Elektrika.cz, portál o silnoproudé elektrotechnice, elektroinstalace, vyhlášky, schémata zapojení.

PHXC: Kleště ...

Kleště, které ocení každý, kdo často pracuje se slaněnými vodiči. Pomohou ...

Jak se chová ...

Když budete zapínat počítačovou síť, většinou spíná spínání ...
 
Oddíly
reklama
Bleskovky
21.11.2017 Tester na dusičnany Greentest ECO 4 s měřením radiace. V obchodě s elektronickými součástkami a elektroinstalačním materiálem se nyní objevil i tento měřič potravin. Greentest Eco je zařízení pro rychlé zjištění hladiny dusičnanů v čerstvém ovoci, zelenině a mase. Zároveň poskytuje změření úrovně radioaktivity v předmětech, ...
20.11.2017 TIP na vícebarevné indikátory RGB s IO-link. Turck uvádí Banner indikátory řady K30L2 a K50L2. Banner Engineering Corp., jako partner společnosti Turck, vyvíjí a vyrábí LED světla pro použití v jakékoliv aplikaci vyžadující zřetelně viditelný indikátor. K30L2 a K50L2 využívají RGB LED technologii, díky které podporují sedm barev v jednom indikátoru použitím právě třech vstupů. Barvy zahrnují ...
16.11.2017 TIP: Potisknutelné štítky vodičů HellermannTyton jsou k dispozici ve žlutém a bílém provedení. Tisk na libovolné z našich tepelných tiskáren přináší dokonalé výsledky pro vodiče a kabely o průměru 39mm až 1mm. Konstrukce nosiče zaručuje, že uživatelé mohou snadno nasunout vodič do boční strany vytištěného štítku. Díky "žebřinovému" provedení lze tiskovou úlohu snadno zobrazit a požadovaný popisek rychle ...
15.11.2017 Ovládání laboratorního zdroje přes Wi-Fi. Zdroje R&S NGE100 můžeme zařadit do skupiny základních laboratorních zdrojů s mnoha překvapeními v podobě jednoduchého ovládání se stručným a jasným grafickým zobrazením, tichostí, propojení s PC nebo galvanické oddělení všech kanálů. Ovládání s PC je možné přes rozhraní USB, LAN nebo ...
14.11.2017 TIP na kabelové nůžky DUOCUt z kované oceli! Nabízejí ostrou čepel se dvěma břity. První, menší břit pro přesný střih stříhá jednotlivé žíly měděných a hliníkových kabelů do průměru max. 4mm. Hodí se rovněž pro podélný řez plastového pláště kabelů, protože čelisti kleští lze otevřít až do úhlu 140°. Druhý, větší břit pro přesný střih je cíleně umístěn blíže čepu nůžek, aby ...
13.11.2017 Soft startér RSGD ENIKA. Nové provedení softstartérů pro indukční motory řady RSGD s řízením ve 2 fázích, klade důraz na snadné nastavení para­metrů, které se provádí maximálně ve 3 krocích. Samoučící algoritmus je schopen ...
10.11.2017 Jak řešíte systém jednotného času? Hlavní střadačové hodiny EH81 jsou určeny pro řízení podružných hodin polarizovanými minutovými, půlminutovými nebo sekundovými impulsy v klimaticky náročných podmínkách. Vysoký stupeň krytí je umožňuje instalovat do míst vystaveným povětrnostním vlivům nebo do provozů s velkou prašností. Typické vlastnosti tohoto modelu: absolutní přesnost chodu hodin díky ...
Vybrané zdarma funkce
Které tři funkce nových videopořadů chcete zdarma?
Celý záznam
Sestřih záznamu
Stopáž záznamu
Audioverze záznamu
Textový přepis záznamu
Souvislosti záznamu
Diskutovat k záznamu
Výsledky budou zveřejněny později

[ Výsledky | Hlasování ]
Hlasů : 682
Bazar
Nabídka, prodám ....
Nabídka, prodám ....
Nabídka, prodám ....
Poptávka, koupím ...
Nabídka, prodám ....
Nabídka, prodám ....
Osobní nástroje
FUTURE okénko - V nejbližších dnech se zde dočtete ...
  • Prozatimní elektrická zařízení obvykle uvažujeme například na veletrzích nebo třeba poutích. Ale známe také prozatimní zapojení různých spotřebičů v domácnostech u kterých se někdy prozatímnost stane věčností. Co myslíte? Měl by ten, kdo zapojuje ...

