Elektrika.cz, reportážní portál instalační elektrotechniky, vyhlášky, schémata zapojení .

Předtuchy ...

Ačkoliv si každý prosinec vzájemně přejeme vše krásné a zdraví, minulý ...

OBO: Vkládací ...

Vkládací lišty jsou samozřejmostí. V případě instalačních ...
 
Oddíly
reklama
Bleskovky
Důvěryhodnost média
Které čtyři možnosti v přenosu informací označíte za důvěryhodnější?
Hlasu ze záznamu
Hlasu přímého přenosu
Videozáznamům
Živým videopřenosům
Zprávám z doslechu
Osobnímu kontaktu
Textu odborných tiskovin a webu
Fotografie časopisu a novin

[ Výsledky | Hlasování ]
Hlasů : 407
Bazar
Poptávka, koupím ...
Poptávka, koupím ...
Nabídka, prodám ....
Nabídka, prodám ....
Nabídka, prodám ....
Nabídka, prodám ....
Poptávka, koupím ...
Osobní nástroje

Znáte pohádku O princezně Jasněnce a létajícím fíčku


Document Actions
Znáte pohádku O princezně Jasněnce a létajícím fíčku
O tom jak okouzlující matematička k elektrikářovi přišla. Pořekadlo, že vrána k vráně sedá, nemusí vždy platit. Každý opravdový elektrikář ví, že póly stejné polarity se odpuzují. V tom smyslu se odehrál i příběh princezny Jasněnky. Ale co se jednou stalo? Cvak! Vylétlo fíčko. Tedy podle Jasněnky proudový chránič. Pro většinu populace jev, který se tu a tam stane. Pro Jasněnku neplánovaná a nepochopitelná věc.
Miroslav Minařík, ze dne: 26.12.2010
reklama

 Musím upozornit, že tato pohádka není dámskou limonádou, ale pohádkový příběh pro nás. Pro elektrikáře.Za sedmero kopci žila princezna Jasněnka. Její jméno napovídá o její vzdělanosti, však i kráse kterou měla zcela určitě po své mamince. Již ve dvanácti propadla kouzlům matematiky a o studiích se z ní stal hotový přízrak. Moderní trendy a chování společnosti šlo mimo ní. Měla svůj svět, ve kterém se stoprocentně realizovala.

Protože bylo její spontánní chování opravdu fázově posunuto od chování okolí o mnoho stupňů, bylo to s ní často naprosto k nevydržení. Málokdo by čekal od postavičky něžného vzhledu, tvrdý formální a pragmatický projev, kterým častovala každého, kdo s ním musel komunikovat.

Dokonce i orgasmu vytvořila vzorec a prý konstruktivní pravidelnost. Po té co rodičům vypočítala den úmrtí, král naznal, že již dospěla a musí se osamostatnit. Koupil jí byt v bohaté čtvrti a zajistil ji tak, aby nemusela nic měnit na svém životním standardu.

Výraz byt by platil v případě, že by šlo o obytnou plochu. Rozmístění a funkce pokojů odpovídaly spíše tajným podzemním výzkumným laboratořím. Tam se Jasněnka cítila bezpečná.

Každý člověk je originál.
Jasněnka toho byla příkladem. Po několika měsících se s ní z okolí již nikdo nechtěl bavit. Dokonce i potraviny si nechala zajišťovat službou. Nesnesla tupě zírající prodavačky v místním obchodě a již se nechtěla pouštět do předem vyhraných slovních bitev.

Ale co se jednou stalo?
Cvak! Vylétlo fíčko. Tedy podle Jasněnky proudový chránič. Pro většinu populace jev, který se tu a tam stane. Pro Jasněnku neplánovaná a nepochopitelná věc. Princip proudového chrániče znala možná lépe, než některý revizní technik, ale iritovala jí skutečnost, že některý ze spotřebičů měl tu drzost ...

Takto to nenechám ...
Zde na portále nebylo těžké najít místního elektrikáře.

