Elektrika.cz, reportážní portál instalační elektrotechniky, vyhlášky, schémata zapojení .

Ceny energií ...

Jaké se nabízí technické řešení pro dynamické řízení odběrů elektrické ...

Ochrana potrubních ...

Potrubí jsou „žílami“ dnešních průmyslových společností. Na ...
 
Oddíly
reklama
Bleskovky
Důvěryhodnost média
Které čtyři možnosti v přenosu informací označíte za důvěryhodnější?
-
Hlasu ze záznamu
Hlasu přímého přenosu
Videozáznamům
Živým videopřenosům
Zprávám z doslechu
Osobnímu kontaktu
Textu odborných tiskovin a webu
Fotografie časopisu a novin
Výsledky budou zveřejněny později

[ Výsledky | Hlasování ]
Hlasů : 997
Osobní nástroje
FUTURE okénko - V nejbližších dnech se zde dočtete ...
 • vCo myslíte? Jakou má průměrný kopáč představu o tom, co vykope? Zcela určitě bývá proškolen, ovšem o tom, co říkají nebo říkaly technické normy moc obvykle neví. Oni to ve skutečnosti neví ani někteří elektrikáři. Ale ti si své znalosti zpravidla ...
 • O novinkách této společnosti se dozvíte také na Elektrice. Tradičně jsme navštívili expozici na brněnském AMPERu i s kamerou. Co vše se se v našich dalších chystaných reportáží dozvíte, stručně shrnuje Vladimír Janypka a o funkčních detailech hovořil ...

KOPOSline#12: Dvojitý zámek víka lišty


Document Actions
KOPOSline#12: Dvojitý zámek víka lišty
Žádná lišta není trezor, ale mohla by občas být ..., říká údržbář městského parku. Každý úložný prostor má své konstrukční vlastnosti pro zajištění správné funkce uloženého vedení. Jaký byl důvod vývojářů KOPOS Kolín vyvíjet těžší způsob otvírání lišt? Jaká je správná síla držení víka a jak se testuje? Pamatujete, když školáci při čekání na výtah v panelových domech jen tak z dlouhé chvíle zjišťovali, co je uvnitř lišt? Stačilo lehce ...
Redakce portálu Elektrika, ze dne: 11.02.2020


Kopos seriál se vrací s dalším dílem. Dnes  si řekneme o dvojitém zámku víka lišty.Textový přepis mluveného slova rozhovoru ...

... stačilo lehce zmáčknout boky a víko bylo dole. Dnes s dvojitým zámkem víka lišty to tak snadné není a je potřeba použít nástroj, nebo hrubou sílu. Pojďme se podívat do výroby a zjistit, proč je tuhost výrobku tak velká.

 • Zdeněk Havlík, mistr výroby KOPOS Kolín
  Ze dvou stran spodku lišty, zacvaknete a drží zvenku i zevnitř stěn. Proto je dvojitý. Dřív byl jen zvenku a to šlo otevřít jednoduše. Byl problém s tím, že musela být silnější stěna, aby to drželo. V rámci odlehčení lišt se udělal dvojitý zámek, který se zaklapne zvrchu dvojitou příčkou. Venkovní a vnitřní.
Jaké byly hlavní argumenty, proč vyrábět dvojitý zámek, prozradil Pavel Pospíšil.
 • Pavel Pospíšil, konstrukční oddělení KOPOS Kolín
  Tam je několik věcí u lišt. Když instalujete lištu na zeď, držení víka není zas až tak problematické. V momentě, kdy máte lištu na stropě, ono vám víko po týdnu spadne na hlavu i s kabeláží, tak to není nic příjemného. Druhá věc je ta, když jsme měli lišty LV, kde dvojitý zámek v podstatě nebyl, musely se hodně používat rozpěrky, protože při instalaci bylo potřeba si kabel nějak přidržet a právě zabezpečit, že se lišta nepovolí a kabely nevypadnou. Díky víku, který drží pevněji, rozpěrky se téměř nepoužívají a odpadl další výrobek, který by elektrikář musel instalovat a nosit po kapsách.
Bavíme se zde o pevnosti držení. Jaká je ale vlastně správná síla držení víka a jak se testuje?

 • Jana Dejmková, představitel vedení KOPOS Kolín
  Zkouška se provádí tak, že se zavěsí na víko 3 kg závaží a po určité definované době, pokud závaží nespadne, tak držení víka je v pořádku. Zákazníci to používají pro různé účely, někteří to musí otvírat, aby tam dali více kabelů. Ne vždy instalaci provádí jedna montážní firma. Takže občas je potřeba víko otevřít, něco doplnit. Když je to více naplněné, lépe to drží. Někomu pevnost víka vyhovuje, někdo říká, že je to už moc. Míra toho, jak moc to má držet je potřeba volit. My volíme pokud to drží na 3kg, je to v pořádku.

