Elektrika.cz, reportážní portál instalační elektrotechniky, vyhlášky, schémata zapojení .

 
Oddíly
reklama
Bleskovky
Osobní nástroje
FUTURE okénko - V nejbližších dnech se zde dočtete ...
  • Koho kdy samotného napadlo jaké preventivní opatření by elektromontéři a elektroúdržbáři měli provádět, aby předešli úrazům při používání ručního nářadí? Asi nikdy a nikoho, tedy vyjma bezpečáka. Ten naopak přesně ví, jaké příčiny nejčastěji vedou k ...
  • S novými teleskopickými jímači je instalace jednodušší, rychlejší a dostupnější. Jímače, navržené pro snadný transport a snadnou montáž, přinášejí změnu postupů pro montéry všude. S teleskopickými jimači může jedna osoba bez problémů převézt a ...

SALTEK:Ochrana rodinných domů proti účinkům blesku a přepětí


Document Actions
SALTEK:Ochrana rodinných domů proti účinkům blesku a přepětí
K běžnému standardu nových a rekonstruovaných rodinných domů dnes patří ochrana proti blesku a ochrana proti atmosférickému i spínacímu přepětí. Při současné vysoké úrovni elektronizace domácností se investice do těchto ochran rychle vrátí.
Komerční sdělení, ze dne: 16.11.2005
reklama

K běžnému standardu nových a rekonstruovaných rodinných domů dnes patří ochrana proti blesku a ochrana proti atmosférickému i spínacímu přepětí. Při současné vysoké úrovni elektronizace domácností se investice do těchto ochran rychle vrátí.
Rodinný dům je třeba chránit proti přepětí komplexně ze strany napájení, telefonní přípojky i anténních svodů.
Pro lepší orientaci v této poměrně málo známé a někdy i složité problematice jsme připravili přehled vzorových řešení ochrany rozvodů a zařízení rodinných domů proti přepětí.
Při blízkém úderu blesku vzniká ve všech vedeních přepětí až několik set tisíc voltů. Tímto přepětím jsou ohrožena všechna zařízení připojená do napájecích zásuvek (230V~), k telefonním linkám, počítačové síti, anténním svodům i k rozvodům kabelové televize. Přepěťové pulzy (špičky) dosahující úrovně několika set až tisíců voltů vznikají při spínání elektrických spotřebičů běžných v každé domácnosti (jako jsou mrazící boxy, zářivky, vysavače, mixery apod.). Tato nebezpečná přepětí mohou způsobit zničení především elektronických zařízení, někdy dokonce i zkrat a následný požár. Skrytým působením napěťových špiček jsou integrované obvody elektroniky trvale namáhány, čímž se dramaticky snižuje jejich životnost. Po vedení se šíří i vysokofrekvenční rušení, které ruší příjem TV, R, SAT-signálu a často i chod počítačů a jiných zařízení.

Proti těmto nebezpečným vlivům ochrání citlivé spotřebiče nově vyvinutá řada výrobků - přepěťových ochran společnosti SALTEK.

Rizika – zdroje přepětí
K nejčastějším zdrojům přepětí v rodinném domě patří přípojka nn, po které galvanickou cestou přichází impulzy od vzdálených úderů blesku, spínací přepětí ze sítě vn i vvn ale i od větších spotřebičů na přípojce i ve vlastním domku. Zdrojem je například i spínání přímotopů a bojlerů, mrazáků apod.. Obdobně energii vzdálených úderů blesku přivede i přípojka telefonu. Elektromagnetickou indukcí se naindukuje v domovních rozvodech nebezpečné přepětí až do vzdálenosti 1.5km od místa úderu blesku. V našich podmínkách k tomu dojde statisticky 2 až 7krát do roka.
Při blízkém a přímém úderu blesku se bleskové proudy i v případě kabelové přípojky nn dostanou na uzemněný vodič PEN a při vyrovnávání potenciálů vůči fázovým vodičům dochází k velikým škodám v důsledku průrazů izolace a přeskoků jisker na svorkách. Následkem přeskoků a průrazů bývají zkraty a v mnoha případech i požáry.
Nedostatečná ochrana proti atmosférickému přepětí tedy ohrožuje nejenom citlivé elektronické přístroje ale i obyvatele domu.

