Elektrika.cz, reportážní portál instalační elektrotechniky, vyhlášky, schémata zapojení .

 
Oddíly
reklama
Bleskovky
Osobní nástroje
FUTURE okénko - V nejbližších dnech se zde dočtete ...
  • S ukončením platnosti legendární vyhlášky 50/1978Sb. se nám objevuje na scéně požadavek na svéprávnost. V původním předpisu byl ukryt v potvrzení o zdravotní způsobilosti. Noví, mladí čekatelé na osvědčení dle nařízení vlády 194/22Sb. nejsou zatížení ...

HELUKABEL: Nerušící pohony (1/2)


Document Actions
HELUKABEL: Nerušící pohony (1/2)
Motorové připojovací vodiče, otáčky elektrických pohonů jsou plynule regulovány. Speciální vodiče zabraňují tomu, aby měnič rušil síť nebo jiná zařízení ... Nevýhodou systémů s frekvenčními měniči jsou silná rušivá elektromagnetická pole. Příčinou těchto rušivých polí jsou extrémně krátké zapínací a vypínací doby ...
Komerční sdělení, ze dne: 25.07.2006
reklama

Nevýhodou systémů s frekvenčními měniči jsou silná rušivá elektromagnetická pole. Příčinou těchto rušivých polí jsou extrémně krátké zapínací a vypínací doby tranzistorů IGBT v oblasti nanosekund a v taktovací frekvenci výstupního napětí frekvenčního měniče, které se pohybu je do max. 20kHz. To vede k vysokému podílu harmonických složek sinusového výstupního napětí měniče. Následkem silného elektromagnetického vyzařování (kde jako hlavní zdroj rušení působí zejména napájecí vodiče motorů) dochází ke značným rušením v rozvodné síti, v zařízeních a při přenosu dat.

Aby byl pro tento případ ještě zajištěn nerušený provoz přenosu signálu, stanovuje evropská norma EN 61800-3 (červenec 2005) velikost maximální úrovně rušení systému pohonu. Maximální mezní hodnoty (kvazi-špičkové hodnoty) pro úroveň rušení rozhlasového rušivého napětí jsou pro pásmo 0,15MHz30MHz a pro rušivé elektromagnetické vyzařování pro pásmo 30MHz1GHz - pokaždé pro kategorii C1: Obytné oblasti a pro kategorii C3: Průmyslová oblast. Tyto mezní hodnoty EMC musí dodržovat elektrické systémy pohonů s proměnnými otáčkami. Přitom se rozlišuje mezi systémy pohonů v obytných a průmyslových oblastech. Současně platí různé mezní hodnoty EMC. Tak musí tepelné oběžné čerpadlo řízení frekvenčním měničem v obytné oblasti splňovat přísnější požadavky podle C1 oproti měniči v průmyslové oblasti podle C2. Předpokladem pro úspěšné splnění normy však je, aby také namontované vodiče splňovaly tuto normu. To je možné pouze s pomocí dobře stíněných vodičů a ve speciálních případech ještě prostřednictvím dodatečné montáže síťových filtrů.

Namáhání přepětími
Základní harmonický signál, jehož napětí je přiváděno z frekvenčního měniče na motorový napájecí vodič, má sinusový průběh od 0 do 400Hz v souladu s požadavky na otáčky motoru. Při změně charakteristické impedance na začátku a konci motorového napájecího vodiče vznikají rázové vlny, při kterých dochází k přepětím následkem odrazů harmonických složek.

To se vyskytuje jen tehdy, když je délka motorového připojovacího vodiče delší než vlnová délka harmonického kmitání. U krátkých délek vodičů, tedy pokud je délka vodiče kratší než vlnová délka, dochází k rozkmitávacím procesům na výstupu frekvenčního měniče. To má za následek, že se vyskytují napětí, která jsou dvojnásobkem až trojnásobkem napětí motoru, jež pak jako napěťové špičky pravidelně zatěžují izolace motorového připojovacího vodiče a závitů cívek motoru. Proto musí být izolace motorového připojovacího vodiče dimenzována tak, aby se mohly vyskytovat napěťové špičky rovné dvoj až trojnásobku jmenovitého napětí.

Strojní kabely při navíjení na buben.
Následkem vysokých kmitočtů na výstupu měniče vznikají vysoké kapacitní svodové proudy. Tyto vysokofrekvenční kapacitní pracovní proudy následně tečou přes stínění a skříňku motoru do země a určují také průřez stínících opletení a přípojů stínění. Stínění musí být konstruováno tak, aby se nadměrně nepřehřívalo protékajícím proudem.


