Elektrika.cz, reportážní portál instalační elektrotechniky, vyhlášky, schémata zapojení .

UČEBNICE EVP#4: ...

Čtvrtý díl učebního textu je určen pro pracovníky pověřené prováděním ...

OBO: Vkládací ...

Vkládací lišty jsou samozřejmostí. V případě instalačních ...
 
Oddíly
reklama
Bleskovky
Důvěryhodnost média
Které čtyři možnosti v přenosu informací označíte za důvěryhodnější?
Hlasu ze záznamu
Hlasu přímého přenosu
Videozáznamům
Živým videopřenosům
Zprávám z doslechu
Osobnímu kontaktu
Textu odborných tiskovin a webu
Fotografie časopisu a novin

[ Výsledky | Hlasování ]
Hlasů : 413
Bazar
Nabídka, prodám ....
Poptávka, koupím ...
Poptávka, koupím ...
Nabídka, prodám ....
Nabídka, prodám ....
Nabídka, prodám ....
Osobní nástroje

Desatero odpovědného zadlužování


Document Actions
Desatero odpovědného zadlužování
Na počátku jste měli jen nějakou vytouženou věc, kterou jste si chtěli pořídit a neměli dostatek finančních prostředků, abyste si ji mohli koupit. Jedním z řešení bylo vzít si půjčku a postupně ji splácet. Příliš dlouze jste nad tím nepřemýšleli. Za normální situace by se asi nic tak hrozného nedělo, ale v době finanční a ekonomické krize ...
Komerční sdělení, ze dne: 1.06.2012
reklama

 

Na počátku jste měli jen nějakou vytouženou věc, kterou jste si chtěli pořídit a neměli dostatek finančních prostředků, abyste si ji mohli koupit. Jedním z řešení bylo vzít si půjčku a postupně ji splácet. Příliš dlouze jste nad tím nepřemýšleli. Za normální situace by se asi nic tak hrozného nedělo, ale v době finanční a ekonomické krize začaly vaše výdaje převyšovat příjmy. A najednou je problém na světě.

Naši nezávislí finanční odborníci z bankovních i nebankovních institucí vypracovali na základě svých již mnohaletých zkušeností desatero odpovědného zadlužování platného jak pro domácnosti, tak pro soukromé firmy a společnosti:

1. Nepůjčuji si na zbytečnosti
Vždy si nejdříve rozmyslím, zda předmět nebo služba, které si chci s pomocí úvěru pořídit, skutečně v současné době potřebuji. Nekupuji si novou plazmovou televizi jen proto, že ji mají sousedé. Za vlastní peníze mohu chtít, za půjčené musím potřebovat.

2. Nepřeplácím životnost
Nekupuji si na úvěr žádný produkt nebo službu, které budu splácet delší dobu, než je budu reálně užívat. Nebudu například splácet celý rok čtrnáctidenní dovolenou u moře, ale smysluplné je splácet patnáct let koupí pořízený byt.

3. Neriskuji úpadek (osobní bankrot)
Pečlivě si propočítám, jakou částku měsíčně si mohu vzhledem ke své ekonomické situaci (celkové výši příjmů) dovolit splácet. Vždy myslím i na zadní vrátka v podobě finanční rezervy na horší časy (měla by být alespoň na šest měsíců).

4. Nedůvěřuji každému
Pozorně si prověřím subjekt, který mi úvěr nabízí. Vždy myslím na to, že půjčky může v podstatě poskytovat kdokoliv. Společnosti, které si žadatele neprověřují, si obvykle kompenzují riziko výší úroků nebo jinými sankcemi. Důvěřuji, ale opatrně prověřuji.

5. Nejsem unáhlený
Neberu automaticky první nabídku půjčky, kterou dostanu. Pečlivě zvážím, který typ úvěru je pro mé potřeby nejvhodnější, nechvátám s výběrem a porovnávám různé podmínky.

6. Neporovnávám pouze úroky
Vždy si zjistím, kolik mě bude úvěr reálně stát včetně všech poplatků za správu úvěru, uzavření smlouvy a dalších. Neporovnávám úrokové sazby, ale roční procentní sazby nákladů (RPSN) a celkový objem peněz, který zaplatím.

