málo. U nás ve firmě je 12 projektantů a to 12 projektantů silnoproudu. Ochotní jezdit ven jsme asi tak tři. Jde o to, že málo komu to toleruje manželka. Další věc, když se člověk sebere a na čtyři až sedm, osm týdnů zmizí tak ne vždycky to dobře dopadá.

Na stavbách standardně potkávám kolegy kteří řeší buď rozvodové řízení nebo péči o dítě. Pak typický český montér ... montéři na ubytovně se nám poprali. A druhý den zase už spolu popíjeli a pokud některý z nich vzal kreditní kartu nebo debetní kartu k účtu, tak byli schopní vše prochlastat. To jsou nátury lidí kdy to je jejich smysl života. Je to o mentalitě a o tolerantnosti. Protože pokud se člověk sebere a na osm týdnů vypadne, tak děcka to berou velice špatně, manželka taky není nadšená. Musí se o všechno starat. Tak i to je trošku problém.


Pro větší náhled kliknout!


Jaké musí mít takový zahraniční montér znalosti a kvalifikaci? Musí umět anglicky a co dál?
Co se týče kvalifikace, tak bylo by dobré aby ten člověk měl zažité nějaké zvyklosti.
V době studia jsem prošel mnoho staveb a když jsem pak nastupoval jako projektant, tak proti kolegům, kteří šli přímo z vejšky dělat projektanta, jsem měl tu výhodu, že jsem věděl jak se co zapojuje, jak to vypadá, jak se k tomu chovat.

Další věc, tam a tam ještě příležitostně vyrábím rozvaděče, ta i v tom se pohybuji.
U nás ve firmě jsem protlačit certifikaci výroby rozvaděčů ve spolupráci s EZU. Tak mám nadhled a dokážu se v tom orientovat. A ty, co by chtěli dělat (zruční montéři) něco podobného (konkrétně v Iráku) jsem zatím nepotkal. Asi jsou přede mnou schovaný a nebo je někdo přetáhl.

V Iráku je potřeba vyškolit tamní montéry jak to správně namontovat. Jak se správně používají nástroje. Stalo se mi, když jsem přijel poprvé na tu stavbu, tak tam byl borec, který měl usadit (tomu říkám stand) držák na ovládací skříňku. To je perforovaný profil, který má na sobě "téčko". Na to se přišroubuje ovládací skříňka. Podle manuálu nebo podle projektu se tam používaly kotevní šrouby, desítky. On měl jen osmičku vrták.  já na něj koukám jak on to tam tak "šlontá" a ptám se ho co to dělá? On: "je potřeba tu díru zvětšit aby se tam vešla ta desítka kotva". Já se ptám "proč si nedojde pro desítku vrták?".  Odpověděl, že desítku vrták má v rozvodně. Ta byla asi 150 metrů daleko. Říkám mu "prosím tě polož to a dojdi si pro správný vrták a vyvrtej to normálně. Podobná logika je tam běžná.Když mám dělat desítku díru, vezmu desítku vrták. To jim nedochází, že pokud to vyvrtám osmičku a pak to budu nějak "šijajit", že to nebude držet. Jim to nevadí. Viděl jsem jak dělali chemické kotvy. Tak to bylo zase pro změnu tak, že vyvrtali díru a mně to připadalo, že přilepili celý nosník, ne jenom tu kotvu. Protože chemie tekla po celé zdi a vypadalo to jako když přilepili celou osmdesátku "íčko" "účko" zadní stranu na zeď. Ono to drží!

K té tomu odbornosti by měl mít dovednosti ... ?
Praktické zkušenosti ...

Pevné nervy s tím, co se děje kolem něho?
Přesně tak a další věc, konkrétně Arabové ... na to je potřeba speciální mentalita. Jak dělají ty své kulišárny a schovávají ty "prasárny", tak je potřeba na jednu stranu jim říkat, že se to tak nesmí udělat. Na druhou stranu je člověk musí chránit před jejich nadřízeným, že tu prasárnu udělali. Je to taková hra, kde se na jednu stranu člověk musí podržet ale a na druhou ho vzdělávat. Hraje se takové divadélko, že občas na sebe nechám hodit špínu, že je to na mě a oni to udělali v pořádku ... já jsem to spletl.Tak taková hra je mezi námi rozehraná. Nesmím moc je na oko potápět a oni pak zase tolerují mě. Je to hra, divadlo. Pokud to člověk postaví na hranu, tak oni ho okamžitě zavrhnou. Přestanou ho brát. Budou s ním mluvit ale už na pozadí ho neberou a ignorují. Je potřeba nastavit si takovou hru nechat na sebe občas hodit špínu. Občas je chránit před tím, že udělali blbost aby se to nedostalo dál. Není to jako v Čechách, kdy řeknu "tady máš projekt, tady to udělej takhle" a konec! Ne tam je potřeba říct "Tady je projekt sedneme si spolu na čaj popovídáme si o tom, co jsi tam udělal blbě. Teď to uděláme znova a zkusíme to líp."

