Elektrika.cz, reportážní portál instalační elektrotechniky, vyhlášky, schémata zapojení .

DEHN: Praktický ...

České zastoupení značky znovu připravilo praktickou výuku práce s izolovaným ...

Technické normy ...

Přikazují, doporučují, nebo zakazují? O normativních předpisech a ...
 
Oddíly
reklama
Bleskovky
Bazar
Nabídka, prodám ....
Nabídka, prodám ....
Nabídka, prodám ....
Nabídka, prodám ....
Nabídka, prodám ....
Nabídka, prodám ....
Nabídka, prodám ....
Nabídka, prodám ....
Nabídka, prodám ....
Osobní nástroje
FUTURE okénko - V nejbližších dnech se zde dočtete ...
  • Jak vypada edisonova labolatoř? Jak si ji představit? Ano, můžeme si odskočit do muzeas v New Jersey, z New York City co by člověk kamenem dohodil. Ale teď sedíme na české hroudě. Pokud připisujeme Edisonovi žárovku, co pak bylo součástí jeho ...

Bezbateriové záložní zdroje


Document Actions
Bezbateriové záložní zdroje
Záložnímu energocentru se zážehovým či vznětovým motorem nebo i s plynovou turbinou trvá nějaký čas, než je schopno pokrýt důležitou spotřebu. Těch pár počátečních minut se musí pokrýt nějakým jiným zdrojem, schopným okamžité dodávky elektřiny. Bateriové UPS známe, ale co takhle setrvačník?
Komerční sdělení, ze dne: 29.01.2010
reklama


I dříve, než došlo k masivnímu uplatnění záložních zdrojů UPS, museli provozovatelé kritických aplikací řešit nepřerušené napájení elektrickou energií.

Jedním z řešení jsou tzv. no-break systémy. Soustrojí je složeno z asynchronního třífázového pohonného elektromotoru, synchronního generátoru, setrvačníku, elektromagnetické spojky a dieselového motoru. Součástí je také ovládací skříň s automatikou a regulací.

Energocentrum je kompletováno a testováno ve výrobním závodě jako celek na společném rámu, a takto transportováno na místo instalace, což klade velké nároky na stěhovací trasu a dopravní (zdvihací) prostředky (délka stroje bývá až 10 metrů plus prostor pro manipulaci a montáž). Pokud je zařízení dodáváno po částech, vyžaduje dlouhou a náročnou instalaci s použitím adjustovací aparatury a kvalifikovaného personálu. Jsou použity elektrické točivé stroje s „klasickou“ konstrukcí na 1500 ot./min. s těžkým magnetickým obvodem a s potřebou instalace výkonné vzduchotechniky. Délka společné osy klade značné nároky na přesnost montáže. Navíc takové velké zařízení se obtížně kapotuje – výsledkem je hlučnost vyšší než u standardního dieselagregátu.

V normálním provozním stavu pohání asynchronní elektromotor generátor, který napájí přes rozvod zajištěného napětí požadované spotřebiče a zařízení. Při výpadku sítě je generátor poháněn krátkodobě energií nastřádanou v roztočeném setrvačníku, startuje dieselmotor a po dosažení nastavených otáček je elektromagnetickou spojkou připojen generátor. Nedochází tak k přerušení napájení. Generátor je regulován budícím proudem pomocí automatiky, která sleduje frekvenci a napětí na výstupu z generátoru.

Robustní a v podstatě nezničitelná konstrukce těchto strojů přináší podstatnou nevýhodu: reakce na změnu zátěže je velmi pomalá a dosahuje až stovek milisekund.

Modernější jsou tzv. dynamické systémy UPS, které se uplatnily zejména na letištích při zabezpečeném napájení osvětlení ranvejí. Řešení obsahuje v jedné skříni standardní bateriový zdroj UPS, rotační napájecí systém ve vertikálním uspořádání a dieselgenerátor.

S nástupem moderních technologií bylo možné tyto stroje „odlehčit“, vybavit elektronikou a vstoupit s nimi do nového tisíciletí. Tato bezbateriová energocentra se na našem trhu objevila v roce 2002, a najdeme je v datacentrech, nemocnicích, dálničních tunelech, průmyslových objektech, akademických institucích i jinde.

Základním kamenem bezbateriového energocentra je elektrický točivý stroj - setrvačník/motorgenerátor, jehož zapojení vzdáleně připomíná zdroj UPS s architekturou line-interactive  s tím rozdílem, že je neustále v motorovém režimu na pracovních otáčkách. Pokud je energetická síť v pořádku, prochází energie ze sítě přímo do zátěže a současně je přes AC/AC měnič napájen setrvačník. Vzhledem k minimalizaci ztrát je rotor uložen ve vakuu a namísto zavěšení v ložiscích levituje v magnetickém poli statoru.

Při výpadku rozvodné sítě přejde setrvačník do generátorického režimu a přes AC/AC měnič napájí zátěž tak dlouho, než dojde k nastartování dieselgenerátoru, sfázování obou napětí a převzetí zátěže dieselgenerátorem. Pak dojde i k opětnému nabití (dosažení  jmenovitých otáček) setrvačníku.

Krátce po uvedení tohoto principu na trh byla vyvinuta i zjednodušená varianta: použití setrvačníku s příslušným měničem jako přímá náhrada olověných baterií. Setrvačník s měničem se pak připojuje přímo na stejnosměrný meziobvod zdroje UPS. Tyto stroje jsou dnes dále rozvíjeny řadou zahraničních výrobců, zvyšují se pracovní otáčky až na 70.000 ot/min-1 , zmenšuje se jejich hmotnost a zvyšuje účinnost. Každý rok je v tomto oboru nějaká technologická novinka, kterou i v České republice uvádí několik dodavatelů.

