Elektrika.cz, reportážní portál instalační elektrotechniky, vyhlášky, schémata zapojení .

 
Oddíly
reklama
Bleskovky
Osobní nástroje

Kdo zvládá hromosvody dle ČSN 62305?


Document Actions
Kdo zvládá hromosvody dle ČSN 62305?
Norma ČSN 62305 - Ochrana před bleskem, je v platnosti již čtvrtým rokem. Zajímalo nás, jak rozšířená je její (ne)znalost v oboru. Otázky jsme položili revizním technikům, projektantům a řemeslníkům z elektrotechnického oboru ...
ze dne: 30.04.2010
reklama

Od konce roku 2006 je platná norma ČSN 62305 Ochrana před bleskem. Zajímalo nás, jak rozšířená je její (ne)znalost v oboru. Příklady ohledně její aplikace v praxi a samozřejmě pohled odborníků na normu samotnou. Kde, respektive u koho jsme tyto skutečnosti zjišťovali? Otázky jsme položili revizním technikům, projektantům a řemeslníkům z elektrotechnického oboru. Pojďme si tedy poslechnout, jakých odpovědí se nám dostalo ...


Pavel Horský - projekce a montáže nn, Podbořansko

RB: Kdo podle tebe zvládá hromosvody podle ČSN 62305?
PH: Určitě všichni, kteří se tomu věnují a mají čas i možnost zajet na školení, kde se dozví všechno potřebné. Bez nich se to správně dělat nedá.

RB: Takže kdo podstoupí školení v této problematice, měl by to zvládat?
PH: Ano, samozřejmě. Jedno však nestačí, ta norma je hodně obsáhlá, ale po pár školeních tomu každý porozumí. Navíc se mohou i dodatečně přeptat, pokud něčemu nerozumí. Já sám občas volávám do našeho školícího střediska když něco nevím.

RB: Říkáš, že to dost lidí dělá stále podle staré normy. Proč myslíš že tomu tak je?
PH: No, to je většinou takříkajíc stará škola. Ti si nenechají do ničeho mluvit, vylezou na střechu a udělají to po starém. Dneska si montér udělá zkoušky na revize hromosvodů, udělá to podle staré normy, napíše si na to i  revizi a dá to zákazníkovi. Ten na to koukne, většinou se v tom nevyzná, takže neví, podle jaké normy to má udělané, ale hromosvod je na střeše a revizní zprávu má, tak je spokojený. Není se čemu divit, polovina věcí se v současnosti dělá bez projektu.


Radek Červený - montáže nn, Brněnsko

Pokud se chce eletrikář udržet v oboru, musí zvládat nové normy. Musí se vzdělávat, jezdit na školení, možností je spousta, jen to chce najít čas. Eletrikář je montážník a pokud dostane správný projekt navržený podle ČŠN 62305, měl by to zvládnout.


Aleš Dudek - montáže nn, Novoměstsko

Podle mě to zvládnou všichni. Nic složitého na tom není, jen málokdo se do toho pustí. Chce to jen k tomu najít odvahu.


Zdeněk Pikhart - revize a montáže nn, Táborsko

Což o to, ta norma je těžší na pochopení a i když tu normu často znají, ale málokdo ji umí používat. Problém je v tom, že se stejně většina hromosvodů dělá bez projektu. I na nových stavbách se pořád dělají podle předchozí normy. Chyba je ve stavebních úřadech. Revize se píšou bez projektové dokumentace, což se sice nesmí, ale když to neudělají, nedostanou práci a mohou se jít rovnou nahlásit na pracák!


Jan Franěk - revize a montáže nn, Kolínsko

Určitě Honza Hájek a jeho tým z Dehn+Söhne, ale jinak neznám moc lidí, co si s tím poradí. Přiznávám, že já osobně k těm neznalým také patřím, ale už se chystám na školení. Nicméně myslím, že tak jak je ta norma postavená, je trochu nepřehledná, alespoň pro většinu běžných eletrikářů.


Jan Hájek - hromosvody a přepětí, Praha

Normu ČSN 62305 zvládne každý, kdo má elektrotechnické vzdělání. Ten, kdo není schopen ji zvládnout, tak asi nemá elektrotechnické vzdělání. K tomu nemám víc co říct.