Zdena Mensová prozradila po kolika kusech se lišty s dvojitým zámkem skladují.
 • Zdena Mensová, hlavní odbytový sklad KOPOS Kolín
  Lišty jsou po celých kartonech, jsou dvoumetrové. Převážná část produkce ve 2 metrech, je to po kartonech, pokud ne po celých paletách.


Tolik o dvojitém zámku víka lišty, věříme že většina montérů s takovým výrobkem již přišla do styku a pokud ne, můžete to brát jako inspiraci pro další montáž.


Příště se podíváme na dvojitou stěnu u parapetních kanálů!

Katalogy KOPOS online k prohledávání v redakční knihovně zde!
Více dílů o praktickém sortimentu KOPOS naleznete v tomto seriálu KOPOS line#.
 

JAK ŘEŠÍTE 
NEDOBYTNOST
ELEKTROINSTALAČNÍ LIŠTY VY?
Diskutujeme o tom v níže uvedené diskusi! 
 

 

Diskutující k tomuto článku

  ... a další (počet diskutujících: 9)
TEXT Z OBLASTÍ SOUVISEJÍCÍ KONTAKT

KOPOS Kolín a.s.
Zaslání vizitky
Zobrazit záznam v adresáři


FIREMNÍ TIPY
Zateplení pláště domu je v posledních letech standardem. Lidé zateplují však také starší domy a málokdy takovou operaci konzultují s elektrikářem. Kromě hrozících úrazů při navrtání vedení pod napětím dochází také k neodbornému prodlužování různých světelných vývodů. Přestože fasádník může být zručným řemeslníkem, při pokládce polystyrenových bloků může udělat zásadní chybu! Jak spolehlivě upevnit v zateplovací vrstvě krabici nebo základnu pro svítidlo? To může být pro neznalé osoby neřešitelný úkol. Jak potom dodatečně umístit krabici do polystyrenu? Zde je elegantní řešení s ukázkou montáže!
Upevňování konstrukcí pro uložení vedení je pro elektromontéry, obzvlášť v průmyslových aglomeracích, docela zásadní dovedností. Vyžaduje znalosti ze stavebnictví, elektrotechniky a často také chemie. Ovšem úkol montéra, člena elektromontážního dodavatele není totožný s výsledkem zámečníka. Je podstatně širší. Na konstrukci pak ukládá vedení, to zapojuje a celou elektroinstalaci pak musí zprovoznit. Proto lze upevňování považujeme za malou, ovšem důležitou část elektromontáží. Proto každá pracovní pomůcka, zlepšující výkon řemeslníka, je vítaná. Co myslíte, jakou pomůckou je tato vstřelovací pistole?
Kanál nebo lávka? Registr? Kde a proč použijeme lávku? Pokud plánujeme uložení vedení, podle jakých skutečností se rozhodujete? Kabelová lávka je vhodná pro vytvoření kabelové trasy. Umožňuje vytvoření vodorovné, svislé i šikmé trasy. Výhodou kabelové lávky je její konstrukce složená z bočnic a příček, která umožňuje lepší chlazení kabelů. Děrované bočnice tvoří L-profil s ohnutým lemem. Děrované příčky profilu C jsou k bočnicím připevněny protlačením ve vzdálenosti 300 mm otevřenou stranou profilu nahoru. Kabely je možné k ...
Jaké druhy elektroinstalačních krabic KOPOS vyrábí? Z jakých materiálů? Jaké jsou provozní parametry napětí a teplot pro elektroinstalační krabice KOPOS? Jaké je typické, a naopak atypické využití krabic KOPOS? Existují některé krabice KOPOS pouze na objednávku? Otázky jsme položili Jiřímu Němečkovi, zkušenému produktovému specialistovi. Víme o elektroinstalačních krabicích pod omítku, do zatepleni, do dutých stěn, lištových v uzavřeném provedení plastovém a kovovém, bezhalogenovém provedení, viceúčelových krabicích, krabicích do podlah, betonu. K dispozici jsou však i různé doplňky, pomocné nářadí.
Terminolog
Týdenní přehled
Přihlašte si pravidelné zasílání týdenního přehledu
Vyhledávání
Hledaný text zadávejte prosím s diakritikouPanacek
reklama
Tiráž

Neomezený náklad pro česky a slovensky hovořící elektrotechnickou inteligenci.

ISSN 1212-9933