Elektrika.cz, portál o silnoproudé elektrotechnice, elektroinstalace, vyhlášky, schémata zapojení.

Co vše víme o ...

Je nakupování v e-shopu odlišné způsobům, které známe z dosavadní praxe? ...

Jak se chová ...

Když budete zapínat počítačovou síť, většinou spíná spínání ...
 
Oddíly
reklama
Bleskovky
23.02.2018 V Česku vzniklo velké bateriové úložiště. U rozvodny 110/22kV v Mydlovarech E.ON a Siemens spustili první české velkokapacitní bateriové úložiště o výkonu 1,75MWh. První zařízení svého druhu v Česku, bude sloužit k vyrovnávání špiček v rozvodné síti. Kapacita by dokázala pokrýt denní spotřebu elektrické energie 100 rodinných domů. V Česku ale ...
22.02.2018 TIP na zásuvku ovládanou mobilním telefonem pomocí SMS zpráv. Zařízení GSM rele5 umožňuje zapínat a vypínat běžný elektrický spotřebič 230V/50Hz, 10A, typicky olejový radiátor. Pro zprovoznění GSM rele5 stačí pouze vložit SIM kartu libovolného operátora. GSM rele5 je také vhodné i pro RESETování serverů, routerů či modemů. Využití: domy, chaty (dálkové ovládání topení, ohřevu ...
21.02.2018 Fixovací nástroj pro kabely GaffGun. Jde o revoluční pásový aplikátor, který fixuje volně ležící kabeláž. Na rozdíl od jiných metod, nástroj zarovnává kabely a bez námahy je přelepuje páskou. Navíc je možné používat různé podlahové pásky pro různé účely, bez ohledu na to, zda vytváříte taneční parket, označujete svůj ...
20.02.2018 TIP na verifikátor čárových kódů REA Verifier. K dispozici jsou v několika provedeních a variantách. Malé přenosné verze s možností tisku výsledků analýzy na připojenou tiskárnu. Stolní verze s možností verifikace i 2D čárových kódů ty QR Code, PDF 417. Stolní verze s motorickým pohonem snímací hlavy s paprskem všechny typy jsou napájeny přes PoE ethernetovým kabelem (přenosné současně ...
19.02.2018 TIP na univerzální nástavec s ráčnou. Univerzální klíč najde své uplatnění všude tam, kde standardní hlavice nestačí. Vnitřní konstrukce hlavice umožňuje vyšroubování maticových prvků, jako je obdélníkový, šestiúhelníkový, osmiúhelníkový, šrouby, oka nebo háky. Průměr nástavce je 9 - 27 mm a s maximální hloubkou ...
16.02.2018 TIP na kabelové průchodky AGRO. Ty patří k základním částem rozvaděčů a instalačních krabic. V našem sortimentu naleznete kovové i plastové kabelové vývodky značky AGRO. Kovové kabelové vývodky jsou z poniklované mosazi nebo nerezu, plastové kabelové vývodky z polyamidu. Kabelové průchodky nabízíme v PG i metrické řadě. Kabelové vývodky AGRO mají ochranu proti zlomení nebo ...
15.02.2018 Supertenké LED zdroje SELF. LED zdroje značky SELF se díky supertenkému provedení, výšky pouze 14mm, hodí prakticky do jakéhokoli prostoru, i do velmi stísněných míst jako jsou rozvaděče nebo reklamní tabule. Zdroje jsou dostupné v rozmezí výkonů od 3 až po 100W. K dispozici jsou modely jak s pevným, tak s nastavitelným ...
Vybrané zdarma funkce
Které tři funkce nových videopořadů chcete zdarma?
Celý záznam
Sestřih záznamu
Stopáž záznamu
Audioverze záznamu
Textový přepis záznamu
Souvislosti záznamu
Diskutovat k záznamu
Výsledky budou zveřejněny později

