Elektrika.cz, reportážní portál instalační elektrotechniky, vyhlášky, schémata zapojení .

Úvaha: Zásuvky ...

Elektrická zásuvka může vypadat jednoduše, ale skrývá v sobě mnoho ...

Technické normy ...

Přikazují, doporučují, nebo zakazují? O normativních předpisech a ...
 
Oddíly
reklama
Bleskovky
Osobní nástroje
FUTURE okénko - V nejbližších dnech se zde dočtete ...
  • Řekl, že digitalizace významně ovlivnila schopnost učení. Současný přístup k datům umožňuje lidem vzdělávat se v oblastech, o které mají zájem, a to prakticky a pohodlně díky různým online nástrojům, jako jsou aplikace a weby. Například, učení ...
  • Jste-li výrobcem strojů či řídicích rozvaděčů a toužíte být v obraze o nejnovějších trendech a produktech ve vašem oboru, pak si nenechte ujít toto živé vysílání! V této prezentaci společnost Eaton představí svůj aktuální sortiment a poslední inovace ...

Jsou FV systémy a dvojtarifní přípojka dotační pastí?


Document Actions
Článek
Dotkneme se tématu, který nás může postihnout v mnoha domácnostech. Pokud bude FV systém napojen na zásuvku, která je napájena 24 hodin denně, dojde k dohřívání TUV i v obdobích bez slunečního svitu. To znamená, že TUV bude ohřívána bez ohledu na signál HDO, tedy i v období, kdy platí vysoký tarif. Toto se zdá být v rozporu se smluvními podmínkami dvojsazby. Podle nich by měla být TUV ohřívána výhradně v době nízkého tarifu a měla by být zajištěna možnost automatického odpojení v období vysokého tarifu. Pozorně čtěte dál.
Z došlé pošty, Tým portálu Elektrika, ze dne: 25.09.2023
reklama

Pokud má být FV systém připojen na zásuvku, jež je napájena 24 h denně, narazíte na zapeklitý problém. Během noci, kdy slunce nesvítí, by byla TUV automaticky dohřívána. A co je v tom problém? Dohřívání by probíhalo i v době platnosti vysokého tarifu. A to by bylo v rozporu se smlouvou o dvojsazbě, podle níž by měla být TUV ohřívána jen v době nízkého tarifu.

A nyní k hlavnímu dotazu: Můžeme za takové propojení být sankcionováni? Někteří dodavatelé FV systémů tvrdí, že takové připojení nelze provést. Ale je to skutečně tak?

Odpovědi na tuto otázku se bohužel vyhýbají i některé energetické společnosti. Ale je důležité si uvědomit, že pokud by se takto provádělo na velkém měřítku, mohli by se mnozí uživatelé dostat do problémů s dodavateli elektrické energie a čelit možným sankcím.

Zde v diskusích Elektrika.cz si myslíme, že problém by měl být řešen z technického hlediska instalace FV systému, nikoliv z právního hlediska dodavatelských vztahů. Pokud FV systém pro ohřev TUV není autonomní a nefunguje v době odpojení signálem HDO, pak by pro mnoho zákazníků s dvojtarifem byl nepoužitelný. A co pak? Byl by dotační program MZP nesmyslný?

Je načase, aby naše ministerstvo mělo v této otázce jasno. V opačném případě může být mnoho z nás zklamáno a finančně postiženo.

Zůstaňte s námi a sledujte vývoj v této věci!


Z dopisu J. Vlacha


 

Pravidelný sobotní přehled novinek a bonusů
z celého portálu Elektrika získáte přihlášením

 

 

Diskutující k tomuto článku

  ... a další (počet diskutujících: 6)
TEXT Z OBLASTÍ SOUVISEJÍCÍ KONTAKT


Terminolog
Týdenní přehled
Přihlašte si pravidelné zasílání týdenního přehledu
Vyhledávání
Hledaný text zadávejte prosím s diakritikouPanacek
reklama
Tiráž

Neomezený náklad pro česky a slovensky hovořící elektrotechnickou inteligenci.

ISSN 1212-9933