Elektrika.cz, reportážní portál instalační elektrotechniky, vyhlášky, schémata zapojení .

 
Oddíly
reklama
Bleskovky
Osobní nástroje
FUTURE okénko - V nejbližších dnech se zde dočtete ...
  • Když si starší pár pořídil fotovoltaickou elektrárnu na základě slibů obchodníka, netušil, jaké problémy je čekají. Po výpadku elektřiny v obci zjistili, že jejich investice nefunguje tak, jak očekávali. Co způsobilo, že jejich FVE nebyla schopna ...

BF#3: Jsme dnes schopni rozeznat skutečnou obchodní příležitost?


Document Actions
BF#3: Jsme dnes schopni rozeznat skutečnou obchodní příležitost?
Nemáte pocit, že přibývá lidí co přestávají dělat to, co dobře uměli a hledají nové štěstí ve virtuálním světě? Možná je situace ještě dramatičtější. O to samé se totiž pokouší i ti, co třeba nikdy, nic pořádně neuměli. Virtuální svět nás zasypává nekonečnými příležitostmi. Zažil to i elektroinstalatér Marek. A jak to vidí výzkumný pracovník v oblasti machine learning?
Miroslav Minařík, Tým portálu Elektrika, ze dne: 13.04.2024
reklama


Uvedu jeden z mnoha podobných příběhů, který nyní slýchávám ...

Marek byl elektrikářem v produktivním věku, který si uvědomoval, jak digitalizace a neskutečná záplava nevyžádaných informací mění trh práce. Místo toho, aby trávil svůj čas skutečnou prací, často se ocital v situaci, kdy musel neustále nabízet své služby přes různé online platformy a sociální sítě. Byl přesvědčen, že v dnešní době nestačí jen být dobrým řemeslníkem; musel také umět navigovat v digitálním světě a přilákat zákazníky, kterým mohl nabídnout své služby. Tak to bylo vtloukáno zleva/ zprava od nepřeberného množství novodobých odborníků.

Jednoho dne, když dokončoval elektroinstalaci v domku jednoho mladého páru, začal o této situaci přemýšlet nahlas. "Víte, je to zajímavé," když si dával pauzu, řekl: "Dříve jsem šel od dveří ke dveřím a nabízel své služby, nebo lidé přišli za mnou, protože mě znali z okolí. Teď většinu času trávím na internetu, snažím se vyniknout mezi tisíci jiných. Musím neustále aktualizovat svůj profil, psát příspěvky o tom, co dělám, a sdílet fotky z práce. Je to jako nekonečná práce sama o sobě." To je na palici! Nikoho nevidím, nepotkávám, jen na sockách čtu jak jsou všichni lepší ne já ...Majitel toho domku, sám hodně ponořený do světa digitálních technologií, se zamyslel nad Markovými slovy. "Myslím, že je to přesně to, o čem mluvil jeden řečník na konferenci, na které jsem byl minulý týden. Říkal, že dnes musíme být nejen dobří ve svém řemesle, ale také ve filtrování informací a prezentaci sebe sama. Zdá se, že máte práci na plný úvazek navíc, jen abyste zůstali viditelní."

Marek přikývl. "Přesně tak. A i když to občas přijde jako ztráta času, uvědomuji si, že to je prostě součást práce dnes. Musím se učit nové dovednosti, nejen jak co uložit a zapojit, ale také jak se 'vylepši' v digitálním světě."

Rozhovor Markovi otevřel oči. Uvědomil si, že i když se svět mění, základní hodnota dobré práce a důvěry zůstává stejná. Rozhodl se, že bude pokračovat ve své dvojí roli – jako elektrikář a jako digitální marketér své vlastní práce. Ale stanovil si magickou hranici Parettova pravidla 80:20! Tedy 80% vlastním dovednostem a 20% virtuálu.


A dnes je tedy otázkou: "Opravdu máme dostatečný prostor k vyhodnocování tolika nových příležitostí, které digitalizace poskytuje?". Ptali jsme i Michala Hradiše na brněnském VUT ...
--- přepis mluveného slova reportáže ---

Michal Hradiš, VUT FIT Brno
V této situaci, kdy na člověka valí nepřetržitý proud informací, bych řekl, že je spíše nezbytné, aby se naučil tyto informace lépe filtrovat. Bez toho je člověk ztracen. Podle mého názoru si lidé musí vytvářet obranné mechanismy proti informacím, které nechtějí a které jim nepřinášejí užitek. Klíčovou otázkou je, komu se to daří. Samozřejmě, změny nastávají rychle. To znamená, že můj děda mě mohl naučit, jak skládat modely letadel, ale jak pracovat na Facebooku, to už ne. Je otázkou, jestli tuto generační zkušenost můžeme přenést. Možná se technologie a jejich vývoj nakonec ustálí a společnost se na to adaptuje. Budeme učit děti ne skládat modely letadel, ale jak se orientovat na Facebooku ...


Všechny vydané díly Breaking fuse sledujte v textu zde a videu zde!
Pořad byl vytvořen v souvislosti s vysílání Digitální továrny #2.3 viz ...


 

Pravidelný sobotní přehled novinek a bonusů
z celého portálu Elektrika získáte přihlášením

 

 

Diskutující k tomuto článku

   (počet diskutujících: 1)
TEXT Z OBLASTÍ SOUVISEJÍCÍ KONTAKT


FIREMNÍ TIPY
Digitalizace nás kromě jiných služeb zasypává také daty. Máme tolik dat, že se v nich často nemůžeme vyznat. O tom, co nám dnes poskytuje digitalizovaná knihovna, hovořím s Petrem Žabičkou z Moravské zemské knihovny. Žijeme v době, kdy nové publikace nevznikají, nejsou žádní autoři odborných článků. Jsme zasypávání krátkými reklamními úryvky a zdroje ke studiu nám zůstávají skryty pod tlustou vrstvou marketingových cílů. Co s tím?
Terminolog
Týdenní přehled
Přihlašte si pravidelné zasílání týdenního přehledu
Vyhledávání
Hledaný text zadávejte prosím s diakritikouPanacek
reklama
Tiráž

Neomezený náklad pro česky a slovensky hovořící elektrotechnickou inteligenci.

ISSN 1212-9933