Elektrika.cz, reportážní portál instalační elektrotechniky, vyhlášky, schémata zapojení .

 
Oddíly
reklama
Bleskovky
Osobní nástroje

Jak je to s přepěťovkami v neměřené části?


Document Actions
Jak je to s přepěťovkami v neměřené části?
Poznámky k instalaci ochran před přepětím v neměřených částech rozvodů nízkého napětí. Zjišťoval jsem některé odpovědi na otázky, které se nabízejí po shlédnutí některých odborných textů a reklam.
Jiří Macháček, ze dne: 28.01.2005
reklama

Zjišťoval jsem některé odpovědi na otázky, které se nabízejí po shlédnutí některých odborných textů a reklam. Zde předkládám své doposud zjištěné informace....

  • 1.) Pro instalaci v neměřených částech
    elektrických rozvodů mají rozvodné společnosti vytvořeny vlastní předpisy, které vycházejí v České republice z podnikové normy energetiky PNE 33 0000-5. Ta připouští před elektroměrem pouze instalaci svodičů třídy B, nikoliv C. Např. její příloha č.2 s názvem „Požadavky na zařízení přepěťové ochrany třídy B zapojované v neměřené části“ nekompromisně říká, že použít lze výhradně zařízení přepěťové ochrany třídy B na bázi jiskřiště. Co musím tedy dodržet, když chci instalovat svodič bleskových proudů před elektroměr?

  • 2.) V některých jiných státech se před elektroměrem
    instalace kombinovaných svodičů třídy B+C (VDE 0675-6) resp. I+II (EN 61643-11) skutečně připouští. K těmto účelům však byly vyvinuly již před několika lety svodiče resp. svodičové sestavy firmami jak Dehn + Sohne, tak OBO Bettermann. Toto platí pouze v ČR?

  • 3.) Kompaktní provedení kombinovaného svodiče B+C v jednom pouzdru
    je na trhu již řadu let. Reprezentuje jej např. svodič DEHNventil od firmy Dehn + Sohne. Slyšel jsem o kombinovaném svodiči, jedná se opravdu o novinku minulého roku?
     
  • 4.) Vyjímatelné horní díly svodičů - jiskřišť třídy B,
    nejsou také žádnou novinkou, podle katalogů v polici OBO nabízí toto řešení již od roku 1999. A jestli se nepletu, tak jeden typ OBO s tímto řešením pouzdra obdržel ocenění „Zlatý Ampér“. Varianta ve spojení s klasickými svodiči (třída C) s vyjímatelnou horní částí, je již také dodávaná několik roků. Umožňuje realizaci kompaktních svodičových sestav B+C s nulovým unikajícím proudem pro všechny typy silových sítí nn. Jak dalece je tedy dnes vyjímečná vícedílná konstrukce svodičů?

  • 5.) Signalizace stavu jednotlivých prvků svodičové sestavy není snad přednost,
    ale povinnost vyplývající z výrobkových norem. Mnou chápáno, jestliže svodič obsahuje prvek typu varistor nebo podobný, musí mít odpojovací zařízení bránící destrukci pouzdra nebo jeho blízkého okolí např. nežádoucím teplem apod. U svodičů třídy B na principu jiskřiště je však použití termínu „signalizace stavu jednotlivých prvků“ poněkud zavádějící. Pasivní jiskřiště indikaci mít nemusí a nemají. Případná signalizace u těchto svodičů totiž zahrnuje jen případné pomocné zapalovací obvody (pokud jsou konstrukční částí jiskřiště) nikoliv vlastní výkonový prvek - jiskřiště. Je tedy celkem lhostejné, máme-li zcela pasivní jiskřiště bez signalizace nebo jiskřiště s pomocnými zapalovacími obvody a signalizací jejich stavu. Takto jsem si to nechal několikrát vysvětlit na seminářích OBO a Dehn. Jaký smysl má signalizace u přepěťové ochrany? Jedná se o přednost?

Rád bych se dozvěděl pravdu od některého nezávislého odborníka. Tedy nejlépe ne od distributora.