Bezbateriové zdroje mají optimalizovánu dobu zálohování (runtime) na hodnotu, která garantuje spolehlivý start dieselgenerátoru a jeho schopnost převzít napájení zátěže. Z technologických důvodů totiž není možné zkonstruovat bateriový zdroj UPS s dobou zálohování kratší než 5 minut – přitom je tato časová „rezerva“ vzhledem k funkci energocentra zbytečná.

Jako pesrpektivní se jeví použití i jiných alternativních zdrojů pro nouzovou dodávku elektrické energie. Na veletrzích CEBIT a Hannover Industrie v roce 2008 prezentovalo několik výrobců systémy, které využívají palivové články, solární energii, případně energii větrnou. Kombinací těchto zdrojů s klasickými dieselgenerátory a bateriovými zdroji lze vytvořit „superzdroj“, který můžeme s nadsázkou označit jako „energii pro kterékoli místo na zemi“. Nevýhodou je zatím velmi nepříznivý poměr cena/výkon, a také nízká hodnota výkonu pro zátěž (cca do 30kVA). První ohlasy na českém trhu nebyly příliš pozitivní, nikoli však z důvodů technických, ale kvůli složité ochraně těchto zařízení před vandaly.

Ing. Karel Kuchta

Více informací z oblasti naleznete zde ...

 
 

 

Diskutující k tomuto článku

  ... a další (počet diskutujících: 20)
TEXT Z OBLASTÍ SOUVISEJÍCÍ KONTAKT

LPE s.r.o.
Zaslání vizitky
Zobrazit záznam v adresáři


FIREMNÍ TIPY
Podívejme se krátce na katalog svítidel, vyrobený směrem ke koncovým spotřebitelům, architektům. Pohledem technika jde pouze o prodej designu. Z technického hlediska jde stále o stejný základ, tělo, stínítko a závěs ... určitě však tomu neodpovídá cena za jednotlivé typy. Ale to je starostí investora, nikoliv projektanta, realizátora instalace a revizního technika už vůbec ne. Přesto se nás elektrotechniků svítidla týkají přestože je připojujeme na dva, tři vodiče ...
Problematika spínání elektrických obvodů je stejně stará jako používání elektrického proudu pro náš jednodušší život. Při spínání vzniká mnoho zajímavých jevů, které se ale mohou nepříznivě projevit na spínacích přístrojích. Proto je důležité mít o některých jevech určitou představu a na základě znalosti, jak obvody ovlivňují spotřebiče volit správný typ spínacího přístroje.Zopakujme si charakter zátěží, odporová, induktivní, kapacitní ... jaké jsou proudy u odporové zátěže, cívky relé, motoru, žárovky nebo třeba kondenzátoru? Čtěte nebo poslouchejte tuto přednášku!
Rakouská pobočka OBO BETTERMANN začíná stavět další objekt! S heslem "Růst potřebuje prostor" startuje výstavba nového kancelářského, logistického a školicího centra v Gramatneusiedlu. Tam vzniká budoucí zázemí OBO Austria. Do konce roku bude nová budova OBO přístřeším pro zhruba třicet pracovníků značky. Do budoucna značka OBO zpevní svou dosavadní síť. A jaké je ohlédnutí za českou pobočkou? V květnu 2019 společnost OBO BETTERMANN oslavila na pražském ...
Pokud dnes uslyším Dubaj, představím si horko, písek a arabský svět. Jak může vypadat taková elektroinstalace v islámském podání? Chodí se někdo přezkušovat z vyhlášky 50? Co bezpečnost, hygiena a výdělky? A mnoho dalších otázek jsme měli před cestou do Arabských emirátů. Náš cíl byl staveniště mrakodrapu! Kdo staví šejkům mrakodrapy v Dubaji?
DALŠÍ FIREMNÍ ODKAZY
Na výstavě Světlo v architektuře 2010 představila firma WILLIAMS originální řadu svítidel OCCHIO. Jedná se o zajímavě řešený modulární osvětlovací systém, který nabízí uživateli velké množství možných kombinací a způsobů pro kreativní řešení osvětlení ...
Nové kabelové nosné systémy Jupiter, které jsou vyráběny v Koposu Kolín, se vyznačují mnoha přednostmi ve srovnání s předchozím prodávaným typem žlabů, např. embosováním (prolis kolem perforovaných otvorů ve dně) pro zvýšení tuhosti žlabů ...
Úsporné spotřebiče se rodí v posledních letech jako houby po dešti a že jich letos bylo! Ale že se k úsporným spotřebičům přidají i UPS-ky, to je novinka. A je UPS-ka vůbec spotřebič? Více informací o tom, jaké vlastnosti mají úsporné UPS-ky, čtěte zde ...
Chcete mít přehled o dostupných záložních systémech? Jak a čím zálohovat různá zařízení v elektroinstalacích může být problémem nikoliv pouze pro spotřebitele. Tento technický sešit dává přehled o různých záložních zdrojích, které navrhujete, dodáváte nebo instalujete. Co tento katalog obsahuje, naleznete v tomto článku ...
Terminolog
Týdenní přehled
Přihlašte si pravidelné zasílání týdenního přehledu
Vyhledávání
Hledaný text zadávejte prosím s diakritikouPanacek
Autor článku
reklama
Tiráž

Neomezený náklad pro česky a slovensky hovořící elektrotechnickou inteligenci.

ISSN 1212-9933