Elektrika.cz, reportážní portál instalační elektrotechniky, vyhlášky, schémata zapojení .

 
Oddíly
reklama
Bleskovky
Osobní nástroje
FUTURE okénko - V nejbližších dnech se zde dočtete ...
  • S novými teleskopickými jímači je instalace jednodušší, rychlejší a dostupnější. Jímače, navržené pro snadný transport a snadnou montáž, přinášejí změnu postupů pro montéry všude. S teleskopickými jimači může jedna osoba bez problémů převézt a ...
  • Jak naplno využít schopností programovatelných relé easyE4? Podívejte se jaké možnosti vám dávají nové přístroje. Od různých způsobů vizualizace procesů až po komunikaci s okolním světem. Ovládněte programování relé easyE4 a staňte se expertem v ...

Názvosloví a principy


Document Actions
Názvosloví a principy
Už teď vidím, jak moc pitomý ten název je. Mým úmyslem však je, popsat svou cestu k porozumění norem řady ČSN EN 62305. Tyto normy jsou velmi obsažné a navíc popisují věci, s nimiž jsme se doposud nesetkávali. Třeba bude sem tam někomu užitečné, když se dozví, jak jsem se s tím lámal já a třeba si ušetří několik kotrmelců. Hromosvody, aneb mé cesty v kruzích.
David Klimša, ze dne: 15.06.2007
reklama

Už teď vidím, jak moc pitomý ten název je. Mým úmyslem však je, popsat svou cestu k porozumění norem řady ČSN EN 62305. Tyto normy jsou velmi obsažné a navíc popisují věci, s nimiž jsme se doposud nesetkávali. Třeba bude sem tam někomu užitečné, když se dozví, jak jsem se s tím lámal já a třeba si ušetří několik kotrmelců.

1/ Názvosloví
Pokud si někdo myslí, že tuto část může přeskočit a že názvy pochopí až při čtení normy, tak ji bude číst minimálně dvakrát. Vypíšu to nejnutnější minimum:

• LPS = systém ochrany před bleskem

  • vnější LPS = jímače, svody, uzemnění
  • vnitřní LPS = ekvipotenciální pospojování (EB), magnetické a prostorové stínění atd.
  • izolovaný LPS = podle starého, oddálený hromosvod
  • neizolovaný LPS = jímací soustava a svody upevněné na stavběo třída LPS I...II...III...IV = třída spolehlivosti (kvality)

• hladina LPL I...II...III...IV = hladina ochrany před bleskem (třída LPS I = hladina LPL I)
• LPZ 0...1...2...3 = zóna ochrany před bleskem, ve které je dodržena hladina přepětí a elektromagnetického pole
• dostatečná vzdálenost „s“ = vzdálenost vnějšího LPS a vodivých částí stavby nebo zařízení
• bezpečný odstup „dS/1“ a „d S/2“ = vzdálenost elektronických systémů od stínění na hranicích zón LPZ
• SPD typ 1 = svodič bleskových proudů
• SPD typ 2 a 3 = svodič přepětí
• LEMP = elektromagnetický impulz vyvolaný bleskem
• SEMP = elektromagnetický impulz vyvolaný spínáním
• LPMS = kompletní systém ochranných opatření pro vnitřní systém ochrany před LEMP

Pokud nedokážete okamžitě vystřelit správnou odpověď na dotaz: Jaký je rozdíl mezi LPS a LPZ, nebo mezi LPS a LPMS, nebo co je špatně na výrazu: „dostatečný odstup“, tak se prosím vraťte a cvičte to tak dlouho, dokud si nebudete jisti. Tato rada není přemrštěná a věřte, že se zrodila v bolestech (s těmi údery do vlastního těla budu muset přestat).

2/ Co se děje při úderu blesku do stavby


Klik pro větší náhled.

Bleskový proud (většinou do 200kA) teče z místa zásahu do země (a přes elektrické vedení i do dalších staveb). Může se rozdělit a může téci jak po uměle vytvořených cestách (strojených svodech), tak po náhodných vodivých cestách (náhodných svodech) jako je např. ocelová konstrukce stavby, nebo armování v železobetonu. Čím více se bleskový proud rozdělí, tím méně proud namáhá vodiče a také kolem sebe vytváří menší elektromagnetické pole. Je tedy lepší, když je více paralelních cest bleskového proudu. Na každém vodiči, kterým teče bleskový proud, vzniká úbytek napětí. Čím dále (výše) od země, tím je napětí mezi zemí a vodičem větší. Všem třem uvedeným věcem se chceme bránit.

