Elektrika.cz, reportážní portál instalační elektrotechniky, vyhlášky, schémata zapojení .

 
Oddíly
reklama
Bleskovky
Osobní nástroje
FUTURE okénko - V nejbližších dnech se zde dočtete ...
  • S novými teleskopickými jímači je instalace jednodušší, rychlejší a dostupnější. Jímače, navržené pro snadný transport a snadnou montáž, přinášejí změnu postupů pro montéry všude. S teleskopickými jimači může jedna osoba bez problémů převézt a ...
  • Jak naplno využít schopností programovatelných relé easyE4? Podívejte se jaké možnosti vám dávají nové přístroje. Od různých způsobů vizualizace procesů až po komunikaci s okolním světem. Ovládněte programování relé easyE4 a staňte se expertem v ...

Návrh nouzového zvukového systému dle ČSN EN 60849 (třídící znak 36 80 12), 4. díl – jakou to potřebuje šťávu


Document Actions
Článek
Opět se dostáváme k návrhu nouzového zvukového systému. V praxi nejčastěji představuje systém rozhlasu s modulací 100V. V dnešním díle se dozvíme jaké požadavky norma klade na základní a druhotné napájecí napětí.
Radek Kaisler, ze dne: 4.07.2002
reklama

Tento příspěvek je další součástí seriálu o návrhu nouzového zvukového systému. 

 

Jak již bylo několikrát zmíněno v předchozích dílech, seriál článků je určen pokročilým projektantům a technikům, kteří znají základy návrhu ozvučení prostor a setkali se i s návrhem ostatních slaboproudých rozvodů. 

Norma je poměrně mladá a nejenom dle mého názoru ještě nebyla dostatečně strávena. Jak probruslit jejím textem, vyhovět jí a přitom se snažit aby ze systému rozhlasu nevzniklo obludné a finančně neúnosné monstrum ? 

Ke zodpovězení této otázky se již počtvrté snažíme v tomto seriálu. 

 

Poznámka autora: Není tajemstvím, že se na tuto normu dívá nejedno oko elektrotechnika velmi kriticky. A nejenom elektrotechnika. Jen tak namátkou zacituji jak se o ní někteří odborníci vyjádřili: 

"I kdyby jste systém rozhlasu sestavili z toho nejdokonalejšího, co se na trhu vyskytuje, ani tak tuto normu na 100% nesplníte". (nejmenovaný přední dodavatel technologie 100V rozhlasu).

"Tu normu rychle schovej do šuplíku, odkud si mi půjčil. Tam je napsaný všechno a přitom nic. Toto -píp- nemůžou psát trochu konkrétněji". (Nejmenovaný požární specialista. Půjčil si ji z důvodů navrhování postupné evakuace s využitím místního rozhlasu)

"Ta norma by se dala shrnout do jedné věty. I když se všechno poláme, přesto to musí celý fungovat" (Nejmenovaný zkušený projektant slaboproudých rozvodů a technologií).

 

Ale zpět k seriálu.

V minulých příspěvcích jsme se seznámily s akustickými nároky (1. díl), monitorováním závad (2. díl) a propojením se systémem detekce nebezpečí (3.díl). Jako příklad jsme použili návrh místního rozhlasu s modulací 100V, který bezobslužně spolupracuje se systémem detekce nebezpečí, elektrické požární signalizace.

Ten dnešní díl rozebere požadavky normy na základní a záložní (dle normy druhotné) energetické napájení.

 

V praxi základní energetické napájení představuje napojení na rozvodnou síť NN (230V/50Hz). Toto napájení bývá přivedeno běžným kabelem s měděnými jádry dostatečného průřezu (dle veškerých bezpečnostních norem a předpisů). Vedení by mělo být v rozvaděči samostatně jištěno. 

 

Norma výslovně nestanovuje žádné konkrétní požadavky na základní energetické napájení. Tzn. odkud má být vedeno, jak jištěno a jak v rozvaděči označeno.

Není požadováno vedení napájecího kabelu od hlavního rozvaděče objektu. Tímto se však nevylučuje, že to není nutné vzhledem k skupině norem požárního zabezpečení (viz. seriál zde).

