Elektrika.cz, reportážní portál instalační elektrotechniky, vyhlášky, schémata zapojení .

 
Oddíly
reklama
Bleskovky
Osobní nástroje
FUTURE okénko - V nejbližších dnech se zde dočtete ...
  • S novými teleskopickými jímači je instalace jednodušší, rychlejší a dostupnější. Jímače, navržené pro snadný transport a snadnou montáž, přinášejí změnu postupů pro montéry všude. S teleskopickými jimači může jedna osoba bez problémů převézt a ...
  • Jak naplno využít schopností programovatelných relé easyE4? Podívejte se jaké možnosti vám dávají nové přístroje. Od různých způsobů vizualizace procesů až po komunikaci s okolním světem. Ovládněte programování relé easyE4 a staňte se expertem v ...

Témata pokrývající všechny uvedené oblastí

Bezpečnost zařízení

Dotykový proud u spotřebiče

  • 25.03.2016
Dotykový proud u spotřebiče
Dotykový proud se nazývá dotykový, neboť vzniká jen tehdy, dotkne-li se povrchu spotřebiče s vadnou izolací člověk, přes kterého dotykový proud odtéká do země. Dotykový proud je tedy proud unikající, který ovšem vzniká pouze při dotyku uzemněného vodiče - zpravidla člověka - s dotyku přístupnou částí spotřebiče nespojenou s ochranným vodičem.

DEHN: Ochrana ochranných zařízení

  • 16.02.2016
DEHN: Ochrana ochranných zařízení
Ochranu systémových elektroinstalací, zabezpečení objektu a kamerových systémů proti blesku mnoho firem podceňuje. Periferie, jako jsou oblasti zahrady se zabezpečovacími prvky, se často obětují a nechrání se. Chránit je třeba komunikaci i napájení z periferií před zavlečením části bleskového proudu dovnitř do instalace objektu. Jaké zabezpečovací prvky k tomu můžeme použít?

DEHN: Systém ochrany před bleskem pro třídu LPS I

  • 4.02.2016
DEHN: Systém ochrany před bleskem pro třídu LPS I
Firma DEHN+SÖHNE jako první na světě je schopná svádět bleskové proudy nejen vyrovnáváním bleskového proudu přes svodiče bleskových proudů a přepěťovou ochranou, ale také přes systém HVI vodičů typu power. Tento systém je doplněn svorkou na 200kA, která jako jediná na světě je schopna svést bleskový proud o této vrcholové hodnotě. Systém ochrany před bleskem pro třídu LPS I nám představili Jan Hájek a Jiří Kutáč.

Nebezpečí požáru vlivem vadného elektrického kontaktu - část 1

  • 20.01.2016
Nebezpečí požáru vlivem vadného elektrického kontaktu - část 1
Zkušenosti při zkoumání příčin požárů v elektrotechnických zařízeních ukazují, že velký podíl na nich mají vadná elektrická spojení. Spojení vodičů a dalších částí elektrotechnických zařízení představují důležitou a nezanedbatelnou součást elektrických obvodů. Často nestačí jen jednoduše "dotáhnout" šrouby svorek. Odborní specialisté používají za tímto účelem speciální nářadí a vědí, jak na to.

HAGER point#5: Koordinace proudových chráničů a svodičů přepětí

  • 12.01.2016
HAGER point#5: Koordinace proudových chráničů a svodičů přepětí
Jak správně zkoordinovat instalaci proudových chráničů a svodičů přepětí? Hlavním pravidlem je instalovat proudový chránič za svodič přepětí. Směr řazení přístrojů není odvislý od směru toku energie z napájecí soustavy, ale je dán předpokládaným tokem impulzního nebo výbojového proudu, který má svodič odvést. Například při instalaci venkovní jednotky klimatizace je nutno instalovat svodič přepětí co nejblíže vstupu od tohoto zařízení.

ABB: Hlásiče kouře Busch-Rauchalarm

  • 11.01.2016
ABB: Hlásiče kouře Busch-Rauchalarm
Požáry patří mezi velice závažné události, s nimiž jsou spojeny majetkové škody, zranění a v nejhorších případech i smrt osob. Kromě prevence jsou důležitá také signalizační zařízení, která včas upozorní na již vzniklý požár, čímž přispívají ke zmenšení všech negativních dopadů požárů. Proto se Česká republika připojila k evropským zemím, kde je používání požárních hlásičů povinné i v objektech určených k bydlení. Společnost ABB má v nabídce několik přístrojů pro ochranu před požárem, které odpovídají požadavkům vyhlášky č. 23/2008 a norem ČSN EN 54, ČSN EN 14604. Jde o hlásič kouře, hlásič teplot, bezdrátový modul, reléový přístroj a vysílač pro dálkové ovládání. Hlásič kouře a hlásič teplot byly v loňském roce inovovány.

Šokující výpovědi Jana Hájka #10: Podle čeho se řídit při plánování ochrany před bleskem?

