Elektrika.cz, reportážní portál instalační elektrotechniky, vyhlášky, schémata zapojení .

Technické normy ...

Přikazují, doporučují, nebo zakazují? O normativních předpisech a ...

Ochrana potrubních ...

Potrubí jsou „žílami“ dnešních průmyslových společností. Na ...
 
Oddíly
reklama
Události
PARDUBICE - kurz Revizní technik elektrických zařízení
Pardubice, Centrum technického vzdělávání UNIT s.r.o., Teplého 1398,
14.02.2023
PARDUBICE - kurz Revizní technik elektrických zařízení
Pardubice, Centrum technického vzdělávání UNIT s.r.o., Teplého 1398,
15.02.2023
Uvádění elektrotechnických výrobků na trh
PRAHA Sídlo Elektrotechnické asociace České republiky, Zelený pruh 95/97, 140 00, Praha 4.,
16.02.2023
PARDUBICE - kurz Revizní technik elektrických zařízení - pokračování
Pardubice, Centrum technického vzdělávání UNIT s.r.o., Teplého 1398,
21.02.2023
PARDUBICE - kurz Revizní technik elektrických zařízení - pokračování
Pardubice, Centrum technického vzdělávání UNIT s.r.o., Teplého 1398,
22.02.2023
PARDUBICE - kurz Revizní technik elektrických zařízení - pokračování
Pardubice, Centrum technického vzdělávání UNIT s.r.o., Teplého 1398,
28.02.2023
PARDUBICE - Fotovoltaické elektrárny - připojení, revize, požární ochrana
Pardubice, Dům kultury Dukla Pardubice, Gorkého 2573,
28.02.2023
PRAHA - Seminář DEHN IP ILPC
PRAHA 9, Hotel Pramen, Za Černým mostem 362/3,
28.02.2023
PARDUBICE - kurz Revizní technik elektrických zařízení - pokračování
Pardubice, Centrum technického vzdělávání UNIT s.r.o., Teplého 1398,
1.03.2023
HRADEC KRÁLOVÉ - Seminář DEHN IP ILPC
HRADEC KRÁLOVÉ, Adalbertinum, Třída ČSA 300/22,
2.03.2023
CHOMUTOV - Seminář DEHN IP ILPC
CHOMUTOV, Hotel Royal, Náměstí 1.máje,
7.03.2023
SOKOLOV - Seminář DEHN IP ILPC
SOKOLOV, PARKHOTEL, Husovy sady 2044,
8.03.2023
BRNO - AMPER 2023
Brno, Výstaviště BVV,
21.03.2023
Osobní nástroje
Nacházíte se zde: Úvod » Téma týdne » Akumulátory

Téma týdne číslo 43
>>> Akumulátory <<<


Výběr článku z archívu portálu na toto téma. (Sledujte prosím datum vydání!)

KNIHA Akumulátory a baterie je tu zpět digitalizovaná

V době vydání této publikace málokdo mohl tušit, jak budeme závislí na bateriích za více než dvě desetiletí. Mobilních zařízení a přístrojů je díky rozvíjení myšlenky Průmyslu 4.0 a její podmnožiny Internetu věcí násobně více. Tato, po čtvrt století, aktualizovaná kniha je malým informačním skvostem. Vypovídá totiž o problematice akumulace energie v akumulátorech a bateriích komplexně. Samozřejmě lze jednotlivé informace dohledat i jinými cestami, ovšem podobný rozcestním bychom patrně těžko hledali. Na obsah a slovo vydavatele se podívejte zde!

WPS#1 Proč si koupit finančně nákladnější zdroj WAGO PRO 2?

Ne všechny napájecí zdroje se mohou a také musí pyšnit nízkou pořizovací cenou. Často opakovaný dotaz na zdroje WAGO PRO2 zní "Proč si pořizovat dražší napájecí zdroj, když je na trhu spoustu levnějších variant?" .... proč tak drahé zboží WAGO vyrábí, pro jakou cílovou skupinu je určeno? Jak to klient pozná? Pokud se dívá na pořizovací cenu ... na jaké parametry se má dívat, aby rozlišil cenový rozdíl? Kde takový typ napájecího zdroje koupíme, ve velkoobchodu nebo ve specializovaném e-shopu? Pokud se zájemce obrátí přímo na WAGO, pořídí to u vás? Víme, že zastoupení WAGO ČR není přímo prodejním místem. Ptáme se přímo ve WAGU ...