Nechceme, aby proud běhal po částech stavby a už vůbec ne po vodičích el. instalace nebo po potrubí s plynem, vodou atd.
Nechceme, aby bylo napětí mezi jednotlivými částmi stavby nebo zařízeními.
Nechceme, aby elektromagnetické pole naindukovalo napětí ve vodičích instalace a zařízení.

Nechceme, nechceme, nechceme… Zní to jak jako nějaký manifest, ale ve skutečnosti jde o ryzí strach z jiskření, ohně, kouře, explozí a dotěrných otázek právníků.

Normy řady ČSN EN 62305 ukazují, jak se těmto nešvarům bránit.

---- pokračování v souvislostech

 
 

 

TEXT Z OBLASTÍ SOUVISEJÍCÍ KONTAKT
El soft - Klimša David
Zaslání vizitky
Zobrazit záznam v adresáři


FIREMNÍ TIPY
Umíte odpovědět? Vysvětlete, proč musíme elektrické stroje chladit a co by se stalo, kdybychom je nechladili. Popište rozdíly mezi chlazením vzduchem a chlazením kapalinou. Vysvětlete, jak teplo putuje elektrickým strojem a jak nám tepelný okruh pomáhá toto teplo správně odvést. Co přesně znamená ventilace v kontextu elektrických strojů? Jaký je rozdíl mezi ...
V přednášce na konferenci SOLID Team se Miroslav Záloha ze SUIP zmínil také o nutnosti a významu technické dokumentace při revizích. Přestože jsou běžné argumenty o ztrátě nebo zastarání dokumentace, zdůraznil, že legislativa, vládní nařízení a provozní bezpečnostní předpisy, jasně stanovují povinnost udržování a aktualizace technické dokumentace. Připomněl význam dokumentace pro správné provedení revize. Hlavním bodem bylo, že revizní technik musí nejen ... Více sledujte zde!
Digitalizace nás kromě jiných služeb zasypává také daty. Máme tolik dat, že se v nich často nemůžeme vyznat. O tom, co nám dnes poskytuje digitalizovaná knihovna, hovořím s Petrem Žabičkou z Moravské zemské knihovny. Žijeme v době, kdy nové publikace nevznikají, nejsou žádní autoři odborných článků. Jsme zasypávání krátkými reklamními úryvky a zdroje ke studiu nám zůstávají skryty pod tlustou vrstvou marketingových cílů. Co s tím?
Jaké problémy mohou nastat při tvorbě projektových dokumentací hromosvodu pro rodinné domy? Je časté, že nízká kvalita dokumentace komplikuje práci realizovních firem? Co obvykle chybí v těchto nedostatečných projektech? Jak důležitá je analýza rizik v projektování hromosvodů? Co všechno by měla obsahovat kvalitní technická zpráva? Je pravda, že někteří lidé nevědí, jak by měla správná dokumentace vypadat, a jsou spokojení jen s několika listy papíru? Jaký rozdíl je mezi zkušenými projektanty a těmi, kteří "podvádějí" v projektování? Co všechno zahrnuje dobře vypracovaný projekt hromosvodu a uzemnění?
DALŠÍ FIREMNÍ ODKAZY
... české zastoupení firmy DEHN + SÖHNE každé dva roky vždy k příležitosti veletrhu Amper vydává zkrácený český katalog svých výrobků. Opravdovou lahůdkou je druhá kapitola tentokrát žlutá, tedy Yelow/Line ...
Řešíte, jakou ochranu před bleskem zvolit? Co vám říká pojem oddálený hromosvod? Jak konstruovat tuto ochranu v různých podmínkách radí společnost Dehn. Nechybí výtažky z norem, tabulky a konkrétní postupy. Více zde ...
Jak má vypadat správně provedený skrytý svod podle ČSN 34 1390- Předpisy pro ochranu před bleskem? Mohlo by se zdát, že správné provedení jímací soustavy a svodů podle dnes již neplatné normy je mrtvé téma, ale hromosvody provedené podle této normy z roku 1969 nás ještě mnoho let budou doprovázet a bude docházet k jejich opravám a opakovaným revizím podle ČSN 33 1500.
Pokud se chceme svou argumentací stavět na uvádění rozdílu, musíme se podívat na oba póly. V tomto případě na § 47 vyhlášky 137/1998 Sb., jehož obsah je v nové vyhlášce 268/2009 Sb. nahrazen § 36. Jaký je tedy rozdíl mezi zmíněnými paragrafy?
Terminolog
Týdenní přehled
Přihlašte si pravidelné zasílání týdenního přehledu
Vyhledávání
Hledaný text zadávejte prosím s diakritikou



Panacek
Autor článku
reklama
Tiráž

Neomezený náklad pro česky a slovensky hovořící elektrotechnickou inteligenci.

ISSN 1212-9933