Elektrika.cz, reportážní portál instalační elektrotechniky, vyhlášky, schémata zapojení .

 
Oddíly
reklama
Bleskovky
Osobní nástroje
FUTURE okénko - V nejbližších dnech se zde dočtete ...
  • Když si starší pár pořídil fotovoltaickou elektrárnu na základě slibů obchodníka, netušil, jaké problémy je čekají. Po výpadku elektřiny v obci zjistili, že jejich investice nefunguje tak, jak očekávali. Co způsobilo, že jejich FVE nebyla schopna ...

E-book Patrika Trnčáka, sběratele odpojovačů


Document Actions
E-book Patrika Trnčáka, sběratele odpojovačů
Sbíráte něco z elektrotechniky? Možná vás bude zajímat tato jedinečná kniha! Na české sběratelské scéně je mnoho elektrotechnických nadšenců, ale málokdo může konkurovat zájmu Patrika Trnčáka, jenž se věnuje výhradně sbírání úsekových odpojovačů. Tyto masivní elektrické přístroje jsou často opomíjeny kvůli svým rozměrům a hmotnosti. Jde o zařízení používané v distribučních a přenosových elektrických sítích, zejména v oblasti vysokého napětí. Jeho hlavním úkolem je odpojit část elektrického zařízení nebo vedení od napájení za účelem údržby, oprav nebo jiných potřeb, zatímco zbytek sítě zůstává napájen.
Tým portálu Elektrika, ze dne: 23.08.2023
reklama


Na české sběratelské scéně vyniká osobnost Patrika Trnčáka, jehož zájem o elektrotechnické komponenty přesahuje běžné standardy. Jeho vášeň? Úsekové odpojovače.


Pro více informací kliknout!

Úsekový odpojovač je nezbytným prvkem v elektrotechnice, sloužícím k odpojení části vysokonapěťové linky nebo celé trafostanice. Toto zařízení má v České republice dlouhou historii výroby. Ve 20. letech minulého století zde působily renomované firmy, jako byl František Křižík či Českomoravská Kolben Daněk, jež se specializovaly právě na výrobu těchto odpojovačů.

Rok 2019 byl pro Patrika Trnčáka zlomovým v jeho sběratelské kariéře. Pořízení odpojovače není procházkou růžovou zahradou - nejenže váží stovky kilogramů, ale také vyžaduje znalost historie a techniky. Přesto Trnčákova sbírka dnes čítá 17 odlišných typů odpojovačů, od historických kousků po současné modely.


Pro více informací kliknout!

V jeho sběratelském úsilí mu nápadně pomohl František Daněk, další guru v oblasti elektrotechniky. Díky spolupráci s ním se Patrik Trnčák mohl ponořit hlouběji do historie a funkčnosti úsekových odpojovačů.


Pro více informací kliknout!

Patrik Trnčák plánoval vydání knihy o těchto fascinujících zařízeních, čímž posílí svou pozici jednoho z hlavních propagátorů tohoto oboru v Česku a nyní je tu! 

Pravidelný sobotní přehled novinek a bonusů
z celého portálu Elektrika získáte přihlášením

 

 

Diskutující k tomuto článku

  ... a další (počet diskutujících: 5)
TEXT Z OBLASTÍ SOUVISEJÍCÍ KONTAKTFIREMNÍ TIPY
Digitalizace nás kromě jiných služeb zasypává také daty. Máme tolik dat, že se v nich často nemůžeme vyznat. O tom, co nám dnes poskytuje digitalizovaná knihovna, hovořím s Petrem Žabičkou z Moravské zemské knihovny. Žijeme v době, kdy nové publikace nevznikají, nejsou žádní autoři odborných článků. Jsme zasypávání krátkými reklamními úryvky a zdroje ke studiu nám zůstávají skryty pod tlustou vrstvou marketingových cílů. Co s tím?
Rakouská pobočka OBO BETTERMANN začíná stavět další objekt! S heslem "Růst potřebuje prostor" startuje výstavba nového kancelářského, logistického a školicího centra v Gramatneusiedlu. Tam vzniká budoucí zázemí OBO Austria. Do konce roku bude nová budova OBO přístřeším pro zhruba třicet pracovníků značky. Do budoucna značka OBO zpevní svou dosavadní síť. A jaké je ohlédnutí za českou pobočkou? V květnu 2019 společnost OBO BETTERMANN oslavila na pražském ...
Pokud vaše pracovní náplň spadá do oblasti energetiky, nebo se jen zajímáte o přístroje či služby pro vn/vvn, mohl by vás zaujmout sortiment české společnosti IVEP, obzvláště pak nové kompaktní odpojovače určené právě pro vysoké a velmi vysoké napětí ...
Nové kabelové nosné systémy Jupiter, které jsou vyráběny v Koposu Kolín, se vyznačují mnoha přednostmi ve srovnání s předchozím prodávaným typem žlabů, např. embosováním (prolis kolem perforovaných otvorů ve dně) pro zvýšení tuhosti žlabů ...
Terminolog
Týdenní přehled
Přihlašte si pravidelné zasílání týdenního přehledu
Vyhledávání
Hledaný text zadávejte prosím s diakritikouPanacek
reklama
Tiráž

Neomezený náklad pro česky a slovensky hovořící elektrotechnickou inteligenci.

ISSN 1212-9933