V žádném předpise není stanovena nutnost vedení napájecího kabelu s požární odolností pro danou dobu. 

 

Záložní energetické napajení (v normě pojmenováno jako druhotné) bývá v praxi běžně řešeno záložním zdrojem UPS, předřazeným před hlavní energetický přívod.

Protože většina komponentů sestavy ústředen místního rozhlasu umožní i vstup pro nízkonapěťový napájecí zdroj (zpravidla 24VDC) není vyjímkou ani zapojení záložního zdroje s výstupním napětím 24VDC na tento vstup. Při výpadku napájení NN je automaticky přepojen vstup na nízkonapěťové záložní napájení. Záložní zdroj dodává energii z akumulátorů, které jsou za normálního provozu (při připojení na základní energetické napájení) dobíjeny nebo udržovány v maximální kapacitě. 

 

Norma po tomto záložním napájecím zdroji požaduje:

 

Druhotné energetické napájení musí být řešeno u každého nouzového zvukového systému.

 

Druhotné energetické napájení musí být schopno udržet systém v provozu při evakuaci (vyhlašování poplachu) minimálně dvojnásobně, jako je stanovena doba evakuace pro daný objekt. Doba je stanovena nejčastěji předpisy požárního zabezpečení budovy či objektu (norma praví o příslušných autoritách pro danou stavbu). I když je tato podmínka splněna, úplně nejkratší doba je stanovena na 30 minut.

 

Není-li nutné v době výpadku základního energetického napájení provést evakuační hlášení, musí druhotné energetické napájení zajistit bezporuchový chod systému nejméně 24 hodin. 

Tato doba může být zkrácena na 6 hodin, je-li k dispozici "nějaký nouzový generátor" (citace z normy). 

Pokud je budova po nějakou dobu neobsazena (např. mimoprovozní doba) musí být splněn požadavek, aby záložní (druhotný) napajecí zdroj udržel systém v provozu minimálně 30 minut po opětovném osazení budovy. 

 

V době, kdy je systém napájen z druhotného zdroje, nesmí být provozovány žádná jiná hlášení ani hudební programy, pouze evakuační hlášení. Toto je nutné jen v případě kdy toto hlášení či hudební programy omezí kapacitu nouzového provozu (tedy kapacitu záložního zdroje). 

V praxi však tento bod platí bez vyjímky, jelikož veškeré hlášení či hudební program omezí kapacitu záložního zdroje. Snad jen kdyby jako záložní zdroj bylo použito perpectum mobile.

 

Veškeré záložní napájecí zdroje, ve kterých jsou použity akumulátory musí mít možnost automatického dobíjení (po obnovení základního energetického napájení).

Automatické napájení musí zajistit, aby akumulátor či baterie byly dobity na 80% kapacity z plně vybitého stavu za dobu nepřevyšující 24 hodin.

 

Jsou-li použity akumulátory nebo baterie musí být takových parametrů, aby byla zajištěna minimální životnost 4 roky, a musí být používány přesně dle pokynů výrobce. 

 

V místnosti záložního napájecího zdroje musí být zajištěno takové odvětrání, aby byli splněny veškeré podmínky výrobce a hygienických předpisů.

 

 

Výše uvedený rozbor řeší vybrané požadavky normy, které je třeba respektovat při návrhu nouzového zvukového systému. Dále se zabývá aplikací této normy do praxe tedy a není výčtem veškerých požadavků normy. Norma obsahuje další nařízení a doporučení, které je třeba zohlednit při návrhu a stavbě nouzového zvukového systému.

 

V příštích dílech seriálu si rozebereme požadavky:

Všeobecné a na instalaci.

