Elektrika.cz, reportážní portál instalační elektrotechniky, vyhlášky, schémata zapojení .

SOUTĚŽ: Kolik ...

Přestože se principy jištění a zatížení vodičů prezentují od ...

Svazkový držák ...

Uložit kabelové vedení na zeď je možné různými způsoby. Pokud ...
 
Oddíly
reklama
Bleskovky
Důvěryhodnost média
Které čtyři možnosti v přenosu informací označíte za důvěryhodnější?
Hlasu ze záznamu
Hlasu přímého přenosu
Videozáznamům
Živým videopřenosům
Zprávám z doslechu
Osobnímu kontaktu
Textu odborných tiskovin a webu
Fotografie časopisu a novin

[ Výsledky | Hlasování ]
Hlasů : 369
Bazar
Poptávka, koupím ...
Nabídka, prodám ....
Nabídka, prodám ....
Nabídka, prodám ....
Nabídka, prodám ....
Poptávka, koupím ...
Poptávka, koupím ...
Osobní nástroje
FUTURE okénko - V nejbližších dnech se zde dočtete ...
  • Dostatečná vzdálenost je potřebný parametr v ochraně před bleskem, který je důležitý, pokud je jako způsob ochrany volena izolovaná jímací soustava (Vnější LPS- hromosvod). Dostatečná vzdálenost je elektrická izolace prostřednictvím vzdálenosti mezi ...

xC FAQ#7 Výdrž baterií u xComfortu, jejich počet, cena a pracnost výměny


Document Actions
xC FAQ#7 Výdrž baterií u xComfortu, jejich počet, cena a pracnost výměny
U bezdrátové systémové instalace, která se obejde bez metalické sběrnice, po které jednotlivé přístroje spolu komunikují, se bateriím nevyhneme. A při zkušenostech s low-end zařízeními se vůbec nikomu nedivím, že má z bateriového napájení určité obavy. Jaká je reálná životnost baterií? Jaká je životnost v termostatu, termohlavici, v bezdrátovém tlačítku. Když je budu všechny měnit, jak dlouho mi to bude trvat? Jak se dozvíme o slábnoucích bateriích nebo přímo nitnosti výměny? Kolik baterií potřebuje taková propracovaná systémová instalace na xComfortu? Jakou značku baterií koupit? Nebo jak poznat dobrou baterii, která vydrží? O tom jsme hovořili v této části otázek xComfortu ...
Redakce portálu Elektrika, ze dne: 15.11.2020
Přepis mluveného slova reportáže ...


Jaká je reálná životnost baterií? Jaká je životnost v termostatu, termohlavici, v bezdrátovém tlačítku. Když je budu všechny měnit, jak dlouho mi to bude trvat?
Jaromír Pávek, xComfort EATON
Začnu od konce, určitě nebudete měnit baterie v tlačítkách den, dva. Je to záležitost, že se vyjme rámeček, tlačítko se vyjme ze základny, která je nalepená na zdi, nebo na kachlíkách v koupelně, to tlačítko se vyjme, třeba šroubovákem a zezadu máte baterii. Pokud budete mít baterii, tak vám tento úkon nezabere více než 30 sekund. Když bude potřeba měnit, tak ji vyměníte, když si osvětlení o výměnu řekne. Mirku, rozumíš tomu, jak si světlo může říct o výměnu baterie?

Bude blikat?
Jaromír Pávek, xComfort EATON
Přesně tak. Na druhou stranu, nebude blikat hodně. Nebude vás obtěžovat to blikání, kdy baterie v tlačítku, kde se blíží životnost baterie, což je pořád zhruba 4 měsíce, tak v tomto čase, nedávno mi někdo říkal, že je to i 6 měsíců. Že takto dlouhou dobu, když stlačíte tlačítko při vstupu do místnosti, tak světlo se rozsvítí, zhasne a pak dále trvale svítí, tzn., neříkejme, že bude světlo blikat, spíš problikne. Takže máte poměrně dlouhý čas, aby byla baterie včas vyměněna.