 
 

 

TEXT Z OBLASTÍ SOUVISEJÍCÍ KONTAKT



FIREMNÍ TIPY
V přednášce na konferenci SOLID Team se Miroslav Záloha ze SUIP zmínil také o nutnosti a významu technické dokumentace při revizích. Přestože jsou běžné argumenty o ztrátě nebo zastarání dokumentace, zdůraznil, že legislativa, vládní nařízení a provozní bezpečnostní předpisy, jasně stanovují povinnost udržování a aktualizace technické dokumentace. Připomněl význam dokumentace pro správné provedení revize. Hlavním bodem bylo, že revizní technik musí nejen ... Více sledujte zde!
S novými teleskopickými jímači je instalace jednodušší, rychlejší a dostupnější. Jímače, navržené pro snadný transport a snadnou montáž, přinášejí změnu postupů pro montéry všude. S teleskopickými jimači může jedna osoba bez problémů převézt a nainstalovat vše potřebné v jakémkoliv vozidle. Přečtěte si nebo sledujte v instruktážním videu, jak může tato novinka může zjednodušit práci na střechách ...
Digitalizace nás kromě jiných služeb zasypává také daty. Máme tolik dat, že se v nich často nemůžeme vyznat. O tom, co nám dnes poskytuje digitalizovaná knihovna, hovořím s Petrem Žabičkou z Moravské zemské knihovny. Žijeme v době, kdy nové publikace nevznikají, nejsou žádní autoři odborných článků. Jsme zasypávání krátkými reklamními úryvky a zdroje ke studiu nám zůstávají skryty pod tlustou vrstvou marketingových cílů. Co s tím?
Jaké problémy mohou nastat při tvorbě projektových dokumentací hromosvodu pro rodinné domy? Je časté, že nízká kvalita dokumentace komplikuje práci realizovních firem? Co obvykle chybí v těchto nedostatečných projektech? Jak důležitá je analýza rizik v projektování hromosvodů? Co všechno by měla obsahovat kvalitní technická zpráva? Je pravda, že někteří lidé nevědí, jak by měla správná dokumentace vypadat, a jsou spokojení jen s několika listy papíru? Jaký rozdíl je mezi zkušenými projektanty a těmi, kteří "podvádějí" v projektování? Co všechno zahrnuje dobře vypracovaný projekt hromosvodu a uzemnění?
DALŠÍ FIREMNÍ ODKAZY
... české zastoupení firmy DEHN + SÖHNE každé dva roky vždy k příležitosti veletrhu Amper vydává zkrácený český katalog svých výrobků. Opravdovou lahůdkou je druhá kapitola tentokrát žlutá, tedy Yelow/Line ...
Řešíte, jakou ochranu před bleskem zvolit? Co vám říká pojem oddálený hromosvod? Jak konstruovat tuto ochranu v různých podmínkách radí společnost Dehn. Nechybí výtažky z norem, tabulky a konkrétní postupy. Více zde ...
Jak má vypadat správně provedený skrytý svod podle ČSN 34 1390- Předpisy pro ochranu před bleskem? Mohlo by se zdát, že správné provedení jímací soustavy a svodů podle dnes již neplatné normy je mrtvé téma, ale hromosvody provedené podle této normy z roku 1969 nás ještě mnoho let budou doprovázet a bude docházet k jejich opravám a opakovaným revizím podle ČSN 33 1500.
Pokud se chceme svou argumentací stavět na uvádění rozdílu, musíme se podívat na oba póly. V tomto případě na § 47 vyhlášky 137/1998 Sb., jehož obsah je v nové vyhlášce 268/2009 Sb. nahrazen § 36. Jaký je tedy rozdíl mezi zmíněnými paragrafy?
Terminolog
Týdenní přehled
Přihlašte si pravidelné zasílání týdenního přehledu
Vyhledávání
Hledaný text zadávejte prosím s diakritikou



Panacek
reklama
Tiráž

Neomezený náklad pro česky a slovensky hovořící elektrotechnickou inteligenci.

ISSN 1212-9933