Elektrika.cz, reportážní portál instalační elektrotechniky, vyhlášky, schémata zapojení .

 
Oddíly
reklama
Bleskovky
Osobní nástroje
FUTURE okénko - V nejbližších dnech se zde dočtete ...
  • Světelné zdroje a svítidla jsou v elektrotechnice samostatnou disciplínou. Nás elektrotechniky zajímá především způsob zapojení, instalace a výběr vhodného typu, aby splňoval předepsané normativní parametry. Podstatně větší byznys se však odehrává se ...
  • Projektanti budou muset zahrnout nové požadavky na požární zabezpečení již ve fázi návrhu. Budou potřeba detailnější plány a dokumentace, aby bylo zajištěno splnění všech požárních norem. Montážní práce budou časově náročnější a nákladnější. Budou ...

Témata pokrývající všechny uvedené oblastí

Připomínky z praxe

Vyšetřování příčin požárů #3

  • 16.12.2014
Vyšetřování příčin požárů #3
Vyšetřování příčiny vzplanutí domu či bytu nemusí být mnohdy snadné. Své o tom ví člen Unie soudních znalců Petr Michut z Technického ústavu požární ochrany, který se spolu s týmem specialistů zaměřuje na zjišťování příčin vzniku požárů v souvislosti s elektřinou. Jak postupují soudní znalci při vyšetřování, prozradil ve své přednášce na dvou příkladech z praxe: požáru nového luxusního bytu v Praze a požáru sedmipatrového skladiště ve Zlíně. Co tyto požáry způsobilo? To se dozvíte v tomto článku s videoklipem.

DEHN: Aktivní hromosvod ESE versus soudní znalec

  • 27.10.2014
DEHN: Aktivní hromosvod ESE versus soudní znalec
Aktivní jímače ESE jsou využívány jako alternativní ochrana před bleskem. Při jejich instalaci a dimenzování ale dochází k chybám, které mohou zapříčinit například požár, ohrožení osob dotykovým napětím či zavlečení bleskových proudů do budovy. Jaké jsou nejčastější chyby při instalaci jímačů ESE? Jak se vypočítá velikost ochranného prostoru a jak dostatečná vzdálenost? A k jakým konkrétním příkladům selhání jímačů ESE v minulosti došlo? To se dozvíte v tomto článku.

Kdo velí na stavbě #2

  • 3.10.2014
Kdo velí na stavbě #2
Kdo velí na stavbě? Je to ten, kdo stavbu platí, platná norma nebo samotní řemeslníci? O tom s námi ve studiu hovořil stavební dozorce Jaroslav Molák. Co garantuje každý zhotovitel? Může zedník improvizovat? Podle čeho se rozhoduje revizní technik? Kolik stojí projekt domu? A co má dělat projektant, pokud má omezený rozpočet? Odpovědi na tyto otázky a další informace k tématu se dozvíte v druhé části rozhovoru.

Kdo velí na stavbě #1

  • 23.09.2014
Kdo velí na stavbě #1
Kdo velí na stavbě? Je to ten, kdo stavbu platí, platná norma nebo samotní řemeslníci? O tom s námi ve studiu hovořil stavební dozorce Jaroslav Molák. Ten nám vysvětlil, že je rozdíl v rozhodovacích pravomocích u malé soukromé stavby a u velké veřejné zakázky. V čem se tyto stavby liší? Co je nutné udělat před stavbou? Jak probíhá odhad ceny? A jakou roli hraje stavební úřad? Odpovědi na otázky a další informace naleznete v článku s videem.

SCHNEIDER ELECTRIC: Stmívač a zásuvka ASFORA 2014 v redakčním testu

  • 19.09.2014
SCHNEIDER ELECTRIC: Stmívač a zásuvka ASFORA 2014 v redakčním testu
Po testu vypínače ASFORA přišel na řadu stmívač a zásuvka. Tentokrát jsme tyto přístroje nechali instalovat tři naše spolupracující elektroinstalatéry, kteří již zkušeně testovali kritické oblasti při montáži přístrojů do krabic pod omítkou. Předmětem zkoušky nebyly funkce přístrojů, ale jejich montáž. Funkce ocení spotřebitel, montáž naopak dodavatel. Připomeňme si však, že tato řada vypínačů se cenou řadí spíše níž, proto je jejich technická výbava k zamyšlení ...

DEHN: Chybná projektová dokumentace - co s ní a jak se nenechat oklamat

  • 9.09.2014
DEHN: Chybná projektová dokumentace - co s ní a jak se nenechat oklamat
Co má dělat zákazník, když zjistí, že projektová dokumentace nesplňuje požadavky? O tom hovořili Lukáš Rotrekl, Jan Hájek a Jan Franěk. K jakým chybám dochází u projektových dokumentací? Existuje náhrada škody za špatně provedený projekt? Od koho si nechat provést revizi? Jak nemá vypadat revizní zpráva? A jak vybrat správného projektanta pro vytvoření bezchybného projektu? Odpovědi na otázky a další informace naleznete v článku s videem.