Pokud to postavím na hranu, tak už se nikam nepohneme. Také na ně občas zařvu, že to dělají blbě ale stále vědí, jak to myslím. Jak to říká Jiří Sluka "Je to věc pudová, buďto to půjde nebo to nepůjde". Pokud to nepůjde, tak to musí předělat. Pokud to jde, většinou pokud je tam člověk od začátku, tak stihne ty velké průsery pochytat. A pak jsou průsery, který už pochytat nestihne. A pak je na zkušenostech toho konkrétního člověka, jak to zachránit. Tedy jestli to vůbec jde zachránit!
 
 

 

Diskutující k tomuto článku

  ... a další (počet diskutujících: 7)
TEXT Z OBLASTÍ SOUVISEJÍCÍ KONTAKTFIREMNÍ TIPY
Pročítám další vydání oblíbené technické tiskoviny malého formátu. Znovu se utvrzuji v tom, že pouze vyrábět nestačí a tvrzení, že se dobrý produkt prodává sám, považuji za nesmyslné lidové klišé. Každý skutečně dobrý výrobce a dodavatel ke svému portfóliu tvoří podpůrný servis pro ty, kteří ovlivňují distribuci, montáž, nebo údržbu. Příručka elektrikáře HAGER je jedna z těch drobností, která sice není rozhodující, ovšem jejím čtenářům může dobře posloužit. Podívejte se na krátký komentář k jejímu obsahu ...
Konečně se po dvou letech začínáme volně setkávat. Doposud jsme vše řešili absenčně, prostřednictvím různých elektronických nástrojů. Podobně jako u veletrhů, tak i u seminářů jsme všichni v očekávání, zda nedojde na prognózy digitálních fanoušku a vše se nepřesune na Facebook nebo Instagram. Odborné semináře OEZ máme na mušce objektivu již mnoho let a bylo tomu i letos. Co představil tradiční český výrobce rozvaděčových přístrojů po skončení koronavirové izolace? Jak semináře probíhaly? První část přinášíme v tomto článku ...
Události za poslední dva roky s našimi zvyky a tradicemi řádně zamávaly. Společenská katarze stále probíhá a elektrotechnikům se také nevyhýbá. Ovšem Elektrická spojka se letos konala v podobě, jak ji známe, i když opět jinde a s odlišným obsahem. Co vše se odehrálo? Podobně jako u předešlých ročníků jsme prolnuli zábavu s prvky naší profese a v závěru sobotního programu se odehrálo "reálné přezkoušení" podle vyhlášky padesát tak, jak jsme si vzpomněli.
Elektronický obchod za posledních deset let zcela změnil léta zažité tradice spotřebitelského nakupování. Obchodování mezi podnikajícími (B2B) je ovšem dost odlišná a složitější. S nadsázkou můžeme tvrdit, že se o dobytí svatého grálu B2B snaží mnoho různých aktivit. Mezinárodní online platforma merXu rozšiřuje alternativu obchodování mezi podnikajícími kromě mnohých dalších oborů, také do oblasti elektrotechniky. Co je cílem tohoto řetězce? Jak se přes něj prodává a nakupuje?
DALŠÍ FIREMNÍ ODKAZY
V současné době platí povinnost nechat certifikovat každý rozvaděč, ať už se jedná o malou rozvodnici s jedním modulem nebo velký průmyslový rozvaděč. Neustálým bodem diskuzí mezi odbornou veřejností je pak spor o této povinnosti u malých domovních rozvaděčů, které se prakticky skládají z již certifikovaných komponentů. Přeptali jsme se tedy přímo konkrétních řemeslníků, jaký je jejich názor ...
Na neúprosné psí čelisti se odkazuje tento výrobce s přípravkem na zatahování kabelů. Svazkování vodičů není minulostí. Přehledná zapojení jsou standardem každého profesionála. Je tedy otázkou, jakou cenu a časovou náročnost potřebujeme vynaložit.
Terminolog
Týdenní přehled
Přihlašte si pravidelné zasílání týdenního přehledu
Vyhledávání
Hledaný text zadávejte prosím s diakritikouPanacek
Reklama textem
reklama
Tiráž

Neomezený náklad pro česky a slovensky hovořící elektrotechnickou inteligenci.

ISSN 1212-9933