Elektrika.cz, reportážní portál instalační elektrotechniky, vyhlášky, schémata zapojení .

 
Oddíly
reklama
Bleskovky
Osobní nástroje
FUTURE okénko - V nejbližších dnech se zde dočtete ...
  • S novými teleskopickými jímači je instalace jednodušší, rychlejší a dostupnější. Jímače, navržené pro snadný transport a snadnou montáž, přinášejí změnu postupů pro montéry všude. S teleskopickými jimači může jedna osoba bez problémů převézt a ...
  • Jak naplno využít schopností programovatelných relé easyE4? Podívejte se jaké možnosti vám dávají nové přístroje. Od různých způsobů vizualizace procesů až po komunikaci s okolním světem. Ovládněte programování relé easyE4 a staňte se expertem v ...

Starý, dobrý kolík.... (1.)


Document Actions
Starý, dobrý kolík.... (1.)
Kde je tedy pravda? Věčné polemiky, diskuze a domněnky o zásuvkových systémech v ČR. Zásuvky SCHUKO versus zásuvky podle ČSN v Stanovisko technické normalizační komise TNK 22 při ČSNI.
Josef Kunc, Josef Rýmus, ze dne: 20.12.2004
reklama

Znovu se ze strany České obchodní inspekce (ČOI) otevřela otázka zásuvek SCHUKO, tj. domovních jednofázových chráněných zásuvek s postranními ochrannými kontakty (německé zkratkové slovo Schuko = Schutzkontakt). Překvapující je, že to vypadá (i když ze strany SRN není znám nějaký nátlak), že ČOI by byla pro to, aby se u nás tento německý systém zavedl.

 

Dotaz:
Jsou zásuvky SCHUKO schváleny pro běžné používání?
"Se svým dotazem bych měl zřejmě kontaktovat EZÚ, možná mně však dokážete odpovědět taky. Jedná se o problém použití německých zásuvek s bočními ochrannými kontakty v našich instalacích. V tomto případě zásuvky typu SCHUKO. Do těchto zásuvek se nedají zastrčit klasické vidlice s ochrannou zdířkou, ale pouze k tomu přizpůsobené a vyráběné vidlice, takže teoreticky nehrozí, že by napojený spotřebič nebyl chráněn před nebezpečným dotykovým napětím. V každém případě se však tyto zásuvky u nás, pokud mám zkušenost, vůbec nepoužívají. Německý zákazník si je však přeje použít ve své firmě, a to nejen v kancelářích, ale i v místnostech pro bydlení, vaření, mytí atd., kde je stávající elektrická instalace s "našimi" zásuvkami, které chce vyměnit. Ptám se, zdali jsou tyto zásuvky v naší republice schváleny pro běžné používání."

Odpověď:
Zásuvkový systém s kolíkem byl u nás (v Československu) normalizován již v roce 1933. V České a Slovenské republice je zaveden a používán systém domovních dvojpólových zásuvek a vidlic s ochranným kolíkem podle ČSN 35 4515/1969 a ČSN 354516/1969. V současné době jsou platné normy ČSN IEC 60884-1/2003 Vidlice a zásuvky pro domovní a podobná použití ­ Část 1: Všeobecné požadavky a ČSN 354516/2001

Domovní zásuvky
Dvojpólové zásuvky a vidlice AC 2,5A 250V a 16A 250V. Tyto normy vycházejí z mezinárodních doporučení Publikace CEE 7/1963 a IEC 83/1975 (nahrazena IEC 60083/1997). Systém domovních dvojpólových zásuvek s ochranným kolíkem byl v ČSR zaveden již v roce 1934. Zaveden je též v Belgii, Francii, Lucembursku, Polsku, Portugalsku a Španělsku. Systém zásuvek SCHUKO zajišťuje propojení ochranného vodiče stejně jako náš systém; nezajišťuje však polarizaci kontaktů zásuvek a vidlic, což z hlediska bezpečnosti není podstatné. Podstatné je to, že přístupem, který německý zákazník vyžaduje, se do našeho systému vnese zmatek. Spotřebiče, které se u nás prodávají (a nejsou to jenom tuzemské výrobky), jsou přizpůsobeny našemu systému.

Systém s kolíkem Systém Schuko

Uvedená otázka, tj. možnosti použití zásuvkového systému SCHUKO v naší republice, byla již několikrát diskutována v rámci Technické normalizační komise pro elektrotechnické předpisy se závěrem: nedoporučuje se.

Obdobný přístup projevila při neoficiálním jednání o otázkách technické normalizace i německá strana. V rámci Evropy do doby zavedení jednotného celoevropského systému si každá země drží svůj zásuvkový systém.

V ČR však v jednotlivých konkrétních případech záleží na stanovisku příslušného inspektorátu bezpečnosti práce.

Otázka na závěr:
Zajímalo by nás, jak tolerantně se na území SRN přistupuje k používání jiných zásuvkových systémů než SCHUKO. Zda se např. pro francouzské firmy povoluje používat systém s ochranným kolíkem, který se používá u nás.
(Dovoluje si snad někdo pomyslet, že by se něco takového povolilo naší firmě v SRN?)
Otázka i odpověď vychází ze stanoviska TNK pro elektrotechnické předpisy i z konzultací s pracovníky EZÚ.