A životnost baterií? V RF tlačítku je skutečně vysoká, životnost baterie je až 10 let, známe případy, kdy je to 12-14 let. Vždycky to závisí od četnosti používání. Když dám reálnější příklad, pokud každý den 20x zapnu vypnu tlačítko, nebo stmívám, tlačítko držím dlouho, tak životnost může být 5-6 let, pokud za den 10x zapnu vypnu, tak to bude skutečně klidně 10 let. Byl tam dotaz i na termostat, tam je životnost baterie až 5 let, pokud se jedná o termostat s kolečkem, co nemá displej, takže nemá velký nárok na napájení.

Pokud je to dotykový termostat, má displej a samozřejmě daleko více komunikace při informaci o vlhkosti, dálce, atd., má možnost ovládání, takže přímo na displeji můžu rozsvítit světlo, vytáhnout roletu apod. komunikačně je na tom, odesílá více dat, takže životnost bude menší mezi 10-12 měsíci, to je průměrná doba, jak dlouho vydrží baterie. Má možnost externího napájení, takže dám k tomu napáječ a všechny termostaty na patro napájíme z něj …

Když jsi nakousl světlo, jak se hlásí. Termostat se bude hlásit jak?

Jaromír Pávek, xComfort EATON
Termostat je obvykle naprogramován na vytápěcí aktor. Může to být spínací aktor, který spíná elektrický ventil 230V, nebo PVM vytápěcí aktor, naše novinka, který plynule reguluje podlahové elektrické topení, nebo třeba vodní podlahovku. Tam je to tak, že přímo v aplikaci hlídá všechny stavy baterií, takže čas od času, doporučuji jednou za půl roku, podívat se v aplikaci na systémové informace, tam uvidíte životnosti baterií po jednotlivých zařízeních. V obýváku třeba termostat, při vstupu do místnosti okenní senzor, senzor kouře, senzor zaplavení a další.

Mně by se líbilo, kdyby mi systém poslal např. dvouměsíční report mailem, stav baterií.
Jaromír Pávek, xComfort EATON
Tohle nastavit nejde, my posíláme report v případě, kdy dojde k tomu, že baterie v termostatu je vybitá. Pokud by systém dlouhodobě pracoval se starou hodnotou, neaktuální, v tomto případě je hodnota vymazána a zákazník nebo servisní firma může dostat email s upozorněním na vybitou baterii. Ale popravdě já sám jsem zkoušel vydržet dobu 3-4 až 6 měsíců, my stupňujeme výzvu k výměně tak, v mobilní aplikaci získává uživatel některé ikonky, jsou vyznačeny žlutě, až červenou, je to pěkná modrošedá aplikace a najednou vidíte červenou, tak to už je signál, že musíte něco dělat, věnovat pozornost tomu prvku. Důležité je, že se nikdy nestane, že chci něco zapnout a najednou zjistím, že jsem bez baterie.

Ty sám máš doma tuto instalaci a poměrně rozsáhlou, kolik máš baterií?
Jaromír Pávek, xComfort EATON
To bych musel zprůměrovat. Reálně třeba na 10 místností, tak jak jsem říkal, nejsem zastáncem bezdrátových tlačítek, takže nemám v obýváku 4 tlačítka, mám jedno na stolku, jedno při vstupu a jedno pro ovládání rolet. To jsou 3 menší, místnosti typu koupelna, ložnice, mají jedno. Jedno čtyřbodové. Reálně počet senzorů můžu mít maximálně 15 vypínačů, 15 RF tlačítek, k tomu na každou místnost potřebuji jeden termostat, tím, že můj dům je starší a systémovou instalaci jsem integroval do již hotového domu někdy před 20 lety, takže jsem klasické vypínače nahrazoval těmi bezdrátovými, tak počet není takový. Takže 15 tlačítek a na 10 místností 10 termostatů, plus okenní senzory, takže takových 20, 30 ... Kdybych to chtěl všechno vyměnit, budu to dělat tak hodinu a ještě si u toho stihnu uvařit kafe.

Řekni číslo baterií. 70?
Jaromír Pávek, xComfort EATON
Ne, v žádném případě, 10 termostatů po dvou bateriích, 4 bezdrátové hlavice, tak jsou 4x2 kusů a 15 tlačítek, tam je jedna placatá a pak už tam mám jen okenní a dveřní kontakty, tam se mění baterie jednou za 5 let. Takže dohromady 30, ...40 baterií?

