Elektrika.cz, reportážní portál instalační elektrotechniky, vyhlášky, schémata zapojení .

Záblesk průchozí ...

WAGO, značka nesoucí symbol rychlého a spolehlivého spojení, přichází s ...

Technické normy ...

Přikazují, doporučují, nebo zakazují? O normativních předpisech a ...
 
Oddíly
reklama
Bleskovky
Osobní nástroje

Záhady domácností, tichý zabiják proudových chráničů a ...


Document Actions
Záhady domácností, tichý zabiják proudových chráničů a ...
Krátký pohled na detaily, které mohou ovlivnit provoz technologických zařízení v každé domácnosti. Jak může stejnosměrný proud ovlivnit chránič typu AC? Jakou roli hrají vizuální indikátory na jističích při rozlišování jejich kapacity? A proč je pro tepelná čerpadla klíčový chránič typu F? Odpovědi a vhledy, které pomohou lépe porozumět a navigovat ve světě dnešní elektroniky letos přinesly Odborné semináře OEZ. Stačilo pouze dobře poslouchat nebo se o přestávce zeptat :-)
Slávek Patera, ze dne: 6.09.2023
reklama


Zřejmě nejsem sám, kdo se webinářů nabažil a navštěvuje semináře osobně. Pečlivě si však vybírám, které ano a které určitě ne. A nakonec z té záplavy technických podrobností občas vyberu to, co souzní s mou frekvencí. A není tajemstvím, že to zajímavé na seminářích zaznívá v souvisejících diskusních hloučcích ... a co zaznělo?

Elektronika se dnes bezpochyby se nám vtírá do života tak nenápadně, že si jí občas nevšimneme. Ale o to víc nás pak překvapí, když zjistíme, že něco, co bylo donedávna samozřejmostí, najednou přestalo fungovat. O tom bych osobně napsal patrně obsáhlou knihu :-) Přitom za všechny ty záhady a nesnáze často může jen malý, skoro neviditelný detail.

Začněme třeba u stejnosměrného proudu. Kdo by řekl, že zrovna on, takový tichý a nenápadný ..., může vypnout proudový chránič typu AC? Přesto je to tak. A proč? Většina naší elektroniky, mám namysli spotřebiče napájené spínanými zdroji, které dnes najdete snad v každé domácnosti, generuje poruchové proudy. Ty pak mohou úplně změnit funkci našeho chrániče nebo ho dokonce vypnout. A řešení? Nahradit chránič typu AC za typ A. Ovšem, kdo by to v dnešní době technologií tušil, že?Pokud se ptáte, jak poznáte rozdíl mezi jističi 6kA a 10kA (myšleno řadu OEZ), je to stejně snadné jako poznat, zda máte v ruce jablko nebo hrušku. Stačí se podívat na barvu páčky. Máte-li tmavě šedou, je to 6kA. A světle šedou? Ano, správně, je to 10kA. A upřímně řečeno, je to hezčí, když barva páčky ladí s barvou přístroje, nemyslíte?

A teď odbočím, něco pro milovníky tepelných čerpadel. Jaký chránič je pro něj nejlepší? Samozřejmě typ F. Proč? Protože tepelné čerpadlo je takový malý kouzelník s frekvenčním měničem. A to už není jen tak něco.A na závěr poslední otázka, kterou si mnozí kladou: Kam u modulárních proudových chráničů OEZ zapojit přívod? Odpověď je jednoduchá: Protože jsou modulové chrániče OEZ jsou napěťově nezávislé, tak je můžete zapojit, jak chcete.

Ať už se nacházíme v jakékoli elektronické džungli, s trochou znalostí a trpělivosti se v ní dokážeme zorientovat. A pokud ne? Stačí se zeptat. A vždy najdeme cestu ven. Vždyť technologie je tu pro nás, ne my pro ni. 

Pravidelný sobotní přehled novinek a bonusů
z celého portálu Elektrika získáte přihlášením

 

 

Diskutující k tomuto článku

  ... a další (počet diskutujících: 6)
TEXT Z OBLASTÍ SOUVISEJÍCÍ KONTAKT
OEZ s.r.o.
Zaslání vizitky
Zobrazit záznam v adresáři


FIREMNÍ TIPY
DEHN nabízí řešení i pro stísněné prostory. Malý kompaktní svodič přepětí typ 2 + typ 3, označovaný také zkráceně DCOR pomůže v případech, kdy je pro instalaci malý prostor. Chrání elektrické a elektronické spotřebiče, citlivé na přepětí v síti. Umísťuje set do podružných rozvaděčů zejména pro technologie jako jsou tepelná čerpadla, fotovoltaické systémy. Oč jde přesně? To popisoval Josef Valíček na jednom ze seminářů ...
Proudové chrániče prakticky (archivní premiéra). Sledujte, nebo si jen poslechněte premiéru archivního záznamu přednášky Jana Krejčího z posledních Odborných seminářů OEZ 2019, kdy jsme se měli možnost setkávat osobně. Co v této dobře připravené přednášce zaznělo? Jaké typy proudových chráničů používáme? Jak souvisí nasazení proudových chráničů s ČSN, které vstoupily v platnost v roce 2018. Popis a důvody nasazení více chráničů v rodinném domě a dozvíme se také o ...
Terminolog
Týdenní přehled
Přihlašte si pravidelné zasílání týdenního přehledu
Vyhledávání
Hledaný text zadávejte prosím s diakritikouPanacek
Autor článku
reklama
Tiráž

Neomezený náklad pro česky a slovensky hovořící elektrotechnickou inteligenci.

ISSN 1212-9933