Elektrika.cz, portál o silnoproudé elektrotechnice, elektroinstalace, vyhlášky, schémata zapojení.

PHXC: Nové ...

Od každého většího rozvaděče provedeného seriózním způsobem očekáváme ...

Jak se chová ...

Když budete zapínat počítačovou síť, většinou spíná spínání ...
 
Oddíly
reklama
Bleskovky
20.10.2017 Turck nabízí své nové portfólio LED osvětlení s robustní univerzální řadou WLS27 od partnera Banner Engineering. Odolnost vůči otřesům, UV záření a polykarbonátové pouzdro, to jsou vlastnosti, díky kterým jsou LED světla WLS vhodná pro osvětlení strojů a montážních pracovišť v nejdrsnějších vnitřních ...
19.10.2017 HW uvádí modernizovanou řadu zařízení HWg-Ares12. Mezi hlavní novinky patří možnost vzdáleně konfigurovat a aktualizovat firmware, což znamená, že zařízení z rodiny Ares jsou nyní ideální pro použití v rámci instalací velkého rozsahu. Ares je určen pro vzdálené monitorování připojených senzorů v oblastech, kde chybí připojení k ...
18.10.2017 TIP na podlahové pásky k organizaci pracoviště. Potřebujete podlahové značení pro jasnou a přehlednou organizaci vašeho skladu, výrobních prostor nebo kanceláří? Chcete mít značení podlah, které je kvalitní, trvanlivé a zároveň snadno odstranitelné? Potom pro vás máme přesně to, co hledáte! Jasné vymezení jednotlivých prostorů v halách a skladech je pro efektivní fungování výroby naprosto nezbytné. Nejčastěji používaným prostředkem pro podlahové ...
17.10.2017 Jednomodulové USB nabíječky. Jde o USB adaptér určený pro systém modulárního elektroinstalačního materiálu MODUL. Díky jejich výkonu s výstupním proudem až 2.1A lze snadno a rychle nabíjet chytré telefony, tablety a další elektronická zařízení skrze standardní USB vstup. Zařízení je dostupné ve ...
16.10.2017 Znáte dálkové ovládání vozu titron pomocí smartphonu nebo tabletu? V průběhu dodatečné lokalizace lze aplikací BAUR Remote App prostřednictvím mobilního připojení k internetu dálkově ovládat všechny důležité funkce vozu titron. Například zapnutí a vypnutí rázového generátoru; nastavení rázového napětí a sledu rázů (5–20 rázů/min., jednotlivý ráz); výběr rozsahu rázového napětí; deaktivace ...
13.10.2017 Věděli jste o interaktivním nástroji pro výběr digitálního multimetru? Fluke dlouhodobě vyrábí testovací a měřicí přístroje. Aby bylo možné přesně vybrat nejvhodnější model digitálního multimetru k dané problematice, společnost Fluke zřídila pro tento účel rychlou interaktivní webovou ...
12.10.2017 V kterých případech je vhodné umístit ovládání motorového spouštěče na dveře rozvaděče? Možná odpověd: Toto řešení je vhodné využít hned z několika důvodů. Motorový spouštěč ovládaný přes hřídel a ovládací hlavici na panelu je možno využít jako bezpečnostní hlavní vypínač v souladu s potřebnými standardy, navíc zahrnuje i ochranu vůči zkratu a nadproudu, díky tomu se snižuje počet jinak ...
Vybrané zdarma funkce
Které tři funkce nových videopořadů chcete zdarma?
Celý záznam
Sestřih záznamu
Stopáž záznamu
Audioverze záznamu
Textový přepis záznamu
Souvislosti záznamu
Diskutovat k záznamu
Výsledky budou zveřejněny později

[ Výsledky | Hlasování ]
Hlasů : 661
Bazar
Nabídka, prodám ....
Nabídka, prodám ....
Poptávka, koupím ...
Nabídka, prodám ....
Nabídka, prodám ....
Nabídka, prodám ....
Osobní nástroje
FUTURE okénko - V nejbližších dnech se zde dočtete ...
  • Každý, kdo udržuje elektrická zařízení v provozu se setkává dle druhu prostředí s určitým znečištěním. V případě těžkého průmyslu jde o běžný provozní problém. Nečistota v kontaktech může způsobit různé neočekávané problémy. Na trhu jsou k dispozici ...

Znáte příběh dvacetiletého KOPOFLEXU?