Místní elektrikář Džanek byl drsňák nad drsňáky. Měl kolem dvou metrů a slovy dam velmi pohledný chlapík. Jeho vizáž však také skrývala skutečnosti, které by těžko někdo na první pohled odhadnul. Rád cestoval, flirtoval, ale své řemeslo měl nade vše.
Když se po zazvonění objevila tvář Jasněnky proběhlo Džankovi hlavou několik úchylných milostných scénářů za kterými udělala tečku Jasněnčina uvítací věta: "To je tedy rychlost".

Jasněnka rychle oskenovala příchozivší postavu. Modráky, neoholen, chlupatý, komisňáky ... nízké IQ, pomyslela si a rychle jej zařadila mezi lůzu. Vybavuje mi proudový chránič. Protože je na všechny obvody jediný netuším co to může způsobovat. Najděte příčinu a dejte mi vědět. Pracuji v patře.
Tolik bylo zadání práce.
Džanek nestačil ani zakývat hlavou a byla pryč. Otevřel rozvaděč a uviděl práci Vládi Rozmahela. Tak to mám jistotu, že to zde dělal spolehlivý elektrikář. Po chvíli pátrání se dostal až do Jasninčiny pracovny. Zaklepal.

Co chcete? Už to konečně bude?
Džanek vstoupil dovnitř a uviděl výpočetní centrum kombinované s literárním skladištěm. Uprostřed všeho Jasněnka, které evidentně docházela energie v laptopu a tím i trpělivost s vypadeným chráničem.

Některý ze spotřebičů na obvodech zde je špatný. Mohu to prověřit?
Pokud by Džanek zajel Jasněnce pod sukni, nebyla by její reakce patrně tak drsná. Vy jste se člověče úplně pomátl! Zde! Zde se na nic sahat nebude, vše mám pod kontrolou sama!
Džanek se podivil nad prudkostí zadavatelky, ovšem s ledovou chladností reagoval po svém. Chytil Jasněnku kolem pasu, přitáhl ji k sobě a hlubokým hlasem jí zarecitoval do ucha: "Pouze prověřím unikající proudy, máte zde hodně velkou výpočetní kapacitu ...! Zjistím stav vašeho zařízení ..."
Jasněnce se v hlavě v tu chvíli neobyčejně zatemnilo. Ve vteřině opustila své vědecké ambice a dala svobodu biologické touze po kontaktu. Džankův pěstovaný smysl pro příležitost fungoval spolehlivě asi jako to vypadlé fíčko. Jeho ruka zamířila k sukénce značky American Eagle ...

A jak to nakonec dopadlo?
U Jasněnky se tehdy nesvítilo ještě den po té. Domluvená revize svodu HVI nebyla také provedena v plánovaný čas. Jeden mobil vibroval v předsíni a druhý v pracovně. Kdesi uvnitř budovy Džanek s Jasněnkou probírali příležitosti a hrozby norem 33 1490 a 62 305. Mysleme si co chceme, ale Jasněnka konečně našla protějšek, který jí rozumí ...

 
 

 

