Elektrika.cz, reportážní portál instalační elektrotechniky, vyhlášky, schémata zapojení .

 
Oddíly
reklama
Bleskovky
Osobní nástroje

BF #23.8: Jak bys popsal reálné řízení spotřeby energií v budově pomocí AI?


Document Actions
BF #23.8: Jak bys popsal reálné řízení spotřeby energií v budově pomocí AI?
V čem je umělá inteligence lepší než konvenční měření a regulace? Sběr dat ze sensorů známe od nepaměti a vyhodnocování různými algoritmy prostřednictví plc, průmyslových počítačů, nebo serverů není žádným překvapením. Proč je najednou tak moc "cool" všem nabízet řízení pomocí strojového učení? Jakou hraje roli bezpečnost, nezneužitelnost sdílených dat? Pro koho může mít řízení toku energií v budově pomocí umělé inteligence skutečně užitečný přínos?
Miroslav Minařík, ze dne: 8.10.2023
reklama

Letos se starší manželé rozhodli, že se přidají k trendu a pořídí si na střechu svého rodinného domu fotovoltaické panely. Vždyť všude kolem se mluví o tom, jak je to výhodné, ekologické a moderní. A když už, tak pořádně. Rozhodli se pro nejnovější technologii, kterou nabízí trh. Fotovoltaický systém řízený neuronovou sítí.

Na veletrhu v Praze, kde se seznámili s nabídkou, bylo vše prezentováno tak lákavě. Velké plakáty s obrázky šťastných rodin pod střechami plnými panelů, a uprostřed všeho to kouzelné slovo: "Neuronová síť vám zajistí prosperitu". Paní se na svého manžela podívala s otázkou v očích: "Co to je neuronová síť?" Manžel pokrčil rameny: "Nevím, ale zní to vědecky a moderně. Musí to být něco dobrého."

Paní se nemohla ubránit dalším otázkám. "A k čemu je to dobré? Proč to potřebujeme?" Manžel se zamyslel. "Ptal jsem se, ale nikdo mi to nedokázal pořádně vysvětlit. Ale když to nabízí jen oni, musí to být něco speciálního."

A tak se stalo, že si tedy objednali fotovoltaiku řízenou neuronovou sítí, aniž by přesně věděli, co to znamená a k čemu je to dobré. Když se o tom dozvěděli sousedé, byli plní závisti. "My máme jen obyčejné panely, ale oni budou mít něco s neuronovou sítí. To musí být něco úžasného," šeptali si.

A tak se v malém městě rozšířila pověst o tom, jak staří manželé budou mít nejmodernější technologii, kterou nikdo jiný nemá. Ačkoliv nikdo přesně nevěděl, co to znamená, všichni chtěli mít také "něco s neuronovou sítí".

Takto se v našem světě šíří nové trendy. Někdy stačí jen zaznívající slovo, něco, co zní moderně a vědecky, a lidé se za tím hrnou, aniž by věděli proč. Ale možná je to právě to kouzlo neznáma, co nás láká k novým technologiím. Ať už je to jakkoli, jedno je jisté – tam ti teď budou mít nejmodernější střechu ve městě. A to je přece hlavní, ne?

Projektant elektrických zařízení
... umělá inteligence může přinést nové možnosti do návrhu ... pokud může AI optimalizovat řízení a ovládání systémů na základě historických dat a prediktivní analýzy, může to znamenat efektivnější a flexibilnější systémy ... ale nějak si to zatím nedovedu představit ...

Revizní technik elektrických zařízení
... bezpečnost je pro mě klíčová ... jaký vliv bude mít AI na bezpečnostní protokoly a standardy? Snad žádný ... A jak můžeme zajistit, aby byla zařízení řízená AI stále v souladu s normami? ... Já to ověřím podle projektu a dál to neřeším ...

Elektromontér
... z mého pohledu je důležité, jak komplikovaná bude instalace a údržba těchto nových systémů ... ale nebude se dít mechanicky nic jiného, jen se možná vymění jedna krabička ... tedy zajímá mě kolik to vylepšení bude stát ...

Údržbář elektrických systémů
... pokud může AI předpovědět a diagnostikovat problémy dříve, než se stanou kritickými, může to výrazně zlepšit údržbu a prodloužit životnost zařízení ... jaká je spolehlivost těchto predikcí a jaké nástroje budu potřebovat k jejich interpretaci? ...