Princip ochrany - třístupňová ochrana proti přepětí
Princip ochrany proti přepětí vychází z koncepce pospojování a je řešen normami ČSN 33 2000-5-54, 332000-4-41, 34 1390. Omezování úrovně přepětí ve třech stupních je popsáno v normě ČSN 33 0420-1. Norma ČSN 33 2000-1 přímo ukládá povinnost provozovatele chránit zařízení a rozvody proti přepětí. V případě pojištění domu a domácnosti proti živlu má každá pojišťovna pojistné podmínky, za kterých vyplácí náhrady. U blesku např. hradí běžně pouze škody z přímého úderu blesku. Pokud tedy uhodí blesk mimo pojištěný objekt a přepětí se do objektu dostane vedením, nebo zemněním nebývá takto způsobena škoda považována za důsledek přímého úderu blesku a tudíž se pojistka na ni nevztahuje. Některé pojišťovny poskytují až 20% slevu z pojištění elektroniky při její komplexní přepěťové ochraně.
Do hlavního rozváděče popřípadě do přípojkové skříně osazené přímo na objektu se osazuje 1.stupeň ochrany (třída B): svodič bleskových proudů. V případě nedostatku místa v přípojkové skříni, můžeme svodiče umístit do samostatné skříně, která se osazuje na vstupu napájecího kabelu nn do objektu pod či na omítku. Pro objekty s vlastním hromosvodem se používají svodiče bleskových proudů typu FLP-A35-0,9 - svedou 35kA / 1 fázi a omezí přepětí na 900V. V případě že objekt nemá vlastní hromosvod, se použije lacinější FLP-275V (svede 25kA / 1 fázi (8/20μs).
Do podružného rozváděče se osazuje 2.stupeň ochrany (třída C) typu SLP-275 (svede 15kA / 1fázi), který dál omezí zbytkové přepětí za prvním stupněm a potlačí i špičky vznikající od spínání místních spotřebičů jako jsou boilery, mrazáky, čerpadla apod..
V případě, že první i druhý stupeň má být umístěn do jednoho rozváděče, lze sadu FLP-275V a SLP-275 nahradit kombinovaným svodičem typu FLP-B+C sdružujícím první a druhý stupeň ochrany.


Obr 1 – příklad použití TV-OVERDRIVE

K ochraně jednotlivých spotřebičů se používá přepěťová ochrana 3.stupně (třída D), která se osazuje přímo ke spotřebičům, popřípadě do zásuvek, ze kterých jsou napájena jednotlivá zařízení. Pro zlepšení činnosti těchto zařízení jsou přepěťové ochrany opatřeny filtry, které potlačují energetické pulzy i vf rušení. Tyto ochrany jsou vhodné pro přístroje s procesorem např. ústřednu řízení vytápění, PC, ústřednu EZS a EPS.
Pro ochranu telefonní linky je možné použít též 3.stupňovou ochranu: svodič bleskových proudů BD-250T na vstupu kabelu do domu a kombinovanou ochranu napájení a telefonní linky FAX-OVERDRIVE přímo k telefonu, faxu nebo počítači s modemem. Tento přístroj obsahuje dvoustupňovou ochranu telefonní linky schopnou opakovaně svést až 10kA (8/20).
Anténní svody televize a satelitu ochráníme koaxiálními svodiči bleskových proudů FX při vstupu kabelu do domu. Pro ochranu TV přijímače lze použít TV-OVERDRIVE - adaptér do zásuvky s ochranou napájení a anténního vstupu. Obdobně pro ochranu napájení a antény satelitního přijímače použijeme SAT-OVERDRIVE.

Komplexní ochrana
Návrh komplexní ochrany popsané výše zajistí bezpečnost všech zařízení instalovaných v objektu.

