Elektrika.cz, reportážní portál instalační elektrotechniky, vyhlášky, schémata zapojení .

 
Oddíly
reklama
Bleskovky
Osobní nástroje
FUTURE okénko - V nejbližších dnech se zde dočtete ...
  • Pokud slyším o prostředí výbuch, vybaví se mi GENERI. Nejsem si jistý, zda je to portfóliem které poskytuje rozsáhlý přehled různých typů nevýbušných elektrických zařízení nebo způsobem prezentace této značky. Ale pokud hledám specifikace pro ...

ABB: 100 let od prvního jističe


Document Actions
ABB: 100 let od prvního jističe
Víte, že je to právě 100 let, co byl vynalezen první jistič? Každý ví, co znamená „nahodit jistič“ a mnozí minimálně tuší, že bez jističů bychom asi stále měnili pojistky. A měnit pojistky vyžaduje mít jejich zásobu. A co pokud najednou pojistka chybí? To už je jiný příběh ... Ale kdo z nás ví, kdo jistič vynalezl? Chcete vidět, jak tehdy vypadal patentový list prvního jističe? Naleznete jej v příloze článku ...
Komerční sdělení, ze dne: 25.04.2023
Každý ví, co znamená „nahodit jistič“ a mnozí minimálně tuší, že bez jističů bychom asi stále měnili pojistky. Ale kdo z nás ví, kdo jistič vynalezl? S revolučním vynálezem v podobě prvního jističe přišel v roce 1923 Hugo Stotz.Jeho šroubovací jistič v podobě tepelné a magnetické spouště zakomponované v jediném přístroji způsobil „elektrikářskou revoluci“ a zcela změnil svět elektroinstalací. Místo výměny každé pojistky tu byl přístroj, který bylo možné opětovně použít, jinými slovy „nahodit“. Navíc jej bylo možné umístit do stejného držáku, do kterého se montovaly pojistky.  Jističe proto velmi rychle nahradily původní porcelánové pojistky, které se musely vždy měnit za nové. S jističem tedy přišla i významná úspory času i materiálu.V průběhu času jistič přirozeně měnil design na různá páčková provedení, vedle porcelánu byl používán i bakelit, který se v elektroinstalacích začal používat po roce 1930 a vydržel ve výrobě dlouhá léta. Až v 60. letech minulého století se design jističů přiblížil stávající podobě a byl upraven pro montáž na lištu DIN. Od vynálezu prvního jističe dnešní doby urazil nejen design a materiály, ale i technika stávajících modulárních přístrojů obrovský kus cesty. A my v ABB jsme rádi, že jsme znovu u toho.

Dnes se bez jističů neobejde žádná elektroinstalace – díky nim bezpečně fungují spotřebiče, jako jsou ledničky, pračky, sporáky, ale i strojní zařízení.


Víte, že instalační jistič detekuje nežádoucí proudy a do 10 milisekund dokáže přerušit elektrický obvod? Je to 10x rychlejší reakce než mrknutí oka. V té chvíli je jistič vystaven intenzivnímu teplu v rozmezí od 5.000 do 6.000°C, což je teplota, která taví i horniny.

Jak se ABB dostalo k výrobě jističů aneb Historie výroby
Původní společnost Stotz und Cie GmbH se v roce 1918 stala součástí BBC (Brown, Boveri & Cie). Sloučením společností ASEA (Allmänna Svenska Elektriska Aktiebolaget) a BBC pak v roce 1988 vzniklo ABB a s ním posléze i jednotka ABB Stotz - Kontakt. Tak od doby vynálezu do dnešních dnů vyrobila přes miliardu těchto jističů. Výrobní závod je v německém Heidelbergu a ročně produkuje více než 40 milionů jističů.


Náhled celého patentového listu po kliknutí!

I po 100 letech stále první v inovacích!
První instalační jistič ABB vynalezl Hugo Stotz, když do jediného přístroje zkombinoval tepelnou a magnetickou spoušť. I po 100 letech přináší ABB světu nová inovativní řešení. Tím nejnovějším je DS301C, nejmenší přístroj na trhu, spojující jistič a chránič do jednoho modulu, jinými slovy praktický „kombík“.

Historické milníky, aneb ABB to jistí!
  •  1923 – vynález jističe – Hugo Stotz
  •  1961 – první modulární jistič Stotz
  •  1980 – první hlavní jistič od Stotz
  •  2011 – nový design modulárních přístrojů ABB
  •  2023 – první „kombík“ jistič + chránič v jednom modulu od ABB

Více technické dokumentace v redakční knihovně naleznete zde!
 
 

 

Diskutující k tomuto článku

  ... a další (počet diskutujících: 4)
TEXT Z OBLASTÍ SOUVISEJÍCÍ KONTAKT

ABB s.r.o.
Zaslání vizitky
Zobrazit záznam v adresáři


Terminolog
Týdenní přehled
Přihlašte si pravidelné zasílání týdenního přehledu
Vyhledávání
Hledaný text zadávejte prosím s diakritikouPanacek
Autor článku
reklama
Tiráž

Neomezený náklad pro česky a slovensky hovořící elektrotechnickou inteligenci.

ISSN 1212-9933