7. Nepodepisuji neznámé
Vždy se podrobně seznámím se smlouvou a úvěrovými podmínkami včetně případných sankcí a pokut. Nepodepisuji nic, čemu jednoznačně nerozumím. V případě potřeby se poradím s odborníky nebo alespoň zkušenějšími lidmi ze svého okolí.

8. Nemyslím jen na současnost
Své závazky splácím řádně a včas a tím si buduji pozitivní úvěrovou historii kdykoliv do budoucna. Snáze a levněji si tak mohu event. příště půjčit znovu. V případě potřeby se pojistím pro situaci neschopnosti splácet v budoucnu.

9. Nepůjčuji si na splácení půjčky
Pokud přes veškerá opatření nastane situace, kdy nejsem schopný úvěr splácet, nepůjčuji si další peníze na vyrovnání dluhu. Snažím se domluvit řešení přímo s věřitelem.

10. Nevěřím na zázraky
Pokud jsem u seriózní bankovní či jiné finanční instituce se žádostí o úvěr odmítnut, zamyslím se znovu nad svou ekonomickou situací dříve, než budu jinde žádat o dražší úvěr. Pamatuji na to, že tím nechrání jen sebe, ale i mě.

(Podle materiálů provozovatele Bankovního a Nebankovního registru klientských informací společnosti CCB - Czech Credit Bureau Praha).

Dr. Ing. Bohumil Tesařík


Tento článek vyšel také v časopise
EvP 3-4/2012

 

 
 

 

Diskutující k tomuto článku

  ... a další (počet diskutujících: 2)
TEXT Z OBLASTÍ SOUVISEJÍCÍ KONTAKT
Jindřich Babarík BAEL
Zaslání vizitky
Zobrazit záznam v adresáři


FIREMNÍ TIPY
OEZ Letohrad není jen výrobce přístrojů, ale ke svým výrobkům poskytuje také služby. Tou zásadní je servis. Na podrobnosti z první ruky jsme se obrátili na vedoucího servisních služeb, Miroslava Uhra. Co nás zajímalo? Jaké přístroje lze v dnešní době servisovat? Má servis OEZ nějaké výhody, proti konkurenčním dodavatelům? Vozí s sebou technici při výjezdu i celý náhradní jistič? Jak technici můžou vědět k jakému případu jedou? Jak moc budou moderní technologie pomáhat servisu jističů do budoucna? Celou reportáž sledujte v tomto článku!
Přestože je servis OEZ prakticky nonstop službou, která reaguje na vnější podněty, existují určité pravidelné činnosti. Tým servisních mechaniků je plánovaně vytěžován tak, aby se daly zvládnou veškeré požadavky na divizi kladené. Samozřejmě servisní zásahy se plánovat nedají, ale počítat se s nimi musí. Pokud by servisní vozidlo muselo zasahovat s "majákem" v nočních hodinách, jaké jsou šance na odstranění závad? Jaké poruchy servis řeší nejčastěji? Jak vypadá typický pracovní den? K jakým přístrojům je nejvíce výjezdů? Sledujte v tomto reportážním dílu ...
Častou negativní zkušenost mají (nejen) elektrotechnici z přístupu stavebních úřadů. Nejedná se tentokrát o problém "tvrdohlavosti" úřadu, ale naopak o přílišnou benevolentnost, hraničící až s ignorací zákonných vyhlášek a nařízení. Zajímali jsme se tedy o zkušenosti se stavebními úřady a pohled odborníků na danou problematiku ...
Je ve všeobecné známosti, že objekty by měly být chráněny hromosvody. Jak ale určit kvalitu systému ochrany před bleskem? Detailnější informace poskytuje ČSN EN 62305-2. Pomůckou pak je free software Milana Kauckého ...
Terminolog
Týdenní přehled
Přihlašte si pravidelné zasílání týdenního přehledu
Vyhledávání
Hledaný text zadávejte prosím s diakritikouPanacek
Autor článku
reklama
Tiráž

Neomezený náklad pro česky a slovensky hovořící elektrotechnickou inteligenci.

ISSN 1212-9933