Elektrika.cz, reportážní portál instalační elektrotechniky, vyhlášky, schémata zapojení .

Ceny energií ...

Jaké se nabízí technické řešení pro dynamické řízení odběrů elektrické ...

Ochrana potrubních ...

Potrubí jsou „žílami“ dnešních průmyslových společností. Na ...
 
Oddíly
reklama
Bleskovky
Důvěryhodnost média
Které čtyři možnosti v přenosu informací označíte za důvěryhodnější?
-
Hlasu ze záznamu
Hlasu přímého přenosu
Videozáznamům
Živým videopřenosům
Zprávám z doslechu
Osobnímu kontaktu
Textu odborných tiskovin a webu
Fotografie časopisu a novin
Výsledky budou zveřejněny později

[ Výsledky | Hlasování ]
Hlasů : 997
Osobní nástroje
FUTURE okénko - V nejbližších dnech se zde dočtete ...
 • vCo myslíte? Jakou má průměrný kopáč představu o tom, co vykope? Zcela určitě bývá proškolen, ovšem o tom, co říkají nebo říkaly technické normy moc obvykle neví. Oni to ve skutečnosti neví ani někteří elektrikáři. Ale ti si své znalosti zpravidla ...
 • O novinkách této společnosti se dozvíte také na Elektrice. Tradičně jsme navštívili expozici na brněnském AMPERu i s kamerou. Co vše se se v našich dalších chystaných reportáží dozvíte, stručně shrnuje Vladimír Janypka a o funkčních detailech hovořil ...

KOPOSline#14: Měkčené přístřiky na podlahové a rohové liště


Document Actions
KOPOSline#14: Měkčené přístřiky na podlahové a rohové liště
Proč se Kopos Kolín, co by výrobce elektroinstalačních komponent, rozhodl vyrábět výrobky s použitím dvojího materiálu? Jak probíhá výroba podlahových a rohových lišt s měkčeným přístřikem? Každý výrobek Koposu podléhá výstupní kontrole. U tohoto druhu ovšem musela být vymyšlena speciální metoda. A co na měkčené přístřiky podlahových a rohových lišt říkají elektrikáři?
Redakce portálu Elektrika, ze dne: 24.04.2020


Měkčené přístřiky na podlahové a rohové liště, to je téma, kterému se budeme věnovat v následujících minutách.Textový přepis mluveného slova rozhovoru ...


Proč se Kopos Kolín, co by výrobce elektroinstalačních komponent, rozhodnul vyrábět výrobky s použitím dvojího materiálu?
 • Pavel Pospíšil, konstrukční oddělení KOPOS Kolín
  V momentě, kdy používáme přístřik nebo kombinaci dvou materiálů, k tomu přistupujeme hlavně z důvodu, že se výrazně zvýší užitné vlastnosti výrobku. U nás je to výrazně komplikovanější z hlediska konstrukce nástrojů a výroby. Potřebujeme na to mít speciální stroj, v případě extruze dokonce dva stroje, kombinují se dva materiály dohromady. Ne všechny materiály lze kombinovat dohromady. Takže ano, je to pro nás složitější, ale na druhou stranu výrobky jsou z hlediska užitné výroby podstatně lepší.

Jak probíhá výroba podlahových a rohových lišt s měkčeným přístřikem?
 • Zdeněk Havlík, mistr výroby KOPOS Kolín
  Je potřeba to seštelovat tak, aby to drželo. Drží to za každé pozice, ale až na konci, když se všechno zchladí, zjistíme, jestli to opravdu drží, nebo jestli to jde lehce utrhnout. Potom se to musí doladit, aby se ty dva materiály do sebe zapracovaly. Všechny novodobé materiály jsou ekologičtější s nimi jsou největší problémy, protože tam chybí různé komponenty, které u předchozích materiálů byly a už nebudou v budoucnu měkčené PVC vyhovovat. Sháníme jiný druh materiálu, který se bude do budoucna používat.

Každý výrobek Koposu podléhá výstupní kontrole. U tohoto druhu ovšem musela být vymyšlena speciální metoda.
 • Jana Dejmková, představitel vedení KOPOS Kolín
  Toto jsme se naučili před lety, rok 2002-2004, kdy jsme spolupracovali s anglickou firmou, která měla plastové výrobky s přístřikem. Měli požadovanou zkoušku, že se materiál měkčený odřízl asi 1-2 cm od začátku a měkčený materiál se od tvrdého odtrhl a když se to odtrhlo bylo tam Učko, tak byl brán, že je v pořádku. Pokud to jelo lištou, bylo to bráno, že přístřik nedrží a bylo to chybné.