[ Výsledky | Hlasování ]
Hlasů : 783
Osobní nástroje

AG# 7.1 Digitální šmírák Zodiac


Document Actions
AG# 7.1 Digitální šmírák Zodiac
Chodič navštívil v Brně tradičně největší veletrh v České republice kde měl mnoho obchodních přátel. Přes to, že Jirkovo původní vzdělání bylo spíše v instalační elektrotechnice, postupem doby se ocitl v ryze průmyslovém prostředí. Jeho první kroky na Strojírenském veletrhu vedly do pavilonu Z kde se chtěl setkat kromě jiných také s Vilémem. Ten pro něj měl důležitý kontakt. Večer zakončil den dlouhou debatou na Orlovně v líšeňském studiu Elektrika.TV ...
PeacER, ze dne: 21.10.2017
reklama


Jirkovo probuzení bylo nezvyklé, protože jej čekalo ranní vítání se dvěma chlupatými stvořeními. Baruška a Emička byly dvě bišončí fenky které dbaly na to, aby bylo vše kolem pod kontrolou. Po klidné snídani oba vyrazili na veletrh. Vozidlo nechal v Líšni a s Mirkem se dostal až samotnému stánku.


Zkontroloval svůj plán v kalendáři a vyrazil do pavilonu E, kde bylo v druhém patře tiskové středisko. Vzpomněl si na dobu, kdy kdysi pracoval pro jeden odborný časopis a tehdy nebylo mobilní datové spojení jako dnes v každém chytrém telefonu. Všichni novináři pracovali zde. Doba se změnila a většina dnešních žurnalistů své reportáže odbavuje přímo z místa a tento prostor již není tak rušný jako kdysi.
 
Viléma spatřil sedícího s podobně nenápadným člověkem. Pozdravili se, představili a usedli. Vilém odskočil k vedlejšímu okénku s občerstvením a Jirka se pustil s evidentně technologií znalým člověkem do řeči sám. Miloš CH byl jedním z jednatelů soft firmy dodávající informační systémy. Na tomto veletrhu přišli s novinkou. Aplikace zvaná Zodiac uměla analyzovat dodávaná data (viz data mining) tak, aby se na výstupu objevily výsledky použitelné pro rozhodování při tvorbě byznys plánu v souvislostech tolik skloňovaného pojmu Průmysl 4.0.


"Proč bych měl být zrovna já ten správný?", celkem logicky položil otázku Jirka. "Podle toho, co mi vyprávěl Vilém, máte dobrý přehled o technologiích výroby a řízení v elektrotechnickém průmyslu", začal vysvětlovat zástupce softwarového produktu, "Zodiac jsme vyvinuli již před několika léty, ale až nyní nastal ten správný čas ho představit a nabídnout. Se zájmem se počítalo, dokonce již před veletrhem proběhlo několik jednání a testů. Ale nyní máme již o dvě třetiny víc objednávek, než jsme schopni s naším týmem zvládnout. Proto dám rád na tip Viléma a zkouším oslovit vás".
Jirka seděl netečně i když cítil, že v takové situaci by opravdu mohl získat novou práci, ale vždyť on je primárně elektrikář! "Dobře, rozumím", odpověděl Chodič, "Vilém má pravdu, že se pohybuji v průmyslu a automatizace je mi blízká, ale takových naleznete mnoho a možná lepších ...".

"Pane Chodovský, myslím, že mám celkem představu o tom, kdo je na našem trhu k dispozici", upřesňoval Miloš CH, "stačí si projít Strojírenský veletrh a pozorně hovořit s těmi, kdo se skrývají za nálepkou Průmyslu 4.0 a zjistíte, že mnoho lidí k mání opravdu není".
"Jak byste nazval mé pracovní místo? Ptám se lepší představu", začal výzvědně Jirka, "prozatím jste neřekl nic tak zásadního, abych se nadchl". Snížil takticky laťku svého zájmu.
"Nadchnul? Bylo by to podobné systémovému integrátorovi chytrých instalací. A odměna by se měsíčně mohla podobat i platu premiéra. Stačí takto?", tvrdě hodil míč směrem k Jirkovi."Aha!" zamrzl Jirka. Polknul po té, co se mu rozeběhlo myšlenkové soustrojí a napadlo ho, že to půjde o nějaký provizní MLM systém, daňový podvod nebo drogové dealerství. "Vypadá to, že zřejmě opravdu chcete, abych upnul svůj zájem vaším směrem" reagoval Jirka takticky chladně. 
 "Rozumím tomu tedy tak, že se potkáme u nás na firmě příští pátek?" stručně pokračoval Miloš CH a podal Jirkovi svou vizitku.
"Domluveno", zaznělo současně a po té oba odešli. Po chvíli se objevil Vilém s kávou a zákusky …