Jakou značku baterií koupit? Nebo jak poznat dobrou baterii, která vydrží..
Jaromír Pávek, xComfort EATON
S tímto jsem se setkal mockrát, od samého počátku jsme zavedli do katalogu náhradní díl, to je i ta baterie. Společnost EATON dodává baterie C 2430, to je lithiová baterie do tlačítka, je to typ Panasonic. Já bych doporučil objednávat baterie u renomovaných výrobců, i hodináři co prodávají, jsou kvalitní. Orientovat se podle ceny, ne 5,-Kč, naše stojí cca 30, 40,-Kč. Nekupovat ty u asijských prodejců za 5Kč, ty vydrží třeba rok. Já vždy říkám zákazníkovi, pokud je problém s RF tlačítkem, kde měníte baterii po roce, je to vždy problém baterie a ne tlačítka.


Více vašich otázek a následných odpovědí sledujte zde!
Archív videozáznamů EATON naleznete zde!
Dokumentaci EATON lze prohledávat zde v redakční knihovně.
JAKÉ BATERIE NE/LZE DOPORUČIT
DO OVLÁDÁNÍ SYSTÉMOVÉ INSTALACE?
Sdělte svou zkušenost v níže uvedené diskusi!
 
 

 

Diskutující k tomuto článku

  ... a další (počet diskutujících: 4)


FIREMNÍ TIPY
Představa úderu blesku do jakéhokoliv elektronického zařízení je obvykle hodně "temná". Pokud jde o systém, který řídí celou budovu a je napojen na desítky dalších zařízení, pak při pohledu na pořizovací cenu mohou přijít na nejednoho investora mrákoty. Samozřejmě člověk znalý ochrany před bleskem a přepětím učiní vše proto, aby minimalizoval možné destrukční následky. Ovšem i tak nás zajímalo, co se stane se systémem xComfort. O takové možnosti se většinou žádní distributoři nezmiňují, raději hovoří třeba o krásných světelných scénách než o zničení technologií ...
Systémová (chytrá) elektroinstalace se prakticky bez konvenčních ovladačů, jako jsou vypínače na zdi, neobejdou. Teoretik namítne, že si někdo vystačí s ovládáním aplikací na mobilním telefonu, realista ví, že je to holý nesmysl. Pokud proměňujeme svou konvenční elektroinstalaci v kouzelnou, bezdrátovou, tak představou mnoha uživatelů je zachování původních ovládacích míst a to včetně instalovaných přístrojů. A tak zásadní otázkou bylo: Mohu použít již existujících vypínačů, které jsou ve zdi, nebo je musím vyměnit za jiné? Co bude levnější? Použít staré a dát tam nějaký modul, nebo nový přímo s připojením na xComfort?
Ovládání spotřebičů chytrých instalací prostřednictvím určených prvků je pro spotřebitele bezpečné. To samé se nedá vždy říct pro všechny prvky systému. Jak je na tom xComfort? Do jaké míry je pro uvedení do provozu nutný odborník a naopak nakolik se bez něj provozovatel obejde? Ačkoliv to málokoho napadne, jde o docela zásadní zvrat v používání elektroinstalací. Možnost změny konfigurace systému je vítaným komfortem, ale také i snižuje riziko neodborných zásahů spotřebitelů.
S rostoucí spotřebou elektroniky vzrůstá i počet různých druhů ovladačů a možností, jak své spotřebiče řídit. Poslední trendy vnucují spotřebitelům především mobilní telefony jako ten hlavní prvek řízení. Kdo si však v praxi vyzkouší tuto alternativu, například v noci hledat někde zapadený telefon, abychom si rozsvítili cestu do koupelny, rád se vrací ke konvenční metodě vypínače umístěného na pevném místě v okolí dveří. Jak přistupovat k návrhu ovládání své systémove instalace domu? Podlehnout lákavým trendům nebo se držet klasiky?
Terminolog
Týdenní přehled
Přihlašte si pravidelné zasílání týdenního přehledu
Vyhledávání
Hledaný text zadávejte prosím s diakritikouPanacek
reklama
Tiráž

Neomezený náklad pro česky a slovensky hovořící elektrotechnickou inteligenci.

ISSN 1212-9933