POZOR! JEŠTĚ NEPROŠLO JAZYKOVOU KOREKTUROU!
Jak kotvit chráničku uloženou vertikálně?
Pro znalého elektrotechnika je odpověď známá. Naopak pro investora je tato otázka paprskem na konci tunelu. Pokud dostává zamítavé odpovědi, dožaduje se citace norem doporučující způsoby uložení a myšlenky se vzdát nechce. Jak to vysvětlíte? Pouze poukázáním na pasáž hovořící, že pro elektrická vedení nelze použít komínů? Vůbec nejde o ojedinělý případ. Jen v letošním roce se v souvislosti s fotovoltaickými systémy objevilo několik desítek návrhů na uložení vedení do podobných nevyužitých prostorů. Jak to investorovi vysvětlit prakticky bez odkazování na předpisy?
Redakce portálu Elektrika,
Jiří Macháček,
ze dne:
31.08.2022
Jak kotvit chráničku uloženou vertikálně? Otázka která je pokládána mnohými investory v souvislosti s rekonstrukcí starých objektů. Vlastně se není čemu moc divit. Budovy stavěné před půl stoletím a dříve určitě nebyly kostrukcí svých vnitřních rozvodů určené k dnešnímu použití. Elektroinstalace byly podstatně jednodušší, často dvouvodičově, nulováním a dá se říct, že nebyla bezpečná ani v době jejího vzniku.
Do podobné pudovy potřebujeme v dnešní době umístit nejen mnoho dnes běžných spotřebičů ale také technologií. Najednou zjišťujeme, že nám chybí trasy pro nová vedení. Ve vícepatrovém domě je potřeba nová stupačka. Kde ji vzít? Jen tak "kangem" vytvořit prostor v nosné zdi, dimenzované někdy v historii by možná šlo ... a hle, zde je několik (nikdy) nepoužitých a nevyvložkovaných komínů. Že by tu bylo řešení? Alespoň těch několik kabelů ... vše ještě zpevníme chráničkou ... Opravdu? A jak tu chráničku budeme kotvit?
Zeptáme se výrobce chrániček ...
--- přepis mluveného slova reportáže ---
Ondřej Johannis, KOPOS Kolín
Jde o vertikální vedení v trubce nebo chráničce. Podle čeho určit vzdálenost upevnění? Pro vertikální stoupání se používá tuhé trubky a to je v místech, kde přístup máme i v montážním návodu uvedeno podle průměru trubky.
Jak často se příchytka dává vertikálně? Běžný postup je asi jenom metru. To se dává příchytka. Když je větší průměr vzdálenost se zkracuje. U té největší je to třeba co půl metru. Ale narazili jsme na stísněné prostory, např. malé šachty nebo nevyužité komíny. Někdo tam dávala chráničku. Už jsem to také viděl.
Chránička proto vhodná není. Chránička je hořlavá a je určená do země. Do takového v prostoru vůbec nepatří. A navíc se nedá připevnit. Je to stísněný prostor, kam montér nedosáhne. Přichycení by bylo jen nahoře a když to je nějakých pět, šest, sedm metr tak chránička (plus váha kabelu) visí jen na tom jednom místě (na ohybu nahoře) a celou vahou se natahuje. Takové řešení není vhodné ...
Dozvěděli jsme se nejen, že chráničku nelze ukládat vertikálně ale také i fakt, že ať již použijeme jakékoliv vedení, bude svisle ukotveno v jediném, nejvyšším bodě. Svou vahou bude průřez v takovém místě čase zeslabovat.
Chcete znát více? Přehled vydaných katalogů KOPOS Kolín pro ukládání vedení sledujte zde!
Jak investorovi vysvětlit bez odkazování na předpisy, že komín není řešení?
TEXT Z OBLASTÍ | SOUVISEJÍCÍ KONTAKT |
---|---|
|
KOPOS Kolín a.s. Zaslání vizitky Zobrazit záznam v adresáři |