Jako přídavek na oslavu úspěšného ukončení seriálu na opravdu náročné téma si vypíšeme záznamy, které je třeba o nouzovém zvukovém systému vést (samozřejmě, že dle normy ČSN EN 60849)

 

Literatura:

ČSN EN 60849 (368012) ozvučení pro nouzové účely,

ČN 7308xx, požární bezpečnost staveb, 

ČSN 332000-5-52 výběr soustav a stavba vedení,

Katalogy firem PHILIPS a PENTATRON

 
 

 

TEXT Z OBLASTÍ


FIREMNÍ TIPY
V přednášce na konferenci SOLID Team se Miroslav Záloha ze SUIP zmínil také o nutnosti a významu technické dokumentace při revizích. Přestože jsou běžné argumenty o ztrátě nebo zastarání dokumentace, zdůraznil, že legislativa, vládní nařízení a provozní bezpečnostní předpisy, jasně stanovují povinnost udržování a aktualizace technické dokumentace. Připomněl význam dokumentace pro správné provedení revize. Hlavním bodem bylo, že revizní technik musí nejen ... Více sledujte zde!
Digitalizace nás kromě jiných služeb zasypává také daty. Máme tolik dat, že se v nich často nemůžeme vyznat. O tom, co nám dnes poskytuje digitalizovaná knihovna, hovořím s Petrem Žabičkou z Moravské zemské knihovny. Žijeme v době, kdy nové publikace nevznikají, nejsou žádní autoři odborných článků. Jsme zasypávání krátkými reklamními úryvky a zdroje ke studiu nám zůstávají skryty pod tlustou vrstvou marketingových cílů. Co s tím?
Jaké problémy mohou nastat při tvorbě projektových dokumentací hromosvodu pro rodinné domy? Je časté, že nízká kvalita dokumentace komplikuje práci realizovních firem? Co obvykle chybí v těchto nedostatečných projektech? Jak důležitá je analýza rizik v projektování hromosvodů? Co všechno by měla obsahovat kvalitní technická zpráva? Je pravda, že někteří lidé nevědí, jak by měla správná dokumentace vypadat, a jsou spokojení jen s několika listy papíru? Jaký rozdíl je mezi zkušenými projektanty a těmi, kteří "podvádějí" v projektování? Co všechno zahrnuje dobře vypracovaný projekt hromosvodu a uzemnění?
Rakouská pobočka OBO BETTERMANN začíná stavět další objekt! S heslem "Růst potřebuje prostor" startuje výstavba nového kancelářského, logistického a školicího centra v Gramatneusiedlu. Tam vzniká budoucí zázemí OBO Austria. Do konce roku bude nová budova OBO přístřeším pro zhruba třicet pracovníků značky. Do budoucna značka OBO zpevní svou dosavadní síť. A jaké je ohlédnutí za českou pobočkou? V květnu 2019 společnost OBO BETTERMANN oslavila na pražském ...
DALŠÍ FIREMNÍ ODKAZY
V současné době platí povinnost nechat certifikovat každý rozvaděč, ať už se jedná o malou rozvodnici s jedním modulem nebo velký průmyslový rozvaděč. Neustálým bodem diskuzí mezi odbornou veřejností je pak spor o této povinnosti u malých domovních rozvaděčů, které se prakticky skládají z již certifikovaných komponentů. Přeptali jsme se tedy přímo konkrétních řemeslníků, jaký je jejich názor ...
Docela často můžeme řešit případ ozvučení škol. To se děje buďto celkově - plošně po celé škole anebo jen v podobě lokálního ozvučovacího systému pro tělocvičny či specializované učebny. Proto se podívejme, jak se dá takové ozvučení v dnešních podmínkách řešit.
V dalším díle seriálu, který seznamuje čtenáře se současnými moderními možnostmi v oblasti plošného ozvučování, navštívíme exteriér, konkrétně sportovní areál, tedy kombinaci hřiště - tribuna, ale také např. lyžařskou sjezdovku nebo tenisové kurty. V tomto článku se podíváme na to, jak je to s dimenzováním takového systému a jeho komfortem.
Podívejme se nyní na ozvučení prodejen, které můžeme řešit dvojím způsobem, podle toho, zda ozvučení má být hlasité, nebo spíše jen jako zvuková kulisa. Toto má vliv na výběr nejenom buzení, ale i samotných reproduktorů a jejich umístění ...
Terminolog
Týdenní přehled
Přihlašte si pravidelné zasílání týdenního přehledu
Vyhledávání
Hledaný text zadávejte prosím s diakritikou



Panacek
reklama
Tiráž

Neomezený náklad pro česky a slovensky hovořící elektrotechnickou inteligenci.

ISSN 1212-9933