AG# 7.1 Digitální šmírák Zodiac


Document Actions
AG# 7.1 Digitální šmírák Zodiac
Chodič navštívil v Brně tradičně největší veletrh v České republice kde měl mnoho obchodních přátel. Přes to, že Jirkovo původní vzdělání bylo spíše v instalační elektrotechnice, postupem doby se ocitl v ryze průmyslovém prostředí. Jeho první kroky na Strojírenském veletrhu vedly do pavilonu Z kde se chtěl setkat kromě jiných také s Vilémem. Ten pro něj měl důležitý kontakt. Večer zakončil den dlouhou debatou na Orlovně v líšeňském studiu Elektrika.TV ...
Peace and Erupt, ze dne: 21.10.2017
reklama


Jirkovo probuzení bylo nezvyklé, protože jej čekalo ranní vítání se dvěma chlupatými stvořeními. Baruška a Emička byly dvě bišončí fenky které dbaly na to, aby bylo vše kolem pod kontrolou. Po klidné snídani oba vyrazili na veletrh. Vozidlo nechal v Líšni a s Mirkem se dostal až samotnému stánku.


Zkontroloval svůj plán v kalendáři a vyrazil do pavilonu E, kde bylo v druhém patře tiskové středisko. Vzpomněl si na dobu, kdy kdysi pracoval pro jeden odborný časopis a tehdy nebylo mobilní datové spojení jako dnes v každém chytrém telefonu. Všichni novináři pracovali zde. Doba se změnila a většina dnešních žurnalistů své reportáže odbavuje přímo z místa a tento prostor již není tak rušný jako kdysi.
 
Viléma spatřil sedícího s podobně nenápadným člověkem. Pozdravili se, představili a usedli. Vilém odskočil k vedlejšímu okénku s občerstvením a Jirka se pustil s evidentně technologií znalým člověkem do řeči sám. Miloš CH byl jedním z jednatelů soft firmy dodávající informační systémy. Na tomto veletrhu přišli s novinkou. Aplikace zvaná Zodiac uměla analyzovat dodávaná data (viz data mining) tak, aby se na výstupu objevily výsledky použitelné pro rozhodování při tvorbě byznys plánu v souvislostech tolik skloňovaného pojmu Průmysl 4.0.


"Proč bych měl být zrovna já ten správný?", celkem logicky položil otázku Jirka. "Podle toho, co mi vyprávěl Vilém, máte dobrý přehled o technologiích výroby a řízení v elektrotechnickém průmyslu", začal vysvětlovat zástupce softwarového produktu, "Zodiac jsme vyvinuli již před několika léty, ale až nyní nastal ten správný čas ho představit a nabídnout. Se zájmem se počítalo, dokonce již před veletrhem proběhlo několik jednání a testů. Ale nyní máme již o dvě třetiny víc objednávek, než jsme schopni s naším týmem zvládnout. Proto dám rád na tip Viléma a zkouším oslovit vás".
Jirka seděl netečně i když cítil, že v takové situaci by opravdu mohl získat novou práci, ale vždyť on je primárně elektrikář! "Dobře, rozumím", odpověděl Chodič, "Vilém má pravdu, že se pohybuji v průmyslu a automatizace je mi blízká, ale takových naleznete mnoho a možná lepších ...".

"Pane Chodovský, myslím, že mám celkem představu o tom, kdo je na našem trhu k dispozici", upřesňoval Miloš CH, "stačí si projít Strojírenský veletrh a pozorně hovořit s těmi, kdo se skrývají za nálepkou Průmyslu 4.0 a zjistíte, že mnoho lidí k mání opravdu není".
"Jak byste nazval mé pracovní místo? Ptám se lepší představu", začal výzvědně Jirka, "prozatím jste neřekl nic tak zásadního, abych se nadchl". Snížil takticky laťku svého zájmu.
"Nadchnul? Bylo by to podobné systémovému integrátorovi chytrých instalací. A odměna by se měsíčně mohla podobat i platu premiéra. Stačí takto?", tvrdě hodil míč směrem k Jirkovi."Aha!" zamrzl Jirka. Polknul po té, co se mu rozeběhlo myšlenkové soustrojí a napadlo ho, že to půjde o nějaký provizní MLM systém, daňový podvod nebo drogové dealerství. "Vypadá to, že zřejmě opravdu chcete, abych upnul svůj zájem vaším směrem" reagoval Jirka takticky chladně. 
 "Rozumím tomu tedy tak, že se potkáme u nás na firmě příští pátek?" stručně pokračoval Miloš CH a podal Jirkovi svou vizitku.
"Domluveno", zaznělo současně a po té oba odešli. Po chvíli se objevil Vilém s kávou a zákusky …

