PCP#2: Tomáš popisuje bezpečnost práce na VTZ v Iráku
Jak je v Iráku chápaná odpovědnost za možný úraz na elektrickém zařízení? Podle toho, co Tomáš popisuje, si to málokdo dokáže představit. Tamní neznají tabulku s krytím IP? Nebo v té zemi není tolik obyvatel, kteří by se u nechráněných zařízení pod napětím mohli vyskytovat? Je něco podobného možné u nás? Nebo jsem papežtější než papež sám? Mnohá média publikují pouze obrázky bez komentářů. Snad proto, že to nejsou jejich obrázky a ani žádné komentáře neznají. Tomáš své vyprávění dokládá mnohými fotografiemi a videoklipy. Některé uveřejňujeme ...
Redakce portálu Elektrika,
ze dne:
7.05.2022
reklama
... to je doslova vědecko fantastická povídka které se dá i věřit! Vysvětli to prosím z pohledu bezpečnosti. My, odchování vyhláškou 50/78Sb. kterou ty sám v Česku školíš a ještě pár měsíců budeš. Kde je v iráku odpovědnost? Co když se tam někomu něco stane?
Tam je to všechno ... oni tomu říkají "'iin sha' ٱllah" (إِنْ شَاءَ ٱللَّٰهُ), dá-li Bůh. Co se týče bezpečnosti v oblasti elektro tam je jiný svět než Evropa. V Evropě máme standardy a když je elektrikář odpovědný, tak si nedovolí udělat krok vedle. V lokalitě kde se teď pohybují, tak tam jsou zvyklí na to že dráty se smotají k sobě, omotají s páskou, hodí se do písku. To samozřejmě v rafinériích nejde dělat. Nějakým způsobem se snaží dodržet to, co vidí ve výkresech ale dělají to svým způsobem. To znamená pokud nad nimi vyloženě nedržím ruku a nebo je nepronásleduji tak nemám stoprocentní jistotu, že to udělají vždy dobře.
Pro větší náhled kliknout!
Samozřejmě jsou tam lidi, kteří jsou zcestovalý. Třeba konkrétně teď na stavbě máme kolegy z měření a regulace. Ta firma, která je najatá jako Arabská firma, tak jí vedou řekl bych opravdu špičkový borci kteří mají zkušenosti, mají si sježděný výrobní fabriky, ABB třeba ... a jiné závody (Schneider Electric, finské továrny s vypínači a jističi) jsou opravdu dobří. Tito lidé mají zažitou kvalitu což je jejich reference ale konkrétně třeba u elektrikářů tam mám teď problém v tom, že tito lidé neznají evropské standardy, evropské zvyklosti.
Jedou stylem jak jsou zvyklí, když jim řekne soused "zapoj mi elektriku, ty to umíš", tak on jede podle svého. To znamená, natáhne dráty, někde zamotá, někde do něčeho strčí. Díky tomu, že v té lokalitě prakticky neprší, tak oni neřeší nějakou ochranu proti vodě. Tak bojlery jsou venku na na otevřeném prostranství. Zásuvky, rozvaděče, všechno žádným způsobem není zabezpečené proti vodě. Ale jim to nevadí. Ono nějakým způsobem to koroduje. Rozvaděče mohou vypadat velice katastrofálně. I přesto, že vypadají tak, jak vypadají, tak jsou plně provozuschopné.
Oni čas od času, přesně když náhodou zaprší, což se děje na jaře a na podzim, tak přes ně něco hodí aby se jako neřeklo ale jinak si jedou po svém. Nám se stalo, teď naposled, že zničehonic kolegové mě volali, že tam venku hoří oblouk. To proto, že byly zamotané kabely. No a zrovna pršelo nebo někde otevřeli kohoutek tekla voda a ten kabel který byl zamotaný k sobě, tak začal jiskřit. Tak jsem běžel shodit jištění abych kabel vytáhl z vody, položil ho vedle a nechal jsem ho ležet tak jak byl.
K nim se nedoneslo něco takového jako krytí IP?