Částečná ochrana – postupná instalace ochran
V případě, že majitel neplánuje okamžitě investovat do ochrany prostředky dostatečné pro plnou ochranu objektu, může ochranu budovat postupně ovšem s vědomím určitého rizika poškození zařízení a s vědomím toho, že neplní v celém rozsahu ustanovení výše uvedených norem.

V první etapě např.aplikujeme pro ochranu domácí elektroniky adaptéry s kombinovanou ochranou napájení a linky TV-OVERDRIVE X16 a SAT-OVERDRIVE (bez vf filtru) pro audio-video techniku chrání napájení i anténní svod, FAX-OVERDRIVE F6 (s vf,filtrem 6A) chrání PC s modemem s příslušenstvím a pro připojení k internetu přes telefonní linku, ISDN přípojku a modem chrání adaptér ISDN-OVERDRIVE X16. Tyto přístroje potlačí všechny typy spínacího přepětí a indukované přepětí od vzdáleného úderu blesku. Jejich použití značně sníží riziko poškození elektroniky, prodlouží její životnost a prodlouží intervaly mezi nutnými opravami. Provoz elektronických přístrojů (počítačů, televizí) se zlevní a přitom bude spolehlivější, bez poruch. Navíc u PC značně poklesne počet nevysvětlitelných selhání (tzv.zamrznutí, samovolné resetování apod.), která bývají spojena se ztrátou dat. I samotné použití adaptérů SALTEK má tedy svoji logiku i rychlou ekonomickou návratnost. Výhodou adaptérů je i to, že je může instalovat i laik bez použití nářadí. Zapojení ochranných adaptérů je zobrazeno na jednotlivých obrázcích. Jeden adaptér může chránit i víc přístrojů.


Obr 2 – příklad použití FAX-OVERDRIVE

Ve druhé etapě doplníme ochrany o 2. stupeň a tím podstatně zvýšíme odolnost rozvodů i zařízení i proti relativně blízkým úderům blesku. Trojpólový svodič SLP-275/3 v rozváděči TN-C-S bezpečně omezí spínací i indukované přepětí až do úrovně 40kA (8/20) na 1 pól tj. celkem cca 120kA (8/20). Díky použití kvalitních varistorů odolá blok 3 svodičů SLP-275/3 i bleskovým proudům zavlečeným např. od transformátoru až do úrovně cca 7kA (10/350). Protože montáž bloku svodičů SLP-275/3 je velmi jednoduchá a laciná, je i ekonomika této etapy velmi dobrá. V odůvodněných případech instalujeme v této etapě přímo kombinovaný svodič FLP-B+C.

Ve třetí etapě můžeme dobudovat komplexní ochranu domu popsanou výše.

Podmínky funkčnosti vnitřní ochrany proti blesku a přepětí
Při instalaci ochran SALTEK není potřeba přijímat dodatečná opatření z hlediska instalace nn a slaboproudu. Plně postačí dodržet příslušná ustanovení norem ČSN týkajících se vnější ochrany proti blesku, uzemnění, hlavního a doplňujícího pospojení vodivých (kovových) instalačních a konstrukčních prvků. Při instalaci není třeba svodiče SALTEK proměřovat. Obdobně není potřeba měřit svodiče SALTEK ani při výchozí a periodické revizi. Životnost svodičů SALTEK je běžně 10-20 let a je srovnatelná s životností jiných instalačních přístrojů i chráněných zařízení.


Obr 3 – příklad použití ISDN-OVERDRIVE

Podrobný postup návrhu, montáže a revize svodičů SALTEK je probírán na školeních pro projektanty, montéry a revizní techniky. Navíc specialisti firmy poskytují zdarma konzultace pro vybudování ochrany „na míru“.

Správná instalace svodičů SALTEK umožní podstatné potlačení rizika atmosférického i spínacího přepětí a umožní bezpečný a bezporuchový provoz domácí elektroniky včetně takových prvků jako jsou řízení topné soustavy, ústředna EZS a EPS. Investice do svodičů SALTEK se rychle vrátí v podobě snížení nákladů na údržbu a opravy.

