Elektrika.cz, reportážní portál instalační elektrotechniky, vyhlášky, schémata zapojení .

 
Oddíly
reklama
Bleskovky
Osobní nástroje
FUTURE okénko - V nejbližších dnech se zde dočtete ...
  • Koho kdy samotného napadlo jaké preventivní opatření by elektromontéři a elektroúdržbáři měli provádět, aby předešli úrazům při používání ručního nářadí? Asi nikdy a nikoho, tedy vyjma bezpečáka. Ten naopak přesně ví, jaké příčiny nejčastěji vedou k ...
  • S novými teleskopickými jímači je instalace jednodušší, rychlejší a dostupnější. Jímače, navržené pro snadný transport a snadnou montáž, přinášejí změnu postupů pro montéry všude. S teleskopickými jimači může jedna osoba bez problémů převézt a ...

Témata pokrývající všechny uvedené oblastí

Pohony

CKS#2 Přestřelka mezi elektromobilními týmy

  • 28.12.2017
CKS#2 Přestřelka mezi elektromobilními týmy
V první části vyprávění o cestě kolem světa elektromobilem Jirka Vlk prozradil jakou cestou se dostal na cestu kolem světa elektromobilem. Už víme kolik taková cesta kolem světa stojí. Kdo by chtěl být na další události spolujezcem, už zná parametry výběru. Samotné cestování je také o administrativě a už víme, proč je dobré umět anglicky i v Česku. Přežívají jen ti nejsilnější. Bylo to patrné i z přihlášených. Řada jich odpadla. A topení v elektromobilu? Ještě štěstí, že nejeli Arktidou a Antarktidou. Koukli jsme do Španělska na tamní možnosti nabíjení. A vznikla i rivalita. Český a německý tým v rozepři. Jak to dopadlo? Sledujte v této části ...

CKS#1 Kolik stojí taková cesta kolem světa?

  • 27.12.2017
CKS#1 Kolik stojí taková cesta kolem světa?
První část o cestě kolem světa elektromobilem. Kdo z nás by chtěl objet zeměkouli? A elektromobilem? Pro většinu populace této planety je první otázka snem, natož elektromobilem! Ke splnění takového snu musí být člověk nejen odhodlán, ale také umět riskovat. Podívejte se na povídání o tom, jak Jiří Vlk objel planutu Teslou S. Ve studiu byli Jaromír Marušinec, předseda ASEP a otec prvního elektrického SuperBu, Petr Jahoda, vášnivý propagátor a rekordman s elektromobily, Karel Herma a Miroslav Minařík z týmu, který v roce 2011 objel jako první elektromobilně Českou republiku v akci EET 2011 ...

Elektrická motorka ZERO

  • 21.08.2017
Elektrická motorka ZERO
Stále se někomu zdá elektromobilita pouze jako extravagantní zábava? Skutečnost, že v je Česku malá lupní síla ještě neznamená, že jí v okolním světě něco brání vývoji. Pokud chceme vědět, co se v této oblasti děje, vždy se to dozvíme od Jiřího Vlka. Proto nikoho nepřekvapilo, že se Jiří objevil vyjímečně na dvou elektromobilních kolech. Zajímal nás nejen výkon, zrychlení z nuly na sto, ale samozřejmě také cena ...

ABB: Nové rychlodobíjecí stanice ČEZ pro elektromobily dodá ABB

  • 25.05.2016
ABB: Nové rychlodobíjecí stanice ČEZ pro elektromobily dodá ABB
Vítězem výběrového řízení na dodavatele veřejných rychlodobíjecích stanic pro elektromobily, které po celé České republice instaluje projekt Elektromobilita ČEZ, se stala společnost ABB Česká republika, přední světový dodavatel technologií pro energetiku a automatizaci. ČEZ tak v krátké době zdvojnásobí počet těchto zařízení schopných za necelou půlhodinu doplnit až 80 procent kapacity baterií elektromobilu.

Trendy ve výrobě transformátorů

  • 28.01.2016
Trendy ve výrobě transformátorů
Transformátory se vyráběly již před profesorem Křižíkem a budou se vyrábět i do budoucna. Během let prošly řadou inovací: optimalizací magnetického obvodu či zavedením bezodpadové technologie. V současnosti probíhá optimalizace teploty transformátoru, použitého materiálu, vodiče i kvality magnetického obvodu. Jak probíhá výroba transformátorů ve firmě Tronic, která se jejich výrobě věnuje již více jak 20 let?