Oni k tomu přistupují po svém. Dráty zamotaný páskou. Spoje maximálně, že jsou třeba zvedlé ze země a jim to nevadí. Řekl bych, že to je místní zvyk, protože věci, co vidím na stavbě, tak když jdu pak po vesnici a nebo po městě, tak já je vidím i tam. A tam okolo toho běžně běhají děti, jezdí na kolech, hrají si a je to všude okolo. Takže oni jsou na to zvyklí. Prostě není to o tom, že v Evropě všichni dělají všechno proto aby se "laická veřejnost" k tomu vůbec nedostala.
Tam to funguje ve stylu, že lidi vědí, že tam nemají co dělat. Asi zřejmě, jinak si to nedokážu vysvětlit. A prostě nikoho to ani nenapadne, že by do něčeho takového vrtal. Viděl jsem tam spoustu sloupů veřejného osvětlení, kdy byla svorkovnice otevřená. Mohl do ní kdokoli, cokoli dát ale nikoho to tam nenapadne. To samé, když demontují třeba stožáry veřejného osvětlení. Tak taky. Oni to přemístí, ale už s tím nikdo nic nedělá. Prostě kabely trčí ze země, jsou zamotaný izolační páskou a zase, nikdo to neřeší. Je to spíš široký povědomí i těch obyčejných lidí, že se prostě na tohle nesahá. A nebo když se chtějí připojit tak to odmotají to a připojí se.
Jaká je hustota obyvatelstva?
Řekl bych, že relativně vysoká. A je zvláštní i to, že když tam začne pršet, že výpadky elektriky nejsou nějak rozsáhlý. Čas od času něco někde zhasne, tak oni, (elektrika je arabsky "kahraba", tak "la kahraba" znamená není elektrika, tak když je "la kahraba", tak nějaký elektrikář vyrazí něco někam opravovat.
Řekl bych, že relativně vysoká. A je zvláštní i to, že když tam začne pršet, že výpadky elektriky nejsou nějak rozsáhlý. Čas od času něco někde zhasne, tak oni, (elektrika je arabsky "kahraba", tak "la kahraba" znamená není elektrika, tak když je "la kahraba", tak nějaký elektrikář vyrazí něco někam opravovat.
Jediný z čeho mají opravdu velký respekt, to jsem zjistil i v průběhu, tak je vysoké napětí! Jakmile je to v kilovoltech, tak k tomu už udržují respekt. Ale zase, jak se to vezme. Jejich respekt vůči elektrice, třeba v tom kempu kde jsem se já vyskytoval, tak tam je celkem velká rozvodna. Odhadoval bych to na napětí třeba 35kV. Ta rozvodna je tam v tomhle stavu tak jeden, dva roky, protože vím, že tam jezdím od roku 2018 a viděl jsem to vždy stejně. Kabely mohou mít v průměru tak 70mm a jsou rozholený. To znamená nijak nezajištěný, žádná kapilární vzlínavost, že by tam někoho trápila to se říct nedá. A nikoho to prostě netrápí. Nějaké zajištění ... prostě funguje, funguje, jak se říká funguje? Nesahej na to!
Dokážeš si představit takových stav u nás? Co by se dělo u nás v kdyby najednou ...
No popravdě řečeno, nevím jak by se to vůbec řešilo. Když se u nás stane nějaká dopravní nehoda, zlomí se sloup veřejného osvětlení nebo někdo urazí elektroměrový rozvaděč, tak v tu ránu je to zajištěné. Tam ty otevřený věci tak nějak fungují dál, nezávisle na tom, co a jak. Což je takový zvláštní ale asi je to místní kolorit. Mám spoustu kolegu kteří byli třeba v Indii a ti říkají, že to typické taková ty obrovská množství kabelů který vedou odnikud nikam. Je to tímhle způsobem řešený. A fascinující je, že ani místní děti k tomu nechodí. Zřejmě to nějakým způsobem k nim tak nějak jakoby patří no ...
... konec přepisu mluveného slova ...
... originál sledujte v následujícím videozáznamu ...
Pravidelný sobotní přehled novinek a bonusů z celého portálu Elektrika získáte přihlášením |
TEXT Z OBLASTÍ | SOUVISEJÍCÍ KONTAKT |
---|---|
|