Připomíná se, že:

  • otázka jednotného evropského zásuvkového systému byla řadu let bezvýsledně projednávána;
  • pokud nebude existovat evropská norma na jednotný zásuvkový systém, nemá cenu český zásuvkový systém měnit
  • pokud bude v Evropě jednotně normou přijat uvedený systém SCHUKO, samozřejmě jej i přes jeho určité nevýhody přijmeme. Přijetí by neznamenalo žádný technický pokrok (který se očekával od již dříve projednávaného evropského systému)
  • přínosem by bylo evropské sjednocení zásuvkového systému
  • do přijetí evropské normy nemá cenu náš zásuvkový systém (který je v podstatě totožný se systémem dalších evropských zemí, např. s francouzským a belgickým zásuvkovým systémem) měnit za jakýkoliv jiný systém
  • argument uváděný pro změnu - totiž že na trhu je dostatek adaptorů a vidlic (mj. též vidlic UNISCHUKO) - je možno použít též jako protiargument k tomu, aby se náš systém neměnil

adaptor kolík-schuko adaptor schuko-kolík

  • německé firmy mohou na náš trh dodávat své výrobky, na nichž uplatní výše uvedená opatření, aniž je nutno náš dosavadní systém měnit, stejně jako naše či francouzské, belgické, švédské výrobky se tak mohou bez problémů prodávat na trhu německo-rakouském. Německé firmy působící na území ČR proto ani nemusí ve svých provozovnách přeinstalovávat zásuvky a mohou do nich připojovat své přístroje vybavené vidlicemi UNISCHUKO a adaptory
  • výrobky s univerzálními vidlicemi UNISCHUKO jsou zřejmě o něco dražší než vidlice pro jeden systém. Použitím vidlic UNISCHUKO v našem zásuvkovém systému se zachovává jedna výhoda tohoto systému, totiž stálá orientace kontaktů fázového a středního vodiče. Na druhou stranu se snižuje krytí vidlice zasunuté do zásuvky oproti naší klasické vidlici použité v našem zásuvkovém systému.

A nyní k tomu, proč my máme přejít na systém německý?
Vždyť je možné, že naši německo-rakouští spolubydlící v "Evropském domě" přijdou na výhody našeho zásuvkového systému. (Kromě výše uvedených výhod zjistí, že náš kolík je bytelný, zatímco "caplíky" ochranných kontaktů u zásuvek SCHUKO se ulamují.) Třeba uznají, že je vhodné změnit jejich systém na náš. Nebudou lpět na systému SCHUKO a jejich odpovědné orgány doporučí, aby oni přešli na náš systém. A co dohoda dvou spřátelených tahounů evropské integrace - Francie a Německa? Kdo z těch dvou velikých už přešel nebo přechází na systém toho druhého? Nebo tam již zavedli takovou liberalizaci, že je v podstatě jedno, který z těch dvou systémů bude kdo užívat? Zřejmě ne. Tak daleko ještě asi nejsme.

Slovo na závěr:
A proč se uvedená otázka nevyřešila evropskou normou? Ta by přece měla pro celou Evropu předepsat jednotné provedení domovních vidlic a zásuvek.

Jedním z důvodů, proč nedošlo v této otázce k dohodě, byly náklady na výměnu všech zásuvek v jednotlivých evropských zemích. Pro evropské superstáty to bylo drahé. A my, když nás do toho nikdo nenutí, bychom tu výměnu měli provést. U nás to zřejmě bude "zadarmo". A za nějaký rok, až se velmoci umoudří a na něčem, snad lepším, než co máme dnes, se dohodnou? (Vždyť našim dosti příbuzným systémům již táhne na osmdesátku.) To bychom pak měli celou výměnu provádět znovu?

Zvykli jsme si na to, že co praví EU, to je svaté. Měníme šipky na silnicích hranaté za zaoblené, nasazujeme vodovodní baterie s bezdotykovým spínáním a teď snad budeme vyměňovat zásuvky jednoho stařičkého systému za zásuvky jiného systému, který (při zanedbání jeho nevýhod) není ani modernější, ani bezpečnější. Přitom nás do toho nikdo nenutí, EU to nikde nepředepisuje, a náš současný systém celo evropskému obchodu (jak ukazuje rozbor pracovníka obchodní inspekce) nijak nebrání.

--- pokračování

 

Pravidelný sobotní přehled novinek a bonusů
z celého portálu Elektrika získáte přihlášením

 

 

Diskutující k tomuto článku

   (počet diskutujících: 1)
TEXT Z OBLASTÍ SOUVISEJÍCÍ KONTAKT



FIREMNÍ TIPY
Digitalizace nás kromě jiných služeb zasypává také daty. Máme tolik dat, že se v nich často nemůžeme vyznat. O tom, co nám dnes poskytuje digitalizovaná knihovna, hovořím s Petrem Žabičkou z Moravské zemské knihovny. Žijeme v době, kdy nové publikace nevznikají, nejsou žádní autoři odborných článků. Jsme zasypávání krátkými reklamními úryvky a zdroje ke studiu nám zůstávají skryty pod tlustou vrstvou marketingových cílů. Co s tím?
Pohyblivá napájecí jednotka HoverCube VH od OBO. V dílenských prostorách tam, kde se na pracovní ploše objevují různá zařízení, různých rozměrů, se pevně instalovanými zásuvkami prakticky, jejich počtem a blízkostí nikdy nezavděčíme. Jinak je tomu u pohyblivých přívodních boxů. Ty se přiblíží na potřebnou vzdálenost a stejně tak rychle uklidí do bezpečné vzdálenosti. A parametry? Krytí IP20, rozměry ...
Terminolog
Týdenní přehled
Přihlašte si pravidelné zasílání týdenního přehledu
Vyhledávání
Hledaný text zadávejte prosím s diakritikou



Panacek
reklama
Tiráž

Neomezený náklad pro česky a slovensky hovořící elektrotechnickou inteligenci.

ISSN 1212-9933