Strojní kabely při navíjení na buben

Dále dochází z důvodu velkých zemních kapacit především u dlouhých délek vodičů, k velkým jalovým proudům, které zatěžují frekvenční měnič tak, že následkem nadproudového omezení měniče již nemůže být k motoru přenášen potřebný činný výkon. Tyto proudy pak již nejsou na motoru k dispozici při tvorbě točivého momentu a současně tečou jako velké svodové proudy přes stínění a pak přes části motoru do země. Tyto rušivé proudy mohou protékat také kuličkovými ložisky hřídele motoru. Tím může dojít ke značnému poškození kroužků kuličkového ložiska, které se ukazují ve tvaru prohlubenin.

Aby se kompenzovaly popsané nevýhody techniky frekvenčních měničů, nabízí firma Helukabel motorové připojovací vodiče s optimální konstrukcí. Tyto speciální konstrukce zahrnují typové řady Topflex-EMC a Motorflex-EMC. Pomocí dvojitého stínění ze speciální hliníkové fólie a optimálního stínícího opletení z pocínovaných měděných drátků se stupněm pokrytí cca 80% jsou splňovány požadavky EMC podle EN 61800-3.

Oliver Streich,
Helukabel


- pokračování

 
 

 

TEXT Z OBLASTÍ SOUVISEJÍCÍ KONTAKT

Helukabel CZ s.r.o.
Zaslání vizitky
Zobrazit záznam v adresáři


FIREMNÍ TIPY
Umíte odpovědět? Vysvětlete, proč musíme elektrické stroje chladit a co by se stalo, kdybychom je nechladili. Popište rozdíly mezi chlazením vzduchem a chlazením kapalinou. Vysvětlete, jak teplo putuje elektrickým strojem a jak nám tepelný okruh pomáhá toto teplo správně odvést. Co přesně znamená ventilace v kontextu elektrických strojů? Jaký je rozdíl mezi ...
V přednášce na konferenci SOLID Team se Miroslav Záloha ze SUIP zmínil také o nutnosti a významu technické dokumentace při revizích. Přestože jsou běžné argumenty o ztrátě nebo zastarání dokumentace, zdůraznil, že legislativa, vládní nařízení a provozní bezpečnostní předpisy, jasně stanovují povinnost udržování a aktualizace technické dokumentace. Připomněl význam dokumentace pro správné provedení revize. Hlavním bodem bylo, že revizní technik musí nejen ... Více sledujte zde!
Digitalizace nás kromě jiných služeb zasypává také daty. Máme tolik dat, že se v nich často nemůžeme vyznat. O tom, co nám dnes poskytuje digitalizovaná knihovna, hovořím s Petrem Žabičkou z Moravské zemské knihovny. Žijeme v době, kdy nové publikace nevznikají, nejsou žádní autoři odborných článků. Jsme zasypávání krátkými reklamními úryvky a zdroje ke studiu nám zůstávají skryty pod tlustou vrstvou marketingových cílů. Co s tím?
Jaké problémy mohou nastat při tvorbě projektových dokumentací hromosvodu pro rodinné domy? Je časté, že nízká kvalita dokumentace komplikuje práci realizovních firem? Co obvykle chybí v těchto nedostatečných projektech? Jak důležitá je analýza rizik v projektování hromosvodů? Co všechno by měla obsahovat kvalitní technická zpráva? Je pravda, že někteří lidé nevědí, jak by měla správná dokumentace vypadat, a jsou spokojení jen s několika listy papíru? Jaký rozdíl je mezi zkušenými projektanty a těmi, kteří "podvádějí" v projektování? Co všechno zahrnuje dobře vypracovaný projekt hromosvodu a uzemnění?
DALŠÍ FIREMNÍ ODKAZY
... české zastoupení firmy DEHN + SÖHNE každé dva roky vždy k příležitosti veletrhu Amper vydává zkrácený český katalog svých výrobků. Opravdovou lahůdkou je druhá kapitola tentokrát žlutá, tedy Yelow/Line ...
Orientace v ochranách proti přepětí není v dnešní době nové ČS EN 62 305 zrovna snadná. Česká značka OEZ vydává aplikační příručku se základními informacemi pro projektování ochran proti přepětí. Z oblasti elektromagnetické kompatibility toho bylo již napsáno hodně. Ovšem od každého výrobce se očekává ...
Týdenní přehled
Přihlašte si pravidelné zasílání týdenního přehledu
Vyhledávání
Hledaný text zadávejte prosím s diakritikou



Panacek
Autor článku
reklama
Tiráž

Neomezený náklad pro česky a slovensky hovořící elektrotechnickou inteligenci.

ISSN 1212-9933