Elektrika.cz, reportážní portál instalační elektrotechniky, vyhlášky, schémata zapojení .

 
Oddíly
reklama
Bleskovky
Osobní nástroje

Témata pokrývající všechny uvedené oblastí

Energetika

Pražská distribuční síť a výpadky elektřiny

  • 23.12.2014
Pražská distribuční síť a výpadky elektřiny
Co se stane, když v Praze dojde k výpadku u některé z rozvoden elektřiny? O tom nás poučil tiskový mluvčí distribuční společnosti Pražská energetika (PRE) Petr Holubec. Jak se společnost vyrovnala s výbuchem v rozvodně v Chodově v červnu 2013? Co by se stalo, kdyby v Praze došlo k úplnému blackoutu? Jak by na něj reagovaly integrované složky záchranného systému, dopravní podnik nebo nemocnice? A jak dlouho by trvalo opětovné rozsvícení Prahy? Sledujte tento článek s videoklipem.

Kogenerační jednotka na bázi mikroturbíny

  • 16.12.2014
Kogenerační jednotka na bázi mikroturbíny
Filip Ovčačík ze společnosti GGC ENERGY na AMPERu 2014 představil kogenerační jednotku na bázi mikroturbíny. K čemu jednotka slouží a jak je na tom z pohledu emisí? Jaká je návratnost investice do této technologie? Kdo vyrábí její speciální hořák? Jak probíhalo nasazení této jednotky ve firmě vyrábějící papírové obaly? A proč si tato firma vybrala právě tuto technologii? To se dozvíte v tomto článku s videoklipem.

Michal Hejl o problematice ICT v teplárenství

  • 30.10.2014
Michal Hejl o problematice ICT v teplárenství
Michal Hejl ze společnosti Unicorn Systems na Dnech teplárenství a energetiky představil řešení Damas Power pro plánování v teplárenství. V čem toto řešení zákazníkům pomůže? Z jakých modulů se řešení skládá? Pro které kategorie zákazníků je řešení určeno? Jaké má přínosy? Kde již bylo řešení použito? A proč vlastně mají teplárenské firmy plánovat? Odpovědi na otázky a další informace se dozvíte v článku s videem.

Evžen Tošenovský o energetické koncepci EU

  • 23.10.2014
Evžen Tošenovský o energetické koncepci EU
Jaká je energetická koncepce Evropské unie? O tom hovořil na Dnech teplárenství a energetiky europoslanec a člen Výboru pro průmysl, výzkum a energetiku Evžen Tošenovský. Upozornil na problémy, které tato koncepce v energetice vytváří, a vysvětlil, v čem tkví vítězství obnovitelných zdrojů v EU. Je tlak zástupců průmyslu na EU neefektivní? Jak Tošenovský pomáhá zástupcům českého průmyslu v EU? Odpovědi na tyto otázky a další informace se dozvíte v článku s videem.

Kam kráčí české teplárenství

  • 14.10.2014
Kam kráčí české teplárenství
Předseda výkonné rady Teplárenského sdružení Mirek Topolánek zodpovídal na Dnech teplárenství dotazy Stanislava Cieslara na současnost i budoucnost českého teplárenství. Objasnil, jaký význam má české teplárenství pro národní hospodářství nebo jak je na tom české teplárenství ve srovnání se slovenským, německým a polským. Co podle něj čeká české teplárenství v budoucnu? To se dozvíte v článku s videem.

SCHRACK: Superkapacitorová UPS

  • 7.10.2014
SCHRACK: Superkapacitorová UPS
V čem jsou revoluční superkapacitorová UPS? O tom na AMPERu 2014 hovořil Jiří Šotola ze společnosti Schrack Technik. Jaké mají superkapacitory výhody oproti klasickým bateriím? Jak se liší superkapacitorová UPS od starší rotační UPS? Jak probíhá výpočet potřebné kapacity superkapacitorů? A jakými způsoby lze kontaktovat společnost Schrack Technik v případě dotazů? Odpovědi na tyto otázky a další informace se dozvíte v článku s videem.

Karel Kuchta o kategorizaci záložních energetických systémů

  • 14.08.2014
Karel Kuchta o kategorizaci záložních energetických systémů
Karel Kuchta ze společnosti Phoenix Zeppelin přednášel o spolehlivosti záložních energetických systémů a energocenter a o tom, jak jsou klasifikovány. Co se skrývá za zkratkou TIER? A co je spolehlivostní funkce? Jak probíhá napájení energo centra? Jak vypadá napájení v podobě TIER1? Jak probíhá napájení pomocí redundandních rozvaděčů? A jak vypadá paralelní zapojení UPS? To se dozvíte v jeho přednášce s názvem Kategorizace záložních energetických systémů podle provozní spolehlivosti.

