Elektrika.cz, reportážní portál instalační elektrotechniky, vyhlášky, schémata zapojení .

Přípojnicové ...

Pokud instalované spotřebiče v budově přesahují běžné odběry, které lze ...

To nejlepší z ...

K neustálým dotazům z čeho se učit ke zkouškám už máme ...
 
Oddíly
reklama
Bleskovky
Důvěryhodnost média
Které čtyři možnosti v přenosu informací označíte za důvěryhodnější?
Hlasu ze záznamu
Hlasu přímého přenosu
Videozáznamům
Živým videopřenosům
Zprávám z doslechu
Osobnímu kontaktu
Textu odborných tiskovin a webu
Fotografie časopisu a novin

[ Výsledky | Hlasování ]
Hlasů : 312
Bazar
Nabídka, prodám ....
Poptávka, koupím ...
Poptávka, koupím ...
Nabídka, prodám ....
Nabídka, prodám ....
Nabídka, prodám ....
Nabídka, prodám ....
Osobní nástroje
FUTURE okénko - V nejbližších dnech se zde dočtete ...
  • Nad prvním dílem učebnice olomouckého SOLID Team s Petrem Létalem. Tato část textů je označována za univerzální, základní informace pro všechny, kteří se připravují na přezkoušení podle vyhlášky 50/78Sb. Co v tomto sešitě nalezneme? Právní ...
  • Těžko bychom našli větší technologický symbol současné doby, než chytrý mobilní telefon. Chceme se z něj dozvídat vše, chceme pomocí něj vše ovládat. Tak proč ne naši technologii? Jakoukoliv technologii. Právě nová řada programovatelných relé easyE4 ...

JSS: Když už nedodržuji normu, měl bych vědět v čem


Document Actions
JSS: Když už nedodržuji normu, měl bych vědět v čem
Máme švejkovství jako národ opravdu stále v sobě? Znáte výrazy typu “kradou všichni, proč bych nemohl já?”, nebo “nikdy se to nedodržovalo a teď najednou musí?”. Osobně mi to připadá jako zoufalé volání o pomoc nějakého nevědomého lůzra. Pokud vím, že deset let parkuji na nezpevněné ploše a najednou si toho všimne aktivní strážník městské milice, pak si vzpomeneme na přísloví “není žalobce, není soudce”. Jak tuto situaci popisuje Jan Hájek ze svého pohledu?
Redakce portálu Elektrika, ze dne: 9.08.2019
reklamaTextový přepis mluveného slova rozhovoru:

Jan Hájek www.kniSka.cz
Lidé, co žijí na území České republiky historicky nejsou zvyklí dodržovat pravidla, sám si myslím, že 100% dodržování pravidel, není potom život tak pestrý jako když se nedodržují. Na co se nesmí zapomínat, že když už něco porušuji, tak musím vědět co. Když pojedu na 50 70, něco se stane a budu platit pokutu, tak vím, co jsem provedl. Stejným způsobem by se mělo přistupovat k normě. Pokud se někdo rozhodne, že normu nebude dodržovat, tak by měl vědět přesně čeho se dopouští a ne, že se v začátku rozhodne, že se pravidla učit nebude, že ho nezajímají, protože je nechce dodržovat. Je zajímavé, že když se jemu něco stane, jemu přijde škoda, tak pláče, dělá smutné pohledy a říká a jak je možné, že se nedodržují předpisy.

Velice pěkné přirovnání a pravdivé. Patrně si dovedu v některých případech v takové situaci představit sám sebe. Ale určitě se dá souhlasit s tím, že pokud něco vědomě porušuji, pak můj mozek již vyhodnocuje nově vzniklou míru rizika. Což může být na samém konci rizikem menším, než bych třeba vjel do křižovatky na červenou “děj se co děj”.

V další části se bude téma točit kolem Jana Hájka samotného. Existují jeho odpůrci, kteří jej obviňují ze zkreslování skutečnosti a hlavně v ohýbání pravidel fyziky k obrazu svému.

Všechny doposud vydané části seriálu #JSS Jak sestřelit staříka zde! 
 

 

Diskutující k tomuto článku

  ... a další (počet diskutujících: 5)
TEXT Z OBLASTÍFIREMNÍ TIPY
Jak má vypadat správně provedený skrytý svod podle ČSN 34 1390- Předpisy pro ochranu před bleskem? Mohlo by se zdát, že správné provedení jímací soustavy a svodů podle dnes již neplatné normy je mrtvé téma, ale hromosvody provedené podle této normy z roku 1969 nás ještě mnoho let budou doprovázet a bude docházet k jejich opravám a opakovaným revizím podle ČSN 33 1500.
Je ve všeobecné známosti, že objekty by měly být chráněny hromosvody. Jak ale určit kvalitu systému ochrany před bleskem? Detailnější informace poskytuje ČSN EN 62305-2. Pomůckou pak je free software Milana Kauckého ...
Terminolog
Týdenní přehled
Přihlašte si pravidelné zasílání týdenního přehledu
Vyhledávání
Hledaný text zadávejte prosím s diakritikouPanacek
reklama
Tiráž

Neomezený náklad pro česky a slovensky hovořící elektrotechnickou inteligenci.

ISSN 1212-9933