Nanomateriály mohou zvýšit kapacitu baterek

  • 6.01.2016
Nanomateriály mohou zvýšit kapacitu baterek
O tom, že práce výzkumníků na úrovni základního výzkumu má konkrétní přínosy pro praxi, jsme si povídali s Alešem Hálou z Centra pro inovace a transfer technologií Fyzikálního ústavu Akademie věd ČR. V rozhovoru uvádí práce v oblasti výzkumu nanomateriálů, které mohou v konečném důsledku přispět k vývoji baterií vyšších kapacit pro elektromobily. Stejně zajímavé jsou i vědecké práce vedoucí ke zkvalitnění přenosu elektrické energie.

O motorech #23: Kdy je dobré zkontrolovat motor?

  • 29.12.2015
O motorech #23: Kdy je dobré zkontrolovat motor?
Je zřejmé, že elektromotor zkontrolujeme v případě, že stroj nefunguje. Jak často ale provádět preventivní kontroly motoru, abychom předešli vzniku možných závad? To závisí na prostředí, ve kterém se motor používá. V čistém a suchém prostředí stačí kontroly třeba jednou za tři měsíce. Ve velmi prašném prostředí, kde hrozí řada rizik včetně požáru, se kontroly provádí častěji - třeba i jednou za směnu.

O motorech #22: Kdy mažeme motor?

  • 11.12.2015
O motorech #22: Kdy mažeme motor?
Dříve se s oblibou říkávalo, kdo maže, ten jede. Mazací tuky v minulosti neodolávaly vysoké teplotě a tekly, proto bylo třeba motor častěji promazávat. Dnes už se vyrábí tuky s bodem skápnutí obvykle vyšším než 150 stupňů a toto rčení již tak úplně neplatí. Častým mazáním naopak můžete motor poškodit. Pokud je v ložisku příliš mnoho tuku, dochází k nežádoucímu zahřívání a tuk odhází po hřídeli do vinutí, která se v důsledku toho poškodí.

O motorech #21: Jaký vliv má vyvážení motoru na jeho chod a spolehlivost?

  • 27.11.2015
O motorech #21: Jaký vliv má vyvážení motoru na jeho chod a spolehlivost?
Co se stane, pokud připojím nový elektromotor na nevyvážené zařízení? Třeba zařízení s ulomenou lopatkou ventilátoru, uvolněným závažím či jinou závadou? Nevyváženost se přes spojkový spoj přenese na elektromotor a ten se poškodí tak, jako by sám nebyl vyvážený. Proto je důležité měřit vyvážení nejen u elektromotoru, ale i u poháněných strojů. Více nám k tomu řekl odborník na elektromotory Lubomír Kastner.

O motorech #20: Co je to ustavení motoru?

  • 13.11.2015
O motorech #20: Co je to ustavení motoru?
Proč je důležité ustavení motoru? Bez ustavení dochází v motoru k narážení a nežádoucím vibracím, které poškozují stroj. Jedná se tedy o jednu z nejdůležitějších částí uvedení motoru do provozu. Při ustavení se elektromotor musí dostat do roviny s poháněným zařízením. Osy elektromotoru a napojeného zařízení tak mají být souběžné - a to ve třech rovinách: výškové, stranové a úhlové.

O motorech #19: Jak správně rozbíhat a řídit kroužkový motor?

  • 30.10.2015
O motorech #19: Jak správně rozbíhat a řídit kroužkový motor?
Kroužkové motory jsou specifická samostatná kategorie elektromotorů. Je zde vinutý stator a vinutý rotor, který se připojuje na reostat. Zde se vytváří fázový posun a točivé magnetické pole a tím pádem dochází k roztočení elektromotoru. Reostat je třeba pravidelně podrobovat údržbě, jelikož v něm může vznikat řada závad. Více nám k tomu řekl Lubomír Kastner.

O motorech #18: Jaké mohou být účinky okamžité reverzace za běhu motoru?

