Elektrika.cz, reportážní portál instalační elektrotechniky, vyhlášky, schémata zapojení .

ABB uvádí ...

... pro spínače, zásuvky i inteligentní elektroinstalace. Usnadní práci, ...

Ochrana potrubních ...

Potrubí jsou „žílami“ dnešních průmyslových společností. Na ...
 
Oddíly
reklama
Bleskovky
Osobní nástroje
FUTURE okénko - V nejbližších dnech se zde dočtete ...
  • Na stavbách bývá rušno. Někdy tak, že v zápalu dokončení dílá zapomínáme na některé souvislosti. U novostaveb se zpravidla řídíme dle dokumentace. U rekonstrukcí bývá situace méně přehledná. Změny vedení, stavební úpravy nebo třeba i změna ...
  • Na 63. konferenci SOLID Team ve Šternberku přednáesl Miroslav Záloha rozbor fatálních pracovních úrazů. Velice poučná přednáška a zvláště pro dlouholeté praktiky, kteří činnost provádí již rutinně a některé bezpečnostní prvky vynechávají. Možná to zní ...

Krabice KEFZ do zateplení pro dodatečnou montáž


Document Actions
Krabice KEFZ do zateplení pro dodatečnou montáž
Zateplení pláště domu je v posledních letech standardem. Lidé zateplují však také starší domy a málokdy takovou operaci konzultují s elektrikářem. Kromě hrozících úrazů při navrtání vedení pod napětím dochází také k neodbornému prodlužování různých světelných vývodů. Přestože fasádník může být zručným řemeslníkem, při pokládce polystyrenových bloků může udělat zásadní chybu! Jak spolehlivě upevnit v zateplovací vrstvě krabici nebo základnu pro svítidlo? To může být pro neznalé osoby neřešitelný úkol. Jak potom dodatečně umístit krabici do polystyrenu? Zde je elegantní řešení s ukázkou montáže!
Redakce portálu Elektrika, ze dne: 25.05.2022

... přepis mluveného slova reportáže ...

Letos máme dvě novinky. Proti těm starým se liší ve způsobu použití. Ty původní krabice do zateplení perfektně fungují, ale musí se instalovat před zateplením.

Nové krabice KEFZ a montážní desky lze instalovat, i když je fasáda už hotová. Pak když si majitel zatepléného domu vzpomene, že potřebuje navíc ještě někde na terasu do zateplené fasády přidat vypínač, zásuvku, tak to lze pomocí krabice KEFZ .

Laicky si někdo doma pomáhá tím, že zapění krabici do polystyrenu nebo minerální vaty. To ale nefunguje. Pak instaluje zásuvku a při třetím použití to vytrhne celé ze zdi. Nová krabice funguje tak, že pevně ukotví nosič krabici do vrstvy zateplení.

Jsou v nových krabicích do zateplení nějaké odlišnosti v použití?
Přístrojová krabice se chová stejně, ale rozdíl je v instalaci. Ta původní se musí instalovat v kontaktu s původní nezateplenou zdí a tato nová může být instalována pouze do vrstvy již hotového zateplení.

Jak nové krabice v katalogu rozeznáme na první pohled od původních krabic do zateplení?
Jiří Němeček, produktový specialista KOPOS Kolín
Původní krabice nesly označení KEZ (krabice elektroinstalační zateplení) a tato nová má označení KEFZ (krabice elektroinstalační do finálního zateplení). Přibylo tam písmenko f. To znamená, do finální fasády, do už dokončené fasády.
O této nové krabici je dobré vědět a nenechat si vnutit (často od nekvalifinovaných fasádníků) levnou a rychlou alternativu.  

Chcete dokonalou představu o principu a způsobu montáže krabice FEFZ? Sledujte následující instruktážní video ...Nutno dodat, že se tato novinka objeví v regálech velkoobchodů zhruba za dva týdny po vydání tohoto článku.

 
 

 

Diskutující k tomuto článku

  ... a další (počet diskutujících: 10)
TEXT Z OBLASTÍ SOUVISEJÍCÍ KONTAKT

KOPOS Kolín a.s.
Zaslání vizitky
Zobrazit záznam v adresáři


FIREMNÍ TIPY
Nakoukněte na krátký popis technického sešitu o kabelových nosných systémech tradičního českého výrobce. Jaké podrobnosti poskytují autoři titulu pro snažší navrhování a montáž? Jaké druhy systémů lze od výrobce použít pro kabelová vedení? Vybírat můžeme z kabelových žlabů Jupiter, kabelových žlabů Mars, drátěných kabelových žlabů, nebo kabelových lávek. V detailech nalezneme položkový popis, obrázek, kótovanou perokresbu, tabulku typů a rozměrů. Pro správný výpočet určitě pomohou ...
Na chvíli se zastavuji nad technickým sešitem, který přináší podrobnosti o elektroinstalačním materiálu pro bezpečné uložení vedení. V tom množství technickým informací stále ověřuji, zda to, co bylo kdysi, dnes stále platí. Stejně jako pravidelná revize materiálu ve skladě, je velice přínosná i kontrola toho, co nabízí výrobci ve svém sortimentu. Samozřejmě u značek, které své technické podklady aktualizují. Mezi ty KOPOS Kolín zcela určitě patří ...
Na jarním brněnském veletrhu v pavilonu P kolínský výrobce prezentoval černou lištu. Za posledních třicet let jsem viděl lišt tolik, že mě černá barva nějak neoslovovala. Proč tedy černá barva? Bílý nebo nažloutlý odstín je přece zažitý a optimální do všech možných prostředí. Samozřejmě vím, že vývojová oddělení v Koposu nejsou nějakou náhodnou loterií nápadů a vše má svůj záměr. Nebylo nic snazšího než se zeptat příslušného produktového specialisty, jak to bylo s barvou a praktickým použitím zamýšleno ...
Pro znalého elektrotechnika je odpověď známá. Naopak pro investora je tato otázka paprskem na konci tunelu. Pokud dostává zamítavé odpovědi, dožaduje se citace norem doporučující způsoby uložení a myšlenky se vzdát nechce. Jak to vysvětlíte? Pouze poukázáním na pasáž hovořící, že pro elektrická vedení nelze použít komínů? Vůbec nejde o ojedinělý případ. Jen v letošním roce se v souvislosti s fotovoltaickými systémy objevilo několik desítek návrhů na uložení vedení do podobných nevyužitých prostorů. Jak to investorovi vysvětlit prakticky bez odkazování na předpisy?
Terminolog
Týdenní přehled
Přihlašte si pravidelné zasílání týdenního přehledu
Vyhledávání
Hledaný text zadávejte prosím s diakritikouPanacek
reklama
Tiráž

Neomezený náklad pro česky a slovensky hovořící elektrotechnickou inteligenci.

ISSN 1212-9933