Document Actions
Znáte příběh dvacetiletého KOPOFLEXU?
Kabelová chránička KOPOFLEX oslavila dvacet let na světě! Jak v Kolíně začali s výrobou Kopoflexu? Jak vůbec na tuto myšlenku přišli? Mohl mít tehdy někdo tušení, že bude chránička KOPOFLEX žádaným produktem? Co přesně předcházelo Kopoflexům? Jaká množství chrániček se v počátcích vyráběla? Kolik se tehdy vyrábělo kilometrů denně a kolik teď? Proč se KOPOFLEX vyrábí na Ukrajině? Jaký význam má vyrábět chráničky v různých barvách? V případě KOPOFLEXu, který dnes slaví 20 let, odpovídá na otázky zaměstnanců sám technický ředitel Jaroslav Topol.
Komerční sdělení, ze dne: 17.07.2017

Pokud pracujete pro nějakou firmu a máte ke své práci vztah, dříve či později se zajímáte o souvislosti. KOPOS Kolín je složen z mnoha oddělení a z mnoha pracovníků. Každá část má určité informace. Aby se vyjevil celý pravdivý obrázek, je potřeba odpovědí od správného člověka. V případě KOPOFLEXu, který dnes slaví 20 let, odpovídá na otázky zaměstnanců sám technický ředitel Jaroslav Topol.


Proč se datuje vznik KOPOFLEXu právě k tomu datu?
Správně chránička kabelů, normovaná, zkoušená, označená tímto názvem a je mu 20 let. Kopos jej ochrannou známkou zaregistroval 17. 7. 1997. Výroba v Kolíně se následně rozjela v prosinci.
Proč se firma rozhodla pro výrobu Kopoflexu? Jak tato myšlenka vznikla?
Tato myšlenka vznikla v druhé polovině devadesátých let, kdy Kopos hledal další možnou výrobu a také jsme cítili, že stávající sortiment nebude stačit pro rozvoj firmy. Z plastů jsme v té době vyráběli klasické elektroinstalační lišty, trubky a krabice. Hledali jme další technologicky podobnou produkci.

Jak to probíhalo? Co vše se muselo přizpůsobit a zařídit?
Spíše jsme hledali jakou výrobu. Chtěli jsme takovou, která bude blízká té naší. Aby to byla extruze, pokud možno extruze plastu. A začali jsme se dívat, co vlastně v západní Evropě funguje. Co je tam a co tady u nás není.

Věděli jste v té době, že to bude velmi oblíbený produkt?

Tušili jsme to, protože v té době se tady chráničky nepoužívaly plastové. Když jsme jeli do Německa nebo dál na západ, tak jsme viděli, že všude na stavbách se povalují plastové chráničky, které jsme tady neznali.

Co přesně předcházelo Kopoflexům?

U nás v České republice a všude před plastem, kopoflexům předcházely betonové chráničky, azbesto-cementové chráničky. Plastové se moc nedělaly. Kanalizace se dělala kameninová a betonová nikoliv plastová. Kopos (dříve Kablo Kolín) v té době vyráběl trubky pro elektroinstalaci dle ČSN a začínal se zabývat výrobou jednoplášťových optochrániček pro telekomunikační účely.

Vyvinul se za těch 20 let materiál či změnila technologie výroby?

Materiál se vyvíjí neustále, výrobní technologie se vylepšuje. Výroba se zrychluje, dochází ke změně hmotnosti trubek. Ale v principu je to stejné.

Jaké byly na začátku objemy?

Byl to velký průšvih. Koupili jsme linku, která stála v té době 1,5 milionů německých marek. A když se linka postavila, tak vytíženost linky byla taková, že jela 2 dny v týdnu na jednu směnu, někdy ani to ne. Všichni jsme začali shánět zákazníky na tento produkt. Dokonce to bylo tak, že se utvořily skupiny, nejenom obchodníků, ale i techniků. Jezdili jsme po celé republice, sháněli jsme po různých potenciálních odběratelích kontakty a nabízeli Kopoflexy.


Poptávka je v současnosti velká, přesahuje výrobní kapacitu.  Kolik se vyrábělo na začátku kilometrů denně a kolik teď?

V roce 1997 jsme byli schopni vyrobit 12 km trubek denně. Samozřejmě jsme je nevyráběli, protože nebyla potřeba, ale kapacitně jsme byli schopni toto množství vyrobit. Dnes můžeme vyrobit 72 km trubek Kopoflexu za den. Závisí to na dimenzi, kterou vyrábíme, ale teoreticky ta možnost je. Dceřiná společnost na Ukrajině, kde máme také výrobu, produkuje 12 km chrániček denně. Já tu vytíženost linek vždycky popisuji takto. Linka najede v průměru 7 600 hodin za rok , což je 86,76 % z celkové roční doby.  Do tohoto času není započítána údržba a přestavby linky na jinou dimenzi chráničky.  Vždy to porovnávám s kilometry, které by za tu dobu najelo osobní auto s průměrnou rychlostí 60 km/hod., což vychází jako bych v autě najel za jeden rok 456 000 km. Takže to je naše výrobní hranice a začíná být neúnosná. Řešení situace je v jednání.

Vzhledem k velkému budování infrastruktury je tedy Kopoflex produktem číslo 1?