  • 28.12.2015
Šokující výpovědi Jana Hájka #10: Podle čeho se řídit při plánování ochrany před bleskem?
Zřízení či nezřízení ochrany před bleskem nezávisí na subjektivních dojmech. K rozhodnutí existuje objektivní nástroj a tím je analýza rizika. Stavební zákon přitom jasně říká, že na všechny činnosti, na které člověk sám nestačí, má mít najatého odborníka. První kroky každého laika by proto měly směřovat k autorizovanému odborníkovi.

Šokující výpovědi Jana Hájka #9: Má se realizátor aktivního hromosvodu obávat postihu?

  • 16.12.2015
Šokující výpovědi Jana Hájka #9: Má se realizátor aktivního hromosvodu obávat postihu?
Hrozí realizátorovi aktivního hromosvodu dodatečně nějaký postih? Tuto otázku jsme položili odborníkovi na ochranu před bleskem a přepětím Janu Hájkovi. Ve většině případů v České republice zaplatil selhání ochrany prostřednictvím aktivního hromosvodu majitel objektu. Jak je to s platností norem a ochranou před bleskem u veřejných zakázek? A jak přistupují úředníci k nahlášení špatného provedení hromosvodu?

DEHN: Ochrana před bleskem pro dřevostavby

  • 16.11.2015
DEHN: Ochrana před bleskem pro dřevostavby
V současné době patří dřevostavby na trhu k nejrozšířenějšímu druhu staveb zejména v oblasti výstavby rodinných domů. Je to dáno zejména dobou výstavby, která se pohybuje v řádu týdnů, a také cenovou úrovní. Na první pohled není možno rozeznat dřevostavbu od stavby z klasického zdiva. Představuje však za určitých podmínek značné riziko především z hlediska požáru. Tento článek se zaměří na podrobný popis a návrh bezpečnostních opatření.

Šokující výpovědi Jana Hájka #7: Jak může být aktivní hromosvod na letištní hale?

  • 5.11.2015
Šokující výpovědi Jana Hájka #7: Jak může být aktivní hromosvod na letištní hale?
Odletová hala brněnského letiště v Tuřanech dostala v roce 2007 ocenění Stavba roku. Přitom je na ní ale instalován aktivní hromosvod, jehož instalace na místech sloužících jako shromaždiště osob je v rozporu s předpisy. Jak je možné, že někdo takové provedení hromosvodu navrhl a schválil? A kdo za tuto chybu nese trestní odpovědnost? Na tyto a další otázky odpovídal odborník na ochranu před bleskem a přepětím Jan Hájek.

OBO: Jak to vypadalo na semináři Požární bezpečnost elektrických rozvodů

  • 7.10.2015
OBO: Jak to vypadalo na semináři Požární bezpečnost elektrických rozvodů
Ve čtvrtek 24. září 2015 pořádala společnost OBO Bettermann v Brně seminář na téma Požární bezpečnost elektrických rozvodů dle vyhlášky 23/2008 Sb. a navazujících předpisů. Účastníci byli na semináři seznámeni s přehledem aktuálních norem, správnou podobou kabelových tras, s příklady, čeho se mají v praxi vyvarovat a s tím, co mohou očekávat od orgánů státní správy.

DEHN: O seriálu Tipy a triky při instalaci přepěťových ochran

  • 7.09.2015
DEHN: O seriálu Tipy a triky při instalaci přepěťových ochran
Zavedením nového souboru harmonizovaných evropských norem pro ochranu před bleskem ČSN EN 62305 v roce 2006 do naší normalizace se podstatně změnily podmínky pro projektování, revidování a instalaci ochrany před bleskem a přepětím. To s sebou přineslo mnoho nejasností a problémů v práci elektrotechniků. Již v červenci roku 2006 proto vyšla v Elektru první část seriálu Tipy a triky při instalaci přepěťových ochran Honzy Hájka ze společnosti DEHN + SÖHNE a Dalibora Šalanského ze společnosti Luma Plus, kteří začali do této problematiky postupně vnášet jasno.

SCHNEIDER ELECTRIC: 3fázová ochrana napájení MGE Galaxy 5500

  • 23.07.2015
SCHNEIDER ELECTRIC: 3fázová ochrana napájení MGE Galaxy 5500
Vzhledem ke klíčové roli komunikačních zařízení a elektroniky v mnoha kritických aplikacích nabývá otázka kvality a disponibility elektrické energie stále více na významu. V citlivých průmyslových sektorech, jako jsou oblasti na volném moři, letiště a dopravní infrastruktura, zdravotnictví či farmacie, může výpadek v dodávce elektrické energie způsobit závažné finanční ztráty a ohrozit zdraví i životy lidí. Nová jednotka MGE Galaxy 5500 představuje nejvyspělejší systém UPS. Technologie online plně izoluje a chrání před všemi poruchami kvality napájení, a to i v nejnáročnějších prostředích.

Šokující výpovědi Jana Hájka #2: Co zjistily kontroly ochrany před bleskem?