Diskutující k tomuto článku

   (počet diskutujících: 2)
TEXT Z OBLASTÍ SOUVISEJÍCÍ KONTAKT


FIREMNÍ TIPY
Tým specialistů dceřinné společnosti RITTAL v Česku ve Zdibech u Prahy, připravil na první pololetí roku 2021 sérii odborných přednášek. Ty budete moci sledovat prostřednictvím veřejného webcastu vysílaného ze studia RITTAL prostřednictvím portálu Elektrika. Z témat můžete očekávat například: obráběcí centra BC a LC, praktická ukázka návrhu vhodné technologie chlazení rozvaděčů s programem Therm, venkovní rozvaděčové skříně a jejich klimatizace, monitorivání nejen IT systémů - systém CMC III, konfekcionování vodičů - poloautomaty a automat WT, chlazení okolním vzduchem (ventilátory, výměníky vzduch/vzduch, regulace) ... Plánovaná data pořadů sledujte v přehledu!
Rekordní počet online odborných vystoupení letos vytvořil tým DEHN Česká a Slovenská republika. Co myslíte, jaké mělo české technické zastoupení předpoklady a technické možnosti? Kolik odborníků zastupuje značku DEHN u nás? Jakou máte představu o odborných znalostech z oblasti ochrany před bleskem a přepětím pracovníků DEHN a jejich znalostech v oblasti mediálních dovednostech a technickém zabezpečení pro novodobé publikování? V tomto článku naleznete nejen přehled všech letošních dílů eDEHN, ale i vysvětlující komentář vzdáleně připojeného Jana Hájka ...
Digitalizace dle prognóz mění svět. Tzv. analogová anonymita se tiše vytrácí a i přes všechny snahy o ochranu dat jsme kompetentními orgány snadno vystopovatelní. A to již ať se nám to líbí, či nikoliv. Zkusme se na tento nezvratně rozrůstající "matrix" podívat z pohledu pro nás užitečného. Pokud jsem podnikající subjekt, ne vždy mám možnost přezkoumání bonity svého odběratele. A také ne všechny zakázky lze provést zálohovými platbami, hotovostní, nebo on-line platbou. A právě pro situace, kdy se pouštíte do nového, riskantního, nebo jen neznámého podniku se hodí tato nová služba. Vyzkoušejte si ji zde!
OEZ Letohrad není jen výrobce přístrojů, ale ke svým výrobkům poskytuje také služby. Tou zásadní je servis. Na podrobnosti z první ruky jsme se obrátili na vedoucího servisních služeb, Miroslava Uhra. Co nás zajímalo? Jaké přístroje lze v dnešní době servisovat? Má servis OEZ nějaké výhody, proti konkurenčním dodavatelům? Vozí s sebou technici při výjezdu i celý náhradní jistič? Jak technici můžou vědět k jakému případu jedou? Jak moc budou moderní technologie pomáhat servisu jističů do budoucna? Celou reportáž sledujte v tomto článku!
DALŠÍ FIREMNÍ ODKAZY
V současné době platí povinnost nechat certifikovat každý rozvaděč, ať už se jedná o malou rozvodnici s jedním modulem nebo velký průmyslový rozvaděč. Neustálým bodem diskuzí mezi odbornou veřejností je pak spor o této povinnosti u malých domovních rozvaděčů, které se prakticky skládají z již certifikovaných komponentů. Přeptali jsme se tedy přímo konkrétních řemeslníků, jaký je jejich názor ...
Zajímavé záznamové zařízení představila na brněnském strojírenském veletrhu 2010 společnost TR instruments. Pokud exportujete své zboží a zajímá vás, jak bylo po čas transportu se zbožím zacházeno, máte možnost využít speciálního záznamníku.
Společnost Schrack je známá nejenom svým sortimentem, ale také jako pořadatel nejrůznějších promo akcí pro své zákazníky. Záběr je opravdu široký, a tak zatímco klidnější povahy s dětmi se mohou zúčastnit dětských dnů, ti adrenalinově závislí mají na výběr od jízdy na raftu, přes horská kola, lanové centrum, fotbalové turnaje až třeba po vodní lyžování. A na podzim je čas na Schrackiádu …
První hromosvodní centrum v České republice bylo před třemi léty otevřeno v odborném učilišti v Chomutově. Minulý týden se objevilo na zcela nové adrese. Vše v souvislosti s narozeninami LUMA Plus a rekonstrukcí jejich sídla ...
Terminolog
Týdenní přehled
Přihlašte si pravidelné zasílání týdenního přehledu
Vyhledávání
Hledaný text zadávejte prosím s diakritikouPanacek
reklama
Tiráž

Neomezený náklad pro česky a slovensky hovořící elektrotechnickou inteligenci.

ISSN 1212-9933