Jirka nabral směr dalšího bodu ve svém seznamu, ale stále mu tento krátký rozhovor vrtal hlavou. Spěchal. Chtěl stihnout seminář o trendech v Průmyslu 4.0 a toto rychlé jednání nasvědčovalo, že zpoždění nebude velké.

Po první přestávce, kdy se opět nezastavil se zdravicemi obchodních přátel, vystoupil s krátkou prezentací Zodiacu jiný muž stejné firmy, jako ze které byl Miloš CH. "Zřejmě kolega", napadlo ho. Po skončení přišlo na dotazy a první se hlásila velice sympatická žena středního věku. Otázky které pokládala by asi položil i Jirka, tedy pokud by nebyla ona první. Všechny směřovaly k variantám a schopnostem Zodiacu. Po odpovědích sál zahučel nadšením. "Tak něco podobného jsem viděl, když Steve Jobs představoval iPhone", pomyslel Jirka a ranní nabídka integrátora získala na vážnosti.

"K čertu, jak to dopadlo?", ozval se v telefonu Vilém. Ten totiž zůstal na tiskovém zcela bezprizorní a čekaje, že se někdo z obou objeví. "Vili, je to zajímavé. Potkáme se s Milošem CH příští týden. Díky za to, ale teď nemohu hovořit", zestručnil vysvětlení Chodič a zavěsil. S Vilémem se znal z diskusního fóra na Elektrice a nikdy by ho nenapadlo, že může takovou známostí přijít k něčemu podobnému.


Jedna z podmínek spolupráce byla, že Jirka nesmí na veřejnosti dát najevo, že má nadprůměrný příjem. To v podstatě nemusel být problém, ovšem člověk musel být vědom a umravněn.
 
V odpoledních hodinách Jirka k přesunu mezi pavilonu raději využíval místní veletržní dopravu protože toho měly jeho ploché nohy už opravdu dost. Při návštěvě další firmy v pavilonu G byl přizván, jako bývalý spolupracující, do zázemí velkého stánku. Šlo o setkání vedení společnosti, techniků, vývojářů a jak později zjistil, jednoho vyšetřovatele Policie. Téma bylo o zařízeních, které nějakým způsobem byly schopny ovlivňovat měřicí přístroje elektrické energie, chcete-li elektroměry. Policista využil vysoké koncentrace odborníků a pokládal otázky, které byly zřejmě blízké některým vyšetřováním. Oč přesně šlo, to samozřejmě neprozradil, ale vzniklá diskuse bylo pro všechny účastněné dost obohacující. Kromě jiného si Jiří odnesl i kontakt na onoho policistu protože se zapovídali na jedno z témat, které oba velice zajímalo.


Kontrola nepřijaté komunikace prozradila, že se odpočinek na veletrhu odkládá na nikdy. Aktivita do konce toho veletržního dne se dala přirovnat k "běhu šakala". A s historickou znělkou veletrhu oznamující zavírání bran pro veřejnost si Jirka mohl odškrtnout vše, co naplánoval.

Po té, co se s Mirkem svezl zpět ke svému vozu, mu opět ozval na ruce telefon. "Jirko, počkám na tebe na D1 u Jihlavy, myslím tu OMV pumpu, musím tě ještě varovat ...".

V dalším díle za týden …
... kdo mu telefonoval s varováním? Přijme Jirka nabídku integrátora Zodiaca? Pustí z dohledu svou dosavadní profesi? Jak se bude vyvíjet jeho osobní život? V jeho životě se objeví další žena!