WAGO: Napájecí zdroje PRO 2 (záznam webináře)

... jde o druhou generaci profesionálních, průmyslových napájecích zdrojů, které se pyšní největší účinností a funkcemi, které u běžných zdrojů nižší třídy nenalezneme. Zde se zabýváme tím, co tyto přístroje nesou navíc. Mají například široký rozsah vstupního napájení, proudový výstup je při 24V, je k dispozici 5A, 10A, 20A a 40A ... účinnost třífázového napájecího zdroje se pohybuje k hranici 96,3%. Co signalizuje na zdroji ledkový bargraf? Filip Cenefels ukazuje možnosti parametrizace vstupů a výstupů, možnosti nastavení zátěže, funkce při přetížení ... Více sledujte zde ...

xC FAQ#7 Výdrž baterií u xComfortu, jejich počet, cena a pracnost výměny

U bezdrátové systémové instalace, která se obejde bez metalické sběrnice, po které jednotlivé přístroje spolu komunikují, se bateriím nevyhneme. A při zkušenostech s low-end zařízeními se vůbec nikomu nedivím, že má z bateriového napájení určité obavy. Jaká je reálná životnost baterií? Jaká je životnost v termostatu, termohlavici, v bezdrátovém tlačítku. Když je budu všechny měnit, jak dlouho mi to bude trvat? Jak se dozvíme o slábnoucích bateriích nebo přímo nitnosti výměny? Kolik baterií potřebuje taková propracovaná systémová instalace na xComfortu? Jakou značku baterií koupit? Nebo jak poznat dobrou baterii, která vydrží? O tom jsme hovořili v této části otázek xComfortu ...

Napájecí zdroje WAGO Pro 2 (úvod)

V instalační elektrotechnice vévodí společnost WAGO s krabicovými svorkami, které vládnou světu. Tato značka má však velkou část portfólia v přístrojích do průmyslu. Letos přinesla nová řešení v podobě napájecího zdroje Pro 2. Ten splňuje současné a budoucí nároky neustále přibývajících technologií. Považte, odhahuje se, že již 24% strojů a systémů v německých společnostech je připojeno k internetu. A v roce 2022 bude digitalizace hrát významnou strategickou roli pro 72% strojírenských podniků. Co myslíte, jak tyto skutečnosti ovlivňují dnešní konstrukce napájecích zdrojů?

eDEHN#30: Obnovitelné zdroje energie

Obnovitelná energie je energie vyrobená z obnovitelných zdrojů, které se v lidském časovém měřítku přirozeně obnovují, na rozdíl od neobnovitelných zdrojů energie jako jsou například fosilní paliva, která se neobnovují a jsou tedy vyčerpatelná, a mimo to jejich spalování přispívá ke změně klimatu. Obnovitelná energie se používá k výrobě elektrické energie pro průmysl, dopravu a domácnosti a skrze svoji udržitelnost jsou nutné k energetické bezpečnosti a k udržitelnému rozvoji.

Webinář PHXC Připojení a spolehlivost napájení

Repríza první části seriálu webinářů COMPLETE line. Vychází ze vzájemné kompatibility technicky vyspělých hardwarových a softwarových produktů, poradenských služeb a systémových řešení. Hlavním cílem je v maximální míře usnadnit celý proces výroby rozváděčů již od prvotního návrhu a nákupu materiálu přes samotnou instalaci až po oživení a jeho správnou a dlouhodobou funkci. Výběrem produktů z řady COMPLETE line získáte jednotný design a příslušenství. To vede k intuitivní manipulaci a snížení rozmanitosti potřebných dílů. Všechny tyto aspekty mají za úkol šetřit váš čas a peníze.

ABB: Akumulace energie systémy React a MGS

S nadsázkou lze říci, že pouze vyrábět elektrickou energii prostřednictvím fotovoltaických panelů je dnes jednoduché. Co však s touto elektřinou dále, pokud ji okamžitě nespotřebujeme? Pohrávat si s myšlenkou odběru některého z dodavatelů elektrické energie je možná dostupným, leč ne zcela efektivním řešením. Ideální stav by byl energii vyrobit a sám si tuto energii spotřebovat v době, kdy je to pro nás vhodné. A v ten okamžik je pro nás nezbytné pochopit problematiku akumulace, tedy uchování elektrické energie. Co v této souvislosti za řešení představila společnost ABB, přináší krátká reportáž ...