Jirka nabral směr dalšího bodu ve svém seznamu, ale stále mu tento krátký rozhovor vrtal hlavou. Spěchal. Chtěl stihnout seminář o trendech v Průmyslu 4.0 a toto rychlé jednání nasvědčovalo, že zpoždění nebude velké.

Po první přestávce, kdy se opět nezastavil se zdravicemi obchodních přátel, vystoupil s krátkou prezentací Zodiacu jiný muž stejné firmy, jako ze které byl Miloš CH. "Zřejmě kolega", napadlo ho. Po skončení přišlo na dotazy a první se hlásila velice sympatická žena středního věku. Otázky které pokládala by asi položil i Jirka, tedy pokud by nebyla ona první. Všechny směřovaly k variantám a schopnostem Zodiacu. Po odpovědích sál zahučel nadšením. "Tak něco podobného jsem viděl, když Steve Jobs představoval iPhone", pomyslel Jirka a ranní nabídka integrátora získala na vážnosti.

"K čertu, jak to dopadlo?", ozval se v telefonu Vilém. Ten totiž zůstal na tiskovém zcela bezprizorní a čekaje, že se někdo z obou objeví. "Vili, je to zajímavé. Potkáme se s Milošem CH příští týden. Díky za to, ale teď nemohu hovořit", zestručnil vysvětlení Chodič a zavěsil. S Vilémem se znal z diskusního fóra na Elektrice a nikdy by ho nenapadlo, že může takovou známostí přijít k něčemu podobnému.


Jedna z podmínek spolupráce byla, že Jirka nesmí na veřejnosti dát najevo, že má nadprůměrný příjem. To v podstatě nemusel být problém, ovšem člověk musel být vědom a umravněn.
 
V odpoledních hodinách Jirka k přesunu mezi pavilonu raději využíval místní veletržní dopravu protože toho měly jeho ploché nohy už opravdu dost. Při návštěvě další firmy v pavilonu G byl přizván, jako bývalý spolupracující, do zázemí velkého stánku. Šlo o setkání vedení společnosti, techniků, vývojářů a jak později zjistil, jednoho vyšetřovatele Policie. Téma bylo o zařízeních, které nějakým způsobem byly schopny ovlivňovat měřicí přístroje elektrické energie, chcete-li elektroměry. Policista využil vysoké koncentrace odborníků a pokládal otázky, které byly zřejmě blízké některým vyšetřováním. Oč přesně šlo, to samozřejmě neprozradil, ale vzniklá diskuse bylo pro všechny účastněné dost obohacující. Kromě jiného si Jiří odnesl i kontakt na onoho policistu protože se zapovídali na jedno z témat, které oba velice zajímalo.


Kontrola nepřijaté komunikace prozradila, že se odpočinek na veletrhu odkládá na nikdy. Aktivita do konce toho veletržního dne se dala přirovnat k "běhu šakala". A s historickou znělkou veletrhu oznamující zavírání bran pro veřejnost si Jirka mohl odškrtnout vše, co naplánoval.

Po té, co se s Mirkem svezl zpět ke svému vozu, mu opět ozval na ruce telefon. "Jirko, počkám na tebe na D1 u Jihlavy, myslím tu OMV pumpu, musím tě ještě varovat ...".