 
 

 

TEXT Z OBLASTÍ SOUVISEJÍCÍ KONTAKT
SALTEK s. r.o.
Zaslání vizitky
Zobrazit záznam v adresáři


FIREMNÍ TIPY
V přednášce na konferenci SOLID Team se Miroslav Záloha ze SUIP zmínil také o nutnosti a významu technické dokumentace při revizích. Přestože jsou běžné argumenty o ztrátě nebo zastarání dokumentace, zdůraznil, že legislativa, vládní nařízení a provozní bezpečnostní předpisy, jasně stanovují povinnost udržování a aktualizace technické dokumentace. Připomněl význam dokumentace pro správné provedení revize. Hlavním bodem bylo, že revizní technik musí nejen ... Více sledujte zde!
Digitalizace nás kromě jiných služeb zasypává také daty. Máme tolik dat, že se v nich často nemůžeme vyznat. O tom, co nám dnes poskytuje digitalizovaná knihovna, hovořím s Petrem Žabičkou z Moravské zemské knihovny. Žijeme v době, kdy nové publikace nevznikají, nejsou žádní autoři odborných článků. Jsme zasypávání krátkými reklamními úryvky a zdroje ke studiu nám zůstávají skryty pod tlustou vrstvou marketingových cílů. Co s tím?
Rakouská pobočka OBO BETTERMANN začíná stavět další objekt! S heslem "Růst potřebuje prostor" startuje výstavba nového kancelářského, logistického a školicího centra v Gramatneusiedlu. Tam vzniká budoucí zázemí OBO Austria. Do konce roku bude nová budova OBO přístřeším pro zhruba třicet pracovníků značky. Do budoucna značka OBO zpevní svou dosavadní síť. A jaké je ohlédnutí za českou pobočkou? V květnu 2019 společnost OBO BETTERMANN oslavila na pražském ...
Pohyblivá napájecí jednotka HoverCube VH od OBO. V dílenských prostorách tam, kde se na pracovní ploše objevují různá zařízení, různých rozměrů, se pevně instalovanými zásuvkami prakticky, jejich počtem a blízkostí nikdy nezavděčíme. Jinak je tomu u pohyblivých přívodních boxů. Ty se přiblíží na potřebnou vzdálenost a stejně tak rychle uklidí do bezpečné vzdálenosti. A parametry? Krytí IP20, rozměry ...
DALŠÍ FIREMNÍ ODKAZY
... české zastoupení firmy DEHN + SÖHNE každé dva roky vždy k příležitosti veletrhu Amper vydává zkrácený český katalog svých výrobků. Opravdovou lahůdkou je druhá kapitola tentokrát žlutá, tedy Yelow/Line ...
V současné době platí povinnost nechat certifikovat každý rozvaděč, ať už se jedná o malou rozvodnici s jedním modulem nebo velký průmyslový rozvaděč. Neustálým bodem diskuzí mezi odbornou veřejností je pak spor o této povinnosti u malých domovních rozvaděčů, které se prakticky skládají z již certifikovaných komponentů. Přeptali jsme se tedy přímo konkrétních řemeslníků, jaký je jejich názor ...
Řešíte, jakou ochranu před bleskem zvolit? Co vám říká pojem oddálený hromosvod? Jak konstruovat tuto ochranu v různých podmínkách radí společnost Dehn. Nechybí výtažky z norem, tabulky a konkrétní postupy. Více zde ...
Jak má vypadat správně provedený skrytý svod podle ČSN 34 1390- Předpisy pro ochranu před bleskem? Mohlo by se zdát, že správné provedení jímací soustavy a svodů podle dnes již neplatné normy je mrtvé téma, ale hromosvody provedené podle této normy z roku 1969 nás ještě mnoho let budou doprovázet a bude docházet k jejich opravám a opakovaným revizím podle ČSN 33 1500.
Terminolog
Týdenní přehled
Přihlašte si pravidelné zasílání týdenního přehledu
Vyhledávání
Hledaný text zadávejte prosím s diakritikou



Panacek
Autor článku
reklama
Tiráž

Neomezený náklad pro česky a slovensky hovořící elektrotechnickou inteligenci.

ISSN 1212-9933