Budou lithium-iontové baterie a superkondenzátory opravdu patřit budoucnosti?

Ať se nám to líbí nebo ne, naše mobilita je závislá na bateriích. Nekonečné diskuse o tom, že skladování energie se již zvětšit nebude moci tak zásadně, jak bychom potřebovali, začíná přehlušovat téma, kde brát materiál pro výrobu akumulátorů. Ale nyní se zaměřme na naši běžnou stacionární potřebu baterií v kancelářích. Záložní zdroj je součástí každého pracoviště, kde se vytváří něco důležitého. Nepřerušitelné zdroje napájení (UPS) ve většině aplikací tradičně pracují s olověnými bateriemi. Navzdory dobrým zkušenostem s nimi tyto ...

SCHRACK: Ostrovní systém jako nezávislý zdroj elektrické energie

Obnovitelné zdroje energie a zálohové zdroje jsou tématy těchto dní. Výroba elektrické energie nebo tepla ze slunce, větru, vody, biomasy nebo geotermální energie je ekologická a orientovaná na budoucnost. Solární elektrárny použitelné snad na všech místech využívají nevyčerpatelnou energii Slunce. Výkony těchto zařízení se pohybují od wattových výkonů až po megawattové a optimalizují se podle požadavků jednotlivých uživatelů.

Nanomateriály mohou zvýšit kapacitu baterek

O tom, že práce výzkumníků na úrovni základního výzkumu má konkrétní přínosy pro praxi, jsme si povídali s Alešem Hálou z Centra pro inovace a transfer technologií Fyzikálního ústavu Akademie věd ČR. V rozhovoru uvádí práce v oblasti výzkumu nanomateriálů, které mohou v konečném důsledku přispět k vývoji baterií vyšších kapacit pro elektromobily. Stejně zajímavé jsou i vědecké práce vedoucí ke zkvalitnění přenosu elektrické energie.

Nabíjecí stanice pro mobilní telefony Chargebox

Každý někdy zažil, že se mu v nevhodnou chvíli vybil mobilní telefon. František Polák a Martin Kočica ze společnosti Friendlyway na AMPERu 2014 představili produkt, který tento problém řeší. Chargebox je stanice vybavená uzamykatelnými boxy, do nichž lze vložit mobilní telefon a nechat si ho zde dobít. Které mobilní telefony dobíjí? Jaké jsou druhy jejího provedení? A jakou funkci má LCD displej? Sledujte článek s videem.

AKUMULACE elektrické energie #2 Elektromobily

Druhý díl povídání o akumulaci jsme zaměřili na elektromobily. Co víme o akumulátorech v elektromobilech? Co víme o dobíjení takových akumulátorů? Existuje mnoho neznámých, které nemáme odkud vyčíst. Povídání o akumulátorech s profesorem Jiřím Vondrákem a docentkou Marií Sedlaříkovou.

AKUMULACE elektrické energie #1

Co vše víme o způsobech akumulace elektrické energie? Jak dalece jsme této části věnovali pozornost? Co víme o výrobě energie a její regulaci? Proč potřebujeme akumulovat? Existují různé typy akumulátorů, způsoby nabíjení. Některé akumulátory jsou škodlivé nejen životnímu prostředí, ale i životu samotnému. S docentkou Marií Sedlaříkovou a profesorem Jiřím Vodrákem z brněnského VUT.

COOPER: Katalog bezpečnostního osvětlení a systémů

Společnost Cooper Industries je světovým výrobcem elektrických komponentů a nářadí. Za rok 2008 dosáhla společnost výnosu 6,5 miliardy dolarů při celkovém počtu 25 tisíc zaměstnanců celosvětově. Společnost tvoří osm provozních divizí, jejichž výrobky a obchodní značky patří k nejkvalitnějším a nejprodávanějším na světě. Díky rozsáhlé škále produktů si společnost Cooper Industries vytvořila ...

V Brně vyrábějí z komunálního odpadu elektřinu

Počátkem září 2011 byl dokončen projekt Odpadového hospodářství Brno a rekonstruovaná spalovna zahájila provoz. Slavnostního zahájení se zúčastnily desítky hostí z řad zástupců města Brna a především dodavatelů technologií. Šlo o jednu z velkých a náročných etap přeměny brněnské spalovny v moderní a zejména ekologicky šetrnou spalovnu. Více zde ...