V dalším díle za týden …
... kdo mu telefonoval s varováním? Přijme Jirka nabídku integrátora Zodiaca? Pustí z dohledu svou dosavadní profesi? Jak se bude vyvíjet jeho osobní život? V jeho životě se objeví další žena!

Podrobnosti o seriálu na AGeNT.elektrika.cz   -  Epizody  -   Diskuse
 
 

 

 
 

Diskutující k tomuto článku

  ... a další (počet diskutujících: 6)
TEXT Z OBLASTÍ


FIREMNÍ TIPY
Značka LAPP přinesla elektrikářům první ohebný ovládací kabel ÖLFLEX. Dnes si asi málokdo dokáže představit, jak by dnešní svět automatizace přežil bez flexibilního vedení. A navíc je stále vyšší poptávka po kvalifikovaných zaměstnancích a úspora lidské práce se skloňuje ve všech oborech. Zmiňovaný kabel ÖLFLEX CONNECT je kromě svých technických parametrů také deklarován jako kabel spořící čas. Kde je typické uplatnění tohoto typu? Dá se nějak stručně popsat základní problémy, které mohou vzniknout, když by si je člověk chtěl udělat sám?
Víte odkud se vzaly tři písmena OEZ? Jak dlouho je tato značka mezi námi a co vyráběla na samém počátku? Nyní výrobní systém umožňuje OEZ vyrábět sériově na jedné lince různá provedení produktů, nebo dokonce různé produkty, přesně podle požadavků zákazníků. Čím toho značka dosahuje? V areálu OEZ vyrostla nová hala o ploše téměř 5.500m2. Pro co je určena? Vše se dozvíte nejen v tomto článku, ale také na tradičních odborných seminářích OEZ! Ty se opět rozprostřou po ČR a SR ...
Aniž si to někdo připouští, blíží se souboj elektronického obchodování i na poli instalační elektrotechniky. Nemít u elektronického obchodu responsivní, obrazovce zařízení přizpůsobitelný design, bude pro internetového obchodníka brzy konec. Ale pozor! Provozovatel e-shopu responzivní web mít může, ale bez správného obsahu dopadne také neúspěšně. Tak jak tedy? Jaký je ten správný recept na rozmístění nákupních a informačních nástrojů, aby to k něčemu bylo?
Mnozí prožijí celý život v mylných domněnkách a skutečná pravda je zcela minula. V archívech se dá nalézt mnohé, třeba i jiní vynálezci. Žijeme ve století trumfů, kdy pro nás pracují nejrozmanitější elektrické stroje. Ale kde je počátek elektrické energie a kdo je strůjcem prvních elektrických zařízení? Historie je možná jiná než ji známe. Více zde ...
DALŠÍ FIREMNÍ ODKAZY
Po dvanácti letech jsme si s Janem Lojkáskem sedli u kávy a zavzpomínali na dobu, kdy jsme byli oba označováni za snílky. Server iiSEL a portál Elektrika.cz se v mnohém liší. Každý má zcela jiné zaměření. Pokud chcete vědět více podrobností, poslechněte si autora sami v tomto videospotu!
Jste revizní technik a poohlížíte se po vhodném měřícím přístroji, jenž by více zefektivnil vaši práci a ušetřil cenný čas? REVEXprofi je zajímavý přístroj, který získal již několik ocenění. Je určen ke kontrolám a revizím elektrických spotřebičů a pracovních strojů dle ČSN 331610 a ČSN EN 60204-1.
Pojďme se krátce podívat tam, kde se dnes vychovávají budoucí elektrotechnici. Jaké mají dispozice k úspěšnému studiu elektrotechnického oboru? V jakém prostředí se pohybuje dnešní elektrikářský žák, učeň a student?
Terminolog
Týdenní přehled
Přihlašte si pravidelné zasílání týdenního přehledu
Vyhledávání
Hledaný text zadávejte prosím s diakritikouPanacek
reklama
Tiráž

Neomezený náklad pro česky a slovensky hovořící elektrotechnickou inteligenci.

ISSN 1212-9933