Elektrika.cz, reportážní portál instalační elektrotechniky, vyhlášky, schémata zapojení .

 
Oddíly
reklama
Bleskovky
Osobní nástroje
FUTURE okénko - V nejbližších dnech se zde dočtete ...
  • S ukončením platnosti legendární vyhlášky 50/1978Sb. se nám objevuje na scéně požadavek na svéprávnost. V původním předpisu byl ukryt v potvrzení o zdravotní způsobilosti. Noví, mladí čekatelé na osvědčení dle nařízení vlády 194/22Sb. nejsou zatížení ...

Témata pokrývající všechny uvedené oblastí

Dějepis

Principy (54.) Elektřina pracuje v chemii

  • 10.11.2004
Principy (54.) Elektřina pracuje v chemii
Elektřina je velmi pozorný a pracovitý chemik. Když v elektrolytu připojením napětí vyvoláme elektrické pole, nastane čilý pohyb iontů...

Principy (53.) Výroba tepla ve velkém

  • 6.11.2004
Principy (53.) Výroba tepla ve velkém
Teplo má mnoho různých tváří, mě třeba připomíná idylku rodinného krbu, my se však nyní budeme zabývat technickým využitím tepla vyrobeného elektrickým proudem, které se rozrůstá do gigantických rozměrů.

Principy (52.) Studené světlo

  • 2.11.2004
Principy (52.) Studené světlo
Tentokrát nahlédneme do minulosti zcela zřetelně. Jaký byl pohled na studené světlo před 50ti lety?

Principy (51.) Výroba tepla v malém, díl 2.

  • 28.10.2004
Principy (51.) Výroba tepla v malém, díl 2.
Něco o tom, kdy a jak se objevily první žárovky, kteří badatelé se na jejich vzniku postupně podíleli a ještě mnohem více můžete najít v tomto článku.

Principy (50.) Výroba tepla v malém, díl 1.

  • 23.10.2004
Principy (50.) Výroba tepla v malém, díl 1.
Něco o tom, kdy a jak se objevily první žárovky, kteří badatelé se na jejich vzniku postupně podíleli a ještě mnohem více můžete najít v tomto článku, který je však kvůli dlouhé vývojové cestě žárovky rozdělen do dvou dílů.

Principy (49.) Ještě jednou a naposled zahříváme vodič

  • 19.10.2004
Principy (49.) Ještě jednou a naposled zahříváme vodič
Přeměna elektrické energie v tepelnou byla tak zajímavá, že si to předvedeme ještě jednou. Ale trochu jinak. Zmíníme se také o pojistce, která je důležitou součástí elektrické instalace a nesmí nikdy chybět.

Principy (48.) Splněný slib

  • 10.10.2004
Principy (48.) Splněný slib
A opět návod k výrobě přístrojů. Tentokrát jsou to dva tepelné přístroje k měření proudu.

Principy (47.) A proč se mění elektrická energie v tepelnou?

  • 5.10.2004
Principy (47.) A proč se mění elektrická energie v tepelnou?
Na to jsme už narazili, když jsme studovali průchod proudu vodičem.Tehdy jsme soudili, že teplo ve vodiči vzniká nárazy pohybujících se elektronů na dolní kmitající části atomové stavby vodiče a mezi sebou. Vzniká třením elektronů...

Principy (46.) Jen pro otužilé počtáře, znalé násobení a dělení!

  • 20.09.2004
Principy (46.) Jen pro otužilé počtáře, znalé násobení a dělení!
Ničeho se nebojte, známkovat dnes nebudeme a k výpočtu složitějších vzorců můžete klidně použít i moderní techniku.

Principy (45.) Čarování s elektřinou

  • 11.09.2004
Principy (45.) Čarování s elektřinou
Říkají vám něco jména James Prescott Joule a Emilij Christianovič Lenc? Provedeme si historický pokus: budeme měnit elektřinu v teplo.

Principy (44.) Chvála elektřiny

  • 2.09.2004
Principy (44.) Chvála elektřiny
Jako v pohádce vyplnil čarovný prsten bleskurychle a ochotně každé přání udatného rytíře, tak i elektřina je ustavičně připravena splnit naše požadavky, ať sebeobtížnější.

Principy (43.) A znovu opět k elektromagnetu

  • 22.08.2004
Principy (43.) A znovu opět k elektromagnetu
Když jsme dokončili výrobu galvanometrů, vraťme se ještě jednou a skutečně naposled k elektromagnetu. Je jedno užitečné zařízení, u něhož je elektromagnet podstatnou součástí - relé.

Principy (42.) Nezapomněli jsme na měření velmi slabých proudů?