LPE: Jiří Sluka o záložních elektrických systémech 2

  • 6.08.2014
LPE: Jiří Sluka o záložních elektrických systémech 2
Typy kabelů pro napájení bezpečnostních systémů nebo pravidla pro záložní systémy v divadlech a dalších kulturních institucích. To jsou některá z témat druhé části přednášky Jiřího Sluky z Technické inspekce ČR o záložních elektrických systémech. Jaká vyhláška stanovuje požadavky na typy kabelů? Jaký generátor musí být instalován v objektech nad 1200 sedadel? Jaká opatření jsou nutná v prostorách s nebezpečím výbuchu? A kudy nesmí procházet bezpečnostní rozvody?

LPE: Jiří Sluka o záložních elektrických systémech 1

  • 6.08.2014
LPE: Jiří Sluka o záložních elektrických systémech 1
Do jaké výšky se umisťují nouzová světla? Jak se tato světla označují? Jaké normy platí pro nouzové osvětlení? K čemu je určený bezpečnostní napájecí systém? Proč nezajišťujeme požární čerpadla proti přetížení? A kdo může dělat elektriku u nouzových výtahů? Odpovědi na tyto otázky a další informace o záložních elektrických systémech naleznete v přednášce Jiřího Sluky z Technické inspekce České republiky.

OBO Bettermann s Martinem Imrichem trochu jinak

  • 13.05.2014
OBO Bettermann s Martinem Imrichem trochu jinak
Co je zákulisím tolik úspěšné značky OBO? Kdo generuje tolik novinek? Kolik lidí zabezpečuje technickou podporu v České republice? Jak koresponduje české skladové zázemí se skutečnou šířkou sortimentu? Jak má vypadat dobrý velkoobchod? Odpovědi na tyto otázky a další názory manažera úspěšné značky v České republice můžete sledovat právě v tomto vydání!

Nedostatky v projektových dokumentacích zjišťované při inspekcích státního odborného dozoru

  • 4.07.2013
Nedostatky v projektových dokumentacích zjišťované při inspekcích státního odborného dozoru
Tato přednáška čerpá zejména ze zkušeností získaných při praktickém posuzování obsahu projektových dokumentací v rámci inspekcí prováděných dle platných směrnic organizace státního odborného dozoru (SOD). Hlavním úkolem přednášky upozornit na některé nedostatky, které jsou při kontrolách, různých stupňů projektové dokumentace (PD), zjišťovány.

OKD: Redakční fárání -750m v Darkově

  • 27.05.2013
OKD: Redakční fárání -750m v Darkově
Cesty a taje elektrotechniky nás dovedly až 750 metrů hluboko! Tentokrát jsme zkoumali život elektrikáře v dole. V lednu tohoto roku jsme sfárali spolu v Českou televizí do dolu Darkov. Své zážitky a videozáznamy jsme shrnuli stručně v tomto třicetiminutovém povídání. Nikdo z nás by tam asi pracovat nechtěl, ale je tam co k objevování ...

Poznatky při provádění revizí v jednoúčelových objektech (2.)

  • 2.02.2012
Poznatky při provádění revizí v jednoúčelových objektech (2.)
Nezapomínejme na umývací prostory a podmínky pro instalaci osvětlení nad umývadlem nebo ... Pračka stojí prakticky hned vedle vany. Tento problém vzniká hlavně při rekonstrukcích stávajících koupelen třeba v ... V průmyslu se u některých výrobních procesů bez vody neobejdeme. Proto opět musíme mít stanoveny vnější vlivy. Jinak nemůžeme správně stanovit, zda krytí nainstalovaných spotřebičů, motorů, krabic atd. odpovídá působení vnějších vlivů a je dostatečné pro dané působení vody.

Poznatky při provádění revizí v jednoúčelových objektech (1.)

  • 27.01.2012
Poznatky při provádění revizí v jednoúčelových objektech (1.)
Praktické poznatky při provádění revizí se týkají zejména jednoúčelových a zvláštních objektů. Mezi nejčastěji zjišťované závady v prostorech s vlhkostí a vodou patří umývací prostory, kde často nebývá dodržena norma, která pojednává o zónách v umývacím prostoru. Na druhou stranu co se týká průmyslových provozů, jako jsou bazény, vodárny, vodojemy, čerpací stanice a další, tak ty mají své specifické požadavky.

