Elektrika.cz, reportážní portál instalační elektrotechniky, vyhlášky, schémata zapojení .

 
Oddíly
reklama
Bleskovky
Osobní nástroje
FUTURE okénko - V nejbližších dnech se zde dočtete ...
  • Paní volala na hlavní číslo portálu se stížností. Objednala si změnu přípojky z jedné fáze na tři fáze. Technik přijel, přepojil vedení, ale jeho chybou polovina spotřebičů v bytě přestala fungovat. I když pojištění existuje, jeho plnění bude trvat ...
  • Zdá se někomu dnešní svět přetechnizovaný? Diví se někdo dnešnímu počtu norem? Vždyť před sto léty stačila malá brožurka a elektrotechnikům bylo vše jasné. Samozřejmě, pokrok a vývoj technologií nás dostal do tohoto stavu. Co vše je dnes v normalizaci ...

Principy (47.) A proč se mění elektrická energie v tepelnou?


Document Actions
Principy (47.) A proč se mění elektrická energie v tepelnou?
Na to jsme už narazili, když jsme studovali průchod proudu vodičem.Tehdy jsme soudili, že teplo ve vodiči vzniká nárazy pohybujících se elektronů na dolní kmitající části atomové stavby vodiče a mezi sebou. Vzniká třením elektronů...
Margita Boháčová, ze dne: 5.10.2004
reklama

Na to jsme už narazili, když jsme studovali průchod proudu vodičem.Tehdy jsme soudili, že teplo ve vodiči vzniká nárazy pohybujících se elektronů na dolní kmitající části atomové stavby vodiče a mezi sebou. Vzniká třením elektronů, prodírajících se změtí kmitajících iontů hmoty vodiče.
Navenek se tyto úkazy jeví jako odpor vodiče, který bude jistě nějak závislý na teplotě. To si můžeme ostatně dokázat jiným pokusem.
Mezi svorky stojánku napneme tenký odporový drát a necháme jím protékat slabý elektrický proud, který si měříme ampérmetrem.

Když se drát prohřeje, nastane rovnováha. Teplo vznikající proudem se vyrovná s teplem, které vyzařuje povrch drátu, a proud se už nemění. Jakmile však začneme drát zahřívat, například lihovým kahanem, proud znovu klesá. Je to důkaz, že odpor vodiče se zvětšuje s rostoucí teplotou. To platí o všech kovech.
Škoda, že nemůžeme provést pokus i obráceně. Je přece logické, že odpor s ubývající teplotou klesá. Ale kde se tento pokles zastaví?
Když teplota stoupá, je snadné uhodnout, co se stane. Odpor vodiče bude stále stoupat, až přijdeme k teplotě, kdy se vodič prostě roztaví. Obráceně to už není tak jednoduché. Navenek se nic neděje. Měď zůstává nadále i poctivou mědí, olovo olovem. Jsou jenom chladnější. Zato uvnitř, v atomové stavbě, musely nastat změny. Teplo je pohyb atomů a molekul, proto se jejich pohyb musí s klesající teplotou zvolňovat. A zchladíme-li kov až na teplotu absolutní nuly, to je-273°C, je prakticky nulový. Pohyb molekul ustal. Ale také odpor vodiče stále klesal. V okolí absolutní nuly je mizivě malý, nezměřitelný.
Z toho plynou všelijaké fantastické důsledky. Představme si kovový prstenec zchlazený na nejnižší možnou teplotu. Jeho odpor je prakticky nulový. Když v něm vzbudíme elektrický proud, elektrony se dají do spořádaného pohybu. Co se stane dál?
Obrazně řečeno, z prstence se stane perpetuum mobile.
To je fantastické zařízení, které vyrábí energii z ničeho. Je to sen mnoha bláhových vynálezců, kteří v něm utratili celé své jmění a promarnili zbytečně léta svého života. Zapomněli, že na světě není nic zadarmo. Perpetuum mobile, věčný samohyb, odporuje základním fyzikálním zákonům, je nemožný.
Proto to nemůžeme vážně tvrdit ani o onom kovovém prstenci, i když v něm jednou vzbuzený proud po mnoho hodin nezměněně putuje.
Takový pokus provedl r.1911 badatel Kamerlingh-Onnes. Při teplotě tekutého helia vzbudil indukcí proud v uzavřené cívce z olověného drátu. Po celé hodiny koloval cívkou proud bez zdroje napětí, kontrolovaný stálou výchylkou magnetky zavěšené nad cívkou a měřený ampérmetrem. Věčný proud velikosti téměř 100 ampérů. Jak je to podivuhodné.

Reloaded Ladislav Smrz 1956

 
 

 

TEXT Z OBLASTÍ SOUVISEJÍCÍ KONTAKT


FIREMNÍ TIPY
Digitalizace nás kromě jiných služeb zasypává také daty. Máme tolik dat, že se v nich často nemůžeme vyznat. O tom, co nám dnes poskytuje digitalizovaná knihovna, hovořím s Petrem Žabičkou z Moravské zemské knihovny. Žijeme v době, kdy nové publikace nevznikají, nejsou žádní autoři odborných článků. Jsme zasypávání krátkými reklamními úryvky a zdroje ke studiu nám zůstávají skryty pod tlustou vrstvou marketingových cílů. Co s tím?
WAGO na jaře na veletrhu představila krabicové svorky Green Line. Jsou vyrobeny z recyklovaného materiálu a využívají technologii depolymerizace pro dosažení plnohodnotného nového plastu. I přes mírně vyšší cenu jsou pro technika zajímavé zejména díky jejich udržitelnosti a snaze o ochranu životního prostředí. Jsou vhodné, když je prioritou ekologický aspekt a kde není vyžadována extrémní odolnost.
Olovo je v současnosti považováno za nebezpečnou závadnou látku. V minulosti se ale využívalo pro vytvoření vodivého spoje mezi součástmi hromosvodu. Čím tedy můžeme v dnešní době nahradit olovo? Více zde ...
Jak výhodné je bydlet pod vedením vvn. A jak jsou nebezpeční sousedi když nesmyslně kopete na zahradě jámu. Vedení velmi vysokého napětí nad pozemkem, obzvlášť, když fázová lana mají průvěs nad vaším nejoblíbenějším místem, je doposud předmět diskuzí mnoha občanů a odborníků.
DALŠÍ FIREMNÍ ODKAZY
Podívejte se, jak vypadá nová linka! Videospot ukazuje výrobu nosných systému na nové lince! Stavba nové výrobní haly a nákup technologie na výrobu kabelových žlabů dovoluje Koposu Kolín nabídnout zákazníkům kabelové nosné systémy vyráběné na vlastním výrobním zařízení. Jde především o nové kabelové žlaby Jupiter s mnoha technickými přednostmi a inovované kabelové žlaby Mars přizpůsobené potřebám montážníků ...
Terminolog
Týdenní přehled
Přihlašte si pravidelné zasílání týdenního přehledu
Vyhledávání
Hledaný text zadávejte prosím s diakritikou



Panacek
reklama
Tiráž

Neomezený náklad pro česky a slovensky hovořící elektrotechnickou inteligenci.

ISSN 1212-9933