  • 20.07.2015
Šokující výpovědi Jana Hájka #2: Co zjistily kontroly ochrany před bleskem?
Ochrana před bleskem a přepětím v České republice je ve většině případů instalována špatně. Lidé dávají přednost levnějším řešením s levnými komponenty, které ale často nesplňují předpisy. Dokazují to kontroly konkrétních provedení ochrany před bleskem, které se svými kolegy provádí odborník Jan Hájek. Jaké konkrétní nedostatky se vyskytují například u zemnících soustav?

DEHN: Mimořádné události způsobené údery blesků do staveb nebo technologických zařízení v roce 2014

  • 25.06.2015
DEHN: Mimořádné události způsobené údery blesků do staveb nebo technologických zařízení v roce 2014
Američtí meteorologové přišli s konstatováním, že globální oteplování výrazně zvyšuje četnost blesků, což s sebou přináší mnohá rizika. Závěry výzkumu byly publikovány v odborném časopise Science. Jsou založeny na údajích získaných z americké sítě detektorů blesků. Vědci se domnívají, že do roku 2100 frekvence blesků vzroste o třetinu oproti stavu v roce 2000. To s sebou nese větší nebezpečí vzniku lesních požárů a rovněž změn v chemickém složení atmosféry.
FIREMNÍ TIPY
Digitalizace nás kromě jiných služeb zasypává také daty. Máme tolik dat, že se v nich často nemůžeme vyznat. O tom, co nám dnes poskytuje digitalizovaná knihovna, hovořím s Petrem Žabičkou z Moravské zemské knihovny. Žijeme v době, kdy nové publikace nevznikají, nejsou žádní autoři odborných článků. Jsme zasypávání krátkými reklamními úryvky a zdroje ke studiu nám zůstávají skryty pod tlustou vrstvou marketingových cílů. Co s tím?
Rakouská pobočka OBO BETTERMANN začíná stavět další objekt! S heslem "Růst potřebuje prostor" startuje výstavba nového kancelářského, logistického a školicího centra v Gramatneusiedlu. Tam vzniká budoucí zázemí OBO Austria. Do konce roku bude nová budova OBO přístřeším pro zhruba třicet pracovníků značky. Do budoucna značka OBO zpevní svou dosavadní síť. A jaké je ohlédnutí za českou pobočkou? V květnu 2019 společnost OBO BETTERMANN oslavila na pražském ...
Kam se v budovách vyvíjí uplatnění vysokorychlostních dat optickými vlákny? Příchod elektroinstalačních podomítkových trubek Fraenkische se zabudovaným optickým vláknem se datoval dřív než známost standardů datových přenosů Industry 4.0. Trubky s označením FFKuS DATALIGHT se v českých e-shopech objevují, ale na běžných stavbách určitě ne. Jde o speciálku, říkají dataři, v běžném obydlí stačí spotřebiteli Wi-Fi. Jiná situace může ...
Repríza KNX výroční konference k 30. výročí KNX ve světě. Událostí prováděl Josef Kunc s Vítem Pivoňkou. Z programu této události očekávejte významné novinky pro všechny partnery KNX, jejich hodnocení a doporučování potencionálním zákazníkům, poznatky z vynikajícího projektu KNX systémové instalace, chyby v projektech a při jejich realizaci a předcházení jim, představení všech ...
DALŠÍ FIREMNÍ ODKAZY
Častou negativní zkušenost mají (nejen) elektrotechnici z přístupu stavebních úřadů. Nejedná se tentokrát o problém "tvrdohlavosti" úřadu, ale naopak o přílišnou benevolentnost, hraničící až s ignorací zákonných vyhlášek a nařízení. Zajímali jsme se tedy o zkušenosti se stavebními úřady a pohled odborníků na danou problematiku ...
Vnější atmosférické vlivy působí na ocel a vytvářejí různě velké riziko koroze. Vhodně zvolená povrchová úprava kabelového systému je účinnou ochranou proti korozní agresivitě. Podle průměrného korozního úbytku tloušťky zinku v daném korozním prostředí je možné vybrat vhodnou povrchovou úpravu. Kopos Kolín nabízí ...
Víte, jaké jsou požadavky a předpisy na požární bezpečnost staveb? O čem hovoří vyhláška č.246/2001Sb.? Seznamte se s protipožárními kabelovými přepážkami, deskovými přepážkami, zděnými přepážkami, polštářovými přepážkami, revizními dvířky a nezbytnými souvislostmi zde, v tomto článku ...
Nové kabelové nosné systémy Jupiter, které jsou vyráběny v Koposu Kolín, se vyznačují mnoha přednostmi ve srovnání s předchozím prodávaným typem žlabů, např. embosováním (prolis kolem perforovaných otvorů ve dně) pro zvýšení tuhosti žlabů ...
Terminolog
Týdenní přehled
Přihlašte si pravidelné zasílání týdenního přehledu
Vyhledávání
Hledaný text zadávejte prosím s diakritikou



Panacek
Autor článku
reklama
Tiráž

Neomezený náklad pro česky a slovensky hovořící elektrotechnickou inteligenci.

ISSN 1212-9933