A co na měkčené přístřiky podlahových a rohových lišt říkají elektrikáři?
 • Miloslav Dvořáček Elektroinstalace, MaR, automatizace, Brno (602 738 484)
  Je to dobré. Není to tak nápadné.

 • Zdeněk Hejčl Elektroinstalace, průmyslové váhy, Týniště nad Orlicí (602 475 943)
  Krásně přisedne k rohu. Když to bude křivé, krásně to nakopíruje terén, materiál kam to montuji a vypadá to na první pohled lépe. Téměř se nepozná, že zeď je křivá.


Více dílů o praktickém sortimentu KOPOS naleznete v seriálu KOPOS line#.
A co vy?
Používáte podlahové a rohové lišty s přístřikem?
Napište své postřehy k nám do diskuse.
 
 

 

Diskutující k tomuto článku

   (počet diskutujících: 1)
TEXT Z OBLASTÍ SOUVISEJÍCÍ KONTAKT
KOPOS Kolín a.s.
Zaslání vizitky
Zobrazit záznam v adresáři


FIREMNÍ TIPY
Zateplení pláště domu je v posledních letech standardem. Lidé zateplují však také starší domy a málokdy takovou operaci konzultují s elektrikářem. Kromě hrozících úrazů při navrtání vedení pod napětím dochází také k neodbornému prodlužování různých světelných vývodů. Přestože fasádník může být zručným řemeslníkem, při pokládce polystyrenových bloků může udělat zásadní chybu! Jak spolehlivě upevnit v zateplovací vrstvě krabici nebo základnu pro svítidlo? To může být pro neznalé osoby neřešitelný úkol. Jak potom dodatečně umístit krabici do polystyrenu? Zde je elegantní řešení s ukázkou montáže!
Upevňování konstrukcí pro uložení vedení je pro elektromontéry, obzvlášť v průmyslových aglomeracích, docela zásadní dovedností. Vyžaduje znalosti ze stavebnictví, elektrotechniky a často také chemie. Ovšem úkol montéra, člena elektromontážního dodavatele není totožný s výsledkem zámečníka. Je podstatně širší. Na konstrukci pak ukládá vedení, to zapojuje a celou elektroinstalaci pak musí zprovoznit. Proto lze upevňování považujeme za malou, ovšem důležitou část elektromontáží. Proto každá pracovní pomůcka, zlepšující výkon řemeslníka, je vítaná. Co myslíte, jakou pomůckou je tato vstřelovací pistole?
Kanál nebo lávka? Registr? Kde a proč použijeme lávku? Pokud plánujeme uložení vedení, podle jakých skutečností se rozhodujete? Kabelová lávka je vhodná pro vytvoření kabelové trasy. Umožňuje vytvoření vodorovné, svislé i šikmé trasy. Výhodou kabelové lávky je její konstrukce složená z bočnic a příček, která umožňuje lepší chlazení kabelů. Děrované bočnice tvoří L-profil s ohnutým lemem. Děrované příčky profilu C jsou k bočnicím připevněny protlačením ve vzdálenosti 300 mm otevřenou stranou profilu nahoru. Kabely je možné k ...
Jaké druhy elektroinstalačních krabic KOPOS vyrábí? Z jakých materiálů? Jaké jsou provozní parametry napětí a teplot pro elektroinstalační krabice KOPOS? Jaké je typické, a naopak atypické využití krabic KOPOS? Existují některé krabice KOPOS pouze na objednávku? Otázky jsme položili Jiřímu Němečkovi, zkušenému produktovému specialistovi. Víme o elektroinstalačních krabicích pod omítku, do zatepleni, do dutých stěn, lištových v uzavřeném provedení plastovém a kovovém, bezhalogenovém provedení, viceúčelových krabicích, krabicích do podlah, betonu. K dispozici jsou však i různé doplňky, pomocné nářadí.
Terminolog
Týdenní přehled
Přihlašte si pravidelné zasílání týdenního přehledu
Vyhledávání
Hledaný text zadávejte prosím s diakritikouPanacek
reklama
Tiráž

Neomezený náklad pro česky a slovensky hovořící elektrotechnickou inteligenci.

ISSN 1212-9933