Elektrika.cz, reportážní portál instalační elektrotechniky, vyhlášky, schémata zapojení .

Servisní služby ...

Jaké materiály se používají pro připojování jističů nebo uvnitř ...

OBO: Vkládací ...

Vkládací lišty jsou samozřejmostí. V případě instalačních ...
 
Oddíly
reklama
Bleskovky
Co chcete dnes sledovat?
Co má Elektrika připravovat prioritně?
Základy elektrotechniky
Recenze knih
O elektrotechnicích v praxi
Krátké zprávy
Videoreportáže
Živá vysílání
Historické souvislosti
Záznamy živých vysílání
Podcasty, audioverze
Článek o novinkách
Diskusní témata
Rozhovory
Osobní setkávání
Výsledky budou zveřejněny později

[ Výsledky | Hlasování ]
Hlasů : 33
Osobní nástroje
FUTURE okénko - V nejbližších dnech se zde dočtete ...
  • Koho v každodenní praxi oslovují spojky, víka žlabu, trapézové úchyty, konzoly, stojiny, stropní držáky závitových tyčí, závitové tyče, závěsy, L-nosníky, zemnící spojky a třeba C-nosníky, pak může vytušit, že tento informační materiál se může hodit ...

OSKOM: Jednoduché komponenty icotek®, které usnadňují manipulaci s kabeláží


Document Actions
Článek
Průchodkovým systémům firmy icotek GmbH jsme se již několikrát věnovali. Tentokrát se podíváme na drobné komponenty z tohoto sortimentu, které ulehčují práci s kabeláží v rozvaděčích a elektrických zařízeních. Více informací zde ...
Komerční sdělení, ze dne: 4.11.2009
reklama

Nejjednodušším výrobkem pro vedení kabelu stěnou rozvaděče je membránová průchodka KEL QTE. Miniaturní průchodka ze samozhášivého elastomeru o průměru 24mm má jeden dělený otvor pro zavádění kabelů osazených konektory a druhý otvor zakrytý membránou, která se v případě potřeby probodne. Montáž do plechů tloušťky 1,5mm až 2,5mm je snadná, osazená průchodka se zatlačí do vrtacího otvoru ø20 mm a pokud nedojde k poškození průchodky či namáhání kabelů v tahu, je dosaženo krytí IP54.


Osazená miniaturní průchodka KEL-QTE

Pokud kvůli namáhání kabelů v tahu nestačí membránové průchodky, lze použít jednoduché dělené provedení QVT s pevnou objímkou. Do dělené objímky z polykarbonátu se vkládají naříznuté průchodkové vložky z elastomeru s odpovídajícím otvorem pro kabel v typové řadě od ø3mm do ø15mm. V sortimentu jsou i provedení s více otvory, čímž se zmenší počet potřebných průchodek. Bez použití nářadí se osazená objímka zkompletuje, vloží do otvoru v plechu elektrického zařízení a upevní maticí s metrickým závitem. Oproti klasickým PG průchodkám lze zavádět i kabely s konektory, navíc je montáž rychlejší a výsledná výška průchodky QVT na povrchu zařízení je pouze 13,5mm.


Montáž dělené průchodky QVT

Velmi často se dělitelnými průchodkami zavádí prefabrikovaný kabel s konektorem SUB D9, používaný pro sériové komunikační rozhranní. Kvůli rozměrům konektoru bylo nutné používat větší průchodky M50, neboť matice je jediná nedělitelná část průchodkových systémů. Elegantně tento problém řeší upravená matice KGM-SUB-D9, která má otvor 36x16mm a umožňuje použít průchodku velikosti M32.


Matice KGM-SUB-D9

Pokud je potřeba kabel v zařízení odstínit, uplatní se jednoduché stínící spony. Nejčastěji se používají spony s paticí na montážní lišty, není-li však na liště dostatek místa a kabely jsou namáhány v tahu, je optimální použít kombinovanou stínící sponu LFZ/SKL. Pružná objímka spony vytváří bezpečný kontakt se stíněním kabelu a nosný pásek spony je vybaven zářezy pro připevnění kabelu za pomoci kabelových pásků. Použití je jednoduché a rychlé, spony lze přišroubovat kamkoliv v elektrickém zařízení a průměry kabelů mohou být v rozmezí od ø1,5mm do ø29mm.


Osazená stínící spona LFZ/SKL

 
 

 

TEXT Z OBLASTÍ


Terminolog
Týdenní přehled
Přihlašte si pravidelné zasílání týdenního přehledu
Vyhledávání
Hledaný text zadávejte prosím s diakritikouPanacek
Autor článku
reklama
Tiráž

Neomezený náklad pro česky a slovensky hovořící elektrotechnickou inteligenci.

ISSN 1212-9933