  • 16.10.2015
O motorech #18: Jaké mohou být účinky okamžité reverzace za běhu motoru?
Následky okamžité reverzace za běhu motoru jsou obvykle devastující. Motor by měl být konstrukčně proveden tak, aby nebylo možné provést reverzaci bez potřebné doby k zastavení. Ošetřeno by to mělo být například časovým spínačem. Pokud ale k okamžité reverzaci dojde, hrozí ulomení hřídele, utržení rotorového svazku od hřídele, přetržení hřídele za ložiskem či poškození vinutí a následné spálení.

O motorech #17: Co si mohu dovolit k asynchronnímu motoru?

  • 2.10.2015
O motorech #17: Co si mohu dovolit k asynchronnímu motoru?
Mohu si dovolit přetěžovat asynchronní motor? To byla další otázka na Lubomíra Kastnera v našem seriálu o elektromotorech. Každý motor je podle něj možné přetěžovat, záleží ale na konstrukčních omezeních motoru, výrobci, konkrétním typu motoru a na tom, jak často se přetěžuje. O kolik lze motory přetěžovat, tedy paušálně říci nelze. Typickým příkladem často přetěžovaných motorů jsou ty v sekačkách na trávu, řada lidí totiž nečte návody a nedělá pauzy nezbytné pro ochlazení motoru.

O motorech #16: Jak provádět přepínání hvězda/trojúhelník při těžkém rozběhu?

  • 18.09.2015
O motorech #16: Jak provádět přepínání hvězda/trojúhelník při těžkém rozběhu?
Správný čas přepnutí hvězda/trojúhelník závisí na typu motoru a jeho konkrétní aplikaci. Vhodnější a spolehlivější než přepínání hvězda/trojúhelník je v dnešní době spínání pomocí softstartéru. Ten nejenom sepne včas, ale také plní funkci ochranného prvku. Není třeba tedy ochranné prvky nasazovat zvlášť. Řešení navíc vyjde levněji a má snadnější zapojení.

O motorech #15: Jak určit začátky a konce vinutí a přitom nezničit motor?

  • 4.09.2015
O motorech #15: Jak určit začátky a konce vinutí a přitom nezničit motor?
Nejjednodušší a nejspolehlivější způsob, jak zjistit začátky a konce vinutí elektromotoru bez rizika jeho poškození, je zanést elektromotor do servisu. Jestliže totiž došlo k rozházení vývodů, příčinou bude pravděpodobně nějaké poškození elektromotoru, které by měli odhalit odborníci. Určování začátků a konců se nikdy neprovádí pod plným napětím 400V, v opačném případě hrozí totiž poškození motoru.
FIREMNÍ TIPY
Umíte odpovědět? Vysvětlete, proč musíme elektrické stroje chladit a co by se stalo, kdybychom je nechladili. Popište rozdíly mezi chlazením vzduchem a chlazením kapalinou. Vysvětlete, jak teplo putuje elektrickým strojem a jak nám tepelný okruh pomáhá toto teplo správně odvést. Co přesně znamená ventilace v kontextu elektrických strojů? Jaký je rozdíl mezi ...
Digitalizace nás kromě jiných služeb zasypává také daty. Máme tolik dat, že se v nich často nemůžeme vyznat. O tom, co nám dnes poskytuje digitalizovaná knihovna, hovořím s Petrem Žabičkou z Moravské zemské knihovny. Žijeme v době, kdy nové publikace nevznikají, nejsou žádní autoři odborných článků. Jsme zasypávání krátkými reklamními úryvky a zdroje ke studiu nám zůstávají skryty pod tlustou vrstvou marketingových cílů. Co s tím?
Rakouská pobočka OBO BETTERMANN začíná stavět další objekt! S heslem "Růst potřebuje prostor" startuje výstavba nového kancelářského, logistického a školicího centra v Gramatneusiedlu. Tam vzniká budoucí zázemí OBO Austria. Do konce roku bude nová budova OBO přístřeším pro zhruba třicet pracovníků značky. Do budoucna značka OBO zpevní svou dosavadní síť. A jaké je ohlédnutí za českou pobočkou? V květnu 2019 společnost OBO BETTERMANN oslavila na pražském ...
Terminolog
Týdenní přehled
Přihlašte si pravidelné zasílání týdenního přehledu
Vyhledávání
Hledaný text zadávejte prosím s diakritikou



Panacek
reklama
Tiráž

Neomezený náklad pro česky a slovensky hovořící elektrotechnickou inteligenci.

ISSN 1212-9933