LPE: Bohumír Garlík o inteligentních budovách 2

  • 5.08.2014
LPE: Bohumír Garlík o inteligentních budovách 2
Kdy zvolit inteligentní elektroinstalaci a kdy raději klasickou? Jak se od sebe liší a jaké jsou hlavní výhody inteligentní elektroinstalace? Těmto a dalším otázkám se věnuje druhá část přednášky Bohumíra Garlíka z Fakulty stavební ČVUT zaměřená na inteligentní budovy. V přednášce se také dozvíte, jaká je maximální hodnota elektromagnetické indukce pro zdravé prostředí a jaké hodnoty elektromagnetické indukce vykazují domácí spotřebiče.

LPE: Bohumír Garlík o inteligentních budovách

  • 5.08.2014
LPE: Bohumír Garlík o inteligentních budovách
Víte, jak vzniklo sousloví inteligentní budova? Je to akrostich složený z počátečních písmen slov Integrace Nových Technologií, Energetiky, Lingvistické Inteligence, Geologie, Ekologie a Nanotechnologie včetně Citlivé Estetiky v BUDOVĚ. O inteligentních budovách přednášel na 22. setkání elektrotechniků v Brně Bohumír Garlík z Fakulty stavební ČVUT. Které instituce se věnují oboru Inteligentní budovy? Jaké je uplatnění studentů tohoto oboru na ČVUT? Jaké jsou podmínky realizací inteligentních budov? To vše se dozvíte v přednášce.

Slunce, vítr, biomasa ...

  • 27.06.2014
Slunce, vítr, biomasa ...
Rizika pro výrobce elektřiny z obnovitelných zdrojů. Chceme-li mít jistotu spolehlivé dodávky elektřiny i do budoucna, je třeba počítat také s obnovitelnými zdroji energie. Ne vždy a ne všude jsou však rotory větrníků klátící se vysoko nad hlavami vítány. Ve vzrušených diskusích o tom, zda nějaký kus země má být využit pro instalaci větrné elektrárny nebo ne, jsou často opomíjeny otázky rizik ...

Požadavky pro návrh chlazení a možnosti chlazení elektrických rozvaděčů

  • 14.05.2014
Požadavky pro návrh chlazení a možnosti chlazení elektrických rozvaděčů
Víte jak zchladit zbytkové teplo v rozvaděči? Co vše potřebujete vědět, abyste se mohli správně rozhodnout v otázce chlazení? Měli byste vědět jaká je potřebná teplota uvnitř rozvodné skříně. Jaká je teplota prostředí v okolí takového zařízení, a pak už můžete odhadnout potřebný chladící výkon. Ale jaký vliv na chlazení má umístění rozvaděče a rozložení elektrických přístrojů? Jak prakticky odvádět teplo? Kdy použít výměník tepla? Jaké jsou k dispozici chladící jednotky? Pro odpovědi sledujte tento článek!

Připojovací podmínky pro osazení měřících zařízení ČEZ

  • 25.03.2014
Připojovací podmínky pro osazení měřících zařízení ČEZ
René Čumpelík z ČEZ Měření hovořil o připojovacích podmínkách pro osazení měřících zařízení v odběrných místech napojených z distribuční sítě nízkého napětí a jejich užití v praxi. Co vše zaznělo? Co řeší připojovací podmínky? Pro koho jsou připojovací podmínky. Povinnosti plynoucí z připojovacích podmínek. Legislativní závaznost. Pro jaká odběrová místa. Požadované podmínky pro HDS. Hlavní domovní vedení. Odbočky k elektroměrům. Elektroměrový rozvaděč. Veřejná přístupnost elektroměrových rozvaděčů. Vybavení elektroměrového rozvaděče. Přepěťové ochrany. Místo v elektroměrovém rozvaděči. Hlavní jistič. Provedení vodičů. Značení vodičů návlečkami. Přímé měření ...

Servis zařízení distribuce elektrické energie

  • 14.02.2014
Servis zařízení distribuce elektrické energie
Na veletrhu AMPER 2013 hovořili Stanislav Cieslar a Radomír Fireš o realizaci vytápění v hotelu v Humpolci a dále o servisu na zařízeních v oblasti distribuce elektrické energie. Rozhovor se ubíral i dalšími směry, jako "komplexní servis výkonových přepínačů transformátorů různých výrobců, servis na výkonových transformátorech nebo o použití topných kabelů". Podívejte se na záznam rozhovoru...