Každý z těchto odborníků by se zaměřil na různé aspekty tématu a měl by své vlastní obavy a otázky týkající se implementace a dopadů AI v oblasti elektroinstalací.

Na další názory se ptáme jiných odborníků, kteří pracují v technické sféře, kde jsou přesné a rychlé informace důležité!


 
 

 

Diskutující k tomuto článku

   (počet diskutujících: 1)
TEXT Z OBLASTÍ SOUVISEJÍCÍ KONTAKT


FIREMNÍ TIPY
Úvodní, stručná verze rozhovoru s Jiřím Konečným zmiňuje, jak různé technologické trendy a požadavky na funkčnost a adaptabilitu ovlivňující vývoj systémů chytrých domů ve světě. Jak se český trh snaží v této oblasti držet krok s německými trendy. Diskutuje o vlivu levných produktů na trhu a jak se výrobci musí vyrovnávat s očekáváními spotřebitelů po vyšší kvalitě a více funkcích. Jak velké technologické firmy jako Google, Amazon nebo Apple formují trh s chytrými domy vytvářením komplexních ekosystémů. Předpovídá, že budoucnost bude směřovat k ještě větší integraci a inovacím v oblasti chytrých domovů, které budou přístupné širšímu spektru spotřebitelů. Více zde ...
V přednášce na konferenci SOLID Team se Miroslav Záloha ze SUIP zmínil také o nutnosti a významu technické dokumentace při revizích. Přestože jsou běžné argumenty o ztrátě nebo zastarání dokumentace, zdůraznil, že legislativa, vládní nařízení a provozní bezpečnostní předpisy, jasně stanovují povinnost udržování a aktualizace technické dokumentace. Připomněl význam dokumentace pro správné provedení revize. Hlavním bodem bylo, že revizní technik musí nejen ... Více sledujte zde!
Digitalizace nás kromě jiných služeb zasypává také daty. Máme tolik dat, že se v nich často nemůžeme vyznat. O tom, co nám dnes poskytuje digitalizovaná knihovna, hovořím s Petrem Žabičkou z Moravské zemské knihovny. Žijeme v době, kdy nové publikace nevznikají, nejsou žádní autoři odborných článků. Jsme zasypávání krátkými reklamními úryvky a zdroje ke studiu nám zůstávají skryty pod tlustou vrstvou marketingových cílů. Co s tím?
Jaké problémy mohou nastat při tvorbě projektových dokumentací hromosvodu pro rodinné domy? Je časté, že nízká kvalita dokumentace komplikuje práci realizovních firem? Co obvykle chybí v těchto nedostatečných projektech? Jak důležitá je analýza rizik v projektování hromosvodů? Co všechno by měla obsahovat kvalitní technická zpráva? Je pravda, že někteří lidé nevědí, jak by měla správná dokumentace vypadat, a jsou spokojení jen s několika listy papíru? Jaký rozdíl je mezi zkušenými projektanty a těmi, kteří "podvádějí" v projektování? Co všechno zahrnuje dobře vypracovaný projekt hromosvodu a uzemnění?
DALŠÍ FIREMNÍ ODKAZY
Fotovoltaické elektrárny jsou v posledních letech nejrychleji expandujícím zdrojem. Celkový instalovaný výkon se za posledních 10 let zvýšil více než desetinásobně. Zatímco v roce 2001 činil světový instalovaný výkon 1,3 GW, na konci roku 2008 už šlo o 15,2 GW a tento trend i nadále pokračuje...
Univerzálnost a efektivnost, spolu s velmi kompaktním provedením jsou hlavními přednostmi nového programovatelného mikro-PLC Simatic S7-1200 od společnosti Siemens, který lze využít pro široké spektrum aplikací. Čím se odlišuje od předchozích modelů a co nového dokáže nabídnout?
Pro propojování solárních kabelů DDA dodává kromě solárních kabelů také solární konektory plně kompatibilní se zavedeným standardem MC4. Konektory jsou testovány na proud 30A, používají se pro průřezy kabelů od ...
Terminolog
Týdenní přehled
Přihlašte si pravidelné zasílání týdenního přehledu
Vyhledávání
Hledaný text zadávejte prosím s diakritikouPanacek
reklama
Tiráž

Neomezený náklad pro česky a slovensky hovořící elektrotechnickou inteligenci.

ISSN 1212-9933