Podrobnosti o seriálu na AGeNT.elektrika.cz   -  Epizody  -   Diskuse
 
 

 

 
 

Diskutující k tomuto článku

  ... a další (počet diskutujících: 5)
TEXT Z OBLASTÍ


FIREMNÍ TIPY
Smart factory je obsáhlá kapitola, která řeší optimalizaci dnešního řetězce návrhu, výroby a distribuce. Dosavadní postup lze označit v porovnání se Smart factory za statický nebo alespoň málo dynamický. Budoucí procesy mají využít aktuálních vstupních dat k blízkým prognozám, které se budou zpřesňovat okamžitou odezvou. A to vše v reálném čase. Tak nějak si můžeme představit umělou inteligenci (UI) v průmyslu v blízké budoucnosti. Ale nyní jsme stále v jakých si počátcích. Podívejme se na jeden ze segmentů obrovské mozaiky ...
Jak se vyrábí datový kabel skupiny Lapp? Z čeho se vyrábí jednotlivé vodiče, které jsou pak stočeny do lanka? Co tvoří izolaci žil, když je ve finále kabel menšího průměru než běžný standardní? Jaká struktura žil je vhodná pro zvlášť kompaktní kabely s přenosovou rychlostí až 100Mbit/s? V kterých případech dva páry vodičů již nestačí a zapotřebí jsou čtyři? Co se doplňuje do konstrukce kabelu pro obzvláště kritické aplikace z hlediska EMC nebo pro vysoké rychlosti přenosu dat? Nahlédněte pod pokličku výroby datových kabelů ...
S koncem léta je zde nový seriál Talk About, zkráceně TA#. Jako prvním zpovídaným je člověk v místních diskusích dobře známý, elektrikář, OSVČ, Jan Franěk. Věděli jste jak vznikl název FRAJA? Kolik kilometrů denně a měsíčně najezdí? Jaké je jeho nejoblíbenější jídlo a pití, nebo co Jana Fraňka dokáže zaručeně rozčílit? Sledujte první díl Talk About ...
Pokud někdo vysloví název WAGO, tak si většina z nás okamžitě vybaví jednu z možných krabicových svorek. Pokud nejste zásobení značkou Wago všemi katalogy, které popisují celé výrobní portfólio společnosti, pak by se vám mohl hodit tento přehledový technický sešit. Naleznete to zásadní, co se z produkce nejvíce používá. Jak je katalog zpracován, co v něm vše naleznete se dozvíte v této krátké recenzi ...
DALŠÍ FIREMNÍ ODKAZY
Mnozí prožijí celý život v mylných domněnkách a skutečná pravda je zcela minula. V archívech se dá nalézt mnohé, třeba i jiní vynálezci. Žijeme ve století trumfů, kdy pro nás pracují nejrozmanitější elektrické stroje. Ale kde je počátek elektrické energie a kdo je strůjcem prvních elektrických zařízení? Historie je možná jiná než ji známe. Více zde ...
Po dvanácti letech jsme si s Janem Lojkáskem sedli u kávy a zavzpomínali na dobu, kdy jsme byli oba označováni za snílky. Server iiSEL a portál Elektrika.cz se v mnohém liší. Každý má zcela jiné zaměření. Pokud chcete vědět více podrobností, poslechněte si autora sami v tomto videospotu!
Jste revizní technik a poohlížíte se po vhodném měřícím přístroji, jenž by více zefektivnil vaši práci a ušetřil cenný čas? REVEXprofi je zajímavý přístroj, který získal již několik ocenění. Je určen ke kontrolám a revizím elektrických spotřebičů a pracovních strojů dle ČSN 331610 a ČSN EN 60204-1.
Pojďme se krátce podívat tam, kde se dnes vychovávají budoucí elektrotechnici. Jaké mají dispozice k úspěšnému studiu elektrotechnického oboru? V jakém prostředí se pohybuje dnešní elektrikářský žák, učeň a student?
Terminolog
Týdenní přehled
Přihlašte si pravidelné zasílání týdenního přehledu
Vyhledávání
Hledaný text zadávejte prosím s diakritikouPanacek
Autor článku
reklama
Tiráž

Neomezený náklad pro česky a slovensky hovořící elektrotechnickou inteligenci.

ISSN 1212-9933