Velká poptávka po tomto artiklu nastala už v loňském roce. Díky volným výrobním kapacitám nám hodně pomáhal svojí kapacitou výrobní závod na Ukrajině, velké množství trubek jsme nakoupili zpět. Letos má i Ukrajina dostatek svých zakázek, takže dovoz zpět není již v takové míře možný. Což je ale v pořádku, protože podnikatelským záměrem při posunutí výroby na Ukrajinu nebyl zpětný dovoz výrobků do ČR.

Výroba Kopoflexu, jak jste již zmínil, je také na Ukrajině, kde má Kopos dceřinou společnost. Proč jste právě tam rozjeli výrobu?
Myslíme si, že tak jak plastové trubky postupovaly ze západu k nám, budou postupovat dál na východ. A samozřejmě Ukrajina je obrovská země, kde je infrastruktura zanedbaná. Prakticky žádná neexistuje, vyjma velkých měst, ale v těch menších a na vesnicích ne. Předpokládáme, že tam bude daleko větší potřeba tohoto typu výrobku než v České republice.

Odkdy se Kopoflexy na Ukrajině vyrábí?

Výrobu na Ukrajině jsme zahájili v roce 2011. Je tam jedna linka. Původní stroj z roku 1997 prošel generální opravou a poté jsme ho přemístili na Ukrajinu. S produkcí tady zatím stačíme, i když už to jede také na hraně své kapacity.

Proč jsou Kopoflexy v různých barvách, má to nějaký význam v průmyslu?
Začalo se s červenými trubkami. Kopoflex primárně používala jedna česká energetická společnost a ta chtěla červenou chráničku, protože k označení kabelů v zemi používají červené krycí fólie.  Ostatní barvy jsou na přání zákazníka. Třeba v Polsku používají modré chráničky v Rakousku je také modrá žádaná, fialová se například dělá pro Velkou Británii, žlutá putuje do Estonska.Ing. Jaroslav Topol vystudoval elektrotechnickou fakultu VŠSE Plzeň. V listopadu 1988 nastoupil do firmy Kablo Kolín na pozici hlavního energetika. Od roku 1995 je technickým ředitelem téže firmy KOPOS KOLÍN a.s.
POKUD PRACUJETE V OBORU
a zajímají vás možnosti kabelových chrániček,
máte možnost si zažádat o aktuální papírový katalog

NÍŽE UVEDENÝM FORMULÁŘEM!
 
 

 

 
 

Diskutující k tomuto článku

   (počet diskutujících: 4)
TEXT Z OBLASTÍ SOUVISEJÍCÍ KONTAKT

KOPOS Kolín a.s.
Zaslání vizitky
Zobrazit záznam v adresáři


FIREMNÍ TIPY
Původně ochranná fólie, určená především k zamezení poškození při transportu a montáži, je povýšena do stavu interiérového doplňku? Co naplat, že výrobce uvádí v návodu k použití fólii po instalaci strhnout. Je pravděpodobné, že se vlastnosti kanálu během provozu s uvedenou fólií nezhorší, ale je to podobné jako když si někdo neodstraní z pračky dočasnou informaci o parametrech spotřebiče. Skutečnost, že se opravdu ochranné fólie používají v provozu dokazuje jeden z mnoha záběrů. Nyní i v seriálu Policie Modrava ...
Na veletrhu v Brně byly představeny nové krabice vhodné pro montáž do stavebních hmot třídy reakce na oheň A1-F. Krabice jsou vyráběny ze samozhášivého PVC a jde o rozšíření oblíbené řady krabic vyráběných dvouvstřikovou technologií. Vzhledem k utěsněným vstupům jsou vhodné pro instalace do všech nízkoenergetických staveb ...
Co je nového v kolínských parapetních kanálech PK? Jaký je největší rozdíl oproti původním kanálům? V kolika typech se bude vyrábět? Jak je to s tvarovkami u parapetů PK? V tomto rozhovoru se dozvíte, zda je nový výrobek kompatibilní se staršími krabicemi nebo například přepážkami. A také je důležité sdělení o použití vícerámečků ...
Obří montážní desku nešlo na brněnském veletrhu přehlédnout. Co je za zařízení určeno pro umístění na tuto instalační základnu nám prozradil Jiří Němeček, produktový specialista KOPOS Kolín. Primárně to není ani pro vypínač, ani pro zásuvku, samozřejmě v případě nouze se tam dá dát, ale to už je drahé řešení. Je to právě jako montážní deska pro věci, které montujeme na fasádu ...
Terminolog
Týdenní přehled
Přihlašte si pravidelné zasílání týdenního přehledu
Vyhledávání
Hledaný text zadávejte prosím s diakritikouPanacek
Autor článku
reklama
Tiráž

Neomezený náklad pro česky a slovensky hovořící elektrotechnickou inteligenci.

ISSN 1212-9933