Akumulátory Li-Ion

Lithium-iontové (Li-Ion) akumulátory jsou poměrně novým výrobkem, ale rychle získávají uznání uživatelů. Je to ovlivněno velmi pozitivním výsledkem porovnání jejich vlastností s dříve používanými akumulátory NiCd a NiMH ...

Akumulátory

Jaké jsou nejrozšířenější druhy akumulátorů a jaké je jejich nejčastější použití? Z kterých konstrukčních částí se akumulátor skládá a jaké známe méně obvyklé konstrukce elektrod? Více informací naleznete zde ...

Praktická aplikace energocenter

UPS neřeší jen výpadek napájení z rozvodné sítě, ale i výpadky způsobené poruchou ve vnitřní instalaci. Víte, že UPS může též kompenzovat účinník a nebo pracovat jako špičkový zdroj? Využili byste u složitých objektů služeb systémových integrátorů?

Bezbateriové záložní zdroje

Záložnímu energocentru se zážehovým či vznětovým motorem nebo i s plynovou turbinou trvá nějaký čas, než je schopno pokrýt důležitou spotřebu. Těch pár počátečních minut se musí pokrýt nějakým jiným zdrojem, schopným okamžité dodávky elektřiny. Bateriové UPS známe, ale co takhle setrvačník?

Jističe určené pro kvalifikovanou obsluhu

Jističe, které jsou určeny zejména pro průmysl, jsou konstruovány dle ČSN EN 60947-2 a předpokládá se, že s nimi pracuje kvalifikovaná obsluha. Pozornost je zaměřena hlavně na vlastnosti jističů při vypínání velkých zkratových proudů. Co jsou to různé vypínací schopnosti jističů? A víte, že existuje pojem zapínací schopnost?

Záložní zdroje UPS

Víte, že záložní zdroje UPS se mohou klasifikovat podle standardů ČSN IEC 62040-3/EN 50091-3? Podle těchto norem je možné každý záložní zdroj UPS popsat označením ve tvaru XXX–YY–WWW. Jaké vlastnosti a parametry jednotlivé znaky v označení UPS vyjadřují?

Dimenzování a konfigurace dieselgenerátoru

Typickým dlouhodobým záložním zdrojem je dieselgenerátor. Jaká pravidla platí pro jeho návrh? Říkají vám něco provozní režimy ESP, STANDBY, PRIME, CONTINUOUS? Pomůže nám norma ISO 8528-1/2005. Kromě elektrických konfigurací je třeba řešit i palivové hospodářství, chlazení, hlučnost a pod.

Zdroje produkující malé napětí

Napájecí adaptéry, nabíječky akumulátorů jsou zdroje malého napětí. Pokud jsou v pořádku, nemůže dojít k úrazu způsobenému spotřebičem třídy III (malé bezpečné napětí) i kdyby tento spotřebič vykazoval závadu na izolaci. Proto je z hlediska elektrické bezpečnosti daleko důležitější provést revizi napájecího zdroje.

Dimenzování jisticích přístrojů z hlediska zkratu

Proč nás při dimenzování jistících přístrojů zajímají zkratové proudy? A to nejen z hlediska maximálních hodnot, ale i z hlediska hodnot minimálních? Co jsou to různé vypínací schopnosti jističů? A víte, že existuje pojem zapínací schopnost? Jaké vztahy mezi parametry jistících prvků a zkratovými proudy v síti panují?

Akumulátory ve zdrojích UPS

Víte, co je nejslabším místem systémů UPS? Jsou to baterie. Z fyzikální a chemické podstaty jsou jednotlivé články o jmenovitém napětí 2V řazeny do série. Porucha jednoho článku, jako je zborcení desek či jejich zasolení, vede k vyřazení celé baterie. Jaká je životnost baterií v závislosti na počtu cyklů nabíjení-vybíjení?

Zkratové proudy a vypínací schopnost jisticích přístrojů

Co jsou to zkraty, víme. Jaké druhy snad taky. Ale víte, že z hlediska zkratové odolnosti a bezpečnosti před úrazem elektrickým proudem je třeba znát maximální a minimální velikosti zkratových proudů? Více zde ...

DDA: Kabel pro baterie a akumulátory

Pro propojení akumulátorových článků a následných zařízení je určen speciální kabel s označením WYBLYK. Jedná se opravdu o kabel. Obě žíly mají dvojitou izolaci a jsou spojené. Jsou určeny také do provozů, kde teploty prostředí klesají pod bod mrazu ...