  • 12.08.2004
Principy (42.) Nezapomněli jsme na měření velmi slabých proudů?
Docela obyčejný galvanometr vyrobíme z magnetky, podepřené jehlou zapuštěnou do podlouhlého prkénka. Můžeme k tomu použít třeba střelky z kompasu...

Zářivka v kuchyni - proč ne?

  • 5.08.2004
Zářivka v kuchyni - proč ne?
Kuchyň je ve většině domácností jednou z nejfrekventovanějších místností, kde je prováděna celá řada pracovních úkonů – od vaření přes žehlení, zašívání až po čtení či psaní domácích úkolů dětí.

Principy (41.) Jak budeme měřit elektrické napětí

  • 2.08.2004
Principy (41.) Jak budeme měřit elektrické napětí
Oprášíme si Ohmův zákon, který budeme potřebovat při konstrukci voltmetrů pro měření elektrického napětí a s ostře ořezanou tužkou se pustíme do rýsování stupnic přístrojů.
FIREMNÍ TIPY
Umíte odpovědět? Vysvětlete, proč musíme elektrické stroje chladit a co by se stalo, kdybychom je nechladili. Popište rozdíly mezi chlazením vzduchem a chlazením kapalinou. Vysvětlete, jak teplo putuje elektrickým strojem a jak nám tepelný okruh pomáhá toto teplo správně odvést. Co přesně znamená ventilace v kontextu elektrických strojů? Jaký je rozdíl mezi ...
V přednášce na konferenci SOLID Team se Miroslav Záloha ze SUIP zmínil také o nutnosti a významu technické dokumentace při revizích. Přestože jsou běžné argumenty o ztrátě nebo zastarání dokumentace, zdůraznil, že legislativa, vládní nařízení a provozní bezpečnostní předpisy, jasně stanovují povinnost udržování a aktualizace technické dokumentace. Připomněl význam dokumentace pro správné provedení revize. Hlavním bodem bylo, že revizní technik musí nejen ... Více sledujte zde!
Digitalizace nás kromě jiných služeb zasypává také daty. Máme tolik dat, že se v nich často nemůžeme vyznat. O tom, co nám dnes poskytuje digitalizovaná knihovna, hovořím s Petrem Žabičkou z Moravské zemské knihovny. Žijeme v době, kdy nové publikace nevznikají, nejsou žádní autoři odborných článků. Jsme zasypávání krátkými reklamními úryvky a zdroje ke studiu nám zůstávají skryty pod tlustou vrstvou marketingových cílů. Co s tím?
Jaké problémy mohou nastat při tvorbě projektových dokumentací hromosvodu pro rodinné domy? Je časté, že nízká kvalita dokumentace komplikuje práci realizovních firem? Co obvykle chybí v těchto nedostatečných projektech? Jak důležitá je analýza rizik v projektování hromosvodů? Co všechno by měla obsahovat kvalitní technická zpráva? Je pravda, že někteří lidé nevědí, jak by měla správná dokumentace vypadat, a jsou spokojení jen s několika listy papíru? Jaký rozdíl je mezi zkušenými projektanty a těmi, kteří "podvádějí" v projektování? Co všechno zahrnuje dobře vypracovaný projekt hromosvodu a uzemnění?
DALŠÍ FIREMNÍ ODKAZY
Videospot názorně ukazuje použití můstkových systémů pro propojení řadových svorek. K použití není potřeba speciálních nástrojů, přes to je připravena praktická pomůcka. Řešení, které umožňuje přehledné spojení sousedících i vzdálenějších svorek včetně rozdílných průřezů ...
Častou negativní zkušenost mají (nejen) elektrotechnici z přístupu stavebních úřadů. Nejedná se tentokrát o problém "tvrdohlavosti" úřadu, ale naopak o přílišnou benevolentnost, hraničící až s ignorací zákonných vyhlášek a nařízení. Zajímali jsme se tedy o zkušenosti se stavebními úřady a pohled odborníků na danou problematiku ...
Pojďme se krátce podívat tam, kde se dnes vychovávají budoucí elektrotechnici. Jaké mají dispozice k úspěšnému studiu elektrotechnického oboru? V jakém prostředí se pohybuje dnešní elektrikářský žák, učeň a student?
Terminolog
Týdenní přehled
Přihlašte si pravidelné zasílání týdenního přehledu
Vyhledávání
Hledaný text zadávejte prosím s diakritikou



Panacek
reklama
Tiráž

Neomezený náklad pro česky a slovensky hovořící elektrotechnickou inteligenci.

ISSN 1212-9933