KOPOS Kolín v hledáčku kamery

  • 23.01.2012
KOPOS Kolín v hledáčku kamery
Zkraje roku 2012 jsme vyrazili se zástupci diskutujících a kamerou na neobvyklou exkurzi výrobních prostor v kolínském KOPOSu. Pokud vzniknou pochybnosti je dobré si vyměnit včas informace. Často se zabrání mylným představám a předsudkům. Skupinka návštěvníků z tohoto portálu byla opravdu malá, přes to se jí věnoval obchodní ředitel Jiří Vavrouch, vedoucí marketingu Marie Horská a všichni produktoví manažeři. Před samotnou procházkou závodem si na tuto expedici udělal čas i generální ředitel Josef Vavrouch.

Blesková válka č. 8 - Stromy a jejich vliv na objekt

  • 8.11.2011
Blesková válka č. 8 - Stromy a jejich vliv na objekt
"Máme vedle domu vysoký strom, my hromosvod nepotřebujeme." To je věta, kterou ve své praxi slyšel snad každý z těch elektrotechniků, co se věnují ochraně před bleskem. Kde se v lidech tato falešná představa bere? Proč se za bouřky pod stromem nestojí? Jak se chovají listnaté a jak jehličnaté stromy při zásahu bleskem? To vše se dočtete zde ...
FIREMNÍ TIPY
S novými teleskopickými jímači je instalace jednodušší, rychlejší a dostupnější. Jímače, navržené pro snadný transport a snadnou montáž, přinášejí změnu postupů pro montéry všude. S teleskopickými jimači může jedna osoba bez problémů převézt a nainstalovat vše potřebné v jakémkoliv vozidle. Přečtěte si nebo sledujte v instruktážním videu, jak může tato novinka může zjednodušit práci na střechách ...
Digitalizace nás kromě jiných služeb zasypává také daty. Máme tolik dat, že se v nich často nemůžeme vyznat. O tom, co nám dnes poskytuje digitalizovaná knihovna, hovořím s Petrem Žabičkou z Moravské zemské knihovny. Žijeme v době, kdy nové publikace nevznikají, nejsou žádní autoři odborných článků. Jsme zasypávání krátkými reklamními úryvky a zdroje ke studiu nám zůstávají skryty pod tlustou vrstvou marketingových cílů. Co s tím?
WAGO na jaře na veletrhu představila krabicové svorky Green Line. Jsou vyrobeny z recyklovaného materiálu a využívají technologii depolymerizace pro dosažení plnohodnotného nového plastu. I přes mírně vyšší cenu jsou pro technika zajímavé zejména díky jejich udržitelnosti a snaze o ochranu životního prostředí. Jsou vhodné, když je prioritou ekologický aspekt a kde není vyžadována extrémní odolnost.
Pohyblivá napájecí jednotka HoverCube VH od OBO. V dílenských prostorách tam, kde se na pracovní ploše objevují různá zařízení, různých rozměrů, se pevně instalovanými zásuvkami prakticky, jejich počtem a blízkostí nikdy nezavděčíme. Jinak je tomu u pohyblivých přívodních boxů. Ty se přiblíží na potřebnou vzdálenost a stejně tak rychle uklidí do bezpečné vzdálenosti. A parametry? Krytí IP20, rozměry ...
DALŠÍ FIREMNÍ ODKAZY
Hledáte odolná svítidla pro žárovky nebo úsporné zdroje? Používáte na stavbách často pohyblivé prodlužovací přívody? Pak by vás mohla zajímat PUR, prakticky nezničitelná trojzásuvka!
Kam se v budovách vyvíjí uplatnění vysokorychlostních dat optickými vlákny? Příchod elektroinstalačních podomítkových trubek Fraenkische se zabudovaným optickým vláknem se datoval dřív než známost standardů datových přenosů Industry 4.0. Trubky s označením FFKuS DATALIGHT se v českých e-shopech objevují, ale na běžných stavbách určitě ne. Jde o speciálku, říkají dataři, v běžném obydlí stačí spotřebiteli Wi-Fi. Jiná situace může ...
Videospot názorně ukazuje použití můstkových systémů pro propojení řadových svorek. K použití není potřeba speciálních nástrojů, přes to je připravena praktická pomůcka. Řešení, které umožňuje přehledné spojení sousedících i vzdálenějších svorek včetně rozdílných průřezů ...
KOPOS Kolín dodává unikátní výrobek na trhu - praktické elektroinstalační lišty ELEGANT, které na trhu nabízí jako jediný výrobce. Vaše kabely vedené na stěnách s nimi budou v přehledném, bezpečném a především elegantním kabátě ...
Terminolog
Týdenní přehled
Přihlašte si pravidelné zasílání týdenního přehledu
Vyhledávání
Hledaný text zadávejte prosím s diakritikou



Panacek
reklama
Tiráž

Neomezený náklad pro česky a slovensky hovořící elektrotechnickou inteligenci.

ISSN 1212-9933