NIZKYTARIF.net pomáhá s nalezením platných časů tarifů

  • 16.10.2013
NIZKYTARIF.net pomáhá s nalezením platných časů tarifů
Opravdu máte přehled o nízkých a vysokých tarifech dodavatelů energie? Pokud si nejste jistí, můžete použít novou webovou pomůcku nizkytarif.net. Přehledným zpracováním problematiky získáte přehled o aktuálních stavech a také o podmínkách jednotlivých sazeb. Uvedený zdroj se vám bude hodit pro vaše zákazníky, kterým tak snadněji vysvětlíte princip a parametry poskytování elektrické energie ...

AF POWER: Optimalizace energetického hospodářství

  • 1.10.2013
AF POWER: Optimalizace energetického hospodářství
AF POWER agency zve na odborný seminář s názvem „Optimalizace energetického hospodářství a prevence dopadů poruch v elektrizační soustavě na provoz a výrobu“. Seminář je určen pro zástupce výkonného managementu a energetika průmyslových závodů, vedení tepláren a spaloven, zástupce provozů produkujících technologickou páru, představitele obcí, provozovatele lokálních distribučních soustav ...
FIREMNÍ TIPY
V přednášce na konferenci SOLID Team se Miroslav Záloha ze SUIP zmínil také o nutnosti a významu technické dokumentace při revizích. Přestože jsou běžné argumenty o ztrátě nebo zastarání dokumentace, zdůraznil, že legislativa, vládní nařízení a provozní bezpečnostní předpisy, jasně stanovují povinnost udržování a aktualizace technické dokumentace. Připomněl význam dokumentace pro správné provedení revize. Hlavním bodem bylo, že revizní technik musí nejen ... Více sledujte zde!
Digitalizace nás kromě jiných služeb zasypává také daty. Máme tolik dat, že se v nich často nemůžeme vyznat. O tom, co nám dnes poskytuje digitalizovaná knihovna, hovořím s Petrem Žabičkou z Moravské zemské knihovny. Žijeme v době, kdy nové publikace nevznikají, nejsou žádní autoři odborných článků. Jsme zasypávání krátkými reklamními úryvky a zdroje ke studiu nám zůstávají skryty pod tlustou vrstvou marketingových cílů. Co s tím?
Jaké problémy mohou nastat při tvorbě projektových dokumentací hromosvodu pro rodinné domy? Je časté, že nízká kvalita dokumentace komplikuje práci realizovních firem? Co obvykle chybí v těchto nedostatečných projektech? Jak důležitá je analýza rizik v projektování hromosvodů? Co všechno by měla obsahovat kvalitní technická zpráva? Je pravda, že někteří lidé nevědí, jak by měla správná dokumentace vypadat, a jsou spokojení jen s několika listy papíru? Jaký rozdíl je mezi zkušenými projektanty a těmi, kteří "podvádějí" v projektování? Co všechno zahrnuje dobře vypracovaný projekt hromosvodu a uzemnění?
Pokud dnes uslyším Dubaj, představím si horko, písek a arabský svět. Jak může vypadat taková elektroinstalace v islámském podání? Chodí se někdo přezkušovat z vyhlášky 50? Co bezpečnost, hygiena a výdělky? A mnoho dalších otázek jsme měli před cestou do Arabských emirátů. Náš cíl byl staveniště mrakodrapu! Kdo staví šejkům mrakodrapy v Dubaji?
DALŠÍ FIREMNÍ ODKAZY
Kam se v budovách vyvíjí uplatnění vysokorychlostních dat optickými vlákny? Příchod elektroinstalačních podomítkových trubek Fraenkische se zabudovaným optickým vláknem se datoval dřív než známost standardů datových přenosů Industry 4.0. Trubky s označením FFKuS DATALIGHT se v českých e-shopech objevují, ale na běžných stavbách určitě ne. Jde o speciálku, říkají dataři, v běžném obydlí stačí spotřebiteli Wi-Fi. Jiná situace může ...
Terminolog
Týdenní přehled
Přihlašte si pravidelné zasílání týdenního přehledu
Vyhledávání
Hledaný text zadávejte prosím s diakritikou



Panacek
reklama
Tiráž

Neomezený náklad pro česky a slovensky hovořící elektrotechnickou inteligenci.

ISSN 1212-9933