KNIHA: Akumulátory

Energie přenosná, energie uložená na horší časy ... tak nějak se dá komentovat energie v bateriích, akumulátorech. I když jsme na tomto portálu zvyklí spíše na nízké napětí i toto malé nám často pomáhá ...

FULGUR: Vyberte si, čím posvítíte!

Společnost Fulgur vyrábí a dováží nouzová osvětlení. Tento rozsáhlý sortiment se na českém trhu používá více než deset let. Ale nespojujme Fulgur pouze s akumulátory! Ve svém portfóliu má také designová svítidla ... Několik zásadních otázek jsem položil řediteli Pavlu Koudelkovi.

Kniha: Nabíječky a nabíjení

Podíváme-li se na množství různých spotřebičů, které v posledních letech zaplavily svět, pak je celkem logická otázka, čím se napájí, když nejsou připojeny na síť? Ano, jsou to baterie. Kolik druhů baterií znáte? Víte jak se o baterie starat?

Nouzové osvětlení (2.)

Jaká jsou pravidla pro přepnutí napájecích zdrojů? Připojení na distribuční síť smyčkou nebo na mřížovou síť se nesmí použit pro zajištění dodávky elektrické energie pro protipožární zařízení. Jak se připojují elektrická zařízení sloužící k protipožárnímu zabezpečení objektu?

Principy (59.) Tajemství vzniku napětí v galvanickém článku

Vynalézt článek není konečně nic těžkého, ale vysvětlit, jak v něm vzniká napětí, je už horší. Dvě kovové desky v elektrolytu se stanou zdrojem elektřiny. Není to záhadné?

Principy (55.) Vyrábíme zařízení na galvanické pokovování

Nejprve si zamlsáme asi na nějakém dobrém kompotu od maminky, protože v prvním pokusu budeme potřebovat prázdnou "zavařovačku". S druhou částí našeho čarování to bude horší, potřebujeme totiž akvárium. Rybičky, prosím, nejezte!

Principy (54.) Elektřina pracuje v chemii

Elektřina je velmi pozorný a pracovitý chemik. Když v elektrolytu připojením napětí vyvoláme elektrické pole, nastane čilý pohyb iontů...

Automatické nabíječky baterií

Automatické nabíječky baterií LOVATO řady BCE nejen pro záložní zdroje. Lovato dodává v současné době na trh jednofázové automatické nabíječky řady BCE pro baterie střední velikosti do 150Ah s jednou úrovní nabíjení.

Hermetické akumulátory v praxi

Kolik znáte druhů akumulátorů? Jak se který akumulátor má správně dobíjet. Také je dobré vědět, jak je to s ekologickým likvidováním těchto zdrojů. Pokud chcete mít přehled o druzích tohoto sortimentu, přečtěte si základní anotaci publikace na toto téma....

Principy (18.) Akumulátory

Znáte definici a princip akumulátoru? Ne? Zde představujeme dva základní typy.

Záložní zdroj měnič+akumulátor

(2.) Invex 2003. Po nedávných výpadcích energie v USA a Itálii mnohé napadne otázka, zda jejich záložní zdroj je funkční. Ovšem záložní zdroj u PC má především funkci uložit rozdělanou práci a ukončit regulérně operační systém.

Elektrosvit přišel s novou svítilnou

Na libereckém Elektro Festu představil Elektrosvit novou ruční akumulátorovou svítilnu, která je prokazatelně zajímavá i pro další uživatele než jsou elektromontéři.

Elektromobil opravdu skutečností?

Je to drahým benzínem nebo jsme pochopili "zelený"?

NiCd akumulatory

Z veřejné konference o Elektrotechnice

Uložení olověné akumulátorové baterie

....baterii vybijeme pomocí vhodného spotřebiče na 1,8V....

Kapesní zdroj napětí PSV12

Uživatelská paměť pro 10 hodnot napětí pro každý rozsah...... pomocí klávesnice s devíti tlačítky lze snadno a rychle ovládat přístroj a nastavovat požadované parametry. V průběhu zadávání se na LCD zobrazuje aktuální hodnota napětí, která se současně generuje na výstupních svorkách přístroje.....

Akumulátory

Diskuse na toto téma

Máte k tématu co říct? Pošlete nám váš názor!
reklama
Vyhledávání
Hledaný text zadávejte prosím s diakritikouPanacek
Tiráž

Neomezený náklad pro česky a slovensky hovořící elektrotechnickou inteligenci.

ISSN 1212-9933