 
 

 

TEXT Z OBLASTÍ SOUVISEJÍCÍ KONTAKT


FIREMNÍ TIPY
Umíte odpovědět? Vysvětlete, proč musíme elektrické stroje chladit a co by se stalo, kdybychom je nechladili. Popište rozdíly mezi chlazením vzduchem a chlazením kapalinou. Vysvětlete, jak teplo putuje elektrickým strojem a jak nám tepelný okruh pomáhá toto teplo správně odvést. Co přesně znamená ventilace v kontextu elektrických strojů? Jaký je rozdíl mezi ...
V přednášce na konferenci SOLID Team se Miroslav Záloha ze SUIP zmínil také o nutnosti a významu technické dokumentace při revizích. Přestože jsou běžné argumenty o ztrátě nebo zastarání dokumentace, zdůraznil, že legislativa, vládní nařízení a provozní bezpečnostní předpisy, jasně stanovují povinnost udržování a aktualizace technické dokumentace. Připomněl význam dokumentace pro správné provedení revize. Hlavním bodem bylo, že revizní technik musí nejen ... Více sledujte zde!
S novými teleskopickými jímači je instalace jednodušší, rychlejší a dostupnější. Jímače, navržené pro snadný transport a snadnou montáž, přinášejí změnu postupů pro montéry všude. S teleskopickými jimači může jedna osoba bez problémů převézt a nainstalovat vše potřebné v jakémkoliv vozidle. Přečtěte si nebo sledujte v instruktážním videu, jak může tato novinka může zjednodušit práci na střechách ...
Digitalizace nás kromě jiných služeb zasypává také daty. Máme tolik dat, že se v nich často nemůžeme vyznat. O tom, co nám dnes poskytuje digitalizovaná knihovna, hovořím s Petrem Žabičkou z Moravské zemské knihovny. Žijeme v době, kdy nové publikace nevznikají, nejsou žádní autoři odborných článků. Jsme zasypávání krátkými reklamními úryvky a zdroje ke studiu nám zůstávají skryty pod tlustou vrstvou marketingových cílů. Co s tím?
DALŠÍ FIREMNÍ ODKAZY
Rakouská pobočka OBO BETTERMANN začíná stavět další objekt! S heslem "Růst potřebuje prostor" startuje výstavba nového kancelářského, logistického a školicího centra v Gramatneusiedlu. Tam vzniká budoucí zázemí OBO Austria. Do konce roku bude nová budova OBO přístřeším pro zhruba třicet pracovníků značky. Do budoucna značka OBO zpevní svou dosavadní síť. A jaké je ohlédnutí za českou pobočkou? V květnu 2019 společnost OBO BETTERMANN oslavila na pražském ...
... české zastoupení firmy DEHN + SÖHNE každé dva roky vždy k příležitosti veletrhu Amper vydává zkrácený český katalog svých výrobků. Opravdovou lahůdkou je druhá kapitola tentokrát žlutá, tedy Yelow/Line ...
Jak má vypadat správně provedený skrytý svod podle ČSN 34 1390- Předpisy pro ochranu před bleskem? Mohlo by se zdát, že správné provedení jímací soustavy a svodů podle dnes již neplatné normy je mrtvé téma, ale hromosvody provedené podle této normy z roku 1969 nás ještě mnoho let budou doprovázet a bude docházet k jejich opravám a opakovaným revizím podle ČSN 33 1500.
Pokud se chceme svou argumentací stavět na uvádění rozdílu, musíme se podívat na oba póly. V tomto případě na § 47 vyhlášky 137/1998 Sb., jehož obsah je v nové vyhlášce 268/2009 Sb. nahrazen § 36. Jaký je tedy rozdíl mezi zmíněnými paragrafy?
Terminolog
Týdenní přehled
Přihlašte si pravidelné zasílání týdenního přehledu
Vyhledávání
Hledaný text zadávejte prosím s diakritikou



Panacek
reklama
Tiráž

Neomezený náklad pro česky a slovensky hovořící elektrotechnickou inteligenci.

ISSN 1212-9933